Προς το περιεχόμενο

Τα νέα gaming notebooks της Lenovo, Legion, έχουν Intel Core H-series CPU και GeForce RTX 2080 Super GPU


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νέα gaming notebooks ανακοίνωσε η Lenovo, τα οποία ανήκουν στη σειρά προϊόντων για gamers, Legion, και φέρουν τους 10ης γενιάς Intel Core H-series επεξεργαστές και διακριτές κάρτες γραφικών GeForce RTX 2060 έως και 2080 Super Max-Q.

Το νέο Legion 7 διατηρεί την οθόνη 1080p ωστόσο αυτή τη φορά έχει αναβαθμιστεί στον τομέα του ρυθμού ανανέωσης και τώρα από 144Hz υποστηρίζει 240Hz χωρίς επιβάρυνση στο κόστος. Επίσης διαθέτει το πληκτρολόγιο TrueStrike της Lenovo που επιδεικνύει 1,3 χιλιοστά key travel, έχει μεγάλου μεγέθους arrow keys αλλά και πλήρες αριθμητικό πληκτρολόγιο ενώ το trackpad χρησιμοποιεί τους Windows Precision drivers για αξιοπιστία και ακρίβεια.

Το Legion 7 διαθέτει μία κάμερα με privacy shutter στο πάνω τμήμα του πλαισίου της οθόνης και σχεδόν το σύνολο των θυρών/ υποδοχών βρίσκεται στο πίσω μέρος για καλύτερο cable management. Η Κινέζικη εταιρεία επίσης λέει πως η αυτονομία του laptop φτάνει τις οκτώ ώρες.

legion5i.jpg.126aa322447016f14a659cdf37c14c67.jpg

Το Lenovo Legion 5i βρίσκεται χαμηλότερα στην «τροφική αλυσίδα» και έρχεται με 15 ιντσών και 17 ιντσών οθόνη και εφοδιάζεται με 10ης γενιάς Intel Core H-series επεξεργαστή και διακριτή κάρτα γραφικών Nvidia GeForce RTX 2060. Η εταιρεία κυκλοφορεί και το Legion 5 με επεξεργαστή AMD Ryzen 4000 series (το «i» στην ονομασία του Legion 5i ουσιαστικά υποδεικνύει τον επεξεργαστή Intel).

Όπως και το Legion 7 διαθέτει μινιμαλιστικό σχεδιασμό και ο χρήστης μπορεί να ρυθμίσει τον ρυθμό ανανέωση της οθόνης IPS του από τα 60Hz μέχρι και 240Hz. Στο πάνω τμήμα του πλαισίου της οθόνης επίσης διαθέτει μία κάμερα με privacy shutter.

ideapadgaming3.jpg.795c172d8f2a449bde8269719cbf00ee.jpg

Το καινούριο πάντως entry-level gaming laptop της Lenovo είναι το IdeaPad Gaming 3, που διαθέτει οθόνη με διαγώνιο 15.6 ιντσών. Όπως και τα άλλα laptops της Lenovo βασίζεται σε επεξεργαστή 10ης γενιάς Intel Core H-series αλλά τα «γραφικά» φτάνουν μέχρι και τη GeForce GTX 1650 Ti, οπότε και είναι ξεκάθαρο ότι δεν απευθύνεται σε απαιτητικούς gamers.

Έχει πάντως και αυτό άνετο πληκτρολόγιο με μεγάλα arrow keys και backlit φωτισμό ενώ και το trackpad εκμεταλλεύεται τους Windows Precision drivers.  Όσοι χρήστες το προτιμήσουν θα χρειαστεί να συμβιβαστούν με οθόνες 60Hz ή 120Hz. Η Κινέζικη εταιρεία δεν έχει ανακοινώσει ακόμα τις τιμές για τα συγκεκριμένα laptops ωστόσο σκοπεύει να τα διαθέσει μέσα στον Μάϊο.

The Verge


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παρτε ενα λεπτο gaming laptop και συντομα θα ανακαλυψετε οτι οι επιδοσεις του θα ναι περιορισμενες ειτε απο την εταιρεια για αποφυγη thermal throttle , είτε θα παιζει ανετα στις τοπ ανεκτες θερμοκρασιες του cpu ,προφανως το νεο trend ειναι λεπτα λαπτοπ που τους κουτσακωνουν και την ταμπελα του gaming , δεν εξηγουν ομως στο τελικο καταναλωτη τι θυσιαζει για αυτο το λαπτοπ σε αποδοσεις...

και επιτελους ας δουμε και 4900hs μαζι με 2080  και οχι maxq πετσοκομμενες εκδοσεις...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, forgotten είπε

παρτε ενα λεπτο gaming laptop και συντομα θα ανακαλυψετε οτι οι επιδοσεις του θα ναι περιορισμενες ειτε απο την εταιρεια για αποφυγη thermal throttle , είτε θα παιζει ανετα στις τοπ ανεκτες θερμοκρασιες του cpu ,προφανως το νεο trend ειναι λεπτα λαπτοπ που τους κουτσακωνουν και την ταμπελα του gaming , δεν εξηγουν ομως στο τελικο καταναλωτη τι θυσιαζει για αυτο το λαπτοπ σε αποδοσεις...

και επιτελους ας δουμε και 4900hs μαζι με 2080  και οχι maxq πετσοκομμενες εκδοσεις...

Δεν λύνεται το πρόβλημα με undervolt στην cpu? Ψήνομαι τελευταία να πάρω ένα y540 γιατί μου χρειάζεται laptop αλλά θέλω να παίζω και κάνα παιχνιδάκι που και που, δεν αξίζει τον κόπο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν λύνεται το πρόβλημα με undervolt στην cpu? Ψήνομαι τελευταία να πάρω ένα y540 γιατί μου χρειάζεται laptop αλλά θέλω να παίζω και κάνα παιχνιδάκι που και που, δεν αξίζει τον κόπο?

Αν θελεις να παιζεις που και που παιχνιδακι με λαπτοπ βολεψου με λολακι με απλο λαπτοπακι και τελος.  😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο το νοημα των Gaming laptops δεν το εχω εμπεδωσει ακομα. Για μενα gaming=desktop και laptop=εργασια,  αρα thin and light. Τα gaming laptops  με τα ογκωδη τροφοδοτικα ειναι αποκλειστικα για χρηση σε γραφειο, οποτε ποιος ο λογος να μην αγορασεις ενα εφαμιλλο desktop με λιγοτερα λεφτα η ενα πολυ καλυτερο μηχανημα με τα ιδια λεφτα. 

Τελος παντων, συμπαθητικο το Legion αλλα εγω δεν θα το αγοραζα ποτε :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Theon1k είπε

Ποιο το νοημα των Gaming laptops δεν το εχω εμπεδωσει ακομα. Για μενα gaming=desktop και laptop=εργασια,  αρα thin and light. Τα gaming laptops  με τα ογκωδη τροφοδοτικα ειναι αποκλειστικα για χρηση σε γραφειο, οποτε ποιος ο λογος να μην αγορασεις ενα εφαμιλλο desktop με λιγοτερα λεφτα η ενα πολυ καλυτερο μηχανημα με τα ιδια λεφτα. 

Κάποιος που μετακινείται σχυνά, π.χ φοιτητής. Το desktop όσο καλύτερο και να είναι στο θέμα gaming, δε μπορείς να το κουβαλήσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, JcD είπε

Δεν λύνεται το πρόβλημα με undervolt στην cpu? Ψήνομαι τελευταία να πάρω ένα y540 γιατί μου χρειάζεται laptop αλλά θέλω να παίζω και κάνα παιχνιδάκι που και που, δεν αξίζει τον κόπο?

Μπορεί να έχει αποτελέσματα κάτι τέτοιο. Εγώ είμαι με Razer Blade 2017. Φοβερό ultrabook με εξαιρετική ποιότητα αλλά άμα διαβάσεις για αυτό λίγο, θα μάθεις ότι μαμά κάνει σαν αεριωθούμενο όταν πας να παίξεις κάτι. 

 

Εγώ όταν το πήρα έψαχνα πολύ συγκεκριμενα για το μικρότερο σε μέγεθος και πιο δυνατό σε hardware combo, και ήταν αυτό. Γνωρίζοντας όμως το από πάνω εκ των προτέρων, από τα πράγματα που έκανα όταν το πήρα ήταν το undervolt και turboboost off με throttlestop, whispersync από nvidia και πλαφόν 40fps. Ο θόρυβος που παράγει έπεσε κατά 30-40% περίπου και οι θερμοκρασίες που ανεβάζει σε 2+ ώρες παιχνιδιού δεν ξεπερνάνε τους 50°C ενώ παίζει ότι παιχνίδια έχω βάλει σε very high-ultra χαλαρά μαζί με reshades στα 1080p, κτλ.

 

Και δεν έχω νιώσει και κάποια ιδιαίτερη πτώση από άποψη παραγωγικότητας, δηλαδή browser, excel, 3dsmax, photoshop, filmora που ενίοτε τρέχω πολλά από αυτά ταυτόχρονα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Theon1k είπε

Ποιο το νοημα των Gaming laptops δεν το εχω εμπεδωσει ακομα. Για μενα gaming=desktop και laptop=εργασια,  αρα thin and light. Τα gaming laptops  με τα ογκωδη τροφοδοτικα ειναι αποκλειστικα για χρηση σε γραφειο, οποτε ποιος ο λογος να μην αγορασεις ενα εφαμιλλο desktop με λιγοτερα λεφτα η ενα πολυ καλυτερο μηχανημα με τα ιδια λεφτα. 

Τελος παντων, συμπαθητικο το Legion αλλα εγω δεν θα το αγοραζα ποτε :)

Λόγοι :

α) χώρος. Όσο μεγαλο και να είναι ένα.λαπτοπ, είναι σίγουρα.μικροτερο απο μια οθονη 24-32" + πληκτρολόγιο.

Β) φορητότητα. Ακόμα κι αν 90% του χρόνου να είναι πάνω στο γραφείο, ανά.πασα στιγμή το βάζεις στην τσάντα κι έφυγες

γ) οικονομία στο ρεύμα. Ένα λάπτοπ καίει πολύ λιγοτερο από ένα desktop

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 2000+ ξεκιναει το legion 7 με ενα γκουγκλαρισμα...Ολογραφως τουμπανο gaming pc με οθόνη (1200) + τουμπανο workstation laptop (700ε) που θα παιζει και κανα παιχνιδακι.
Η αντι για laptop ps5 προσεχως (500) + 4Κ TV (600)

Γενικα κανενας απολυτως λογος για την απάτη που λεγεται gaming laptop......

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, judgevag είπε

τουμπανο workstation laptop (700ε) 

Για βρες μου ένα workstation laptop με 700 ευρώ, κι ας μην είναι και τούμπανο.

Να πάω να το αγοράσω τώρα (κι ας είναι κλειστά, κάνω διάρρηξη και τους αφήνω τα λεφτά στο ταμείο!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, judgevag είπε

Στα 2000+ ξεκιναει το legion 7 με ενα γκουγκλαρισμα...Ολογραφως τουμπανο gaming pc με οθόνη (1200) + τουμπανο workstation laptop (700ε) που θα παιζει και κανα παιχνιδακι.
Η αντι για laptop ps5 προσεχως (500) + 4Κ TV (600)

Γενικα κανενας απολυτως λογος για την απάτη που λεγεται gaming laptop......

δεν ειναι απατη το gaming laptop εαν εσυ δεν βρισκεις χρηστικοτητα για αυτο , εγω συχνα πυκνα 6 μηνες τον χρονο 2 φορες την βδομαδα δεν ειμαι σπιτι λογω εργασιας , το gaming laptop αποτελει για μενα μια λυση για κανα παιχνιδι οταν απουσιαζω απο το σπιτι και τον κυριως υπολογιστη μου. Δεν μιλαμε για λιγο χρημα αλλα αξιοποιω το gaming laptop στο επακρο, ιδιαιτερα οταν φορτωνω πχ layers σε  αυτο που ενας απο τους αρχαιους υπολογιστες της δουλειας μου γονατιζουν σε μερικα λεπτα και παραλληλα μπορω να ανοιξω και δυο τρεις εφαρμογες . απλα διαφορετικο κοινο και διαφορετικες αναγκες , αμαν με την μανια του  να χαρακτηριζετε κατι επειδη δεν σας εξυπηρετει εσας....

3 λεπτά πριν, Haldol είπε

Για βρες μου ένα workstation laptop με 700 ευρώ, κι ας μην είναι και τούμπανο.

Να πάω να το αγοράσω τώρα (κι ας είναι κλειστά, κάνω διάρρηξη και τους αφήνω τα λεφτά στο ταμείο!).

δεν υπαρχει , απλα καποιοι αρεσκονται σε θεωριες...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, forgotten είπε

δεν ειναι απατη το gaming laptop εαν εσυ δεν βρισκεις χρηστικοτητα για αυτο , εγω συχνα πυκνα 6 μηνες τον χρονο 2 φορες την βδομαδα δεν ειμαι σπιτι λογω εργασιας , το gaming laptop αποτελει για μενα μια λυση για κανα παιχνιδι οταν απουσιαζω απο το σπιτι και τον κυριως υπολογιστη μου. Δεν μιλαμε για λιγο χρημα αλλα αξιοποιω το gaming laptop στο επακρο, ιδιαιτερα οταν φορτωνω πχ layers σε  αυτο που ενας απο τους αρχαιους υπολογιστες της δουλειας μου γονατιζουν σε μερικα λεπτα και παραλληλα μπορω να ανοιξω και δυο τρεις εφαρμογες . απλα διαφορετικο κοινο και διαφορετικες αναγκες , αμαν με την μανια του  να χαρακτηριζετε κατι επειδη δεν σας εξυπηρετει εσας....

δεν υπαρχει , απλα καποιοι αρεσκονται σε θεωριες...

 

Δεν είναι ακριβώς απάτη το gaming laptop αλλά σίγουρα δεν αποτελεί συμφέρουσα αγορά για τον μέσο gamer/χρήστη.

Προσφέρει αξία σε ένα μικρό υποσύνολο χρηστών, namely: Ευκατάστατοι hardcore gamers-ειδικοί επαγγελματίες σε συχνή κίνηση.

Και από αυτούς υποψιάζομαι ότι ένα ποσοστό δεν το έχουν πραγματικά ανάγκη απλά έχουν τα λεφτά να το πάρουν οπότε why not.

Πολλοί υποεκτιμούν τη μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις και επεκτασιμότητα που προσφέρουν ακόμα και mini desktops/towers σε πολύ χαμηλότερες τιμές.

Επεξ/σία από whoever81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...