Προς το περιεχόμενο

Review HP Ink Tank Wireless 415


Lshow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sorento είπε

αρνητικά σχόλια για το μηχάνημα

Καλησπερα.

Νομιζω πως εχει να κανει με τις αναγκες που εχεις ή που θελεις να καλυψεις με τετοια μηχανηματα.

Ας πουμε θα μπορουσε να ειναι αρνητικο το οτι δεν εχει εκτυπωση μπρος πισω...Οκ_Το κανεις χειροκινητα.

Για αλλους θα μπορουσε να ειναι το οτι ειναι λιγο αργος στην εγχρωμη - ασπρομαυρη εκτυπωση οταν ειναι σε υψηλη αναλυση. Προσωπικα δεν με πειραζει αυτο μιας και ειναι για οικιακη χρηση.

Οπως γινεται και με την αγορα αλλων προϊοντων.Οι αναγκες σου θα καθορισουν και την επιλογη και επισης και το ποσο που διαθετεις...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Lshow είπε

Καλησπερα.

Νομιζω πως εχει να κανει με τις αναγκες που εχεις ή που θελεις να καλυψεις με τετοια μηχανηματα.

Ας πουμε θα μπορουσε να ειναι αρνητικο το οτι δεν εχει εκτυπωση μπρος πισω...Οκ_Το κανεις χειροκινητα.

Για αλλους θα μπορουσε να ειναι το οτι ειναι λιγο αργος στην εγχρωμη - ασπρομαυρη εκτυπωση οταν ειναι σε υψηλη αναλυση. Προσωπικα δεν με πειραζει αυτο μιας και ειναι για οικιακη χρηση.

Οπως γινεται και με την αγορα αλλων προϊοντων.Οι αναγκες σου θα καθορισουν και την επιλογη και επισης και το ποσο που διαθετεις...

Ευχαριστώ για την απάντηση, θέλω να έχει scaner ,έγχρωμη εκτύπωση, θα ήθελα να έχει αυτόματο εμπρός πίσω αλλά δεν πειράζει , φωτογραφίες δεν κάνω εκτύπωση ,αλλά θέλω μία σχετική οικονομία στην αγορά των μελανιών καθώς με τον προηγούμενο ήθελα συχνά μελάνι (κάθε δύο μήνες περίπου). Για κόστος δεν θέλω πάνω από 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄΄Αν αυτα που διαβασες απο μενα σε αυτο το θεμα και στα αλλα δυο link που εχω βαλει και δεν εχεις καλυφθει κοιτας για κατι αλλο ή περιμενεις να σου προτεινουν κατι.

Οικονομια κανεις σιγουρα με μηχανηματα τετοιου τυπου...To scanner ειναι μια χαρα για μενα. Μπορεις να εκτυπωνεις και απο το κινητο...

Για ολ αυτα που ειπες παντως, εισαι ενταξει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Lshow είπε

΄΄Αν αυτα που διαβασες απο μενα σε αυτο το θεμα και στα αλλα δυο link που εχω βαλει και δεν εχεις καλυφθει κοιτας για κατι αλλο ή περιμενεις να σου προτεινουν κατι.

Οικονομια κανεις σιγουρα με μηχανηματα τετοιου τυπου...To scanner ειναι μια χαρα για μενα. Μπορεις να εκτυπωνεις και απο το κινητο...

Για ολ αυτα που ειπες παντως, εισαι ενταξει...

Ευχαριστώ είμαι καλυμμένος

Καλό Πάσχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παροτι δεν προχωρησα τελικα με την HP οπως εσυ, παρηγγειλα πριν απο λιγο τον L3156! Οπως και να'χει ευχαριστω πολυ για το review που εκανες σε εναν εκτυπωτη τυπου Ink Tank! Με βοηθησες αρκετα!! :)

Επεξ/σία από Narcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Narcos είπε

παρηγγειλα πριν απο λιγο τον L3156!

Μια χαρα δειχνει. Σιγουρα αυτος που επιλεξες ειναι με πολυ καλυτερη αναλυση στην εκτυπωση του !

Καλοριζικος λοιπον. Να ειμαστε καλα να τα ΄΄λιωσουμε΄΄στις εκτυπωσεις !

1 ώρα πριν, sorento είπε

δεν αναφέρει τι μελάνια έχει μαζί

Καλησπερα...

Ο εκτυπωτης που κοιτας ειναι αυτος...

https://www.kotsovolos.gr/computing/printing-consumables/all-in-one/202026-hp-smart-tank-515-(1tj09a)?cmicc=skroutz

Αν πας στα χαρακτηριστικα αναφερει οτι εχει απο ενα μπουκαλακι (μαυρο - εγρωμα) . Το μαγαζι που εβαλες πιο πανω δεν το γνωριζω και οντως δεν αναφερει αν περιεχει μεσα καλωδια ή μελανια. Θα πρεπει να κανεις τηλεφωνο. Λογικα ομως θα εχει απο ενα μπουκαλι. Επισης μεσω της Hp εχεις επιπλεον εγγυηση.

Τσεκαρε τα χαρακτηριστικα των εκτυπωτων...Δεν γνωριζω για ποιο λογο θα καταληξεις εκει, αν θες ενημερωνεις ομως για να βοηθησεις και εσυ καποιον αν θελησει να προχωρησει σε καποια αγορα.

Στην φωτογραφια βλεπεις τα χαρακτηριστικα και των δυο εκτυπωτων...

12.jpg

Επεξ/σία από Lshow
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, sorento είπε

βρίσκω την 3ετή εγγύηση που ο Κωτσόβολος δεν φαίνεται να την έχει και έχει καλύτερη τιμή

Σου εβαλα τα χαρακτηριστικα των εκτυπωτων γιατι δειχνει ο 415 να ειναι λιγο γρηγοροτερος ( δεν εχει και πολυ σημασια) και επισης οτι εχει καλυτερη αναλυση στην εκτυπωση.

Μπορουμε να περιμενουμε και περισσοτερες γνωμες, ισως να κανω και λαθος.

Την εγγυηση την κανεις εσυ μεσω της Hp και ειναι για 2χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας ,και χρόνια πολλά σε όλους , θα ήθελα ένα πολυμηχάνημα για οικιακή χρήση καθαρά το συγκεκριμένο μου το προτείνετε? επισής έχω τσεκάρει και αυτό  https://www.skroutz.gr/s/12969152/HP-DeskJet-Advantage-5275.html?from=best_picks#reviews  

πιο συμφέρει πιο πολύ και σε μελάνια φυσικά

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2020 στις 11:57 ΠΜ, Lshow είπε

Σου εβαλα τα χαρακτηριστικα των εκτυπωτων γιατι δειχνει ο 415 να ειναι λιγο γρηγοροτερος ( δεν εχει και πολυ σημασια) και επισης οτι εχει καλυτερη αναλυση στην εκτυπωση.

Μπορουμε να περιμενουμε και περισσοτερες γνωμες, ισως να κανω και λαθος.

Την εγγυηση την κανεις εσυ μεσω της Hp και ειναι για 2χρονια.

Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη, φαίνεται να είναι 3 χρόνια στην αντιπροσωπεία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sorento είπε

3 χρόνια στην αντιπροσωπεία 

Αληθως Ανεστη.

Αν μιλαμε για τον 415 η εγγυηση του ειναι 1χρονος απο το καταστημα & 2 χρονια απο την Hp (Ειναι επεκταση) .

Εχουμε και οι δυο δικιο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lshow είπε

Αληθως Ανεστη.

Αν μιλαμε για τον 415 η εγγυηση του ειναι 1χρονος απο το καταστημα & 2 χρονια απο την Hp (Ειναι επεκταση) .

Εχουμε και οι δυο δικιο !

Έχεις δίκιο, λάθος δικό μου ο 515 έχει 3 χρόνια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλοι μου καλησπερα χρονια πολλα χριστος ανεστη.

ακολουθωντας τις οδηγιες και την αποψη του φιλου μας Lshow  αγορασα και εγω τον hp 415 inktank αντι του epson l3151 .
ο λογος ειναι οτι ο epson ειχε 190 ευρω με τα μεταφορικα και o hp ειχε 154 παντα απο κωτσοβολο και οι 2.

μετα απο μερικες μερες εκτυπωσεις εχω να σας πω τα συμπερασματα μου.

1)ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

πολυ λεγανε για πλαστικα που δεν ηταν καλα κτλ.
εμενα μια χαρα μου φαινονται ολα και η δομη του και η χρηστικοτητα και ολα.
εκτος αν θες να παλευεις μαζι του,εκει δεν σε φταιει κανενας μετα.

2)ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ

σε οτιδηποτε εκτυπωνω σε κανονικη ποιοτητα ειτε εγγραφο ειτε φωτογραφια ειναι ικανοποιητικη.
οταν ομως παω να εκτυπωσω κατι σε βελτιστη ποιοτητα ακομα και ασπρομαυρο εγγραφο η ταχυτητα του ειναι απογοητευτικη.
μπορει να παρει και 15 με 20  λεπτα αναλογα τι εκυπωνω.απελπιστικα αργος.

3)ΜΕΛΑΝΙΑ
πραγματικα δεν τελειωνουν με τιποτα.δεν εχω σταματησει να εκτυπωνω τοσες μερες οτι βρισκο μπροστα μου μεχρι να βγαλω συμπερασμα.
δεν τελειωνουν αληθεια.

4)ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ 
σου δινει την δυνατοτητα να εκτυπωσεις με οποιονδηποτε τροπο.
το μονο σπαστικο ειναι οτι περναει σε αναστολη λειτουργιας μετα απο λιγη ωρα μονο του.

5)ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΚΟΥΜΠΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ PC
ειναι σχετικα γρηγορο αλλα η ποιοτητα σκαναρισματος απο το κουμπι ειναι προρυθμισμενη στα 200 ppi(AYTO ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ) και δεν εχω βρει να αλλαζει.
αυτο ειναι προβλημα ομως γιατι μπορει να μην θελεις να ανοιξεις υπολογιστη.αυτος ειναι ο ρολος του πολυμηχανηματος.

6)ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗ HP ΣΤΟ PC
στα 200 ppi  ισχυει το ιδιο με το σκαναρισμα απο το κουμπι αλλα δεν εχει καλη αναλυση.
μπορεις ομως να ανεβασεις την αναλυση απο τον υπολογιστη στα 1200 ppi για καλυτερη αναλυση σκαναρισματος αλλα κανει αρκετη ωρα.
δεν ειναι βολικο.

7)ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
εδω υπαρχει σοβαρο προβλημα για μενα παιδια.

τα χρωματα που εκτυπωνει ειναι αλαν νταλον.
πολυ μουντα.

παραδειγμα βρισκω μια φωτογραφια με ροζ φοντο.το ροζ φοντο εκτυπωνετε κιτρινο.αν ειναι δυνατον.

στις φωτογραφιες επισεις τα χρωματα δεν ειναι αυτα που βλεπεις.και ειναι μουντα ακομα και φωτεινοτητες να πειραξω και να επεξεργαστω στο photoshop.
σιγουρα υπαρχει η διαφορα των χρωματων apo rgb που εχει η οθονη σε cmyk που εκτυπωνει ο εκτυπωτης αλλα η διαφορες ειναι μεγαλες.

υπαρχει η δυνατοτητα απο rgb να κανεις μετατροπη σε cmyk μεσο illustrator για να δεις πως θα εκτυπωθει .
αυτο που βλεπεις μετα την μετατροπη  φερνει λιγο στο τελικο αποτελεσμα αλλα  και παλι καμια σχεση.
δεν μπορει το ροζ φοντο να βγαινει κιτρινο.
δεν ειναι μια απλη διαφορα αποχρωσεις, ειναι εντελος διαφορετικο χρωμα.

το ποιο απλο θα σας πω....
γραφεις μια προταση με μπλε στυλο σε μια κολα A4.
την βαζεις στο σκανερ και πατας το κουμπι για εγχρωμη φωτοτυπια.
ε λοιπον ο  στυλος αντι για μπλε εκτυπωνετε γκρι.

για μενα αυτο ειναι απαραδεκτο.δεν μπορεις να βγαλεις μια σωστη φωτοτυπια.
στο ασπρομαυρο δεν υπαρχει προβλημα αλλα αν ηταν μονο για ασπρομαυρο θα αγοραζα λειζερ.
δοκιμασα και με κοκκινο στυλο και βγαινει επισεις οτι να ναι.

μπορει να φταιει το σκανερ για αυτο σας ειπα παραπανω κρατηστε το αυτο για την αναλυση του σκανερ.
αλλα και απο την εφαρμογη να σκαναρω σε 1200ppi και μετα να εκτυπωσω δεν εχει διαφορετικα αποτελεσματα.

παιρνω τηλεφωνο απο εκει που τον αγορασα και η απαντηση τους ηταν οτι ολες οι μαρκες inktank ετσι εκτυπωνουν.
δεν το εκλαμβανουν σαν προβλημα και με παρεπεμψαν στην hp.
τα βιντεο στο youtube παντως εχουν διαφορετικη αποψη σε σχεση με τους epson.

δεν μπορεις να κανεις λαθος γιατι τα χρωματα ειναι τα αυθεντικα που ειχε μεσα η συσκευασια.

εγω παντως θα παρω στην hp γιατι μου εδωσαν το τηλεφωνο.να δω τι θα μου πουν.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ  ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ Η ΒΑΣΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΩ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΕΓΧΡΩΜΗ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΕΝΟΣ ΕΓΓΡΑΦΟΥ  ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ.
ΤΟ ΜΠΛΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΚΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΞΕΘΟΡΙΑΣΜΕΝΑ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ,
ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ 40 ΕΥΡΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο EPSON(ΕΙΧΕ 190 ΕΥΡΩ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟΝ HP ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ KAI NA ΠΑΡΩ ΤΟΝ EPSON.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΤΑ ΜΕΛΑΝΙΑ.ΕΧΩ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙ.

ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ HP ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ.
ΜΕΓΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ.ΘΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ.
 

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blackm76 είπε

Φιλοι μου καλησπερα χρονια πολλα χριστος ανεστη.

ακολουθωντας τις οδηγιες και την αποψη του φιλου μας Lshow  αγορασα και εγω τον hp 415 inktank αντι του epson l3151 .
ο λογος ειναι οτι ο epson ειχε 190 ευρω με τα μεταφορικα και o hp ειχε 154 παντα απο κωτσοβολο και οι 2.

μετα απο μερικες μερες εκτυπωσεις εχω να σας πω τα συμπερασματα μου.

1)ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ

πολυ λεγανε για πλαστικα που δεν ηταν καλα κτλ.
εμενα μια χαρα μου φαινονται ολα και η δομη του και η χρηστικοτητα και ολα.
εκτος αν θες να παλευεις μαζι του,εκει δεν σε φταιει κανενας μετα.

2)ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΚΤΥΠΩΣΗΣ

σε οτιδηποτε εκτυπωνω σε κανονικη ποιοτητα ειτε εγγραφο ειτε φωτογραφια ειναι ικανοποιητικη.
οταν ομως παω να εκτυπωσω κατι σε βελτιστη ποιοτητα ακομα και ασπρομαυρο εγγραφο η ταχυτητα του ειναι απογοητευτικη.
μπορει να παρει και 15 με 20  λεπτα αναλογα τι εκυπωνω.απελπιστικα αργος.

3)ΜΕΛΑΝΙΑ
πραγματικα δεν τελειωνουν με τιποτα.δεν εχω σταματησει να εκτυπωνω τοσες μερες οτι βρισκο μπροστα μου μεχρι να βγαλω συμπερασμα.
δεν τελειωνουν αληθεια.

4)ΣΥΝΔΕΣΙΜΟΤΗΤΑ 
σου δινει την δυνατοτητα να εκτυπωσεις με οποιονδηποτε τροπο.
το μονο σπαστικο ειναι οτι περναει σε αναστολη λειτουργιας μετα απο λιγη ωρα μονο του.

5)ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΚΟΥΜΠΙΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ PC
ειναι σχετικα γρηγορο αλλα η ποιοτητα σκαναρισματος απο το κουμπι ειναι προρυθμισμενη στα 200 ppi(AYTO ΚΡΑΤΗΣΤΕ ΤΟ ΓΙΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ) και δεν εχω βρει να αλλαζει.
αυτο ειναι προβλημα ομως γιατι μπορει να μην θελεις να ανοιξεις υπολογιστη.αυτος ειναι ο ρολος του πολυμηχανηματος.

6)ΣΚΑΝΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΕΦΑΡΜΟΓΗ HP ΣΤΟ PC
στα 200 ppi  ισχυει το ιδιο με το σκαναρισμα απο το κουμπι αλλα δεν εχει καλη αναλυση.
μπορεις ομως να ανεβασεις την αναλυση απο τον υπολογιστη στα 1200 ppi για καλυτερη αναλυση σκαναρισματος αλλα κανει αρκετη ωρα.
δεν ειναι βολικο.

7)ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ
εδω υπαρχει σοβαρο προβλημα για μενα παιδια.

τα χρωματα που εκτυπωνει ειναι αλαν νταλον.
πολυ μουντα.

παραδειγμα βρισκω μια φωτογραφια με ροζ φοντο.το ροζ φοντο εκτυπωνετε κιτρινο.αν ειναι δυνατον.

στις φωτογραφιες επισεις τα χρωματα δεν ειναι αυτα που βλεπεις.και ειναι μουντα ακομα και φωτεινοτητες να πειραξω και να επεξεργαστω στο photoshop.
σιγουρα υπαρχει η διαφορα των χρωματων apo rgb που εχει η οθονη σε cmyk που εκτυπωνει ο εκτυπωτης αλλα η διαφορες ειναι μεγαλες.

υπαρχει η δυνατοτητα απο rgb να κανεις μετατροπη σε cmyk μεσο illustrator για να δεις πως θα εκτυπωθει .
αυτο που βλεπεις μετα την μετατροπη  φερνει λιγο στο τελικο αποτελεσμα αλλα  και παλι καμια σχεση.
δεν μπορει το ροζ φοντο να βγαινει κιτρινο.
δεν ειναι μια απλη διαφορα αποχρωσεις, ειναι εντελος διαφορετικο χρωμα.

το ποιο απλο θα σας πω....
γραφεις μια προταση με μπλε στυλο σε μια κολα A4.
την βαζεις στο σκανερ και πατας το κουμπι για εγχρωμη φωτοτυπια.
ε λοιπον ο  στυλος αντι για μπλε εκτυπωνετε γκρι.

για μενα αυτο ειναι απαραδεκτο.δεν μπορεις να βγαλεις μια σωστη φωτοτυπια.
στο ασπρομαυρο δεν υπαρχει προβλημα αλλα αν ηταν μονο για ασπρομαυρο θα αγοραζα λειζερ.
δοκιμασα και με κοκκινο στυλο και βγαινει επισεις οτι να ναι.

μπορει να φταιει το σκανερ για αυτο σας ειπα παραπανω κρατηστε το αυτο για την αναλυση του σκανερ.
αλλα και απο την εφαρμογη να σκαναρω σε 1200ppi και μετα να εκτυπωσω δεν εχει διαφορετικα αποτελεσματα.

παιρνω τηλεφωνο απο εκει που τον αγορασα και η απαντηση τους ηταν οτι ολες οι μαρκες inktank ετσι εκτυπωνουν.
δεν το εκλαμβανουν σαν προβλημα και με παρεπεμψαν στην hp.
τα βιντεο στο youtube παντως εχουν διαφορετικη αποψη σε σχεση με τους epson.

δεν μπορεις να κανεις λαθος γιατι τα χρωματα ειναι τα αυθεντικα που ειχε μεσα η συσκευασια.

εγω παντως θα παρω στην hp γιατι μου εδωσαν το τηλεφωνο.να δω τι θα μου πουν.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ  ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ Η ΒΑΣΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ.
ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΣΤΗΝ ΕΚΤΥΠΩΣΗ ΑΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΜΕΤΑΤΡΕΠΩ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΕΓΧΡΩΜΗ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΕΝΟΣ ΕΓΓΡΑΦΟΥ  ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟΠΩΣ ΝΑ ΝΑΙ.
ΤΟ ΜΠΛΕ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΚΡΙ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΞΕΘΟΡΙΑΣΜΕΝΑ.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ,
ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΤΑ 40 ΕΥΡΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ Ο EPSON(ΕΙΧΕ 190 ΕΥΡΩ) ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟΝ HP ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ KAI NA ΠΑΡΩ ΤΟΝ EPSON.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΗΔΗ ΤΑ ΜΕΛΑΝΙΑ.ΕΧΩ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙ.

ΘΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΗΝ HP ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΟΥΝ.
ΜΕΓΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΦΑΓΑ ΛΕΕΙ ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ.ΘΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ.
 

Χρονια Πολλα φιλε μου. Θα απαντησουν και φιλοι που εχουν ΗΡ κ θα ξερουν καλυτερα, αλλα μηπως δεν κανεις κατι σωστα στη φωτοτυπια του μπλε στυλό? Μου κανει τρομερη εντυπωση, συγχρονο μηχανημα να σου βγαινει γκρι, εδω στον epson xp205 που εχω, μηχανημα 5ετιας σχεδον, βγαζω φωτοτυπια σφραγιδα και υπογραφη μπλε και πραγματικα δυσκολευομαι να πω ποιο ειναι το original. Ακομα και με refillable μελανια που χρησιμοποιω τελευταια 2 χρονια, βγαινει λιγο πιο αχνο μπλε, μια φορα βγηκε λιγο πιο εντονο προς μωβ... με τα original μελανια εχει ταυτιση το μπλε του στυλο με την εκτυπωση!

Μηπως υπαρχει καποια ρυθμιση default σε grayscale και στην κανει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...