Προς το περιεχόμενο

Ftp ή Plesk file manager;


mindreader

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειαζεται κατα καιρους, να ανεβασω ή να κατεβασω αρχεια στο site μου.

Συνηθως χρησιμοποιω, ακομη, καποιον ftp client.

Ομως, πλεον εδω και δυο χρονια που εχω παει σε νεο host provider, δινει ολοκληρωμενο plesk περιβαλλον που δεν ειχα ποτε παλαια (και αρα την αντιστοιχη δυνατοτητα για file manager), και μου δινει εντος και file manager, που φυσικα δουλευει μεσω http.

Αναρωτιεμαι, αν εχει καποιο πλεονεκτημα ή μειονεκτημα, ο ένας ή ο αλλος τροπος, ποιος τροπος ενδεικνυται για μεγαλες μεταφορες αρχειων, ποιος ειναι γενικα προτιμοτερος και γιατι, κλπ.

Πειτε μου τις αποψεις και τις εμπειριες σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μεγαλες μεταφορες ftp, για μικρες μεταφορες με πολλα μικρα αρχεια τοτε zip τοπικα ανεβασμα με ftp παλι και extract μεσα απο τον file manager.

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη, ο πάροχος μου προσφέρει πια plesk. Προσπάθησα να συνδεθώ με Filezilla, συνδέεται χωρίς πρόβλημα με τα στοιχεία εισόδου που μου παρείχαν αλλά δεν βλέπω αρχεία καθόλου. Ανεβάζω αρχεία αλλά δεν τα βλέπω μετά στο plesk. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει. Η αλήθεια είναι ότι αμέλησα να τους πάρω τηλέφωνο ή να χρησιμοποιήσω το helpdesk για να υποβάλω ερώτημα. Οπότε χρησιμοποιώ το plesk και τις ενσωματωμένες δυνατότητές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, doctorized είπε

Εγώ από την άλλη, ο πάροχος μου προσφέρει πια plesk. Προσπάθησα να συνδεθώ με Filezilla, συνδέεται χωρίς πρόβλημα με τα στοιχεία εισόδου που μου παρείχαν αλλά δεν βλέπω αρχεία καθόλου. Ανεβάζω αρχεία αλλά δεν τα βλέπω μετά στο plesk. Δεν ξέρω τι έχουν κάνει. Η αλήθεια είναι ότι αμέλησα να τους πάρω τηλέφωνο ή να χρησιμοποιήσω το helpdesk για να υποβάλω ερώτημα. Οπότε χρησιμοποιώ το plesk και τις ενσωματωμένες δυνατότητές του.

Το πιο πιθανό είναι να έχουν λάθος στημένο το firewall τους και να "κόβει" τη σύνδεση σε ports όταν μπαίνεις με passive mode στο FTP. Δοκίμασε από τον FTP client σου να το αλλάξεις σε active mode. Εναλλακτικά θα πρότεινα να δοκιμάσεις και στην port 22 μήπως και επιτρέπουν συνδέσεις με SFTP. Θα έδινα και μια μικρή πιθανότητα να μην είναι κάτι από την πλευρά του webhost, αλλά να είναι κακοστημένο το NAT (ή κάποιο bug) στον router σου ή κάποιο firewall στον υπολογιστή σου.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι file manager έχουν αρκετές δυσκολίες στο να ανεβάσουν πολλαπλά (όχι zipped) αρχεία.

Οπότε εγώ ψηφίζω FTP. Συνδέω μία φορά το ForkLift, βάζω τη σύνδεση στα αγαπημένα, και μετά είναι σαν φάκελος στον υπολογιστή μου... drag & drop ή copy & paste. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα ειναι ανωτερος τροπος για παρα πολλους λογους

βασικοι λογοι ειναι

η λιστα αναμονης,

μεταφορα ολοκληρου δεντρου καταλογου αρχειων

και δυνατοτητες resume οταν εχει διακοπη η μεταφορά των αρχειών

 

ακομα πιο αποδοτικο ειναι και το rsync ειδικα οταν εχεις απειρα μικρα αρχεια και θες απλα να μεταφερθουν οι αλλαγες και θες να συνχρονιστουν

ενας τοπικος καταλογος με εναν απομακρυσμενο

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2020 στις 4:20 ΜΜ, CyberCr33p είπε

Το πιο πιθανό είναι να έχουν λάθος στημένο το firewall τους και να "κόβει" τη σύνδεση σε ports όταν μπαίνεις με passive mode στο FTP. Δοκίμασε από τον FTP client σου να το αλλάξεις σε active mode. Εναλλακτικά θα πρότεινα να δοκιμάσεις και στην port 22 μήπως και επιτρέπουν συνδέσεις με SFTP. Θα έδινα και μια μικρή πιθανότητα να μην είναι κάτι από την πλευρά του webhost, αλλά να είναι κακοστημένο το NAT (ή κάποιο bug) στον router σου ή κάποιο firewall στον υπολογιστή σου.

Ο πάροχος μέχρι πέρσι το καλοκαίρι παρείχε ιστοχωρο χωρίς plesk και έμπαινα και ακόμη μπαίνω κανονικά με ftp. Δεν προσφέρει δυνατότητα αποστολής/λήψης αρχείων μέσω http(s). Από πέρσι το καλοκαίρι προσφέρει και νέες δυνατότητες με το plesk με νέο όνομα για το site. Εκεί είναι το πρόβλημα. Για να μπαίνω χωρίς πρόβλημα στο παλιό σύστημα φιλοξενίας τότε δεν έχω πρόβλημα. Πότε δεν είχα μέχρι τώρα. Παλιότερα έμπαινα και με pureftp στον Firefox. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...