Προς το περιεχόμενο

powerline και οπτικές ίνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, δεν έχω ξανασχοληθεί με powerline connection και έχω μπερδευτεί λίγο.

 

Βάλαμε πρόσφατα vodafone 100αρα αλλά το μόντεμ βρίσκεται στην άλλη άκρη του σπιτιού σε σχέση με τον υπολογιστή. Έχω ένα repeater το οποίο με το ζόρι στέλνει 10Mbps στο pc, είπαμε να μην περάσουμε ethernet και κάνουμε σουρωτήρι το σπίτι, οπότε καταλήξαμε να πάρουμε ένα powerline.

Είδα αυτό και οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής... Πέρα απο ethernet στο τέλος βγάζει και ασύρματη σύνδεση για να συνδέω πάνω κινητά? Αν ναι, σε τι συχνότητα?

Απλώς με φοβίζει λίγο ότι δίπλα στο μόντεμ πιάνω 100Mbps στη 5αρα και 4Mbps στη 2.4 μπάντα και λέω μήπως αυτό επηρεάζει την τελική σύνδεση (ασύρματη και ενσύρματη). Οπότε έστω ότι το δίκτυο ρεύματος είναι ιδανικό θα έχω καλή ταχύτητα στον υπολογιστή?

ΥΓ η απόσταση μεταξύ μόντεμ-υπολογιστή είναι καμιά 20αριά μέτρα με 2-3 τοίχους ανάμεσα και αρκετά έπιπλα..

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου προτεινα απλα να τραβαγες ενα CAT5e η CAT6 απο το ρουτερ στο πισι. Ακομα και αν χρειαζει να τρυπησεις τειχους και να φεναιτε ασχημα το καλωδιο αξιζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, bblaw20 είπε

Θα σου προτεινα απλα να τραβαγες ενα CAT5e η CAT6 απο το ρουτερ στο πισι. Ακομα και αν χρειαζει να τρυπησεις τειχους και να φεναιτε ασχημα το καλωδιο αξιζει.

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα :P Γενικά η διαδρομή είναι περίεργη και πρέπει να τρυπήσουμε 3 τοίχους και κάποια ντουλάπια και οι υπόλοιποι στο σπίτι δε θα έλεγα ότι συμφωνούν με αυτό...Γι αυτό θέλω να δω πόσο μεγάλη απώλεια υπάρχει από το powerline και αν τελικά αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, odystam είπε

Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα :P Γενικά η διαδρομή είναι περίεργη και πρέπει να τρυπήσουμε 3 τοίχους και κάποια ντουλάπια και οι υπόλοιποι στο σπίτι δε θα έλεγα ότι συμφωνούν με αυτό...Γι αυτό θέλω να δω πόσο μεγάλη απώλεια υπάρχει από το powerline και αν τελικά αξίζει.

Δεν ξερω πως ειναι το σπιτι,αλλα για αυτη την περιπτωση σκεψου και καποια διαδρομη καλωδιου εξωτερικη,δηλαδη ρουτερ->μπαλκονι->δωματιο σου,εαν αυτο ειναι εφικτο,ωστε να γλιτωσετε τα πολλα τρυπηματα και να ειναι σχετικα αορατο το utp

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgekz750 είπε

Δεν ξερω πως ειναι το σπιτι,αλλα για αυτη την περιπτωση σκεψου και καποια διαδρομη καλωδιου εξωτερικη,δηλαδη ρουτερ->μπαλκονι->δωματιο σου,εαν αυτο ειναι εφικτο,ωστε να γλιτωσετε τα πολλα τρυπηματα και να ειναι σχετικα αορατο το utp

Καλή ιδέα αλλά δυστυχώς δε βολεύει καθόλου, έχουμε πολυκατοικία δίπλα.. 

Τελικά θα πάρω το powerline που έγραψα πάνω (το οποίο μάλλον δεν έχει wifi) και στην άκρη του θα βάλω το παλιό ρουτερ που είχα σαν extender (έχει τέτοια λειτουργία..) 

Απλώς επειδή έχω τριφασικό στο σπίτι, αν οι πρίζες που θα μπει το pl δεν είναι στην ίδια φάση θα χω μεγάλο πρόβλημα, δε θα δουλεύει καν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εγώ σε μονοφασικό έχω το 8010 της TP-Link (θεωρητικά 1300), το οποίο παίζει μια χαρά. Αυτό που δίνεις, δεν έχει wifi, θα πρέπει να πας στο 4226 για wifi σε kit με passthrough, στα 2.4 (300Mbps). Μπορείς να τα δεις όλα (και με προδιαγραφές) εδώ: https://www.tp-link.com/gr/home-networking/powerline/

Για τριφασικό δεν μορώ να πω με βεβαιότητα, αλλά κοίτα εδώ, την ερώτηση Q3.10:

https://www.tp-link.com/us/support/faq/406/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που χρειαστεί κάποιος άλλος στο μέλλον να πω ότι πήρα powerline τελικά (TL-PA4010P v4 AV600). 

Οι πρίζες ήταν σε διαφορετική φάση και στην αρχή έπιανα κάπου στα 45Mbps αλλά τις βάλαμε στην ίδια και τώρα έχω γύρω στα 83Mbps (σε κάποια στιγμή σήμερα έφτασε και 91). 

Δε ξέρω για άλλα μοντέλα, αλλά με το συγκεκριμένο δεν είχα κάποιο πρόβλημα/αποσύνδεση μέχρι τώρα (να σημειωθεί ότι έχω κουμπώσει πάνω στο καθένα απο ενα πολυπριζο με ups, pc, τηλεόραση και δε φαίνεται να επηρεάζει το δίκτυο). 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...