Προς το περιεχόμενο

Να το σώσω ή να το δώσω??


tasos9791

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Έχω ένα παλιό pc το οποίο θέλω να το συνδέσω στην TV για να παίζουν τα παιδιά κάνα χαλαρό παιχνίδι (για παιδιά 7-10 ετών μιλάμε)

Αυτά που έχει πάνω είναι:

  • MB MSI A55M-P33 FM1
  • CPU AMD A4 3400
  • RAM 2x2GB 1333Mhz
  • VGA PCI EX SAPPHIRE 6450 1GB DDR3
  • PSU TURBOX-X 550W
  • HDD TOSHIBA 1TB 7200

Έβαλα Win10 πάνω και μερικά ψιλοπαλιά παιχνίδια αλλά το pc βογκάει στα περισσότερα όποτε έκανα μια έρευνα για αναβάθμιση στα 150€ περίπου και σκέφτομαι για τα παρακάτω

  • AMD Athlon-3000G Box (AM4,3.5GHz,5MB) ~50€
  • MSI B450M-A PRO MAX (AM4, B450M-A, DDR4) ~70€
  • RAM HyperX Fury 8GB DDR4-2400MHz (HX424C15FB3/8) ~40€

 

Τι λέτε, θα μπορέσω με τα παραπάνω να κάνω ελαφρύ gaming ή τζάμπα λεφτά θα δώσω και δεν σώζεται με τόσα..

Και ένα δεύτερο ερώτημα. Μήπως στα λεφτά που αναφέρω να πάρω καλύτερα κάνα μεταχ. Xbox/PS και να μην ασχοληθώ καθόλου με το pc?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επεξεργαστης

https://www.skroutz.gr/s/19344792/AMD-Ryzen-3-3200G-Box.html

Μνημη 8GB 3200MHz kit (2x4GB)

https://www.skroutz.gr/s/19821559/HyperX-Fury-8GB-DDR4-3200MHz-HX432C16FB3K2-8.html

Μητρικη αυτην που διαλεξες,

ή αν μπορουν να σου κανουν BIOS update αυτη

https://www.skroutz.gr/s/15556630/Gigabyte-B450M-DS3H-rev-1-0.html

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βάλε έναν 240GB-480GB SSD οπού εκεί θα έχεις τα windows και τα παιχνίδια. Μνήμη οπωσδήποτε dual channel 8GB (2x4) 3000-3200MHz. Μητρική μπορείς να βάλεις και φθηνότερη που απλά να κάνει τη δουλειά https://www.skroutz.gr/s/20623498/MSI-A320M-A-PRO-MAX.html. Τώρα αν μπορείς να πας σε Ryzen APU αξίζει γιατί θα σου κρατήσει κάποια χρόνια παραπάνω από τον Athlon σίγουρα, αφού όσο θα μεγαλώνουν τα παιδιά θα αυξάνονται και οι απαιτήσεις τους.

edit: Έχε στα υπόψη σου αλλαγή και τροφοδοτικού κάποια στιγμή. Κάποιο επώνυμο 80plus είναι αρκετό.

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα (αφού το θέλεις για παιχνίδια) να μην ασχοληθείς καθόλου και να πάρεις ένα PS4 μεταχείρα με κανά 2 παιχνίδια για αρχή. Θα παίζουν και fortnite!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Επειδή όμως δεν ήθελα  να ξεφύγω από τα 150-170€ με τον Athlon-3000G και τα υπόλοιπα που προτείνω δεν θα τρέχει έστω ικανοποιητικά κάποια παιχνίδια ? Πιστεύετε είναι μονόδρομος ο Ryzen 3 3200G ?

15 ώρες πριν, douts είπε

Εγώ θα έλεγα (αφού το θέλεις για παιχνίδια) να μην ασχοληθείς καθόλου και να πάρεις ένα PS4 μεταχείρα με κανά 2 παιχνίδια για αρχή. Θα παίζουν και fortnite!!

Να σου πω αν είναι να δώσω πάνω από 200 ίσως είναι καλύτερη η λύση που προτείνεις αν και θα προτιμούσα να πάρω τύπου kinect ή Wii. Έχεις καθόλου εμπειρία με αυτά αν αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tasos9791 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Επειδή όμως δεν ήθελα  να ξεφύγω από τα 150-170€ με τον Athlon-3000G και τα υπόλοιπα που προτείνω δεν θα τρέχει έστω ικανοποιητικά κάποια παιχνίδια ? Πιστεύετε είναι μονόδρομος ο Ryzen 3 3200G ?

Να σου πω αν είναι να δώσω πάνω από 200 ίσως είναι καλύτερη η λύση που προτείνεις αν και θα προτιμούσα να πάρω τύπου kinect ή Wii. Έχεις καθόλου εμπειρία με αυτά αν αξίζουν?

Φίλε ένα xbox one ή ps4 αν βρεις κάτω από 200 μεταχειρισμένο πάρε αλλιώς θα σου φανεί πιο χρήσιμο το pc και για το μέλλον όταν τα παιδιά δεν θα ασχολούνται τόσο με τα games για κάνεις κάποια εργασία στο word , επίσης θα μπορείς άνετα να βλέπεις και ταινίες δωρεάν με το popcorn time και θα παίζεις και το παιχνιδάκι σου 

Για pc βρες καλύτερα μεταχειρισμένα κομμάτια θα σου έρθει πιο φτηνά πάντως ο athlon που λες θα κάνει δουλειά σε 720p low - medium θα έχεις 60 fps στα περισσότερα παιχνίδια

Η απόφαση δικιά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι προτείνετε πισί του λέτε να αγοράσει το ένα ή το άλλο χωρίς κανένας να αναφέρει ότι με το Τούβλο-Χ και το απλό sata δεν θα κάνει δουλειά.

Οπότε με μόνο 150 ευρώ δεν πρόκειτε να κάνει αναβάθμιση καθώς θα χρειαστεί κάνα 70-80ρι ακόμα για τροφοδοτικό και ssd.

Να κoιτάξει καλύτερα για κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πας σε PC ασε τον 3000 και κοιτά για ryzen 2200/3200.

To PSU θα έχει περιπου την ίδια κατανάλωση με το τωρινό σου οποτε δεν χρειαζετε άμεσα αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω εμπειρία με Wii , kinect κτλ και δεν τα υποτιμώ καθόλου. Απλά εγώ πήρα ενα ps4 στα θηριάκια και με τον καιρό μερικά παιχνιδάκια που μαζί με τα δωρεάν (fortnite , brawl stars κτλ) είναι απόλυτα ευχαριστημένα. Διάλεξα ps4 γιατί υπάρχει μεγάλη αγορά μεταχειρισμένων και γιατί οι φίλοι τους έχουν playstation και μπορούν να παίζουν μαζί μερικά παιχνίδια (online ή από κοντά) ή και να ανταλλάζουν. Φυσικά, όπως ανέφερε και ο φίλος Nik1239, με το pc μπορείς να κάνεις πολύ περισσότερα πράγματα και προφανώς θα τους χρειαστεί ένας η/υ για το σχολείο. Δεν ξέρω αν θα σε καλύψει αυτός που έχεις - εγώ έχω ένα παλιό laptop για το σκοπό αυτό - το οποίο χρειάστηκε τώρα με τα μαθήματα να γίνονται μέσω ΠΣΔ - eclass. Αν  δε σε καλύπτει, τότε επένδυσε σε pc ή κράτα το στο πίσω μέρος του μυαλού σου πως στο μέλλον θα χρειαστεί και αγορά pc. Τέλος πιστεύω πως οι τιμές των hardware κομματιών έχουν αυξηθεί 10 - 20 % περίπου το τελευταίο διάστημα (λόγω κορωνοϊου??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, απ'ότι κατάλαβα για να στρώσω το pc θέλω 200-250 € και εφόσον το θέλω μόνο για gaming αφού για εργασίες κτλ υπάρχει laptop θα κοιτάξω να τους πάρω κονσόλα.

Επειδή όμως θέλω τύπου  ΧΒΟΧ360 + Kinect, ,Wii και απ'ότι διαβάζω υπάρχει και το PS3 + Move μήπως μπορεί κάποιος να μου πει από προσωπική εμπειρία τι να προτιμήσω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί τελικά το PC θα χρειαστεί να το φτιάξω για το γραφείο.

Το χρειάζομαι για εφαρμογές γραφείου αλλά θα ήθελα να είμαι καλυμμένος αν γίνεται για καμιά πενταετία ..οπότε προσανατολίζομαι στα παρακάτω 

  • AMD Ryzen 3 3200G Box
  • MSI B450M Pro-VDH Max
  • Corsair Desktop RAM Vengeance 8GB 3000MHz DDR4
  • Corsair SSD MP510 NVMe 240GB

να το προχωρήσω με τα παραπάνω η έχουμε κάποια καλύτερη πρόταση στο μπάτζετ των παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λεφτά είναι λίγα και το hardware obsolete

δωστω και πάρε μεταχειρισμένη κονσολα

κατα προτίμηση ps4 διοτι το xbox one s ειναι πολυ αδυναμο

δεν αξίζει να πληρώσεις καινούργια εκτός της νέας γενιάς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά μάλλον σε μπέρδεψα που επανάφερα το ίδιο θέμα και δεν έκανα νέο.

Το PC πλέον δεν το θέλω θέλω για παιχνίδια αφού πήρα xbox για τα παιδιά αλλά θέλω να το αναβαθμίσω για χρήση γραφείου με προοπτική 5ετίας.. 

Τώρα που κάνω έρευνα βρήκα και την παρακάτω περίπτωση που μου φάνηκε ενδιαφέρουσα. 

https://www.e-shop.gr/innovator-3-student-power-4350g-pro-me-windows-10-p-PER.910138

μήπως είναι καλύτερη η παραπάνω έτοιμη λύση παρά αυτή που προτείνω με τον Ryzen 3 3200G;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...