Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ram


efthimiosdav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά . Έκανα αναβάθμιση στις ram μου με gskill f4-3200c16d-16gtzb. Η μητρική μου είναι asrock ab350m pro4 με εναν ryzen 1600. Ο υπολογιστής κολλάει στο logo της μητρικής . Έκανα bios update , έκανα reset στα bios, δοκίμασα όλους του συνδιασμούς στα slot και τίποτα . Στο qvl η asrock λέει πως τις υποστηρίζει. Τρεις φορές κατάφερα να μπω στα bios πείραξα λίγο το xmp και μετά από λίγο πάγωσε. Μπήκε και μια φορά στα windows αλλά πάγωσε μετά από λίγα λεπτά . Έχει κάποιος καμία λύση; Έστειλα και στο support της gskill e-mail και δε μου απάντησε . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμιση πώς: Καινούρια ραμ ή συμπληρωματική;  Πρώτα από όλα σιγουρέψου ότι οι καινούριες ραμ έχουν 'κάτσει' καλά. Αν ναι, αφάιρεσε το ένα module ,  δοκίμασε αν ποστάρει το pc, μετά κάνεις το ίδιο με το άλλο module. Επανατοποθετείς τις παλιές ραμ  αν δεν ποστάρει. Αν έχεις ανακατεμένες ραμ που είναι διαφορετικές (οι παλιές με τις καινούριες ) ίσως φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, d3v4st4tor είπε

Αναβάθμιση πώς: Καινούρια ραμ ή συμπληρωματική;  Πρώτα από όλα σιγουρέψου ότι οι καινούριες ραμ έχουν 'κάτσει' καλά. Αν ναι, αφάιρεσε το ένα module ,  δοκίμασε αν ποστάρει το pc, μετά κάνεις το ίδιο με το άλλο module. Επανατοποθετείς τις παλιές ραμ  αν δεν ποστάρει. Αν έχεις ανακατεμένες ραμ που είναι διαφορετικές (οι παλιές με τις καινούριες ) ίσως φταίει αυτό.

Οι μνήμες είναι καινούριες . Δουλεύουν μόνες τους και όχι με άλλες . Τις έχω δοκιμάσει και την κάθε μια ξεχωριστά . Έχουν κάτσει σίγουρα καλά. Οι παλιές μου δουλεύουν άψογα . Δυστυχώς δεν έχω κάποιο άλλο  σύστημα για να τις δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mp44christos είπε

Τις εχεις βαλει στην 2η και 4η υποδοχή

Ναι 

24 λεπτά πριν, Crybal είπε

Βαλε τις παλιες,μπες στο bios και ακυρωσε το XMP.

Το έκανα και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eφοσον εχεις κανει ολα τα παραπανω το θεμα ειναι καθαρα ραμ. Εχουν ολες εγγυηση εφορου ζωης. Κανε rma εκτος και ισχυει ακομα το DOA.

Επεξ/σία από FasTaker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FasTaker είπε

Eφοσον εχει κανει ολα τα παραπανω το θεμα ειναι καθαρα ραμ. Εχοθν ολες εγγυηση εφορου ζωης. Κανε rma εκτος και ισχυει ακομα το DOA.

Έχω doa αλλά από τα σχόλια που διαβάζω από το κατάστημα που τις πήρα, καλύτερα να τις στείλω στην gskill με rma. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...