Προς το περιεχόμενο

Mac book pro 2011 17 οθόνη


OMAOMAO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας και από μένα θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ιστορία μου με το macbook pro 2011 17  οθόνη και αν γνωρίζεται φυσικά να με βοηθήσετε στην αναβάθμιση. 

Ήταν ένα όνειρο ζωής το να αποκτήσω ένα υπολογιστή ή λαπτοπ  με το σήμα αυτό ακούγοντας πολλά καλά λόγια και την επανάσταση την αλλαγή που έχει φέρει ο τότε ιδιοκτήτης της εταιρίας στην τεχνολογία αλλάζοντας τον κόσμο. Ήμουν από τα παιδιά αυτά που έμπενε στα Apple μαγαζιά χάζευα της συσκευές και τα λαπτοπ με το όνειρο να αποκτήσει κάποια στιγμή. Για να είμαι πιο σύνδρομος το 2011 αποκτώ το macbook pro 2011 με 17 οθόνη από το επίσημο μαγαζί της Apple στο Μόναχο. Έσκασα τότε 2500 € αν θυμάμαι καλά πάνω κάτω. Δεν έκανα καμία τρελή χρήση του υπολογιστή και δεν περνάν ούτε καν τρία  χρόνια και μου χαλάει η κάρτα γραφικόν διαβάζοντας στο ίντερνετ βλέπω πως είναι προβληματικά τα συγκεκριμένα macbook σκάω αλλά 500 ευρώ για αντικατάσταση της κάρτα γραφικόν στο ίδιο μαγαζί της Apple που το αγόρασα. Περιττό να πω πως το macbook δεν το χρησιμοποιώ εδώ και τρία χρόνια γιατί έχει ξανά χαλάσει η κάρτα γραφικόν. 

Σε αυτές της περιπτώσεις θα το έβαφα μπλε και θα το πετούσα στην θάλασσα αλλά η ζωή μου έχει μάθει να εκτιμώ τον κόπο μου και τα χρήματα που έβγαζα τότε και ότι χαλάει δεν το πετάμε το φτιάχνουμε. 

Αυτό το Macbook μου έχει κοστίσει 3000€ και παραπάνω η αξία του σήμερα δεν ξεπερνά τα 500€ και θα ήθελα να το αναβαθμίσω και να επισκευάσω την κάρτα γραφικόν.

Θα ήθελα την βοήθεια σας λοιπόν. 

SSD σκληρό δίσκο σίγουρα αλλά ποια και πόσο; 

RAM αναβάθμιση 8 ίσως και 16; 

Κάρτα γραφικόν το θέμα που πονάει μπορώ να βάλω αλί κάρτα γραφικόν και να κάνει ίσως και καλύτερη δουλειά από αυτήν που έχει; 

Το μπάτζετ της αναβαθμίσεις δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 500€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να φτιαξεις θα ξαναχαλασει ειναι σχεδον μια 10ετια μηχανημα δεν αξιζει να δωσεις χρηματα για αυτο

6 λεπτά πριν, OMAOMAO είπε

αλλά η ζωή μου έχει μάθει να εκτιμώ τον κόπο μου και τα χρήματα

και εδωσες 3000€ για λαπτοπ που θα εκανες απλη χρηση μονο και μονο για να εχεις πανω το "σημα" του μηλου.....

πούλα το για ανταλλακτικά, βαλε τα 500€ και οτι αλλο μπορεις να μαζεψεις και παρε κανα νεο μηχανημα
αμα θες να μείνεις στο apple οικοσυστημα δες κανα macbook air 2019 κοντα στο 1000αρικο
διαφορετικα υπαρχουν μηχανηματα με τα μισα χρηματα χωρις το "μηλο" στο λογοτυπο που θα σε εξυπηρετήσουν μια χαρα 
πχ
https://www.skroutz.gr/s/22118951/Huawei-MateBook-D-14-R5-3500U-8GB-512GB-FHD-W10-Mystic-Silver.html
 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σωστά έγραψε ο φιλος παραπάνω η μόνη λύση είναι απενεργοποίηση της κάρτας γραφικών και λειτουργία με τα integrated graphics την "onboard" δηλαδή κάρτα γραφικών της intel.

Σε αυτήν την περίπτωση όμως:

δεν λειτουργεί η αυξομείωση της φωτεινότητας από τα κουμπιά (γίνεται όμως με software)

δεν μπορείς να κάνεις προβολή σε εξωτερική οθόνη

και δεν μπορείς να βάλεις bootcamp.
 

Μπορούμε να αναλάβουμε στο εργαστήριο μας την όλη διαδικασία καθώς και την αναβάθμιση του μηχανήματος. 

Στείλε μου pm για λεπτομέρειες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα

Έχω το ίδιο μηχάνημα αλλά το 15 το έφτιαξε  το AnyRepair 

το μηχάνημα που φτιάχνει είναι το δικό μου  https://www.youtube.com/watch?v=lD6rFqLuVmE

Από τότε το MAC είναι μια χαρά 

Επεξ/σία από Bl@ckM@mb@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα αυτή η επισκευή στο βίντεο εναι δική μου αλλά δουλέυει καλά στα 15αρια στο 17αρι δουλέυει μεν αλλά υπάρχουν artifacts στην οθόνη θέμα που προσπαθούμε να λύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...