Προς το περιεχόμενο

Γλώσσα προγραμματισμού από το 1959, απειλεί την παγκόσμια σταθερότητα


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας δουλέψει σε έργο μεταφοράς in house κώδικα (z/OS , JCL , PL/I)  σε έτοιμο πακέτο μπορώ να πω ότι είναι μαυρίλα . Τρία χρόνια πήρε ένα κομματάκι της επιχειρηματικης δραστηριότητας 

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, sv398 είπε

Αλήθεια τώρα? Δηλαδή αδυνατείς να καταλάβεις πόσες μ@λ@κίες μπορεί να γίνουν στο σύστημα μιας τράπεζας αν αντικαταστήσεις κάτι που τρέχει μια χαρά, σχεδιασμένο ground up για τη δουλειά που κάνει με κάτι που θα θέλει χρόνια μη σου πω δεκαετίες να στρώσει και να τρέχει απροβλημάτιστα όπως τώρα? Δεν είπαμε να αλλάξουν μοντέλο στα ΑΤΜ τους, μιλάς για την καρδιά του όλου συστήματος.

Κι αν έχεις να δεις από τα 90s mainframe με COBOL έχεις χάσει τη μετάβαση από ΑS/400 σε RS/6000 σε system i σε system p κτλ. Κοινώς είσαι 30 χρόνια πίσω. Νομίζεις τα ξύνει η IBM τόσα χρόνια?

Έχω δει και δεν με ενθουσιάζει καθόλου. Αλλά ο ίδιος κώδικας που έτρεχε σε AS/400 το 1989 τρέχει και σε Power System το 2020 χωρίς αλλαγές μια χαρά. Γιατί πρέπει να ξαναεφεύρει κάποιος τον τροχό? Και θέλω να δω ποιος μάγκας θα κάνει τη μετατροπή χωρίς να τα κάνει πουτ@ν@ όλα, γιατί νομίζεις ότι είναι και ευκολάκι το θέμα.

Θα ήθελα να σε δω πελάτη τράπεζας που μετά από την "αναβάθμιση" πληροφορείσαι ότι δε φαίνεσαι να είσαι πελάτης και ο λογαριασμός σου δεν υπήρχε ποτέ σύμφωνα με το σύστημα της τράπεζας. Επειδή το σύστημα αναβαθμίστηκε και "μπορεί να είχαμε και ένα δύο προβληματάκια".

 Τι να τρέχει ο ίδιος κώδικας εδώ και 30 χρόνια δεν σου λέει τίποτα? Εμένα μου λέει ότι τα έχουν παρατήσει σχεδόν. Και αυτό λόγω μόνο κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, possiz είπε

 Τι να τρέχει ο ίδιος κώδικας εδώ και 30 χρόνια δεν σου λέει τίποτα? Εμένα μου λέει ότι τα έχουν παρατήσει σχεδόν. Και αυτό λόγω μόνο κόστους.

Λάθος κάνεις . Ο κώδικας και το hardware εξελίσσονται συνεχώς .Επισης  οι περιφερειακές εφαρμογές internet  mobile banking , front/back office είναι γραμμένες σε μοντέρνες τεχνολογίες . To backend και τα batch τρέχουν σε mainframe . Τουλάχιστον έτσι ήταν στο έργο που δούλεψα 

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Aztec είπε

Λάθος κάνεις . Ο κώδικας και το hardware εξελίσσονται συνεχώς .Επισης  οι περιφερειακές εφαρμογές internet  mobile banking , front/back office είναι γραμμένες σε μοντέρνες τεχνολογίες . To backend και τα batch τρέχουν σε mainframe . Τουλάχιστον έτσι ήταν στο έργο που δούλεψα 

 

Ετσι είναι. Το core είναι συνήθως σε mainframe ή στην χειρότερη AS400 (iSeries τώρα πια). Μια τράπεζα που ξέρω ότι προσπάθησε να γυρίσει το oore απο iSeries σε Solaris (Exadata για την ακρίβεια), νομίζω ότι ακόμα δεν έχει ολοκληρώσει την μετάβαση (και απο ότι βλέπω, ούτε πρόκειτε)....

 

Επεξ/σία από nkarama
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά δεν θα κάτσω να γράψω για κάποιους που δεν έχουν ιδέα από μεγάλα συστήματα αλλά θέλουν οπωσδήποτε να έχουν άποψη αλλά θέλω απλά να κάνω μια παρατήρηση/διόρθωση σε κάποια παιδιά που φαίνεται να γνωρίζουν πέντε πράγματα... Ο as400 δεν είναι οτι να'ναι ή μικρούλη σύστημα. Το χρησιμοποιούν οι περισσότερες τράπεζες και φτάνει και περισσεύει. Απλά το mainframe είναι μεγαθήριο που εκτός άλλων, το έχουν τράπεζες με παρα πολλά εκατομμύρια πελάτες (100εκ +)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει ένα κάρο εφαρμογές σε Cobol και μια από αυτές σαν εξωτερικός συνεργάτης στο ΑΠΘ αλλά την παράτησα και με παράτησε. Λες να αρχίσω να ξαναψάχνω τα βιβλία μου;

Πάντως ήταν εύκολη γλώσσα και ιδανική για όλα αυτά που γράφουν ότι χρησιμοποιείται (στην εποχή της βεβαίως βεβαίως..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κάτι τελευταίο... για να εξάγεις data από ένα π.χ. iseries σε ένα άλλο (migration) που απλά έχουν διαφορετικό σύστημα (αλλά ίδιες τεχνολογίες σε κώδικα) παίρνει μήνες. Και εσείς μου λέτε για κώδικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Stamer είπε

και κάτι τελευταίο... για να εξάγεις data από ένα π.χ. iseries σε ένα άλλο (migration) που απλά έχουν διαφορετικό σύστημα (αλλά ίδιες τεχνολογίες σε κώδικα) παίρνει μήνες. Και εσείς μου λέτε για κώδικα...

Με το χέρι το κάνετε .... :) ...copy - paste...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, masteripper είπε

Με το χέρι το κάνετε .... :) ...copy - paste...

Καταλαβαίνω οτι σου φαίνεται τραγικό.. και η αλήθεια είναι οτι θα μπορούσε να είναι πολύ καλύτερα. Αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Θα σας πω και κάτι ακόμα... τα τραπεζικά συστήματα (και γενικά μεγάλης κλίμακας συστήματα και που έχουν να κάνουν με πολλά λεφτά) είναι πολύ μεγάλη μπίζνα! Οι παίκτες στην μπίζνα είναι συγκεκριμένοι και παλιοί... ο νοών νοείτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stamer είπε

Γενικά δεν θα κάτσω να γράψω για κάποιους που δεν έχουν ιδέα από μεγάλα συστήματα αλλά θέλουν οπωσδήποτε να έχουν άποψη αλλά θέλω απλά να κάνω μια παρατήρηση/διόρθωση σε κάποια παιδιά που φαίνεται να γνωρίζουν πέντε πράγματα... Ο as400 δεν είναι οτι να'ναι ή μικρούλη σύστημα. Το χρησιμοποιούν οι περισσότερες τράπεζες και φτάνει και περισσεύει. Απλά το mainframe είναι μεγαθήριο που εκτός άλλων, το έχουν τράπεζες με παρα πολλά εκατομμύρια πελάτες (100εκ +)

 

Ευτυχώς που ξέρεις φίλε και μας την λές

Οπότε μάθε ότι απο τις μεγάλες, μόνο η "Π" έχει το core σε iSeries. Οι άλλες μεγάλες έχουν mainframe. Απο αυτές, η "Α" αλλά και η newSIA (πρωην F.D.H) χρησιμοποιούν mainframe της Unisys ενώ οι άλλες της IBM. 

Μικρούλι δεν το λες πράγματι το iSeries, αλλά όχι και οτι θες 100εκ. πελάτες για να  βάλεις MF.... Δεν είναι ο αριθμός πελατών που σου υπαγορεύει το σύστημα, αλλά οι εφαρμογές που θα επιλέξεις να τρέξεις (πχ Altamira, κτλ κτλ)

μέχρι και η ΔΕΗ και η ΑΔΜΙΕ έχει....

 

1 ώρα πριν, Stamer είπε

και κάτι τελευταίο... για να εξάγεις data από ένα π.χ. iseries σε ένα άλλο (migration) που απλά έχουν διαφορετικό σύστημα (αλλά ίδιες τεχνολογίες σε κώδικα) παίρνει μήνες. Και εσείς μου λέτε για κώδικα...

 

εμμμμ... μάλλον κάτι δεν λες καλά... τα συστήματα έχουν εξωτερικούς δίσκους... οπότε δεν τίθετε θέμα migration όταν αλλάζεις σίδερο server. Οταν αλλάζεις storage, ναι, αλλά και εκεί κάνουμε array based replication.

Οι δοκιμές και το acceptance μπορεί να πάρει πολύ χρόνο αλλά αυτο που λες για μήνες είναι πολύ πολυ τραβηγμένο... εκτός και αν λες για κανα μικρό σύστημα,  εκεί δεν έχω ιδέα πως γίνετε... 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρκίνος, καρκίνος!!! Άντε να την τελειώνουμε να ησυχάσουμε!

Και εδώ στην εταιρία, μας έχουν ξεμείνει κάτι αρχαίες cobolιές, και κάθε φορά που τα βλέπω, χτικιάζω!

 

Και δεν μιλάω για το AS/400, αλλά για κάτι προγραμματάκια του κώλου!

Επεξ/σία από Sorath
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, masteripper είπε

Αν υποθέσουμε ότι με το "10.000.000" όπως το περιγράφεις είναι μέθοδοι τότε νομίζω ότι θα πρέπει να θεσπίσουμε OSCAR κακογραμμένων προγραμμάτων....δηλαδή πήγαν και κάναν 1 μέθοδο για κάθε πελάτη ? και το παράδειγμα με τον λογαριασμό που "χάθηκε" νομίζω ότι είναι ελαφρώς ατυχές ,καθώς τα δεδομένα είναι και πρέπει να είναι ξεχωριστά απο την εφαρμογή και φυσικά σε κάτι τόσο ευαίσθητο σίγουρα δεν κάνεις τόσο του κεφαλιού, παίρνεις την λογική του κώδικα, την μεταγράφεις σε μια άλλη και αυτό είναι όλο....τώρα μετά αν θες να το κάνεις Optimized αυτό είναι άλλο.

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος ένα core Banking σύστημα και να το ξαναγράψει. Για να δώσω μια αίσθηση του μεγέθους έτοιμο τραπεζικό σύστημα που έχω δουλέψει έχει στο περίπου 12.000 πίνακες με 300.000 πεδία και 20.000.000 γραμμές κώδικα για business logic. Χωρίς να βάλω το front end. Μπορεί κάποιος να μην χρησιμοποιήσει όλο το εύρος του πακέτου αλλά είναι αρκετή δουλειά. Οπότε ουσιαστικά για να μεταφέρει την υπάρχουσα υποδομή θέλει τα εξής βασικά πράγματα. Hardware Sizing , παραμετροποίηση του νέου συστήματος , gap analysis και customization του νέου συστήματος, Migration, Interfaces και Reporting . Αν βάλεις μέσα σε αυτά τα μεγάλης κλίμακας τεστ όλων των τμημάτων της τράπεζας - πελάτες , δάνεια , καταθέσεις , πληρωμές, εμβάσματα, λογιστική , treasury, letters of credit , κάρτες κτλ από όλα τα διαφορετικά channels Mobile, Internet banking, καταστήματα , back office, ATM/POS, SWIFT κτλ συν Stress test και Vulnerability Assessments καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για πολλά χρήματα, εργατικό δυναμικό και χρόνο 

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nkarama είπε

Ευτυχώς που ξέρεις φίλε και μας την λές

Οπότε μάθε ότι απο τις μεγάλες, μόνο η "Π" έχει το core σε iSeries. Οι άλλες μεγάλες έχουν mainframe. Απο αυτές, η "Α" αλλά και η newSIA (πρωην F.D.H) χρησιμοποιούν mainframe της Unisys ενώ οι άλλες της IBM. 

Μικρούλι δεν το λες πράγματι το iSeries, αλλά όχι και οτι θες 100εκ. πελάτες για να  βάλεις MF.... Δεν είναι ο αριθμός πελατών που σου υπαγορεύει το σύστημα, αλλά οι εφαρμογές που θα επιλέξεις να τρέξεις (πχ Altamira, κτλ κτλ)

μέχρι και η ΔΕΗ και η ΑΔΜΙΕ έχει....

εμμμμ... μάλλον κάτι δεν λες καλά... τα συστήματα έχουν εξωτερικούς δίσκους... οπότε δεν τίθετε θέμα migration όταν αλλάζεις σίδερο server. Οταν αλλάζεις storage, ναι, αλλά και εκεί κάνουμε array based replication.

Οι δοκιμές και το acceptance μπορεί να πάρει πολύ χρόνο αλλά αυτο που λες για μήνες είναι πολύ πολυ τραβηγμένο... εκτός και αν λες για κανα μικρό σύστημα,  εκεί δεν έχω ιδέα πως γίνετε... 

Δεν σου την είπα, πρόσθεσα απλώς σε αυτό που είπες αλλά μάλλον έχεις την μύγα. Επίσης τι storage λες ρε φίλε? Μιλάω για migration δεδομένων από ένα σύστημα σε άλλο! Αυτά που γράφεις είναι σφαιρικά... αλλά όχι "ειδικά" (Πετάς ένα array based replication που το άκουσες στην εταιρεία σου ή αλλού και νομίζεις οτι έτσι λειτουργούν όλα!). Ξαναλέω όμως οτι δεν την είπα σε σένα αλλά επίσης οτι δεν θα αναλύσω εδω μέσα τα ειδικά, δεν υπάρχει λόγος.

Α και που σαι... οι μήνες δυστυχώς (για μένα και άλλους) ΔΕΝ είναι τραβηγμένο.

Επεξ/σία από Stamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aztec είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρει κάποιος ένα core Banking σύστημα και να το ξαναγράψει. Για να δώσω μια αίσθηση του μεγέθους έτοιμο τραπεζικό σύστημα που έχω δουλέψει έχει στο περίπου 12.000 πίνακες με 300.000 πεδία και 20.000.000 γραμμές κώδικα για business logic. Χωρίς να βάλω το front end. Μπορεί κάποιος να μην χρησιμοποιήσει όλο το εύρος του πακέτου αλλά είναι αρκετή δουλειά. Οπότε ουσιαστικά για να μεταφέρει την υπάρχουσα υποδομή θέλει τα εξής βασικά πράγματα. Hardware Sizing , παραμετροποίηση του νέου συστήματος , gap analysis και customization του νέου συστήματος, Migration, Interfaces και Reporting . Αν βάλεις μέσα σε αυτά τα μεγάλης κλίμακας τεστ όλων των τμημάτων της τράπεζας - πελάτες , δάνεια , καταθέσεις , πληρωμές, εμβάσματα, λογιστική , treasury, letters of credit , κάρτες κτλ από όλα τα διαφορετικά channels Mobile, Internet banking, καταστήματα , back office, ATM/POS, SWIFT κτλ συν Stress test και Vulnerability Assessments καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για πολλά χρήματα, εργατικό δυναμικό και χρόνο 

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία αυτά που παραθέτεις αλλά 20.000.000 εκατομμύρια γραμμές δεν είναι 10.000.000 προγράμματα (ή έστω μέθοδοι).

Επί της ουσίας, αν η Χ τράπεζα/Ασφαλιστική/Οργανισμός θέλει να κρατήσει 1 αρχαίο αλλά κραταιό σύστημα  σημαίνει ότι θα πρέπει να χρηματοδοτεί και να σπονσάρει φοιτητές που θα συνεχίσουν το έργο της διατήρησης και ανάπτυξης , ενός τόσο πεπαλαιωμένου συστήματος.

Αν δεν το κάνει τώρα είναι δύσκολο, σε 10 χρόνια, 20 .... θα παρακαλάει μην καεί το mainframe...? δεν ξέρω , ο "καθένας" κάνει τις επιλογές του...και πορεύεται.

Απο εκεί και πέρα όσο γιγάντιο και αν είναι 1 σύστημα πάντα μπορεί να σπάσει και να επιμερειστεί και όσον αφορά τις υποδομές αυτό είναι αστείο, πληρώνεις και παίρνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...