Προς το περιεχόμενο

Στατιστικά VDSL 100 NOVA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις αναβάθμισα την γραμμή μ από 24ADSL (14 Mpbs download πραγματικό) σε 100 Mbps η σύνδεση γίνεται σε kv της vodafone (στο δίπλα τετράγωνο υπάρχει ένα kv vdsl της Voda αλλά αμφιβάλω να έχουν επιλέξει αυτόν με βάση το Attenuation) πήρε 7 μέρες μαζί με τις μέρες του Πάσχα (έως 10 μέρες μου είπαν ότι θα έτοιμο)   

Με βάση το speedtest μου τρέχει στα 94 Mbps max (με WLAN off) και απέχει αρκετά από το Actual Rate του router δλδ 102 Mbps δεν είναι 1 - 2 Mbps διαφορά αλλά 8 τουλάχιστον (όχι ότι πρέπει να γκρινιάζω μία χαρά είναι κ έτσι) μπορώ να βελτιστοποιήσω με κάποιο τρόπο την ταχύτητα του download 

100mbps speedtest.PNG

100mbps.PNG

Επεξ/σία από Andi113xx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω νομιζω οτι ειναι μια χαρα φιλε μου. Στο ρουτερ την τερματιζεις την γραμμη !  Με καλωδιο φανταζομαι εκανες το speedtest ετσι; Εμενα τερματιζει η γραμμη στο router 55mbps κ σε speed test πιανω 49-50mbps
Η γραμμη φαινετε καθαρη εχεις υψηλο snr κ το line attrnuation ειναι 1.9 οποτε σαν να εισαι διπλα στο kv . Φαντασου εγω με 50αρα εχω line attenuation 13 κ ειμαι περιπου 600-700 μετρα απο το kv. Επισης εχεις ping 10 οποτε αν ζητησεις κ fast path θα πας στο 1 η 2 😊

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, malias4 είπε

Εγω νομιζω οτι ειναι μια χαρα φιλε μου. Στο ρουτερ την τερματιζεις την γραμμη !  Με καλωδιο φανταζομαι εκανες το speedtest ετσι; Εμενα τερματιζει η γραμμη στο router 55mbps κ σε speed test πιανω 49-50mbps
Η γραμμη φαινετε καθαρη εχεις υψηλο snr κ το line attrnuation ειναι 1.9 οποτε σαν να εισαι διπλα στο kv . Φαντασου εγω με 50αρα εχω line attenuation 13 κ ειμαι περιπου 600-700 μετρα απο το kv. Επισης εχεις ping 10 οποτε αν ζητησεις κ fast path θα πας στο 1 η 2 😊

Θα μου δεχτεί η Forthnet αίτηση για αλλαγή γραμμής σε fastpath γτ έχω διαβάσει ότι δεν το κάνει σε vdsl ; εάν γίνει αλλαγή πόσα mbps θα μειωθούν στο περίπου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Andi113xx είπε

Θα μου δεχτεί η Forthnet αίτηση για αλλαγή γραμμής σε fastpath γτ έχω διαβάσει ότι δεν το κάνει σε vdsl ; εάν γίνει αλλαγή πόσα mbps θα μειωθούν στο περίπου ; 

Α δεν ξερω για τη forthnet , μιλα στο τηλ μαζι τους. Αν σου πουν μα κ μου παρε την επομενη ξανα μπας κ πεσεις σε αλλο υπαλληλο :) O ote σε βαζει σε fast παντως

Πιστευω δεν θα εχει θεμα η γραμμη μιας κ εχεις κ attainable 154mbps

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, malias4 είπε

Α δεν ξερω για τη forthnet , μιλα στο τηλ μαζι τους. Αν σου πουν μα κ μου παρε την επομενη ξανα μπας κ πεσεις σε αλλο υπαλληλο :) O ote σε βαζει σε fast παντως

Πιστευω δεν θα εχει θεμα η γραμμη μιας κ εχεις κ attainable 154mbps

TY φιλε 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Andi113xx είπε

Θα μου δεχτεί η Forthnet αίτηση για αλλαγή γραμμής σε fastpath γτ έχω διαβάσει ότι δεν το κάνει σε vdsl ; εάν γίνει αλλαγή πόσα mbps θα μειωθούν στο περίπου ; 

Θα κάνουν ελέγχους πρώτα και μολις δουν οτι ειναι οκ, θα στην αλλαξουν.

Απλά παίρνει 1-2 μέρες συνήθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, HateMe είπε

Θα κάνουν ελέγχους πρώτα και μολις δουν οτι ειναι οκ, θα στην αλλαξουν.

Απλά παίρνει 1-2 μέρες συνήθως

Επικοινώνησα με το chat support της Nova και λέει μόνο εάν υπάρχει κάποια αστάθεια ή ζημιά επιτρέπετε αλλαγή σε fastpath είναι έτσι ή απλώς δεν θέλουνε ;

Τι να κάνω ;

Επεξ/σία από Andi113xx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Andi113xx είπε

Θα μου δεχτεί η Forthnet αίτηση για αλλαγή γραμμής σε fastpath γτ έχω διαβάσει ότι δεν το κάνει σε vdsl ; εάν γίνει αλλαγή πόσα mbps θα μειωθούν στο περίπου ; 

για να στο κανει πρεπει να αναφερεις οτι εχεις αργο browsing αλλιως δεν το κανουν fast path,επισης δεν θα δεις καποια διαφορα/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μοντελο μοδεμ εχεις? εμενα μου στειλανε το παλιο zte h267n (σε αυτο το μοδεμ η 4lan θυρα ειναι 1gb). εκει να βαλεις το καλωδιο σου (rj45).

απλα τσεκαρε αν ειναι "μαμα" θα σου εχουν δωσει για καποιο λογω το cat5e με 4 καλωδιακια μεσα (2 ζευγη δηλαδη). για καποιο λογω ολα αυτα τα καλωδιο που δινουν (εχω 3 απο αυτα), τερματιζουν την γραμμη μου στο pc σαν 100mbps οποτε στο τεστ που εκανε ημουν περιπου οσο και εσυ (εχουμε σχεδον ιδια στατιστικα μονο που εσυ εισαι line at.1.9  (πολυυυ κοντα στην καμπινα).

αλλαξα το καλωδιο απο cat5e που ειχαν με 4 καλωδιο σε ενα με 8 καλωδια παλι cat5e,και κλειδωσα στo pc 1gbps συνδεση.οποτε στο τεστ που κανω παει 99/9 σταθερα!

δεν ξερω που βρηκαν cat5e με 4 καλωδια, πραγματικα στην δουλεια μου εχω δει τα παντα αλλα οχι τετοια καλωδια,ακομη και cat5 που εχουμε εδω 15ιας εχουν 8.

cat5e με 8 καλωδια (4 ζευγη), αντεχει 1gbps σε αποσταση 100 μετρα χαλαρα (και παραπανω αλλα μην κανουμε μαθηματα εδω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, StormAngel7 είπε

τι μοντελο μοδεμ εχεις? εμενα μου στειλανε το παλιο zte h267n (σε αυτο το μοδεμ η 4lan θυρα ειναι 1gb). εκει να βαλεις το καλωδιο σου (rj45).

απλα τσεκαρε αν ειναι "μαμα" θα σου εχουν δωσει για καποιο λογω το cat5e με 4 καλωδιακια μεσα (2 ζευγη δηλαδη). για καποιο λογω ολα αυτα τα καλωδιο που δινουν (εχω 3 απο αυτα), τερματιζουν την γραμμη μου στο pc σαν 100mbps οποτε στο τεστ που εκανε ημουν περιπου οσο και εσυ (εχουμε σχεδον ιδια στατιστικα μονο που εσυ εισαι line at.1.9  (πολυυυ κοντα στην καμπινα).

αλλαξα το καλωδιο απο cat5e που ειχαν με 4 καλωδιο σε ενα με 8 καλωδια παλι cat5e,και κλειδωσα στo pc 1gbps συνδεση.οποτε στο τεστ που κανω παει 99/9 σταθερα!

δεν ξερω που βρηκαν cat5e με 4 καλωδια, πραγματικα στην δουλεια μου εχω δει τα παντα αλλα οχι τετοια καλωδια,ακομη και cat5 που εχουμε εδω 15ιας εχουν 8.

cat5e με 8 καλωδια (4 ζευγη), αντεχει 1gbps σε αποσταση 100 μετρα χαλαρα (και παραπανω αλλα μην κανουμε μαθηματα εδω)

Κ εμένα μου έστειλαν το ZTE H267n έχω συνδέσει CAT6(8pin) στο LAN4-1GBps ίδια ταχύτητα στο speedtest καμία διαφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Andi113xx είπε

Κ εμένα μου έστειλαν το ZTE H267n έχω συνδέσει CAT6(8pin) στο LAN4-1GBps ίδια ταχύτητα στο speedtest καμία διαφορά

εγω κλειδωνω στο μοδεμ λιγο παραπανω απο σενα,οποτε και απολεια που εχω,με το cat5e που μου ειχαν στην συσκευασια στο ookla (το κατεβασα σαν εφαρμογη απο microsoft store) επιανα 95-97mbps,επειδη το καλωδιο δεν μου εδινει την δυνατοτητα να ξεπερασω τα 100mbps (υπαρχει και απολεια κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναβάθμιση πριν 3 μέρες απο 24αρα σε "κατοστάρα" στη Νοβα και ιδού τα τραγικά αποτελέσματα! Και το τηλέφωνο νεκρό! Και μετά από τρελό τηλεφωνικό σιμοχέ, έρχεται αύριο τεχνικός για να καταλήξουμε φαντάζομαι σε δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ. Ζήσε Μάη μου!!

vdsl3.png

Επεξ/σία από KMyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, KMyl είπε

Αναβάθμιση πριν 3 μέρες απο 24αρα σε "κατοστάρα" στη Νοβα και ιδού τα τραγικά αποτελέσματα! Και το τηλέφωνο νεκρό! Και μετά από τρελό τηλεφωνικό σιμοχέ, έρχεται αύριο τεχνικός για να καταλήξουμε φαντάζομαι σε δήλωση βλάβης στον ΟΤΕ. Ζήσε Μάη μου!!

vdsl3.png

Για το τηλ κοίτα μην έχεις κάνει πρώτα εσύ κανένα λάθος στην σύνδεση διότι με vdsl πηγαίνεις σε voip σύνδεση για την ταχύτητα του ίντερνετ βλέπω μεγάλο line attenuation και αρκετά CRC errors αλλά και πάλη δεν δικαιολογούν τις κακές ταχύτητές σου πρέπει να είσαι άτυχος και να έχεις καμία ζημιά λογικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε δεν έχω voip, άλλωστε τους το ζήτησα εξ αρχής ως βασική προϋπόθεση για την αναβάθμιση. Τελικά χθες ήρθε τεχνικός κ βρήκε κομμένη τηλεφωνική γραμμή πριν το καφαο μου που βρίσκεται στα 500μ. Σήμερα την έφτιαξε ο ΟΤΕ, αναμένουμε τώρα να "παραμετροποιηθεί" η γραμμή για 100 και βλέπουμε! Ήδη πάντως το up έχει ανέβει actual 10996, attainable 15052.

Επεξ/σία από KMyl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...