Προς το περιεχόμενο

Πλύσιμο vespa


Finn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, 

Θέλω να πλύνω τη βέσπα μου, έχω πάρει σφουγγάρια και πανιά με μικροινες αλλά δε ξέρω τι σαπούνι να χρησιμοποιήσω. Καμία ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Finn είπε

Καλησπέρα παιδιά, 

Θέλω να πλύνω τη βέσπα μου, έχω πάρει σφουγγάρια και πανιά με μικροινες αλλά δε ξέρω τι σαπούνι να χρησιμοποιήσω. Καμία ιδέα; 

Αν δεν εχεις διαθεσιμο καποιο σαπουνι για αυτοκινητο κλπ βαλε καποιο σαμπουαν τυπου Johnsons Baby Shampoo με μερικες σταγονες σαπουνι πιατων αν θελεις να το ενισχυσεις λιγο. Σαμπουαν γιατι δεν ειναι επιθετικο προς το κεφαλι σου οποτε δεν θα κανει και ζημια στο χρωμα σε αντιθεση με το πιατων που ειναι φτιαγμενο να αφαιρει λιπη και ειναι πιο δυνατο χαλώντας το φιλμ του βερνικιου-χρωματος της επιφανειας της Vespa σου. Αργοτερα αγορασε καποιο σαπουνι για τη χρηση αυτη να κανεις σωστα τη δουλεια σου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, nick#18 είπε

Αν δεν εχεις διαθεσιμο καποιο σαπουνι για αυτοκινητο κλπ βαλε καποιο σαμπουαν τυπου Johnsons Baby Shampoo με μερικες σταγονες σαπουνι πιατων αν θελεις να το ενισχυσεις λιγο. Σαμπουαν γιατι δεν ειναι επιθετικο προς το κεφαλι σου οποτε δεν θα κανει και ζημια στο χρωμα σε αντιθεση με το πιατων που ειναι φτιαγμενο να αφαιρει λιπη και ειναι πιο δυνατο χαλώντας το φιλμ του βερνικιου-χρωματος της επιφανειας της Vespa σου. Αργοτερα αγορασε καποιο σαπουνι για τη χρηση αυτη να κανεις σωστα τη δουλεια σου 

Απορώ πως έχει επικρατήσει να θεωρούμε καλό το απορρυπαντικό πιάτων για πλύσιμο αυτοκινήτου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάτων για κανένα λόγο. Το αφρόλουτρο δεν ξέρω αν κάνει ή κάποιο άλλο σαπούνι με ουδέτερο pH. Μια βόλτα σε βενζινάδικο της περιοχής δεν απέδωσε καρπούς πάντως εκτός κι αν πέτυχα άσχετο υπάλληλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, zio10 είπε

Απορώ πως έχει επικρατήσει να θεωρούμε καλό το απορρυπαντικό πιάτων για πλύσιμο αυτοκινήτου!

Νομιζω πως το παιρνει καποιος σαν ευκολη και γρηγορη λυση σκεφτομενος οτι κανει αφρο ευκολα και εχει καλες καθαριστηκες ιδιοτητες.. Φυσικα μη γνωριζοντας τι ζημια προκαλει.. Δυστυχως εχω δει και μαντραδες κατα καιρους να κανουν τετοια χρηση που φανταζομαι λενε "σιγα μην πληρωσω σαμπουαν"..

9 λεπτά πριν, Finn είπε

Πιάτων για κανένα λόγο. Το αφρόλουτρο δεν ξέρω αν κάνει ή κάποιο άλλο σαπούνι με ουδέτερο pH. Μια βόλτα σε βενζινάδικο της περιοχής δεν απέδωσε καρπούς πάντως εκτός κι αν πέτυχα άσχετο υπάλληλο. 

Πιστευω και ενα Head & Shouders θα κανει τη δουλεια μια χαρα.. ζημια δεν θα κανουν αφου δεν κανουν και στο πολυ πιο ευαισθητο δερμα σου. Ακομα περισσοτερο το Johnson.. ειναι για μωρα και λεει οχι πια δακρυα. Επισης με αυτο δουλευουν και τις μεμβρανες στα τζαμια μιας και η συνθεση του δεν χαλαει την κολλα της μεμβρανης και δεν αφηνει σταμπες οπου πεσει! 

Περνα απο κανενα πρατηριο Shell, BP ή ΕΚΟ που να ειναι εταιρικο. Μεσα εχουν διαφορα ειδη περιποιησης και σιγουρα εχω δει και σαμπουαν.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...