Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL2+ και προβλήματα - όταν ο ISP σου αδυνατεί να σε βοηθήσει απο το Σεπτέμβριο άλλα το πάγιο πάγιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα απο την ώρα που μετακόμισα στη τρέχουσα διεύθυνση, ήτοι το Σεπτέμβριο, έως και σήμερα.

Τα στοιχεία dsl mod αυτή τη στιγμή είναι 16,5down attenuation , 11 SNR margin, 1023/14200kbps actual rate

Το θέμα:Η γραμμή μου είναι απίστευτα ασταθής όχι όμως σε θέμα συγχρονισμού DSL άλλα σε latency & packet loss όπου ξαφνικά (συμβαίνει χονδρικά καθε 2-3 λεπτά ΜΑΞ) το latency μου παίζει απο 300  έως και 1700ms ενώ το packet loss μπορεί να φτάσει και 60%.

Eννοείται οτι το πρόβλημα το έχω ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ εφαρμογή / συσκευή / και με οποιονδήποτε τρόπο διασύνδεσης (ethernet, wifi κλπ)

Δεν μπορώ να κάνω πραγματικά τίποτα εκτός απο browsing αφού πιο κάτω θα αναφέρω για παράδειγμα κάποια θέματα:

  1. τα games στη καλύτερη λαγκάρουν απίστευτα (400-800ms latency)  ενώ συνήθως με βγάζουν εκτός "Connection to the servers lost"
  2. Το VPN της εργασίας μου αποσυνδέεται ή αντιμετωπίζω σποραδικές αποσυνδέσεις και παγώματα στο remote desktop
  3. Streaming ταινιών 99,9% θα χρειαστώ 3 ώρες για να δώ ενα επεισόδιο μίας ώρας αφού κάθε 2-3 λεπτά παγώνει και ξεκινάει εκ νέου το φόρτωμα

Οι Απόπειρες επίλυσης: Έχω δοκιμάσει τα ακόλουθα -

  1.  Αλλαγή splitter,
  2. αλλαγή router
  3. αλλαγή καλωδίου παροχής απο τον 4ο όροφο μου στην εισαγωγή της πολυκατοικιας
  4.  Αλλαγή απο fast path σε interleaved (μήπως και βοηθούσε στη σταθεροποίηση)
  5. Αλλαγή προφίλ σε 11db SNR margin (μήπως και βοηθούσε στη σταθεροποίηση)

Ο ISP (Forthnet-Nova) :

Παρότι αρκετά εξυπηρετικοί και με όρεξη να ασχοληθούν όσοι έχω μιλήσει στην εξυπηρέτηση πελατών, αδυνατούν να δεχθούν ότι υπάρχει πρόβλημα στη γραμμή.

Οι δοκιμές όλες έχουν γίνει με 1 ΜΟΝΑΔΙΚΗ συσκευή συνδεδεμένη

Ενδεικτικά επισυνάπτω ping στο www.google.com όπου φαίνεται το πρόβλημα. Επίσης φώτο ping από άλλη γραμμή που διατηρώ στον ίδιο ISP απλά 300μ πιο πέρα (2 στενά παραπάνω)

 

Επειδή είμαι στα πρόθυρα να σκάσω (εμ πληρώνω εμ δεσμεύομαι με σύμβαση έμ δεν έχω και ιντερνετ) μπορεί να μου πεί κάποιος ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ για να βρώ λύση επιτέλους;;

Δεν μπορώ να δεχθώ οτι ειναι ποιοτικό χαρακτηριστικό μιας γραμμής μονο το γεγονός οτι συγχρονίζει και όχι το εαν παίζει επι της ουσίας!! Δεν γίνεται να μην ασχολείται κανείς να βρεί το πρόβλημα πόσο μάλλον απο τη στιγμή που άλλαξα όλη τη καλωδίωση απο τον 4ο όροφο έως και το υπόγειο της οικίας μου..!!

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

93258607_569881196979767_8102336575611863040_n.jpg.7a93c1597477fa24b9fd1a7f60d2ca32.jpg93495055_279604416375534_5360475379930759168_n.jpg.6e1e69060189f0f95304648196ee74cc.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...