Προς το περιεχόμενο

22 εκατομύρια άνεργοι στις ΗΠΑ -Οικονομικές επιπτώσεις της πανδημίας


LiquidTroll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.kathimerini.gr/1074311/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/ta-22-ekat-ef8asan-oi-neoi-anergoi-stis-hpa-mesa-se-ena-mhna

 

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως τρέμω για το μετά τον κορωναϊό στην παγκόσμια οικονομία.

Όταν σε μια τόσο βαριά οικονομία όπως στις ΗΠΑ έχει ήδη, σε ένα μήνα, 22 μύρια ανέργους,

δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει εδώ. Υπάρχουν εκτιμήσεις για 10% ύφεση και 22% ανεργία μέσα στο '20, αλλά αυτό μόνο μέσα στο '20.

Ας μαζέψουμε εδώ μέσα, χωρίς πανικό, όλες τις εκτιμήσεις, για την οικονομία του αύριο, με σοβαρά άρθρα, και σοβαρές απόψεις,

για να ενημερωθούμε όλοι για τα τεκταινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθημερινή και το κάθε παρόμοιο εργαλείο του συστήματος , απλά προλειαίνει το έδαφος για αυτό που θα ακολουθήσει.Μας βάζει στο σκεπτικό "όταν γίνεται αυτό στην Αμερική τι θα γίνει σε μάς", αυτό δηλαδή που γράφεις και στην πρώτη παράγραφο.

Καλά έκαναν και κλείδωσαν προσωρινά το άλλο να κάνουμε Πάσχα και από Τρίτη να αρχίσουμε να κλαίμε.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

https://www.kathimerini.gr/1074311/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/ta-22-ekat-ef8asan-oi-neoi-anergoi-stis-hpa-mesa-se-ena-mhna

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως τρέμω για το μετά τον κορωναϊό στην παγκόσμια οικονομία.

Όταν σε μια τόσο βαριά οικονομία όπως στις ΗΠΑ έχει ήδη, σε ένα μήνα, 22 μύρια ανέργους,

δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει εδώ. Υπάρχουν εκτιμήσεις για 10% ύφεση και 22% ανεργία μέσα στο '20, αλλά αυτό μόνο μέσα στο '20.

Ας μαζέψουμε εδώ μέσα, χωρίς πανικό, όλες τις εκτιμήσεις, για την οικονομία του αύριο, με σοβαρά άρθρα, και σοβαρές απόψεις,

για να ενημερωθούμε όλοι για τα τεκταινόμενα.

Το λάθος τις Ελλάδας είναι ότι παρατήσαμε την παραγωγή (τρόφιμα) και την μεταποίηση για χάρη του Τουρισμού και των υπηρεσιών, δυστυχώς οι Ελληνικές κυβερνήσεις συνέβαλαν σε αυτό με την φορολογία, πλέον είναι ξεκάθαρο (έχει ειπωθεί και παλιότερα στις καλές εποχές) ότι ο τουρισμός δεν μπορεί να είναι η βαριά βιομηχανία της χώρας, τα έσοδα από τον τουρισμό πρέπει να είναι αυτό που λέμε το «κερασάκι» στην τούρτα. Στην Ελλάδα φτάσαμε να είναι η τούρτα !!!!!!!! Φάτε τώρα την τούρτα !!!!!!!! Χώρες με μικρότερη καλλιεργήσιμη γη (π.χ Ολλανδία) έχει τεράστια έσοδα από την παραγωγή τροφίμων, εμείς στα χωράφια μας φυτέψαμε ηλιακά πάνελ........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

 Χώρες με μικρότερη καλλιεργήσιμη γη (π.χ Ολλανδία) έχει τεράστια έσοδα από την παραγωγή τροφίμων, εμείς στα χωράφια μας φυτέψαμε ηλιακά πάνελ........

Και γιατί να καλλιεργούμε τη γη; Κορόιδα είμαστε; Αφού απλά δηλώναμε τα χωράφια που είχαμε και παίρναμε επιδοτήσεις χωρίς να κάνουμε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις εδω γιατι να ανησυχούμε βρε; Αφου ακομα σε οικονομικη κριση ειμαστε XD εχουμε συνηθισει το πηδημα τοσα χρονια. Οποτε τωρα αλλη μια παραταση του πηδηματος!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, *nenya* είπε

Εμεις εδω γιατι να ανησυχούμε βρε; Αφου ακομα σε οικονομικη κριση ειμαστε XD εχουμε συνηθισει το πηδημα τοσα χρονια. Οποτε τωρα αλλη μια παραταση του πηδηματος!

Μ αρέσουν τέτοιες απόψεις από γυναίκες. Μου κάνουν το Πασχα πιο όμορφο 😎

😋😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά τώρα, δε ξέρω τι επιπτώσεις θα έχουμε. Σίγουρα θα έχουμε, δε θέλει μυαλό. αυτή τη στιγμή πολλοί άνθρωποι θα δούλευαν και θα βγάζανε χρήματα. Αφού δε βγάζουν λοιπόν, δε θα ξοδέψουν κιόλας οπότε πάει αλυσίδα.

Αυτό που είναι ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι πολλοί θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την κατάσταση είτε οσον  αφορά μισθούς, εργασία είτε οτιδήποτε άλλο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Εμεις εδω γιατι να ανησυχούμε βρε; Αφου ακομα σε οικονομικη κριση ειμαστε XD εχουμε συνηθισει το πηδημα τοσα χρονια. Οποτε τωρα αλλη μια παραταση του πηδηματος!

Μακάρι να κάνω λάθος αλλά αυτό που έρχεται δεν θα έχει καμία σχέση με αυτό που περάσαμε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, LiquidTroll είπε

https://www.kathimerini.gr/1074311/article/oikonomia/die8nhs-oikonomia/ta-22-ekat-ef8asan-oi-neoi-anergoi-stis-hpa-mesa-se-ena-mhna

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως τρέμω για το μετά τον κορωναϊό στην παγκόσμια οικονομία.

Όταν σε μια τόσο βαριά οικονομία όπως στις ΗΠΑ έχει ήδη, σε ένα μήνα, 22 μύρια ανέργους,

δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει εδώ. Υπάρχουν εκτιμήσεις για 10% ύφεση και 22% ανεργία μέσα στο '20, αλλά αυτό μόνο μέσα στο '20.

Ας μαζέψουμε εδώ μέσα, χωρίς πανικό, όλες τις εκτιμήσεις, για την οικονομία του αύριο, με σοβαρά άρθρα, και σοβαρές απόψεις,

για να ενημερωθούμε όλοι για τα τεκταινόμενα.

οι αμερικάνοι δεν κρατιούνται να ξανανοίξουν και αυτό θα κάνουν και λίγο πολύ έχουν και κάποιο σχεδιασμό για το πώς θα υποστηρίξουν τις επιχειρήσεις 

αυτοί δεν έχουν ανάγκη, εμείς τα δικά μας χάλια να κοιτάμε που και θέλουμε τουρισμό σαν τρελοί και πάμε στο άγνωστο χωρίς να μπορούμε έτσι κι αλλιώς σαν χώρα να καθορίσουμε ιδιαίτερα τη μοίρα μας 

 

γενικά πάντως αυτό που ρεαλιστικά ισχύει είναι ότι όσο πιο φτωχός είσαι, τόσο περισσότερο θα χτυπηθείς, πράγμα απολύτως λογικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...