Προς το περιεχόμενο

The Valhalla Murders


Fan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

The Valhalla Murders

Ισλανδικό αστυνομικό θρίλερ (και καλά) στο Netflix

Δεν μπορώ να το πω εντελώς σκουπίδι γιατί μου άφησε ορισμένα πράγματα.

Δεν θυμάμαι να είχα ξαναδεί σειρά που να παρουσιάζει την Ισλανδία και μου έκανε εντύπωση πως όλοι γνωρίζονται με όλους και χρησιμοποιούν συνέχεια το μικρό όνομα. Ίσως γιατί είναι πολύ μικρή σαν χώρα.

Όσον αφορά τη σειρά, αποτελείται από 8 επεισόδια. Τα 4-5 πρώτα βλέπονται οριακά, από εκεί και έπειτα αρχίζει η κατρακύλα. Μεγάλο αρνητικό είναι ότι δεν έχει σχεδόν καθόλου αγωνία και καταλαβαίνεις το τέλος από την αρχή.

Η πρωταγωνίστρια κλασικός χαρακτήρας 45αρας γυναίκας σε σκανδιναβικές σειρές. Δυναμική, υποχρεωτικά χωρισμένη με παιδί, λίγα ψυχολογικά και γενικά προβληματάκια στην οικογένεια, ο πρώην άντρας πάντα μαλάκας κτλ. Είμαι περίεργος εάν ισχύει όντως αυτός ο τύπος σε αυτές τις κοινωνίες ή έχει αναπτυχθεί μόνο για την τηλεόραση.

Τέλος, υπερβολικά ενοχλητικός ο τρόπος που έχει γυριστεί, ειδικά όταν σε κλειστό χώρο επειδή είναι πολύ σκοτεινά, λες και κάνουν οικονομία στο ρεύμα.

Ξεκινάει από 6/10 καταλήγει στο 3/10

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... εντάξει,αν εξαιρέσεις την γλώσσα, που δεν μπορώ να την καταλάβω, βλέπεται. 

Γενικά μου θύμισε το Hamilton (2012, Σουηδία) που κ αυτό ήθελε να μοιάσει στην επιτυχημένη τριλογία Μillennium (Το κορίτσι με το τατουάζ).

Ένα σκοτεινό αρρωστημένο έγκλημα, αρκετή ίντριγκα, δόλος απ' όλες τις μπάντες, δύο λαγωνικα (επιθεωρητής η ντετέκτιβ κ ένας δημοσιογράφος) λίγο κυνήγι στο χιόνι κ ο καθένας με τους δαίμονες του....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει βλεπόταν μωρέ - είχε τίμιες ερμηνείες και σενάριο και ωραία ατμόσφαιρα λόγω του τοπίου.

5,5/10

Δείτε και το Deadwind που είναι Φινλανδικό και αρκετά πιο γρήγορο σε μοντάζ και "αμερικάνικο".

Όσοι έχετε να προτείνετε καμιά καλή αστυνομική σειρά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, john1987 είπε

Εντάξει βλεπόταν μωρέ - είχε τίμιες ερμηνείες και σενάριο και ωραία ατμόσφαιρα λόγω του τοπίου.

5,5/10

Δείτε και το Deadwind που είναι Φινλανδικό και αρκετά πιο γρήγορο σε μοντάζ και "αμερικάνικο".

Όσοι έχετε να προτείνετε καμιά καλή αστυνομική σειρά..

 

αδερφε μου σου προτεινω το the bridge

 

 

wallander

 

the missing. αυτο ειναι με εξαφανισεις παιδιων και εχει πολυ αστυνομια.δες τες και θα με θυμηθεις

 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία φωτογραφία (όμορφα τοπία η Ισλανδία) και ατμόσφαιρα, γενικά καλή σκηνοθεσία και καλές ερμηνείες από τους ηθοποιούς. Όμως κυλάει αρκετά αργά η ιστορία σε σημείο να την βαρεθεις από ένα σημείο και μετά. Ευτυχώς είναι 8 επεισόδια και με "λίγο ζόρι" τα είδα, αν ήταν περισσότερα δεν ξέρω αν θα την τελείωνα. Στο 8ο και τελευταίο επεισόδιο κορυφώνεται και τελειώνει η ιστορία.

Μου έκανε εντύπωση ότι οι Αστυνομικοί (εκτός των ειδικών δυνάμεων) δεν οπλοφορούν και αν παραστεί ανάγκη για όπλο εκτελούν μια διαδικασία για να το πάρουν (5ο επεισόδιο). Επίσης δεν υπάρχει ιατροδικαστής(!!!) και πολλά από τα ονόματά τους προέρχονται από τους Βίκινγκς (Ραγκναρ, Θορ κλπ). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ετερος εγω κατι πηγε να κανει αλλα δυστυχως οι ελληνες ηθοποιοι εχουνε πολυ χαμηλο επιπεδο

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...