Προς το περιεχόμενο

απορία για google authenticator..


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα,

έχω στο google authenticator κωδικούς απο 5 διαφορετικές σελίδες με 2 step auth.....

σε περιπτωση που μου το κλέψουν/που αλλάξω συσκευή..πως μπορώ να ανακτήσω τους κωδικούς μου και παράλληλα την πρόσβαση στον εκάστοτε λογαριασμό;

πχ το paypal έχει sms, οι άλλες σελίδες, δεν εχουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι σελίδες, στις οποίες το έχω ενεργοποιήσει, δίνουν ένα σετ με 5-6 backup κωδικούς μίας χρήσης τους οποίους σου ζητούν να τους αποθηκεύσεις/εκτυπώσεις. Δεν έχει συμβεί στην περίπτωσή σου;

Θεωρώ πάντως πως σε περίπτωση απώλειας θα υπάρχει δυνατότητα ξεκλειδώματος του λογαρισμού, μέσω του εκάστοτε support, κάνοντας κάποια ταυτοποίηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Μου εχει χαλασει το προηγουμενο κινητο το οποιο ειχε μεσα google authenticator
Στο καινουργιο τηλεφωνο δεν μπορω να κανω εισαγωγη λογαριασμου γιατι δεν μπορω να κανω εξαγωγη λογαριασμου απο το παλιο (επειδη χαλασε).
Εχω κλειδωθει εκτος απο τον λογαριασμο μου στην Nintendo.
To google authenticator μου δινει κωδικου και λαμβανω συνεχει αυτο το μυνημα λαθους

H Nintendo μου ζηταει καποιον backup κωδικο τον οποιο δεν ξερω, δεν ξερω γιατι δεν δουλευει αυτο το πραγμα πλεον.
Μπαινω κανονικα στον λογαριασμο μου στην google...

351023425_.png.e7a1b80d9f165e49bc05d630ba001365.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την ενεργοποίηση του 2 step verification, σου δίνει κάποιους backup κωδικούς που πρέπει να σημειώσεις για την περίπτωση που χάσεις την πρόσβαση στον authenticator.

Στην περίπτωση που δεν τους έχεις κρατήσει, λογικά το support της Nintendo θα μπορεί να βοηθήσει για να ξαναποκτήσεις πρόσβαση στο λογαριασμό σου. Δεν έχω ανάλογη εμπειρία στη Nintendo, σε άλλες εταιρείες πάντως έτσι λειτουργεί. Προϋπόθεση να έχεις δώσει αληθή στοιχεία κατά την εγγραφή για να μπορέσει να γίνει η ταυτοποίηση (ή αν είναι ψευδή στοιχεία να τα θυμάσαι 😋).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...