Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 4 (Raphael/Genoa) AM5 - Ryzen/Threadripper/Epyc


Aten-Ra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Thresh είπε

Μάλλον εννοεί τους drivers των GPUs. 😛

Μπα.Τους πρωτους μηνες δε δουλευαν βασικα πραγματα με τους ryzen και το software τους.Τους πηρε 3-4 μηνες να ψιλοστρωσουν και ακομα ψιλοfailαρουν καμια φορα (βλεπε μπαρα ολοκληρωσης εγκαταστασης).

Καλα για τους drivers στις καρτες,μιλαμε για δραμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Dantε said:

Μπα.Τους πρωτους μηνες δε δουλευαν βασικα πραγματα με τους ryzen και το software τους.Τους πηρε 3-4 μηνες να ψιλοστρωσουν και ακομα ψιλοfailαρουν καμια φορα (βλεπε μπαρα ολοκληρωσης εγκαταστασης).

Καλα για τους drivers στις καρτες,μιλαμε για δραμα.

Της 1ης γενιάς υποθέτω, από την Zen+ και την Zen2 δεν είχαμε "βασικά"-σοβαρά θέματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Της 1ης γενιάς υποθέτω, από την Zen+ και την Zen2 δεν είχαμε "βασικά"-σοβαρά θέματα...

Για τον 3700Χ μου μιλαω.

Δε θυμασαι το θεμα με τις θερμοκρασιες που χοροπηδαγανε,θεματα με μνημες και ολες τις ιστοριες με τα agesa?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Dantε said:

Για τον 3700Χ μου μιλαω.

Δε θυμασαι το θεμα με τις θερμοκρασιες που χοροπηδαγανε,θεματα με μνημες και ολες τις ιστοριες με τα agesa?

Όταν στήθηκε ο δικός μου έκανα ένα bios update κατευθείαν (μέσα Αυγούστου) και δεν θυμάμαι να είχα κάποιο θέμα. Βέβαια ίσως να είχε θέματα από τον Ιούλιο μέχρι τα μέσα Αυγούστου και να τα έχω ξεχάσει. 

Με αυτό το bios update του Αυγούστου πάντως έμεινα μέχρι Φεβρουάριο. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Όταν στήθηκε ο δικός μου έκανα ένα bios update κατευθείαν (μέσα Αυγούστου) και δεν θυμάμαι να είχα κάποιο θέμα. Βέβαια ίσως να είχε θέματα από τον Ιούλιο μέχρι τα μέσα Αυγούστου και να τα έχω ξεχάσει. 

Με αυτό το bios update του Αυγούστου πάντως έμεινα μέχρι Φεβρουάριο. 😛

Τι να σου πω,εγω μεχρι που βγηκε ο 1.0.0.4 το Νεομβριο,ειχα καποια θεματακια απο οτι θυμαμαι.Με εκεινο τα λυσανε ολα και για αυτο δεν εχει βγει και νεος απο τοτε.

Αλλα γενικα εφοσον εχει κεφαλι η amd νομιζω πως τη παιρνει να μη παραπιεζει deadlines και να παρουσιασει κατι ολοκληρωμενο συμπεριλαμβανομενου και του software ,ετσι για την αλλαγη :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2020 στις 2:45 ΜΜ, adtakhs είπε

Εγώ νομίζω πως τα 5nm θα φέρουν στην κορυφή τα APUs  με την βοήθεια της DDR5 .  Όλο το κέδρος θα πάει στην ενσωμάτωση GPU εντός του Core.

Βρε συ αυτά τα λέγαμε όταν περιμέναμε τις DDR4... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δε κλείσεις το CPB ή να βάλεις power saver στα windows plan για να παρκάρουν πυρήνες έτσι συμπεριφέρονται οι zen 2. Είτε έχεις το αρχικό agesa ή το 1.0.0.4 patch B. Έχουν volt/temp/fan rpm spikes ακόμα και να είναι φαινομενικά idle γιατί είναι τέζα aggressive ο boost αλγόριθμος στα μικρά workloads των windows. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ρυθμίσεις το delay στο fan spin up speed στα 2 sec+, ώστε να μην κάνει μεγάλο λόξυγγα το cpu fan και ακούγεται συνέχεια. Αυτό που άλλαξε με τα agesa είναι η συμπεριφορά στο πως θα πιάνει όντως τα ονομαστικά boost clocks ανάλογα με το #cores/workload. Στα προ ABBA πχ δεν έπιανε το max single thread clock καν (μόνο όταν πήγαινες να κλείσεις το CB 😁). Υπάρχουν επίσης μικροδιαφορές του τύπου στο ABBA να πιάνεις για περισσότερο διάστημα τα 4400 στο single από ότι με το 1.0.0.4 patch B, αλλά στο patch B να έχεις καλύτερα average clocks σε 2/4 core workloads.

Υ.Γ. Ακόμα με το 1.0.0.3 ABBA είμαι και από την στιγμή που είναι καρα stable δεν έχω καμία όρεξη για πειράματα. Lesson learned από τους 1st gen.😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/4/2020 στις 2:02 ΜΜ, sos2000 είπε

Να βάλεις τον 4000 και μετά από έναν χρόνο να αλλάξουν όλα ...αμαρτία 😔

Καρφί τοτε για DDR6 και ryzen 7000. Ακόμα καλύτερα να περιμένεις για αυτά

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, leros2004 είπε

Καρφί τοτε για DDR6 και ryzen 7000. Ακόμα καλύτερα να περιμένεις για αυτά

ρε αδερφουλη το am5 οταν θα βγει θα αλλαξει μετα απο 5+ χρονια το ιδιο πανω κατω κ οι μνημες...γνωριζω πολυ καλα οτι παντα θα βγαινει κατι καλυτερο απλα εδω δεν μιλαμε για ryzen 3000 ή 4000 μιλαμε για κατι που θα κρατησει για χρονια ...τεσπα κατι μαλλον ηθελες να πεις κ εσυ..το καταλαβαινω.  καλη συνεχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλά ούτε εγώ θα αναβάθμιζα σε 4000 (από άλλη πλατφόρμα) αν δεν ήταν απολύτως αναγκαίο. Κατα τα άλλα οι 4000 Series θα είναι άψογη αναβάθμιση για όσους έχουν ακόμα 1η ή "2η" γενιά Zen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sos2000 είπε

ρε αδερφουλη το am5 οταν θα βγει θα αλλαξει μετα απο 5+ χρονια το ιδιο πανω κατω κ οι μνημες...γνωριζω πολυ καλα οτι παντα θα βγαινει κατι καλυτερο απλα εδω δεν μιλαμε για ryzen 3000 ή 4000 μιλαμε για κατι που θα κρατησει για χρονια ...τεσπα κατι μαλλον ηθελες να πεις κ εσυ..το καταλαβαινω.  καλη συνεχεια!

E προφανώς για να μπορείς να περιμένεις τα ddr5 , δεν καίγεσαι και πολύ, ούτε έχεις ανάγκη πραγματικά να αναβαθμίσεις.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Μόνο εγώ είμαι ο weirdo που περιμένω τους 4000 για να πάρω φθηνό 3700Χ; :P

περιπου, περιμενω τους 6000 για να χτυπησω κανα σαπακι 4700+ 🤓

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, leros2004 είπε

E προφανώς για να μπορείς να περιμένεις τα ddr5 , δεν καίγεσαι και πολύ, ούτε έχεις ανάγκη πραγματικά να αναβαθμίσεις....

Ryzen 5000, expected in 2021, will move beyond AM4 to a new AM5 socket design that’s rumored to be built around technologies such as DDR5 memory and PCIe 5.0, according to Wccftech.

Ειπα εξαρχης αδελφε οτι δεν το θελω το pc για τωρα....σκεφτομαι για αρχες 2021.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμα κανουμε και 1,5 χρονο προγραμματισμο για ενα πισι,τοτε για αυτοκινητο ,θα πρεπε να προγραμματιζουμε οταν συνταξιοδοτηθουμε.

Παρτε οτι σας καλυπτει τη παρουσα στιγμη και τελος.Δε παει να βγαλει ο καθενας οτι θελει...

Εμενα με νοιαζει απλα να παρει το Β450 υποστηριξη ωστε οταν τα φτυσει ο 3700 να του πεταξω κανα 12πυρηνο 4ΧΧΧ σαπακι και τελος.Σε καμια 6ετια δηλαδη :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...