Προς το περιεχόμενο

Ό υπολογιστής δεν παίζει παιχνίδια μετά από fornat


sadsouls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά .  Αρχικά μπορει το πρόβλημα να είναι και θέμα software αλλά επειδή δεν ξέρω ακριβώς τι είναι το έβαλα εδώ,  επίσης θέλει λίγη δουλίτσα το θέμα μου καθώς θα πω όλες τις λεπτομέρειε, οπότε όποιος ασχοληθεί ήδη τον ευχαριστώ. 

Είχα ένα σύστημα με 1 ssd(850 evo) και 1 hdd(wd caviar blue) , με τα Windows να τρέχουν στον ssd. Στο παραπάνω σύστημα έβαλα 1 hdd(baracuda) ακόμα από ένα άλλο συστημα χωρίς όμως να τον κάνω διαμορφωση ( είχε μέσα  περάσματα Windows). Ήρθε ο καιρός που άλλαξα κουτί ώσπου και πάω να το βάλω μπροστά και να μην μπουταρει από τον ssd αλλά από τον baracuda .Δοκιμασα να ξεσυνδεσω τους σκληρούς από το σύστημα ώστε να δουλέψει μονος ο ssd  αλλά δεν διάβαζε Windows από αυτόν.  Οπότε αναγκάστηκα για format.

Μετά το format και αφού πέρασα τα Windows στον ssd κάποια παιχνίδια που ενώ πριν τα έπαιζα κανονικά ξαφνικά δεν ανοίγουν . Συγκεκριμένα bf5 και rocket league. Πάνε να τρέξουν αλλά δεν ξεκινάνε ποτέ.   Cod warzone, lol, valorant και napoleon total war τα παίζει κανονικά.  Έχω δοκιμάσει τα πάντα.  Αρχικά από format μέχρι χειροκίνητη εγκατασταση όλων των driver .

Επίσης να πω πως τα παιχνίδια τα έχω εγκατεστημένα στον wd caviar blue , βέβαια δοκίμασα να τα περάσω και στον ssd αλλά τίποτα δεν έφτιαξε. 

Οποιος έχει κάποια γνώμη περί του θέματος θα μου ήταν πολύ χρήσιμη. 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια τα έκανες πάλι εγκατάσταση ή πας να τρέξεις τα ήδη εγκατεστημένα από τον δίσκο; Στην πρώτη περίπτωση δεν θα τρέξουν, πρέπει να τρέξεις το setup τους από το μέσο εγκατάστασης ή τον game client (στους clients συνήθως υπάρχει επιλογή να κάνεις Locate το παιχνίδι σε κάποιο folder και δεν χρειάζεται πάλι κατέβασμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε και ο φίλος από πάνω αν ήταν ήδη περασμένα μέσα και πας να να τρέξεις , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φτάσει αυτό.Δοκιμασε αν θέλεις να ενημερώσεις το direct x runtime και να περάσεις visual c++ redistributable από το 2005 μέχρι το 2019.Ολα σχεδόν τα παιχνίδια θέλουν κάτι από αυτά.Αν δεν το έχεις κατά την εγκατάσταση το περνάνε αυτά , αλλιώς πέρασε το εσύ.Υπαρχει κάπου και ένα πακετακι που τα εγκαθιστά όλα μαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leolipop είπε

Όπως είπε και ο φίλος από πάνω αν ήταν ήδη περασμένα μέσα και πας να να τρέξεις , υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να φτάσει αυτό.Δοκιμασε αν θέλεις να ενημερώσεις το direct x runtime και να περάσεις visual c++ redistributable από το 2005 μέχρι το 2019.Ολα σχεδόν τα παιχνίδια θέλουν κάτι από αυτά.Αν δεν το έχεις κατά την εγκατάσταση το περνάνε αυτά , αλλιώς πέρασε το εσύ.Υπαρχει κάπου και ένα πακετακι που τα εγκαθιστά όλα μαζι.

 

4 ώρες πριν, vdanasto είπε

Τα παιχνίδια τα έκανες πάλι εγκατάσταση ή πας να τρέξεις τα ήδη εγκατεστημένα από τον δίσκο; Στην πρώτη περίπτωση δεν θα τρέξουν, πρέπει να τρέξεις το setup τους από το μέσο εγκατάστασης ή τον game client (στους clients συνήθως υπάρχει επιλογή να κάνεις Locate το παιχνίδι σε κάποιο folder και δεν χρειάζεται πάλι κατέβασμα).

 Ξέχασα να αναφέρω ότι κάνω όλους του δίσκους format και τα παιχνίδια τα ξανακατεβαζω και τα ξαναπερναω από την αρχή.  Τώρα το βράδυ , μετά από καινούριο format , ανοίγοντας το rocket league από το steam μου έβγαλε συγχρονισμός από το σύστημα ή συγχρονισμός από το steam cloud . Επέλεξα και τα 2 και πάλι δεν ανοίγει το παιχνίδι.

Στο bf5(από το origin) το ίδιο,  μόλις κατέβηκε μου εμφάνισε συγχρονισμό ή από τον σκληρό ή από το cloud . Επέλεξα το cloud και πάλι δεν ανοίγει. 

Πιστεύεται ότι το πρόβλημα είναι software ή παίζει ο υπολογιστής να είναι "καταραμένος" ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΤΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΕΠΙΛΥΘΗΚΕ .

Μετά από πολλές ώρες ψάξιμο στο ίντερνετ και από δικά μου πειράματα,  αποφάσισα να τρέξω το onedrive  και τα παιχνίδια τρέχουν κανονικά.  Το θέμα όμως είναι ότι το onedrive δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ και δεν ξέρω πώς αποθηκεύε αρχεία εκεί μέσα 😕😧😧.  Τέλος πάντων ζήτω συγγνώμη για την αναστάτωση και ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο που αφιερώσατε.  Να είστε καλά και χρόνια πολλά και πάλι!!!

Επεξ/σία από sadsouls
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαξ κσι εχεις λογαριασμο microsoft εχεις και Onedrive και αλλα επισης.Τωρα τι ειχες εκει και σου ελυσε το προβλημα , αποριας αξιο...

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...