Προς το περιεχόμενο

AMD Zen 3 ( Milan / Vermeer ) - Epyc 3 & Ryzen 5000


ultraex2003

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vins είπε

Παίδες, γρήγορη ερωτηση:

Εκτός της taichi, ποια b550 υπαρχει που να έχει clear cmos button? 

Σημαντικό για ένα project που ετοιμάζω. Ευχαριστώ!

Asus B550 e gaming 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Asus B550 e gaming 

Αν και δε θέλω asus γιατί στην b550i το ram compatibility με εχει παιδέψει, θα την υπολόγιζα αν όντως είχε clear cmos και λόγω των καλών phases. Μόνο bios flashback εχει όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσιάζετε τον υπερχρονισμό στις μνήμες σαν κάτι απλό, αλλά η δική μου εμπειρία είναι ιδιαιτέρως αρνητική. Εγώ προσπαθώ για σταθερότητα, και 6-7 μήνες μετά, είναι ακόμα άπιαστο όνειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Έχω τις G.Skill 3600C15 και έχω ανοίξει XMP, έχει νόημα να παίξω παραπάνω?

όχι...είσαι σε 4Κ εσύ..xmp και ξεμπέρδεψες....απλά τσέκαρε αν σου κρατάει τα primary σωστά σε xmp mode.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, petasis είπε

Παρουσιάζετε τον υπερχρονισμό στις μνήμες σαν κάτι απλό, αλλά η δική μου εμπειρία είναι ιδιαιτέρως αρνητική. Εγώ προσπαθώ για σταθερότητα, και 6-7 μήνες μετά, είναι ακόμα άπιαστο όνειρο.

Ποιος είπε ότι είναι απλο; Απλό είναι να πειράξεις 2 πραγματάκια (κι αυτό υπό συζητηση).

Το ram oc είναι καθαρά μαζοχιστικο σπορ και πίστεψέ με ακόμα και αν τα κάνεις όλα "καλά", υπάρχουν και παράγοντες που δεν μπορείς να ελέγξεις και θα σου σπάνε τα νεύρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, petasis είπε

Παρουσιάζετε τον υπερχρονισμό στις μνήμες σαν κάτι απλό, αλλά η δική μου εμπειρία είναι ιδιαιτέρως αρνητική. Εγώ προσπαθώ για σταθερότητα, και 6-7 μήνες μετά, είναι ακόμα άπιαστο όνειρο.

ram kit, cpu, mobo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, vins είπε

Αν και δε θέλω asus γιατί στην b550i το ram compatibility με εχει παιδέψει, θα την υπολόγιζα αν όντως είχε clear cmos και λόγω των καλών phases. Μόνο bios flashback εχει όμως.

όντως λάθος flashback είναι το κουμπί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, BabisTs είπε

όχι...είσαι σε 4Κ εσύ..xmp και ξεμπέρδεψες....απλά τσέκαρε αν σου κρατάει τα primary σωστά σε xmp mode.....

Όχι πλέον για monitor είμαι 1440P/165Hz και 4Κ/120 στην OLED για λίγα παιχνίδια που βολεύουν με gamepad. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

ram kit, cpu, mobo?

 

10 λεπτά πριν, Thresh είπε

Threadripper αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν θυμάμαι ποια Zen γενιά. 😛

LOL

Ο τύπος με τα 128GB @ 3600MHz σε 5950Χ είναι.

Ε κάποια πράγματα σε αυτή τη ζωή δε γίνονται (τόσο εύκολα τουλάχιστον) 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Έχουμε ίδιες ram. Δοκίμασε αυτές τις ρυθμίσεις που δεν είναι τέρμα σφιχτές και δουλεύουν άνετα αν θέλεις  

ZenTimings_Screenshot.png

Τον @Psycho_Warhead εννοείς προφανώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, kkatzos said:

 

LOL

Ο τύπος με τα 128GB @ 3600MHz σε 5950Χ είναι.

Ε κάποια πράγματα σε αυτή τη ζωή δε γίνονται (τόσο εύκολα τουλάχιστον) 😉

 

Ah kk my bad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, petasis είπε

Παρουσιάζετε τον υπερχρονισμό στις μνήμες σαν κάτι απλό, αλλά η δική μου εμπειρία είναι ιδιαιτέρως αρνητική. Εγώ προσπαθώ για σταθερότητα, και 6-7 μήνες μετά, είναι ακόμα άπιαστο όνειρο.

Το stability ειναι ευκολη υποθεση αν εχεις σωστη μεθοδολογια. Πρώτα fixaris τα timmings που ξερεις οτι δεν θα προκαλεσουν ασταθεια, και μετα πιάνεις τα υπολοιπα. Με καθε αλλαγή τρεχεις memtest. Αν δεν βγαλεις mem test γυρνας στην προηγουμενη ταχυτητα για το συγκεκριμενο timming. Με αυτο το τροπο δεν γίνεται να έχεις ασταθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Steliosviper είπε

Έχουμε ίδιες ram. Δοκίμασε αυτές τις ρυθμίσεις που δεν είναι τέρμα σφιχτές και δουλεύουν άνετα αν θέλεις  

ZenTimings_Screenshot.png

Ωραίος, θα δοκιμάσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Herald είπε

Το stability ειναι ευκολη υποθεση αν εχεις σωστη μεθοδολογια. Πρώτα fixaris τα timmings που ξερεις οτι δεν θα προκαλεσουν ασταθεια, και μετα πιάνεις τα υπολοιπα. Με καθε αλλαγή τρεχεις memtest. Αν δεν βγαλεις mem test γυρνας στην προηγουμενη ταχυτητα για το συγκεκριμενο timming. Με αυτο το τροπο δεν γίνεται να έχεις ασταθεια. 

memtest? Ξέρεις πόσες φορές έχω βγάλει και έφαγα restarts?

benchmarks + memtest + tm5 σε διάφορα configs + aida + prime + y-cruncher (ή και Karhu) και τέλος BFV, CP2077, DIVISION 2 από κάνα 2ωρο-3ωρο.

Αυτά άμα το pc το θέλεις και για δουλειά (πχ να το αφήσεις το βράδυ να κάνει rendering, να τρέξεις μοντέλα κλπ χωρίς να ξυπνήσεις το πρωί και να δεις ότι έχει κρασάρει). Αν είσαι κλάιν οκ είναι too much, τρέχα καμιά 20-30 κύκλους tm5 extreme config και άμα μετά κρασάρει χέστηκες 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...