Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με notepad


kritigr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα
χρησιμοποιώ το notepad σαν ημερολόγιο

(το άνοιγα συμπλήρωνα αυτό που ήθελα το έκλεινα και ρώταγε να αποθηκευτούν οι αλλαγές πάταγα ναι και τέλος)
σήμερα που πήγα να ανοίξω ένα μου εμφάνιζε τους χαρακτήρες
σαν κινέζικα έτσι ξαφνικά
αλλά αρχεία είναι όπως πρώτα
μόνο σε ένα μου το κάνει και εντελώς ξαφνικά
current language for non-unicode programs έχω βάλει greek
το έκανα ένα αντίγραφο και μετά στο save as επέλεξα το UTF-8
αλλά τίποτα
έχω win10
τη γίνετε τώρα έχασα το αρχείο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βαλε μια σοβαρη εφαρμογη, πχ το notepad++ να δεις αν στο ανοιγει εκει και πως, και γενικα μην αλλαζεις το encoding σε κανενα αρχειο αν δεν υπαρχει λογος.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kritigr είπε

Δοκιμασα και με το notepad++

αλλα ειναι το ιδιο....

Αν δεν σου ειναι κοπος , ανεβασε ενα μερος του , μια λεξη ας πουμε (προφανως δεν θες να δουμε τι λεει ολο το αρχειο) , ωστε να παιξουμε με encodings.. 
Δηλαδη κανε ενα αντιγραφο , σβησε τα παντα εκτος απο 1-2 λεξεις και ανεβασε το καπου να το παρουμε να δουμε τι παιζει.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν δεν σου ειναι κοπος , ανεβασε ενα μερος του , μια λεξη ας πουμε (προφανως δεν θες να δουμε τι λεει ολο το αρχειο) , ωστε να παιξουμε με encodings.. 
Δηλαδη κανε ενα αντιγραφο , σβησε τα παντα εκτος απο 1-2 λεξεις και ανεβασε το καπου να το παρουμε να δουμε τι παιζει.

 

New Text Document.txt

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό δεν είναι λάθος κωδικοποίηση. Εμένα μου μοιάζει ή σαν κατεστραμμένο αρχείο ή σαν να έχει κλειδωθεί από κάποιο ransomware.

Κατέβασε το hxd -> https://mh-nexus.de/en/ φόρτωσε το αρχικό αρχείο και δώσε ένα screenshot από την 1η σελίδα να δούμε τι λέει στον header. Μπορείς να πάρεις screenshot μόνο από το παράθυρο του προγράμματος με ALT+PrntScr.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kritigr Δεν εγινε δουλεια με το αρχειο. Οπου και αν το παλεψα , η μονη πληροφορια που επαιρνα ειναι οτι ειναι utf-8 κωδικοποιηση...μεχρι εκει. Δεν ξερω αν ειναι κατεστραμενο αρχειο ή οχι , αλλα κανενα προγραμμα δεν μπορουσε να βγαλει περισσοτερη ακρη.

@micos000Το αρχειο αναγνωριζεται ως utf-8 encoding. Δεν ξερω αν εχει χαθει η πληροφορια  του τι ειδους γλωσσα ειναι/ηταν/ηθελε να ηταν καποια στιγμη. Το παλεψα με ενα σωρο εργαλεια και converters , τζιφος η δουλεια. Παρε και το σκρινσοτ που ζητησες απο εδω. Ειναι του αρχειου που επισυναψε ο φιλος , οχι υποθετω το αρχικο (ολοκληρο) αρχειο. Δεν ξερω δηλ αν εχει χαθει πληροφορια επειδη το πειραξε για να το επισυναψει..δεν αποκλειεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...