Προς το περιεχόμενο

Value for money αγορά μέχρι 220e


plotolp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Ενδιαφέρομαι να αλλάξω κινητό και ψάχνω ότι πιο value for money μπορώ να βρω μέχρι 220 ευρώ. Το μίνιμουμ που ζητάω είναι να είναι μοντέλο με 4/64gb μνήμες, οθόνη HD+(1080) και όσο γίνετε πιο καλές κάμερες για αυτά τα λεφτά. Με ένα ψάξιμο που έκανα βρήκα ότι η Xiaomi παίζει σχεδόν μόνη της μπάλα με τα μοντέλα redmi note 8/ 8plus/ 8T.

1) Υπάρχει κάποιο άλλο αξιόλογο μοντέλο σε αυτά τα λεφτά που αξίζει να το έχω υπόψιν?

2) Μεταξύ των τριών note πιο προτείνετε? Αξίζει το plus τα συν 50e που έχει αυτήν την στιγμή? Με προβληματίζει λίγο ο Mediatek επεξεργαστής του και αν έχει ουσιαστικά καλύτερες κάμερες από τα άλλα δυο. Επίσης υπάρχει κάποια διαφορά στα Note 8 και note 8T? Διάβασα ότι το δεύτερο είναι ελαφρός βελτιωμένο αλλά δεν βλέπω να έχουν κάποια διαφορά στα specs.

3) Σημαντική ερώτηση, επειδή η αγορά θα γίνει από σκρουτζ μπορείτε να μου πείτε πια καταστήματα γνωρίζετε που δίνουν εγγύηση καταστήματος για τα xiaomi προϊόντα? Όσο γίνετε φυσικά να είναι δοκιμασμένα και γνωστά σκρουτζομαγαζα ή να έχετε προσωπική εμπειρία αγοράς. Μιας και δεν θα έχει επίσημη θέλω να είμαι όσο μπορώ πιο πολύ καλυμμένος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να είστε όλοι καλά στην υγεία σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν θες να υπερβεις τα 220 καλα τα λες. To 8 pro τα αξιζει τα λεφτα του. Για επισημη εγγυηση ειχε αναφερθει το foxbox στα xiomi αλλα κανε και ενα τσεκ. Αν θες να πας λιγο παραπανω, δες και αυτο https://www.e-shop.gr/kinito-realme5-pro-8gb-128gb-dual-sim-blue-gr-p-TEL.092529

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Από Xiaomi και σε αυτό το budget πράγματι παίζεις μεταξύ Redmi Note 8, Redmi Note 8t και Redmi Note 8 pro (και όχι plus). Τα δύο πρώτα είναι ένα και το αυτό, με μοναδική διαφορά τη λειτουργία nfc που έχει επιπλέον το 8t. Το pro είναι άλλο τηλέφωνο. Προσωπικά, θα κοίταγα κάποιο από τα δύο πρώτα, τα οποία παίρνουν και Google camera (σε αντίθεση με το pro), με αποτέλεσμα να βελτιώνονται αρκετά οι φωτογραφίες τους. Note 8 έχει η κόρη μου και οφείλω να πω ότι είναι εξαιρετική vfm συσκευή.

2) Στα ίδια χρήματα μπορείς να δεις και κάτι σε Huawei και Honor και συγκεκριμένα τα Huawei P smart z, Honor 9x και Huawei P smart pro. Ουσιαστικά, πρόκειται για τρεις εκδόσεις της ίδιας συσκευής, με βασικότερες διαφορές την καλύτερη πίσω κάμερα των 9x και Smart pro (το οποίο pro, όμως, έχει και 6 gb ram). Από αυτά κι επειδή η διαφορά τιμής του 2ου με το 3ο είναι σχετικά μεγάλη, θα κοίταγα το Honor.

3) Δες και αυτό και τα ρέστα για σουβλάκια!!!

https://www.e-shop.gr/kinito-realme-5-4gb-128gb-dual-sim-crystal-blue-gr-p-TEL.092528

Επεξ/σία από nk9
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περίπτωση το mi9 lite , αλλά άσχημη περίοδος για αγορά κινητού, όλα έχουν πάρει την ανηφόρα και το note 8t καλό είναι και με gcam βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα πάρτο απ'το eshop. Αν πάρεις από skroutzομάγαζο και είσαι άτυχος, άντε βγάλε άκρη με την εγγύηση και τα μεταφορικά.

Επίσης ό,τι μοντέλο κι αν πάρεις φρόντισε να έχει NFC (για ανέπαφες συναλλαγές). ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nk9 είπε

1) . Τα δύο πρώτα είναι ένα και το αυτό, με μοναδική διαφορά τη λειτουργία nfc που έχει επιπλέον το 8t.

μια μικρη διευκρινηση, το 8 εχει notification led ενω το 8t οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2020 στις 11:31 ΜΜ, billthes είπε

μια μικρη διευκρινηση, το 8 εχει notification led ενω το 8t οχι

αυτό το βλέπουμε κάπου στα specs ή το ξέρουμε επειρικά από κατόχους/χρήστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στην θέση σου θα έπαιρνα το mi9 lite θα το έβαζα και την πρόσφατη gcam. Στα 250 ευρώ με άμεση παραλαβή.

Amoled οθόνη

Όμορφο εξωτερικά.

Καλύτερες κάμερες από τα redmi

https://www.justech.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2375&skr_prm=WyIyYTYyMTQ2OC1iODdhLTQ5YzUtOGRkZS0zZDM1YjA4YTRlMDIiLDE1ODYzMzgxMjI1MDYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiJlc2YtZSJ9XQ

Επεξ/σία από shooterg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. @shooterg @wolfskinn Δυνατές οι προτάσεις σας αλλά δυστυχώς είναι πάνω από το budget μου που θα ήθελα να περιοριστεί στο 220 το πολύ όπως ανέφερα. Σας ευχαριστώ πολύ όμως! @KalishBioloid Tο eshop έχει τιμές σαν τις μεγάλες αλυσίδες και δεν είμαι σίγουρος καν αν έχει την επίσημη εγγύηση μιας και δεν αναφέρετε στο https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

Οπότε με τούτα και με εκείνα προσανατολίζομαι στο note 8 pro από μαγαζί με εγγύηση καταστήματος. Ψάχνοντας στο σκρούτζ για μαγαζιά με πολλές αξιολογήσεις και που αναφέρουν εγγύηση βρήκα τα εξής: tokinito, phonegallery, abox, drelle και locoss. Ποιο πιστεύετε είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή στο θέμα εγγύησης καταστήματος? Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από το δικό του xiaomi κτλ? Τι μου προτείνετε εσείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, plotolp είπε

Καλημέρα παιδιά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. @shooterg @wolfskinn Δυνατές οι προτάσεις σας αλλά δυστυχώς είναι πάνω από το budget μου που θα ήθελα να περιοριστεί στο 220 το πολύ όπως ανέφερα. Σας ευχαριστώ πολύ όμως! @KalishBioloid Tο eshop έχει τιμές σαν τις μεγάλες αλυσίδες και δεν είμαι σίγουρος καν αν έχει την επίσημη εγγύηση μιας και δεν αναφέρετε στο https://www.xiaomi-greece.gr/sales-points

Οπότε με τούτα και με εκείνα προσανατολίζομαι στο note 8 pro από μαγαζί με εγγύηση καταστήματος. Ψάχνοντας στο σκρούτζ για μαγαζιά με πολλές αξιολογήσεις και που αναφέρουν εγγύηση βρήκα τα εξής: tokinito, phonegallery, abox, drelle και locoss. Ποιο πιστεύετε είναι η πιο αξιόπιστη επιλογή στο θέμα εγγύησης καταστήματος? Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία από το δικό του xiaomi κτλ? Τι μου προτείνετε εσείς?

Φίλε μου, έχε υπόψη σου ότι η εγγύηση του e-shop είναι μακράν περισσότερο αξιόπιστη σε σύγκριση με αρκετά καταστήματα του Σκρουτζ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nk9 είπε

Φίλε μου, έχε υπόψη σου ότι η εγγύηση του e-shop είναι μακράν περισσότερο αξιόπιστη σε σύγκριση με αρκετά καταστήματα του Σκρουτζ... 

Δεν έχεις άδικο φίλε μου αλλά το πρόβλημα δεν είναι η εγγύηση του eshop αλλά η τιμή που το πουλάει που είναι ίδια με τις μεγάλες αλυσίδες. Οπότε στην ίδια τιμή το παίρνω και από αλυσίδα με εγγύηση infoquest. Δεν κερδίζω κάτι.

Αλλά επειδή η τιμή του εκεί είναι πάνω από όσα μπορώ να δώσω γι'αυτό ψάχνω την πιο αξιόπιστη επιλογή το Σκρουτζ. Μακάρι να μπορούσα να το πάρω φουλ τιμή να μην ψαχνομουν καθόλου :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...