Προς το περιεχόμενο

Ανακοινώθηκε το νέο iPhone SE με τιμές από $399


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συσκευη θα κανει καλες πωλησεις, ισως και πολυ καλες. Δεν ψαχνουν ολοι μεγαλο τηλεφωνο παιδια. Εγω στον κυκλο συγγενων και φιλων οι μισοι θελουν μαζεμενες συσκευες.

Τωρα οσον αφορα τα χαρακτηριστικα του, προφανως η Apple ηθελε να βγαλει μια συσκευη που θα βγαλει ανετα 5-6 χρονια σε οποιον την αποκτησει. Ο επεξεργαστης ειναι τερας. Η καμερα ναι μεν μονη αλλα ειναι της σειρας 11 οποτε περιμενουμε πολυ καλα αποτελεσματα. Ειδα και αυτες με τις 3-4 καμερες τι ποιοτητα βγαζουν....Κατα 90% χρησιμοποιουμε την βασικη καμερα. Και εκει πρεπει η ποιοτητα να ειναι εξαιρετικη. Ειχα Mi A3, τωρα εχω ΝΟΚΙΑ 7.2. Και τα δυο με τριπλες καμερες 48MP. Εεε λοιπον η ποιοτητα φωτογραφιας και στα δυο ειναι κατωτερη απο του Pocophone F1 με κυρια 12αρα καμερα. Τα ειχα και τα τρια και εχω ιδια αποψη. Τοσο απλα. Επισης το κινητο υποστηριζει fast charging 18W. Απλα στο κουτι ερχεται με τον 5W φορτιστη. Δειτε λιγο τα χαρακτηριστικα του.

Το βασικοτερο για εμενα ειναι οτι με το iOS ξεχνας κολληματα, επανεκινησεις και διαφορα αλλα που σε Android αποκλειεται να μην εχεις με οποιαδηποτε συσκευη. Επισης ξερεις οτι θα παιρνεις τις αναβαθμισεις στην ωρα τους και οχι με καθυστερηση 6-12 μηνων οπως γινεται με ολα τα Android πλην των Pixel. Τελος με το iOS ξερεις οτι τα προσωπικα σου δεδομενα ειναι πολυ πιο ασφαλη απο σε Android.....

 

Αυτα τα λεω εγω που εχω να πιασω iPhone 6-7 χρονια αλλα βλεπω την εμπειρια χρησης που εχει  η γυναικ αμου 7 χρονια τωρα με iphone, τα τελευται 2 με 7 plus.

Αν ξεκιναει απο τα 499 θα πουλησει παιδια και θα το πρωθησουν πολυ και τα 3 δικτυα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 339
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
8 minutes ago, haHa said:

Oλα σχεδον τα android εχουν επιλογη να αποκρυψουν το notch. Επισης ολα σχεδον τα καινουρια εχουν touch fingerprint scanner κατω απο την οθονη. Λυσεις υπαρχουν.

Οπότε ο σκοπός είναι απλά να κάνουμε πως δεν υπάρχει? 😛 Το touch fingerprint κάτω από την οθόνη δεν είναι ακόμη το ίδιο αξιόπιστο και γρήγορο όσο το κλασικό touch id...

Αυτό που δεν έχετε (έχουμε) καταλάβει είναι το γεγονός πως δεν είναι όλος ο κόσμος σαν εμάς που ψάχνουμε ο,τι πιο μοντέρνο και high tech υπάρχει και θέλει απλά ένα γρήγορο, σταθερό και αξιόπιστο τηλέφωνο που θα το κρατήσει για 3-4-5 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Αυτό φαίνεται εύκολα από τις μεγάλες πωλήσεις του παλιού SE και των υπολοιπων "απλών" iphone τα τελευταία χρόνια!

Αυτο το κενό πάει να καλυψει η Apple και ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει. Αν έβγαζε το SE το παλιό με μια full screen οθόνη, θα "'έτρωγε" πωλήσεις από τις υπόλοιπες σειρές και θα κόστιζε ταυτόχρονα και περισσότερα χρήματα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Game changing κίνηση από την Apple. Ίσως αυτό θα είναι ένα από τα κινητά με τις μεγαλύτερες πωλήσεις ever.
Σε ένα σχετικά απαρχαιωμένο αλλά δυνατό σασί λόγω μικρής οθόνης(που πολλοί θέλουν), έβαλε ότι καλύτερο

σε CPU υπάρχει σήμερα. Κλάσεις ανώτερος από τα σκουπίδια που βάζει η Samsung σε κινητά των 1400 ευρώ.
Έβαλε την γνωστή φοβερή κάμερα που ντροπιάζει ναυαρχίδες με android.
Ας μη ξεχνάμε τον παράγοντα του Ios και την υποστήριξη που θα έχει αυτό το κινητό για καμιά πενταετία,
όταν άλλες εταιρίες με android δίνουν δύο χρόνια ή δεν έχουν καν google services...

Και όλα αυτά με 400 ευρώ. ( Σε 1-2 μήνες τόσο θα κάνει και

στην Ελλάδα)Το μόνο κινητό που μπορεί κάπως να σταθεί απέναντι του είναι το s10e, αλλά ας μαντέψω... 
Θα πάρει ακόμα μια μεγάλη ενημέρωση μόνο...
 

Επεξ/σία από petranthe
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, billdanos είπε

Οπότε ο σκοπός είναι απλά να κάνουμε πως δεν υπάρχει? 😛 Το touch fingerprint κάτω από την οθόνη δεν είναι ακόμη το ίδιο αξιόπιστο και γρήγορο όσο το κλασικό touch id...

Αυτό που δεν έχετε (έχουμε) καταλάβει είναι το γεγονός πως δεν είναι όλος ο κόσμος σαν εμάς που ψάχνουμε ο,τι πιο μοντέρνο και high tech υπάρχει και θέλει απλά ένα γρήγορο, σταθερό και αξιόπιστο τηλέφωνο που θα το κρατήσει για 3-4-5 χρόνια χωρίς πρόβλημα. Αυτό φαίνεται εύκολα από τις μεγάλες πωλήσεις του παλιού SE και των υπολοιπων "απλών" iphone τα τελευταία χρόνια!

Αυτο το κενό πάει να καλυψει η Apple και ξέρει πάρα πολύ καλά τι κάνει. Αν έβγαζε το SE το παλιό με μια full screen οθόνη, θα "'έτρωγε" πωλήσεις από τις υπόλοιπες σειρές και θα κόστιζε ταυτόχρονα και περισσότερα χρήματα. 

Συμφωνω και επαυξανω, το point μου εξαρχης ειναι να μην ακουμε τις δικαιoλογιες τυπου "πηρα το SE γιατι ηθελα μικρη οθονη/μαζεμενες διαστασεις". Υπάρχει ηδη το iphone 11 pro/XS με πολυ παρομοιες διαστασεις.

Το SE θα το παρει καποιος λογω κοστους, οχι και καλα λογω μαζεμενων διαστασεων.

Tελος, με αρχικη τιμη $399 ειναι ουσιαστικα πιο φθηνο απο αρκετα mid-range, οποτε ψιλοσταματαει και η δικαιλογια που ακουμε οτι τα android επικρατουν στα midrange γιατι η apple δεν εχει βγαλει κινητο και αν εβγαζε θα τα σαρωνε κλπ.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω φίλε μου... Ο επεξεργαστής είναι ο ίδιος, ο Α13, ο οποίος θα πρέπει να λειτουργήσει σε "μικρότερο χώρο"... πχ όλη αυτή η θερμοκρασία που θα παράγεται πως θα φεύγει??? Δεν θα ζεσταίνεται περισσότερο η συσκευή???

το ίδιο (με το μέγεθος) ισχύει και για τις θερμοκρασίες. Το peak είναι πρακτικά το ίδιο, χοντρικά, γιατί οι κατασκευαστές ορίζουν την συχνότητα του chip σύμφωνα με την θερμοκρασία που επιθυμούν να αναπτύσσει (πολύ απλοϊκά όλα αυτά, γιατί λαμβάνονται πολλοί παράγοντες ακόμη υπόψην, όπως κατανάλωση, ανταγωνισμός, σύστημα ψύξης κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ επεξεργαστής, τραγική οθόνη, τραγική διαχείριση χώρου (παιδιά μην κοιτάτε πόσο είναι μια οθόνη, κοιτάτε το συνολικό μέγεθος της συσκευής, για το μέγεθος της οθόνης είναι μεγάλη η συσκευή), ωραία πίσω εμφάνιση, μέτρια μπαταρία (μια που η Apple λέει ότι θα φτάνει το iPhone 8), λογικά δυνατή κάμερα.

Αμερική θα ξεπουλήσει. Για Ελλάδα δεν είμαι τόσο σίγουρος, δεν νομίζω ότι η τιμή του θα είναι τόσο καλή. Γενικά θα πάει καλά πάντως. Αν είσαι στο iOS είναι μια εξαιρετική λύση για μια φτηνή συσκευή. Δύσκολο να αφήσεις το Android όμως για μια τέτοια συσκευή, ειδικά με τέτοια κωμική οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AggelosTz είπε

Κάθε λειτουργικό έχει τα υπέρ και τα κατά. Αλλά πλέον δεν θέλω να αλλάζω συσκευή κάθε χρόνο ούτε να έχω ένα Android που ούτε αναβαθμίσεις ασφαλείας δεν παίρνει μετά από ένα χρόνο. 

Και αναβαθμίσεις ασφαλείας να έπαιρνες εάν οι εφαρμογές που κατεβάζεις είναι τριτοτέταρτες δε σου φταίει κανείς. Ενημερωτικά για να ξέρεις σοβαρές εφαρμογές όπως ebanking κλπ παραμένουν σταθερές άσχετα με την έκδοση λογισμικού που θα φοράς. Επίσης το ότι δεν δέχονται νέες αναβαθμίσεις οι περισσότερες android συσκευές έπειτα ένα χρονικό διάστημα δεν σημαίνει πως βρίσκεσαι στο έλεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ChownTuen είπε

Ότι και να λέμε με τα ίδια λεφτά αγοράζεις OnePlus 8. Και περισσότερο χώρο και καλύτερο λειτουργικό, όπως και κατασκευή. Μην ξεχνάμε ότι μετά την έλευση του «YourPhone» η έννοια του οικοσύστηματος αλλάζει και αποκτά σημαντική υπέροχη η κερκίδα της Microsoft. 
 

Αξιόλογες προτάσεις βρίσκεις και από Samsung. 
Μόλις πρόσφατα ειπώθηκε ότι τα widget έρχονται και στo iOS, κάτι το οποίο αναιρεί όλα τα θεωρητικά επιχειρήματα ότι το iOS έχει κάτι το ιδιαίτερο. Απλώς έχει λιγότερα features και πολυπλοκότητα. 

Κάνει το  one plus 8 399$?

Επίσης είναι το android καλύτερο από το ios?

Τι μας κρύβουν; 

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, stafaf είπε

Ναι λάθος κάνει. 
Αλλωστε κι αυτός σπίτι κάθεται. Απλά το ψυχανεμίστηκε. 

δουλευει κανονικα. αλλα anyway, Κυριακη κοντη γιορτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AtiX είπε

Εννοείτε... μαζί με τα FM θα έχει και ΑΜ για τους νταλικέριδες, αναφορά παράδοσης, free nfc, εικονομυνήματα, infrared, file manager και φιδάκι...

Με έφτιαξες τώρα πάω να σπάσω τον κουμπάρα μου να το προπαραγγείλω ... :) :) :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...