Προς το περιεχόμενο

Φακός φωτογραφικών μηχανών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Είμαι ερασιτέχνης στον κόσμο της φωτογραφίας έχω την nikon d3500 είμαι στην εποχή που θέλω να ανανεώσω τον εξοπλισμό μου με καινούργιο φακό σε γενικές γραμμές γνωρίζω κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρω να υπολογίσω την πραγματική εστιακή απόσταση που έχει ένας φακός σε σχέση με την αναγραφομενη. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο κομμάτι αυτό με link σελίδων που θα μπορώ να ενημερωθώ ή να μου γράψετε τον τρόπο που θα μπορούσα να το υπολογίσω και μόνος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Jim skou είπε

Καλησπέρα! Είμαι ερασιτέχνης στον κόσμο της φωτογραφίας έχω την nikon d3500 είμαι στην εποχή που θέλω να ανανεώσω τον εξοπλισμό μου με καινούργιο φακό σε γενικές γραμμές γνωρίζω κάποια πράγματα αλλά δεν ξέρω να υπολογίσω την πραγματική εστιακή απόσταση που έχει ένας φακός σε σχέση με την αναγραφομενη. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο κομμάτι αυτό με link σελίδων που θα μπορώ να ενημερωθώ ή να μου γράψετε τον τρόπο που θα μπορούσα να το υπολογίσω και μόνος μου.

  18 επί το crop του αισθητήρα όπου για την Nikon D3500 είναι 1.5 ίσον ....... οπότε το κατώτερο άκρο ενός 18 - 55 κιτ φακού δλδ το 18 είναι 27 . Ξεκινάει λοιπόν σαν 27αρης και καταλήγει στο ανώτερο άκρο δλδ το 55 ....... 55 επί 1.5 ίσον ......... τάδε .

  Το όμοιο ισχύει για όποιον φακό τοποθετηθεί επάνω , ο οποίος αρχικά έχει ξεκάθαρα την πραγματική του εστιακή απόσταση , αυτή που αναγράφεται στο μπροστινό μέρος , περιφερειακά του lens thread πχ 50 , όμως το μέγεθος του αισθητήρα είναι τέτοιο δλδ δεν είναι πλήρους καρέ ( full frame ) οπότε η μετατροπή τον προσομοιάζει με έναν 75αρη ας πούμε , αφού θα γίνει ο πολλαπλασιασμός 50 επί 1.5 .

  Παρόλαυτα ισχύει ο εργοστασιακός σχεδιασμός για φακούς που απευθύνονται ξεκάθαρα σε DX αισθητήρα ( όχι πλήρους καρέ ) και σε full frame . Αναγράφεται στα πλευρά συνήθως του φακού όπου λέει DX η FX η τίποτα που σημαίνει FX . Όχι πως δεν μπαίνει και δεν λειτουργεί ο καθένας στις ανάποδες περιπτώσεις .

   cambridgeincolour.com 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο.

Η εστιακή απόσταση του κάθε φακού είναι τα mm που διαβάζεις πάνω του, φακός 25mm m43 είναι 25mm, τα 35mm ενός crop είναι 35mm, τα 50mm σε full frame είναι 50mm και τα 75mm μεσαίου φορμά είναι 75mm. Οι εστιακές αποστάσεις δεν αλλάζουν. Αυτό που αλλάζει είναι το μέγεθος του αισθητήρα και το πόση επιφάνεια μπορεί να καλύψει κάθε φακός (το δεύτερο δεν μπορείς να το γνωρίζεις παρά μόνο ξέροντας σε ποιο σύστημα εφαρμόζει ο κάθε φακός).

Φακοί που είναι σχεδιασμένοι να καλύπτουν μεγαλύτερη επιφάνεια (αισθητήρα), χρειάζονται μεγαλύτερες εστιακές αποστάσεις (για το ίδιο angle of view). Μπορείς να εφαρμόσεις φακό σχεδιασμένο για χρήση με μεγαλύτερο αισθητήρα σε κάμερα με μικρότερο αλλά θα χάσεις μέρος από την συνολική επιφάνεια που προβάλει ο φακός οπότε στην ουσία θα έχεις μια crop φωτογραφία σε σχέση με αυτό που μπορεί να δώσει ο φακός. Το πόσο crop θα είναι έχει να κάνει με τη διαφορά ανάμεσα στα μεγέθη αισθητήρων που καλύπτει ο φακός και στο μέγεθος αισθητήρα που έχει η κάμερα. π.χ. φακός που έχει σχεδιαστεί για να μπει σε σώμα full frame στα 35mm θα έχει αντίστοιχη οπτικό αποτέλεσμα με φακό 50mm που σχεδιάστηκε για aps σύστημα (υπάρχουν μερικοί αστερίσκοι εδώ που περιπλέκουν το πράμα), δηλαδή ο αισθητήρας χρησιμοποιεί μέρος του φακού οπότε είναι σαν να ζουμάρεις ελαφρώς.

Επειδή υπάρχουν πολλά μεγέθη αισθητήρα και τα mm δεν μας λένε και πολλά παρά μόνο αν ξέρουμε ποια είναι η κάλυψη του φακού (για ποιο μέγεθος αισθητήρα κάνει), χρησιμοποιούμε αυτό που ονομάζουμε full frame equivalent, δηλαδή ξέρουμε την εστιακή απόσταση του φακού και σε ποιο σύστημα θα δουλέψει (οπότε ξέρουμε και το crop factor σε σχέση με full frame) οπότε λέμε πόσα mm θα είχε ο φακός αν ήταν σε full frame ώστε να έχει ίδιο angle of view. Οπότε εστιακές αποστάσεις έως 28-35mm θεωρούνται ευρυγώνιες, γύρω στα 50mm κανονικές και από 70mm και πάνω τηλεφακοί (χοντρικά αυτά).

Αυτό που κάνεις είναι να μετατρέπεις την εστιακή απόσταση του φακού σου στην αντίστοιχη για αισθητήρα full frame ώστε να μπορείς να καταλάβεις πιο εύκολα αν έχεις ευρυγώνια εστιακή απόσταση, κανονική ή tele. Υπάρχουν σελίδες που εισάγεις στοιχεία του φακού και κάνουν αυτόματα τον υπολογισμό, ψάξε για crop factor calculator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφου εχεις τον κιτ φακο κ θες να ανανεωσεις τον εξοπλισμο σου θα σου προτεινα τον 35 1.8. Εξαιρετικος φακος, γρηγορος με πολη καλη ποιοτητα ειδικα σε πορτραιτα. Επισης ειναι Prime, δεν εχει ζουμ, κατι που σημαινει οτι θα χρειαστει να μετακινησε για να πετυχεις το καρε που θες. Αυτο θα σε εξελιξει πολυ στην φωτογραφια, να το δεις. Κ φυσικα πλεον μεταχειρισμενο τον βρισκεις σε πολυ καλη τιμη. Για εμενα ο 35 σε κροπ και ο 50 σε φφ ειναι φακοι που πρεπει να υπαρχουν σε καθε τσαντα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...