Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρολογιξη ερωτηση για φορτιστη νετμπουκ


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

 

εδω και αρκετο καιρο χρησιμοποιω εναν ac adaptor απο σκληρο δισκο / ρουτερ που ειχα καπου πεταμενο ωστε να αναβω ενα παλιο νετμπουκ που εχω. Το νετμπουκ αυτο λειτουργει με 19 βολτ στα 1.5 αμπερ κανονικα, αλλα επειδη τον φορτιστη του τον χρησιμοιποιω αλλου ειπα να κανω πατεντα ωστε να χρησιμοποιω και αυτο το νετμπουκ και για καποιο λογο πετυχε. Ο φορτιστης της πατεντας ειναι η απο σκληρο η απο ρουτερ δειτε το στη φωτο. Μπορει καποιος που ξερει απο ηλεκτρολογικα να μου πει γιατι λειτουργει και τι επιπτωσεις μπορει να εχει ειτε στο νετμπουκ ειτε στον ιδιο τον φορτιστη; Δε με νοιαζει αν χαλασει κατι απο αυτα απλα θελω να ξερω μιας και δεν ειμαι ηλεκτρολογος απλα πιανουν τα χερια μου και το δοκιμασα..

 

Ps: το βισμα δε μπαινει στο νετμπουκ κανονικα, εχω κανει πατεντα..

Ευχαριστω.

F34A7ACA-D677-4B01-A324-3DEA1BC0ECC0.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στον υπολογιστή υπάρχουν πολλαπλοί μετατροπείς συνεχούς τάσης, από 19 σε 12 και 5, καθώς επίσης από 19βολτ με μέγιστο 1-1.2 αμπερ, σε σταθερό ρεύμα φόρτισης της μπαταρίας που μπορεί να παίζει από 0.7 έως 1 αμπέρ. Συνολικά το φορτίο για 19βολτ φορτιστή, ΔΕΝ θα υπερβαίνει το 1,5 αμπέρ rms, παρότι συνήθως το κύκλωμα φόρτισης είναι boost. Η φόρτιση γίνεται παλμικά με μεγάλη τάση αλλά για μικρό χρόνο on/off, ενώ την διαχείριση και την ρύθμιση τροφοδοσίας των εσωτερικών κυκλωμάτων κάνουν τα κυκλώματα buck.

Γενικά, αν θέλεις να έχεις μια ιδέα του τι συμβαίνει μέσα στο λάπτοπ ψάξε τα switching τροφοδοτικά buck/boost.

Σε ότι αφορά τους φορτιστές μην παίζεις. Οι φορτιστές μπορεί να προκαλέσουν βλάβες όχι μόνο από υψηλότερες τάσεις, αλλά και από χαμηλότερες αναγκάζοντας τα κυκλώματα boost να δουλέψουν περισσότερο χρόνο, άρα με μεγαλύτερες θερμικές απώλειες.

Προσπάθησα να τα πω λεπτομερώς μεν, απλοϊκά δε. Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης στην επομενη πατεντα σου με μετασχηματιστες-φορτιστες-τροφοδοτικα οπως θες πες το, να προσεξεις την πολικοτητα. Εκεινο το σηματακι διπλα απο το Made in China σου λεει οτι στο βυσμα εξωτερικα εχει - και εσωτερικα +. Συγκρινε τους φορτιστες η δες τη συσκευη που θα συνδεσεις να εχουν το ιδιο μιας και υπαρχουν και με την αναποδη πολικοτητα. Αν δεν εχει τετοιο το τροφοδοτικο σου προσεξε μην εχει εξοδο AC-εναλλασομενου ρευματος! Δυσκολο να το πετυχεις αλλα ποτε δε ξερεις. Για τυχον αμφιβολιες την σωστη απαντηση θα σου δωσει ενα πολυμετρο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕς ποσα volt ειναι η μπαταρια του.Καθε κατασκευαστης εχει δικες του τασεις αλλα χωρις να ειμαι και βεβαιος,τα 19 τα θελουν για φορτιση μπαταριας και μετα δουλευουν με 5 και 12

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vasilllis είπε

ΔΕς ποσα volt ειναι η μπαταρια του.Καθε κατασκευαστης εχει δικες του τασεις αλλα χωρις να ειμαι και βεβαιος,τα 19 τα θελουν για φορτιση μπαταριας και μετα δουλευουν με 5 και 12

Δεν εχει μπαταρια το συγκεκριμενο μονο με ρευμα λειτουργει.

12 λεπτά πριν, nick#18 είπε

Επισης στην επομενη πατεντα σου με μετασχηματιστες-φορτιστες-τροφοδοτικα οπως θες πες το, να προσεξεις την πολικοτητα. Εκεινο το σηματακι διπλα απο το Made in China σου λεει οτι στο βυσμα εξωτερικα εχει - και εσωτερικα +. Συγκρινε τους φορτιστες η δες τη συσκευη που θα συνδεσεις να εχουν το ιδιο μιας και υπαρχουν και με την αναποδη πολικοτητα. Αν δεν εχει τετοιο το τροφοδοτικο σου προσεξε μην εχει εξοδο AC-εναλλασομενου ρευματος! Δυσκολο να το πετυχεις αλλα ποτε δε ξερεις. Για τυχον αμφιβολιες την σωστη απαντηση θα σου δωσει ενα πολυμετρο.. 

Το ειχα κοιταξει αυτο, εχω πολυμετρο. Το χρειαζομαι γιατι επισκευαζω λαπτοπ και κινητα που και που για προσωπικη χρηση παντα σαν χομπυ.

30 λεπτά πριν, snbblp είπε

Μέσα στον υπολογιστή υπάρχουν πολλαπλοί μετατροπείς συνεχούς τάσης, από 19 σε 12 και 5, καθώς επίσης από 19βολτ με μέγιστο 1-1.2 αμπερ, σε σταθερό ρεύμα φόρτισης της μπαταρίας που μπορεί να παίζει από 0.7 έως 1 αμπέρ. Συνολικά το φορτίο για 19βολτ φορτιστή, ΔΕΝ θα υπερβαίνει το 1,5 αμπέρ rms, παρότι συνήθως το κύκλωμα φόρτισης είναι boost. Η φόρτιση γίνεται παλμικά με μεγάλη τάση αλλά για μικρό χρόνο on/off, ενώ την διαχείριση και την ρύθμιση τροφοδοσίας των εσωτερικών κυκλωμάτων κάνουν τα κυκλώματα buck.

Γενικά, αν θέλεις να έχεις μια ιδέα του τι συμβαίνει μέσα στο λάπτοπ ψάξε τα switching τροφοδοτικά buck/boost.

Σε ότι αφορά τους φορτιστές μην παίζεις. Οι φορτιστές μπορεί να προκαλέσουν βλάβες όχι μόνο από υψηλότερες τάσεις, αλλά και από χαμηλότερες αναγκάζοντας τα κυκλώματα boost να δουλέψουν περισσότερο χρόνο, άρα με μεγαλύτερες θερμικές απώλειες.

Προσπάθησα να τα πω λεπτομερώς μεν, απλοϊκά δε. Ελπίζω να σε βοήθησα.

 Με καλυψες απολυτα ευχαριστω πολυ! Αυτο που με προβληματισε κυριως ηταν το μεγεθος φορτιστη, το κανονικο του νετμπουκ ειναι ενα μεγαλο βαρυ πραγμα και αυτο που του εβαλα ειναι ενα μικρο τσεπης που λεμε. Επειδη κοιταξα τη πολικοτητα και τα αμπερ ειδα οτι μπορει να παιξει αλλα τα βολτ ειμαι 19 vs 12 εκει ειναι που με πτοβληματισε πιο πολυ. Αρα στη χειροτερη σε βαθος χρονου κατι μπορει να παιχτει με το undervoltage , στη δικια μου περιπτωση παντα. Νομιζω οτι παρολο που ο φορτιστης ειναι 2αμπ το νετμπουκ δεν μπορει να τραβηξει παραπανω απο 1.5 σωστα;

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα για να λειτουργει η υψηλοτερη ταση που χρησιμοποιει (περα απο την φορτιση) ειναι 12v.Eπισης τα 2Α προφανως απαιτουνται σε πληρη ισχυ με αφορτιστη μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Δεν εχει μπαταρια το συγκεκριμενο μονο με ρευμα λειτουργει.

Το ειχα κοιταξει αυτο, εχω πολυμετρο. Το χρειαζομαι γιατι επισκευαζω λαπτοπ και κινητα που και που για προσωπικη χρηση παντα σαν χομπυ.

 Με καλυψες απολυτα ευχαριστω πολυ! Αυτο που με προβληματισε κυριως ηταν το μεγεθος φορτιστη, το κανονικο του νετμπουκ ειναι ενα μεγαλο βαρυ πραγμα και αυτο που του εβαλα ειναι ενα μικρο τσεπης που λεμε. Επειδη κοιταξα τη πολικοτητα και τα αμπερ ειδα οτι μπορει να παιξει αλλα τα βολτ ειμαι 19 vs 12 εκει ειναι που με πτοβληματισε πιο πολυ. Αρα στη χειροτερη σε βαθος χρονου κατι μπορει να παιχτει με το undervoltage , στη δικια μου περιπτωση παντα. Νομιζω οτι παρολο που ο φορτιστης ειναι 2αμπ το νετμπουκ δεν μπορει να τραβηξει παραπανω σωστα;

Ναι, μπορεί. Αυτό είναι το πρόβλημα.

Επειδή δεν ξέρουμε ούτε τον λόγο on/off του pwm, ούτε τις πραγματικές ισχείς, να το πάμε λίγο με rms ή dc ισχύ.

19 Χ 1,5 περίπου 30,  ενώ 12 Χ 2 περίπου 24. Αν λοιπόν τα boost ζητήσουν "φαί" θα κρατήσουν περισσότερη ώρα on, και άρα ο φορτιστής είτε θα φτάσει στο όριο, είτε θα υπερβεί τα ονομαστικά του. Αυτό βέβαια προϋποθέτει ταυτόχρονη φόρτιση και "βαριά" χρήση.

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...