Προς το περιεχόμενο

Dual Monitor Setup Χωρίς Κάρτα Γραφικών


leftis95

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω ένα παλιό monitor σαν δεύτερο στο γραφείο μου και έχω μερικές απορίες σχετικά με το setup.

Το παλιό monitor που θελω να χρησιμοποιήσω ως 2ο είναι αυτό

Η πλέμπικη μου motherboard είναι αυτή (έχει μόνο ενα vga και ενα dvi-d port)

Το main monitor το έχω με vga.

Για το 2ο, τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω?

Πρέπει να αγοράσω VGI-d to hdmi? 
Επίσης θέλει λίγο tweaking το bios, σωστά?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν η κυρια οθονη δεν εχει dvi ή hdmi (ωστε να χρησιμοποιησεις καλωδιο dvi->hdmi ή hdmi καλωδιο με μετατροπεα dvi->hdmi) τοτε η αγορα καρτας γραφικων ειναι μονοδρομος.

EDIT

η οθονη που θες να χρησιμοποιησεις ως δευτερη εχει dvi εισοδο, οποτε χρειαζεσαι απλα ενα dvi καλωδιο για να τη συνδεσεις.

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

36 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Γιατί απλά δεν συνδέεις το δεύτερο monitor στην DVI-D σου με dvi καλώδιο;

 

25 λεπτά πριν, panoc είπε

Εαν η κυρια οθονη δεν εχει dvi ή hdmi (ωστε να χρησιμοποιησεις καλωδιο dvi->hdmi ή hdmi καλωδιο με μετατροπεα dvi->hdmi) τοτε η αγορα καρτας γραφικων ειναι μονοδρομος.

EDIT

η οθονη που θες να χρησιμοποιησεις ως δευτερη εχει dvi εισοδο, οποτε χρειαζεσαι απλα ενα dvi καλωδιο για να τη συνδεσεις.

 

Ευχαριστώ παιδιά. Κάπου διάβασα οτι με dvi δεν έχεις ήχο και χρειάζεσαι dvi to hdmi converter.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή με ενα καλώδιο dvi είμαι κομπλέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλως να πω μπας και γλυτωσεις τον κοπο 

Προσπαθησε να βρεις αν η μητρικη μπορει να δωσει στις δυο υποδοχες της ταυτοχρονα εικονα διοτι σε μια παρομοια περιπτωση  με μια a320 μητρικη δεν ηταν δυνατο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, leftis95 είπε

Ευχαριστώ παιδιά. Κάπου διάβασα οτι με dvi δεν έχεις ήχο και χρειάζεσαι dvi to hdmi converter.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή με ενα καλώδιο dvi είμαι κομπλέ?

Δεν ανέφερες τον ήχο...λογικά η μητρική σου δεν θα περνάει ήχο από το DVI. Σε αυτήν την περίπτωση, αν πας σε DVI -> HDMI, θα θέλεις και έξτρα βύσμα για τον ήχο (καρφί). Η οθόνη σου, όταν διαλέξεις ως είσοδο το DVI ή το VGA, παίρνει ήχο από μία είσοδο ήχου (καρφί) που έχει (PC audio). Άρα πας DVI -> DVI και audio -> PC audio. Θες λοιπόν ένα καλώδιο DVI και ένα καλώδιο καρφί σε καρφί για ήχο (jack 3.5'')

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Orestis_G είπε

Δεν ανέφερες τον ήχο...λογικά η μητρική σου δεν θα περνάει ήχο από το DVI. Σε αυτήν την περίπτωση, αν πας σε DVI -> HDMI, θα θέλεις και έξτρα βύσμα για τον ήχο (καρφί). Η οθόνη σου, όταν διαλέξεις ως είσοδο το DVI ή το VGA, παίρνει ήχο από μία είσοδο ήχου (καρφί) που έχει (PC audio). Άρα πας DVI -> DVI και audio -> PC audio. Θες λοιπόν ένα καλώδιο DVI και ένα καλώδιο καρφί σε καρφί για ήχο (jack 3.5'')

Ευχαριστώ και πάλι. 

Θα είναι η πρώτη φορά που θα είμαι με dual monitor οπότε μπερδεύομαι λίγο. Χρειάζεται ήχος στο δεύτερο μόνιτορ? (απλή εργασία γραφείου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το setup είναι για το σπίτι επομένως θα γίνεται "κατανάλωση" multimedia. Το 2ο monitor το θελω βοηθητικό, αλλά ενδεχομένως να παίζω και απο εκεί multimedia (πχ coding tutorials στο 2o monitor, και coding στο κύριο monitor)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, λοιπόν, το ζήτημα είναι τι πηγές ήχου έχεις. Αν η μόνη σου πηγή ήχου είναι η μητρική, θα σου δίνει μόνο μία έξοδο, τη Realtek (με μια γρήγορη ματιά στο manual δεν είδα κάτι για ήχο από το DVI). Αν σε ενδιαφέρει να ακούς από τα ηχεία της δεύτερης οθόνης, πας στη συνδεσμολογία που λέγαμε. Αν έχεις ήδη άλλα ηχεία, δεν χρειάζεται να συνδέσεις ήχο εκεί. Αν θες να ακούς τώρα ήχους από διάφορες πηγές ταυτόχρονα, π.χ. παίζει μουσική ενώ εσύ μιλάς π.χ στο Skype, τότε αλλάζει το πράγμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...