Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία Amazon


Petalidas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην περιπτωση μου ξερεις κανεις τι γινεται να παραγγειλω αφοβα ;

Screenshot_1.png

25 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Μια εφαρμογή απ το store εχω που λεει amazon shopping.. 

Εβαλα 7 προϊόντα κ τα 7 ελεγαν δν στελνουν Ελλάδα.. 

Αλλαξα τρ στο country που λεει κ εβαλα Αγγλια.. Ειχα Αμερική νομίζω.. Μπορει να παιζει ρολο κ αυτο.. 

Στο .com δυσκολα θα βρεις να στελνουν Ελλαδα. Κοιτα στα αλλα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Petalidas είπε

Στην περιπτωση μου ξερεις κανεις τι γινεται να παραγγειλω αφοβα ;

Screenshot_1.png

Στο .com δυσκολα θα βρεις να στελνουν Ελλαδα. Κοιτα στα αλλα ..

Οχι δυστυχώς.. Δν εχω παραγγείλει ποτε απο Amazon 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως το Γαλλικο στελνει με καλυτερες εταιρειες οπως UPS, I-Parcel, στο UK στελνει παρα πολυ με royal mail untracked, γερμανικο και ιταλικο στελνουν με Deutsche Post οπου ειναι τα ζωα μου αργα

6 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Μα δε μιλαω για ολα.. Το 95% που εχω πατησει δεν στελνει... 

τοτε κανεις κατι λαθος, βαλε ενα λινκ να σου πουμε αν δουλευει σε εμας

21 ώρες πριν, Hik είπε

Δε παίζει ιδιαίτερο ρόλο, πολλές φορές μπορείς να παραγγείλεις από το .co.uk και το προϊόν να φύγει από τις αποθήκες της Γερμανίας. Εκτός αν παραγγείλεις από τρίτον (market place) που μπορείς να καταλάβεις από το που θα φύγει βάσει του που είναι ο πωλητής.

Αν επιλέξεις προϊόν καθαρά από Amazon κατά 99% θα σου έρθει είτε με DHL, είτε με UPS. Και οι δυο έχουν δυο services, το φθηνό πάει οδικώς και σε περίπου 7-8 ημέρες θα το έχεις σπίτι σου, στο γρήγορο σε 1-2 ημέρες είναι σπίτι σου.

Έχω κάνει παραγγελία φορές αυτή περίοδο και έχουν έρθει πάντα μέρες πριν το estimation που δίνει η Amazon. Τελευταία παραγγελία από μεταπωλητή Amazon.de. Η παραγγελία έπεσε την Κυριακή που μας πέρασε το απόγευμα, Δευτέρα μεσημέρι έφυγε από Λετονία, Τρίτη 3μιση ήταν σπίτι μου.

DHL, UPS δεν έχουν επηρεαστεί ιδιαίτερα από τη κατάσταση. Μη σου πω ότι λόγω πιθανώς άδειων δρόμων παραδίδουν και πιο on time. Πριν μια εβδομάδα οδηγός UPS που έφερε δέμα δε με βρήκε σπίτι, με πήρε 3 φορές τηλ συνεχόμενα, απάντησα και του είπα να χτυπήσει άλλο κουδούνι και όντως χτύπησε, μου είπε μισό λεπτό να μην κλείσω το τηλ για να δει ότι θα απαντήσει κάποιος το κουδούνι (!), και στο τέλος μου είπε και ευχαριστώ (!!). Τι ACS και πράσινα άλογα...

Μονο σε μενα στελνει το αμαζον με Royal Mail, Deutsche Post  και αλλες untracked μεθοδους? Μιλαμε παντα για standard shipping

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MessatsuRoku είπε

Συνηθως το Γαλλικο στελνει με καλυτερες εταιρειες οπως UPS, I-Parcel, στο UK στελνει παρα πολυ με royal mail untracked, γερμανικο και ιταλικο στελνουν με Deutsche Post οπου ειναι τα ζωα μου αργα

τοτε κανεις κατι λαθος, βαλε ενα λινκ να σου πουμε αν δουλευει σε εμας

Μονο σε μενα στελνει το αμαζον με Royal Mail, Deutsche Post  και αλλες untracked μεθοδους? Μιλαμε παντα για standard shipping

Είσαι σίγουρος ότι δε παραγγέλνεις από άλλους πωλητές;
 

Γιατί αν παραγγέλνεις από άλλους ο κάθε ένας επιλέγει ότι τρόπο θέλει να το στείλει. Και στο standard shipping παίζουν πολύ αυτά που στέλνεις. 
 

Όταν παραγγέλνω καθαρά και μόνο από amazon warehouse όταν φύγει από Αγγλία κατά κανόνα είναι UPS road delivery, και αν φύγει από Γερμανία συνήθως πάλι DHL road delivery (όχι DHL packet που είναι το ταχυδρομείο τους). Σε express είναι 100% μια από τις δυο με next day delivery αεροπορικώς. Βέβαια μπορεί να παίζει ρόλο τα είδη που παραγγέλνω και μου τυχαίνουν UPS & DHL, συνήθως παραγγέλνω προϊόντα τεχνολογίας αξίας πάνω από 100€ και όχι μικροπράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά ρωτάω δεν ξέρω γιατι κάνει merge το post μου.

Υ.Γ To ενα κοστιζει 20λιρες και ερχεται απο Ηνωμενες Πολιτείες

Επεξ/σία από Petalidas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, MessatsuRoku είπε

Συνηθως το Γαλλικο στελνει με καλυτερες εταιρειες οπως UPS, I-Parcel, στο UK στελνει παρα πολυ με royal mail untracked, γερμανικο και ιταλικο στελνουν με Deutsche Post οπου ειναι τα ζωα μου αργα

τοτε κανεις κατι λαθος, βαλε ενα λινκ να σου πουμε αν δουλευει σε εμας

Μονο σε μενα στελνει το αμαζον με Royal Mail, Deutsche Post  και αλλες untracked μεθοδους? Μιλαμε παντα για standard shipping

εγώ έκανα μια παραγγελία απο .de το στελνει το amazon με DHL και μορφή CRxxxxxxxxDE

έχει φύγει απο 18 και ακόμα τπτ με το tracking άρα λογικά είναι untracked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, teohokage είπε

εγώ έκανα μια παραγγελία απο .de το στελνει το amazon με DHL και μορφή CRxxxxxxxxDE

έχει φύγει απο 18 και ακόμα τπτ με το tracking άρα λογικά είναι untracked

Καλή υπομονή, περιμένω παραγγελία που έφυγε 23/3 με DHL και ακόμα δεν έχω παραλάβει. Έχει παρόμοιο tracking number και φαίνεται να είναι όντως untracked.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LaMereda είπε

Καλή υπομονή, περιμένω παραγγελία που έφυγε 23/3 με DHL και ακόμα δεν έχω παραλάβει. Έχει παρόμοιο tracking number και φαίνεται να είναι όντως untracked.

πότε σου έλεγε ημερομηνία παράδοσης? εχεις μιλήσει καθόλου με DHL?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, teohokage είπε

πότε σου έλεγε ημερομηνία παράδοσης? εχεις μιλήσει καθόλου με DHL?

3/4 έδινε το amazon ως πιθανή ημερομηνία παράδοσης. Δεν νομίζω να βγάλω καμία άκρη με DHL γιατί είναι ουσιαστικά untracked και μην ξεχνάμε ότι είναι το απλό Γερμανικό ταχυδρομείο, καμία σχέση σε επίδοση - εξυπηρέτηση με την Courier DHL.

Σε παραπλήσιο θέμα κάποιος άλλος ανέφερε πως παρέλαβε 1,5 μήνα μετά παραγγελία που έγινε στα τέλη Φεβρουαρίου: https://www.insomnia.gr/forums/topic/706762-αγορές-από-το-εξωτερικό-part-2/page/111/?tab=comments#comment-57862880

Επεξ/σία από LaMereda
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, LaMereda είπε

3/4 έδινε το amazon ως πιθανή ημερομηνία παράδοσης. Δεν νομίζω να βγάλω καμία άκρη με DHL γιατί είναι ουσιαστικά untracked και μην ξεχνάμε ότι είναι το απλό Γερμανικό ταχυδρομείο, καμία σχέση σε επίδοση - εξυπηρέτηση με την Courier DHL.

Σε παραπλήσιο θέμα κάποιος άλλος ανέφερε πως παρέλαβε 1,5 μήνα μετά παραγγελία που έγινε στα τέλη Φεβρουαρίου: https://www.insomnia.gr/forums/topic/706762-αγορές-από-το-εξωτερικό-part-2/page/111/?tab=comments#comment-57862880

εγώ που είχα επικοινωνία με το γερμανικό ταχυδρομείο δεν μου αναγνωρίζουν καν το tracking number μου λένε δεν το βλέπουν καν στο σύστημα τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Καλησπέρα ! καμια ιδεα  γιατί δε βλέπω έξοδα για τους φορους; ειναι απο κινα η αποστολη.Στο μεταξύ το βλέπω και στα ισπανικά, δε ξέρω πως να το αλλάξω: /

Screenshot_20210115-202650.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, axvax είπε

Καλησπέρα ! καμια ιδεα  γιατί δε βλέπω έξοδα για τους φορους; ειναι απο κινα η αποστολη.Στο μεταξύ το βλέπω και στα ισπανικά, δε ξέρω πως να το αλλάξω: /

Screenshot_20210115-202650.png

Είναι από 3ο πωλητη μηπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vins είπε

Είναι από 3ο πωλητη μηπως;

Για να το λες μάλλον έχεις δικιο ,εστειλα και στο amazon .Τη διάκριση δε μπόρεσα να την κάνω.Αυτο σημαίνει οτι για το πόσο αυτό θα δώσω άλλα 150 πάνω κάτω για τελωνειο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ξέρω ότι εφόσον πάρεις κάτι από amazon ακόμη και από Κίνα να είναι ο πωλητής δεν πληρώνεις άλλα λεφτά. Ότι πλήρωσες στην amazon.

Επεξ/σία από cambo99
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για μια "αγορά" από το Amazon.es

Παρήγγειλα γύρω στην Black Friday (τέλη Νοεμβρίου) από τρίτο πωλητή του Amazon και υποτίθεται ότι θα έφτανε 15 Δεκεμβρίου. Δε μου έστειλε tracking.

21/12 του έστειλα ερώτηση αλλά δεν απάντησε. 24/12 έστειλα για refund στο Amazon για να πιέσω. Τότε μου έστειλε ένα περίεργο tracking number, που ενώ ο πωλητής έδινε έδρα τη Νέα Υορκη (αμερικάνικο το προϊόν), αυτό ξεκίνησε από Κίνα. Στο tracking, στις 26/12 φάνηκε ότι στις 24/12 είχε παραδοθεί σε Ελληνικό κουριερ. Το έψαξα παντού και περίμενα πολλές μέρες αλλά δε βρήκα τίποτα. Παράλληλα κάνω αρνητική κριτική στον πωλητή.

Τελικά, 10/1 απαντώ στο Amazon (σε mail που μου έστειλε αν ικανοποιήθηκα από την αντίδραση του πωλητή) ότι δε λύθηκε το πρόβλημά μου (επισημαίνοντας ότι θεωρώ ύποπτο το γεγονός ότι αρχικά αρνήθηκε το tracking, ενώ μετά το αίτημά μου για επιστροφή έδωσα ένα με εκκίνηση από Κίνα), και αμέσως μου εγκρίνουν επιστροφή χρημάτων που λέει ότι θα πάρει μερικές μέρες να την δω.

Στις 14/1 στο tracking γράφει ότι "Greece, The carrier is limited employee availability due to the impacts of covid-19.The shipment may be delayed.We will continue to update the progress". Αυτός απαντά στην κριτική μου, λέγοντας ότι το tracking δείχνει ότι η παραγγελία είναι κοντά στην παράδοση.

Αν τελικά το παραλάβω (είτε έχουν επιστραφεί τα λεφτά είτε όχι ακόμα), τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...