Προς το περιεχόμενο

Ιμάντας ζώνης ασφαλείας


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να αλλάξω τον ιμάντα της ζώνης ασφαλείας με μακρύτερο; Ο λόγος είναι πως δεν φτάνει να δέσει το καθισματάκι του μωρού. Ούτε στα πίσω καθίσματα αλλά ούτε στο κάθισμα του συνοδηγού (δεν έχει αερόσακο). 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σωστά το πάω. Προέκταση είναι μια καλή λύση πιστεύω. Να φανταστώ η κάθε μάρκα αυτοκινήτου έχει δικές της προδιαγραφές για το κούμπωμα της ζώνης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αλλάξει τουλάχιστον 3 παιδικά καθίσματα, δεν έχει τύχει κάτι τέτοιο......είστε σίγουρος ότι δεν έχει μαγκώσει κάπου η ζώνη γιαυτο δεν τραβιέται στο τέρμα, όλες οι ζώνες στο αυτοκίνητο έχουν το ίδιο μήκος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, htaccess είπε

Θα σου πρότεινα, να διαβάσεις καλύτερα το εγχειρίδιο χρήσης του παιδικού καθίσματος, έχω την εντύπωση ότι προσπαθείς με λάθος τρόπο. :)

Όπως τα λέει ο φίλος...

Τι αμάξι έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αναφέρεις και πλήρη την μάρκα / τύπο / μοντέλο του παιδικού καθίσματος, δεν πιστέυω ότι κάποιος θα σου δώσει τεκμηριωμένη απάντηση σε ένα τόσο λεπτό θέμα στο οποίο θα προστατεύει μία ανθρώπινη ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα μου φαινεται απιστευτο να μην μπορει να πιασει το καθισματακι του παιδιου. 
Φανταζομαι οτι το μικρο σου ειναι πολυ μικρο ακομη και το εχεις να κοιταζει πισω, οποτε πρεπει να δεσεις την πλατη του καθισματος και γιαυτο θες αρκετο μηκος, σωστα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, safridia είπε

Και εμενα μου φαινεται απιστευτο να μην μπορει να πιασει το καθισματακι του παιδιου. 
Φανταζομαι οτι το μικρο σου ειναι πολυ μικρο ακομη και το εχεις να κοιταζει πισω, οποτε πρεπει να δεσεις την πλατη του καθισματος και γιαυτο θες αρκετο μηκος, σωστα;

Κι όμως δεν φτάνει ο ιμάντας. Εδώ (1:37) δείχνει πως πρέπει να κουμπώσει το κάθισμα. Inglesina η μαρκα, Huggy το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bill999r είπε

Όπως τα λέει ο φίλος...

Τι αμάξι έχεις;

Φίλε μου τότε ίσως και να είναι πολύ κοντές για καθησματακι.

Υπάρχουν 3 λύσεις

1) Το επιστρέφεις στο μαγαζί που το πήρες και κοιτάζεις άλλο καθησματακι με διαφορετικό πιάσιμο που ταιριάζει στις ζώνες σου.

2) Τσεκαρεις εναλλακτικό πιασιμο από τον κατασκευαστή του καθίσματος.

Πολλές εταιρίες καθισμάτων προτείνουν διαφορετικό πιάσιμο ανάλογα με το μήκος της ζώνης.

3) πας σε συνεργείο και αλλάζεις τις πίσω ζώνες με μακρύτερες.

Μην πάρεις προεκτάσεις.

Είναι επικίνδυνες για κάθισμα παιδιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου τότε ίσως και να είναι πολύ κοντές για καθησματακι.

Υπάρχουν 3 λύσεις

1) Το επιστρέφεις στο μαγαζί που το πήρες και κοιτάζεις άλλο καθησματακι με διαφορετικό πιάσιμο που ταιριάζει στις ζώνες σου.

2) Τσεκαρεις εναλλακτικό πιασιμο από τον κατασκευαστή του καθίσματος.

Πολλές εταιρίες καθισμάτων προτείνουν διαφορετικό πιάσιμο ανάλογα με το μήκος της ζώνης.

3) πας σε συνεργείο και αλλάζεις τις πίσω ζώνες με μακρύτερες.

Μην πάρεις προεκτάσεις.

Είναι επικίνδυνες για κάθισμα παιδιού

Δυστυχώς η επιστροφή δεν είναι επιλογή. Που το στηρίζεις αδερφέ πως είναι επικύνδες οι προεκτάσεις; Θα πάρω τηλέφωνα από αύριο να μάθω αν γίνεται αλλαγή με μακρύτερο ιμάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιεργο, σε Huyndai Getz του 2003 παρομοιο στυλ καθισματακι εφτανε μια χαρα.  Φυσικα αυτο δεν λεει κατι αλλα θα περιμενα ολοι να εχουν ενα στανταρ μεγεθος.

Να σου πω την αληθεια και εγω θα φοβομουν καπως τις προεκτασεις, υπερβολη βεβαια αλλα το σκεφτομαι οτι εχω ενα αδυναμο σημειο, την αγκραφα που πιανει στο κλειδωμα, εαν αυτο δεν πιασει σωστα ουσιαστικα οι ζωνες ειναι αχρηστες, με προεκταση θα εχεις δυο σημεια που μπορει να αποτυχουν. Οι ιμαντες και τα σημεια που δενουν στο στασι δεν εχουν καμια αναγκη, σηκωνουν τονους κυριολεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αμάξι του είναι του 1993.Ουτε isofix  δεν θα υπήρχε τότε.Και αν θυμάμαι καλά οι πίσω ζώνες ήταν προαιρετικές.

Προεκτάσεις δίνουν και στα αεροπλάνα οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, li@m είπε

Που το στηρίζεις αδερφέ πως είναι επικύνδες οι προεκτάσεις

Οι εταιρίες παιδικων καθησματων δεν συνιστούν τη χρήση προεκτάσεων.

Σε περίπτωση χρήσης προέκτασης δεν εγγυώνται ότι το καθησματακι θα δουλέψει όπως σχεδιάστηκε.

Εξάλλου προκύπτει ακόμα ένα σημείο δεσίματος το οποίο ουσιαστικά μπορεί να βρίσκει σε κάποιο σημείο της διαδρομής της ζώνης.

Πάντως μην αγχώνεσαι καθώς με αλλαγή του ιμάντα της ζώνης με μακρύτερο θα λυθεί το πρόβλημα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...