Προς το περιεχόμενο

FPS drops Ryzen 7 rx580


Manos fot.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα έχω το παρακάτω σύστημα :

motherboard:  Gigabyte B450 Aorus M (rev. 1.0)

CPU : AMD Ryzen 7 2700

GPU : Sapphire Radeon RX 580 8GB Nitro+(μεταχειρισμένη χωρίς να γνωρίζω σε τι κατάσταση βρίσκεται η πάστα)

RAM : G.Skill Aegis 8GB DDR4-2133MHz

SSD : Gigabyte 120gb

HDD : Toshiba P300 1TB Bulk 

PSU : Thermaltake Smart RGB 700W

έχω θέμα με fps drops συγκεκριμένα παίζω πχ far cry 5 που ενώ πάντα το έτρεχε πάνω από 60fps τώρα έχω frame drops ακόμα και σε μονοψήφιο αριθμό. Η ραμ όταν παίζω χρησιμοποιεί έως το 85% ενώ όλα τα άλλα δουλεύουν στο ρελαντί. Μετρώντας θερμοκρασίες ο CPU έχει 60-63c ενώ η κάρτα γραφικών μου έχει φτάσει και σε 78-79c αν και εκτός game πέφτει πάλι σε 40-50. Θέλει αλλαγή πάστας να φανταστώ ή δεν ρίχνει αυτό τα fps? γιατί εγώ υποψιάζομαι και τον hdd καθώς τον έχω κοκκινίσει.

Επεξ/σία από Manos fot.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, LaMereda είπε

Επίσης Ryzen και ram στα 2133Mhz είναι μεγάλο φάουλ, πάρε ένα σετ 2x8GB 3200Mhz και θα δεις μεγάλη διαφορά.

Να ενεργοποιήσω xmp profile? Θα το έκανα απλά περιμένω να έρθει και μία ίδια και να τις κάνω και τις δύο μαζί. Αν την κάνω μόνη της δεν θα υπάρχει κανένα θέμα έτσι?

3 ώρες πριν, stakyr1 είπε

Έχεις φτιάξει τον γίγαντα με τα γυάλινα πόδια. Πάρε 2x8 gb RAM στα 3200 και θα δεις άλλον υπολογιστή

Είναι στα πλάνα μου μέσα στον Μάιο να πάρω μία ακόμη τέτοια για το dual channel. Όσο αναφορά την συχνότητα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ενεργοποιήσω το XMP profile και να την πάω στα 3000mhz

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας γιατί είχα σαν ένοχο την κάρτα γραφικών και τον σκληρό περισσότερο παρά την ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το λενε πολλοι χωρις να καταλαβαινουν το  γιατι, και εχει γινει καραμελα: δεν θα απογειωθει ο υπολογιστης αν βαλεις 3200 Μhz ram.
Θα εχει +/- 10fps παραπανω και μεχρι εκει. Την μεγαλη διαφορα την κανουν τα συστηματα με καλες καρτες γραφικων.
Εγω με OCed Ryzen 1600 ειχα παρει 2133Μhz (δεν ειχα επιλογη απο το καταστημα και βιαζομουν) τις οποιες εκανα OC στα 2667Mhz και εν τελη προσφατα πηρα σε προσφορα 3200Μhz.
Δεν ειδα την διαφορα της χιλιετιας, δεν σερνοταν και πεταξε, δεν επαιξα απο 60fps στα 144.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι εχει 8GB ram αντι για 16GB.
Tελος να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι υπερ των χαμηλων ram αλλα εαν ειναι πιο οικονομικο να βαλει ενα 8αρι dimmακι απο το να παει σε full σετ, τοτε δεν υπαρχει λογος μπει σε επιπλεον εξοδα.
Σαφως ειναι fastest και πιο future proof οι 3200+ ram ειδικα σε περιπτωση που παει σε Ryzen 3000 αλλα ας μην υπερβαλουμε και βαζουμε σε εξοδα τους αλλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sistah είπε

Επειδη το λενε πολλοι χωρις να καταλαβαινουν το  γιατι, και εχει γινει καραμελα: δεν θα απογειωθει ο υπολογιστης αν βαλεις 3200 Μhz ram.
Θα εχει +/- 10fps παραπανω και μεχρι εκει. Την μεγαλη διαφορα την κανουν τα συστηματα με καλες καρτες γραφικων.
Εγω με OCed Ryzen 1600 ειχα παρει 2133Μhz (δεν ειχα επιλογη απο το καταστημα και βιαζομουν) τις οποιες εκανα OC στα 2667Mhz και εν τελη προσφατα πηρα σε προσφορα 3200Μhz.
Δεν ειδα την διαφορα της χιλιετιας, δεν σερνοταν και πεταξε, δεν επαιξα απο 60fps στα 144.
Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι εχει 8GB ram αντι για 16GB.
Tελος να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι υπερ των χαμηλων ram αλλα εαν ειναι πιο οικονομικο να βαλει ενα 8αρι dimmακι απο το να παει σε full σετ, τοτε δεν υπαρχει λογος μπει σε επιπλεον εξοδα.
Σαφως ειναι fastest και πιο future proof οι 3200+ ram ειδικα σε περιπτωση που παει σε Ryzen 3000 αλλα ας μην υπερβαλουμε και βαζουμε σε εξοδα τους αλλους.

Ευχαριστώ φίλε. Άρα επειδή σε λίγο καιρό έχω σκοπό να πάρω μία ίδια τέτοια για το dual channel να μην ενεργοποιήσω το xmb profile? Και πάλι τα 8gb ram μπορούν να δικαιολογήσουν frame drops  απο 60 fps σε 5 και μετά ξανά στα 50-60?

Κάτι ακόμα, πατώντας win + G συχνά βλέπω και τις επιδώσεις του συστήματος αντί να ανοίγω task manager. Σε κάποια παιχνίδια βλέπω τον CPU να ανεβοκατεβαίνει συχνά δλδ απο 30% να πηγαίνει σε 85% και μετά πάλι 73%πχ. Ενώ σε κάποια άλλα έχει σταθερή απόδοση. Αυτό είναι κάτι φυσιολογικό έτσι? 

Επιπλέον έχω ένα κόλλημα να θέλω να παίζω τα παιχνίδια με την καλύτερη απόδοση(φυσικά όσο μου επιτρέπει και το μπάτζετ μου) και γιαυτό πειράζω και τις ρυθμίσεις της RADEON. Πχ στο far cry5 που προανέφερα το έβαλα στο gaming mode αντί στο Τυπικό που έχει. Άλλες φορές έβαζα τα hz της οθόνης μου από 60hz σε 66hz(το ξέρω δεν υπήρχε καμιά οπτική διαφορά😁) αλλά συχνά μετά από κάποιο BS ή κάποιο απότομο κλείσιμο του υπολογιστή(μάλλον έκλεινε η κάρτα γραφικών) επέστρεφε στα 60hz.

Μήπως φταίνε και αυτά? Γιατί όταν πρωτοέχτισα το σύστημα είχα παλιές εκδόσεις των drivers και δεν είχα τέτοια θέματα. Ένας φίλος μου είπε μετά ότι πρέπει να κατεβάσω το λογισμικό της Radeon και να βάζω τις πιο πρόσφατες εκδόσεις.

Επεξ/σία από Manos fot.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...