Προς το περιεχόμενο

canon rebel t7


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια χαίρεται ..θελω να αγοράσω αυτη την μιχανη για ερασιτεχνικές φωτο ...απλα θα την εχω μαζι και εκει που θα γυρνάω αν μου αρέσει κατι το φωτογραφίζω και το παιδι μου , αυτα τιποτα το ιδιαίτερο έρχεται  με ενα κιτ απο φακους...EF-S 18-55mm + EF 75-300mm Lenses τι γνωμη εχετε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια πολύ basic μηχανή, με παλιό επεξεργαστή, αλλά καλό σύγχρονο αισθητήρα.

Αν φωτογραφίζεις όπως εγώ, χρησιμοποιώντας τον κεντρικό αισθητήρα AF,  δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αν θέλεις να φωτογραφήσεις κινούμενα θέματα (παιδιά που τρέχουν, σπορ κλπ) δύσκολα θα ακολουθήσει το AF.

Αν φωτογραφίζεις με το οφθαλμοσκόπιο, όλα καλά. Αν προτιμάς την οθόνη και το live view , η εστίαση είναι αργή και η οθόνη σταθερή χωρίς αφή.

Ο 18-55 αν είναι ο IS , είναι αξιοπρεπής, ενώ ο 75-300 δεν έχει σταθεροποίηση, οπότε θα έχει πολύ περιορισμένες χρήσεις με υψηλές ταχύτητες (1/125 και πάνω)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σκρουτζ βλέπω αρκετά πακέτα.

Ένα πακέτο στα 300€ τη μηχανή με τον κιτ 18-55 .

Το κιτ που λες που έχει και τον τηλεφακό , κάνει 440€.

Σε αυτά τα λεφτά θα προτιμούσα να πάρω εξτρά τον 

CANON EF-S 24mm f/2.8 STM

που κάνει για κάθε χρήση και για χαμηλό φως. Δείγματα φωτογραφιών του συγκεκριμένου φακού, δες εδώ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikos1965ny10 είπε

παιδια χαίρεται ..θελω να αγοράσω αυτη την μιχανη για ερασιτεχνικές φωτο ...απλα θα την εχω μαζι και εκει που θα γυρνάω αν μου αρέσει κατι το φωτογραφίζω και το παιδι μου , αυτα τιποτα το ιδιαίτερο έρχεται  με ενα κιτ απο φακους...EF-S 18-55mm + EF 75-300mm Lenses τι γνωμη εχετε ? 

     Δεν είναι άσχημη λύση , ούτε σαν μάρκα , ούτε σαν μοντέλο , ούτε σαν φωτογραφικό σύνολο . Ακόμη περισσότερο αν η προσφερόμενη τιμή αγοράς είναι χαμηλή , οπότε θα την έβλεπα με ενδιαφέρον , αν προσφερόταν και κάτω από 300 ευρώ .

   Αν δούμε το κομμάτι των περιορισμών , διότι υπάρχουν περιορισμοί τεχνικής μορφής , πρέπει να πούμε δύο λόγια επί της ουσίας .

  Ένα φωτογραφικό σύνολο , δεν βγαίνει σε μία μορφή πχ μόνον για επαγγελματική χρήση , αφού η τιμή αγοράς θα ήταν απαγορευτική για έναν ερασιτέχνη . Οπότε εμφανίζονται και τα λεγόμενα striped ( απογυμνωμένα ) μοντέλα , με λιγότερες δυνατότητες και λειτουργίες ώστε η τιμή πώλησης να είναι στα μέτρα του καθενός .

  Παρόλαυτα , αυτές οι λιγότερες δυνατότητες και λειτουργίες , δεν αφαιρούν τίποτε από την ικανότητα του συνόλου να παράγει σοβαρά αποτελέσματα ( ένας πιο έμπειρος χρήστης θα βρει τρόπο να το πετύχει ως ένα βαθμό ) .

  Αντίθετα , έχουν να κάνουν με τον βαθμό ενασχόλησης , όπου αν κάποιος μείνει στο καθαρά ερασιτεχνικό επίπεδο θα μείνει σαφώς ευχαριστημένος , αν πάλι θελήσει να προχωρήσει πιο πέρα , αυτές οι ελλείψεις θα του δείξουν τον δρόμο για το περισσότερο , αλλά και πιο είναι αυτό συγκεκριμένα .

  Μην φανταστείτε λοιπόν πως το σύνολο που είδατε και που σας φαίνεται ελκυστικό λόγω οικονομικών , θα σας δυσαρεστήσει . Ούτε πως το κάποιο λίγο " μεγαλύτερο " θα σας βοηθήσει σε κάτι περισσότερο .

   Καλή επιτυχία !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, babisskg είπε

     Δεν είναι άσχημη λύση , ούτε σαν μάρκα , ούτε σαν μοντέλο , ούτε σαν φωτογραφικό σύνολο . Ακόμη περισσότερο αν η προσφερόμενη τιμή αγοράς είναι χαμηλή , οπότε θα την έβλεπα με ενδιαφέρον , αν προσφερόταν και κάτω από 300 ευρώ .

   Αν δούμε το κομμάτι των περιορισμών , διότι υπάρχουν περιορισμοί τεχνικής μορφής , πρέπει να πούμε δύο λόγια επί της ουσίας .

  Ένα φωτογραφικό σύνολο , δεν βγαίνει σε μία μορφή πχ μόνον για επαγγελματική χρήση , αφού η τιμή αγοράς θα ήταν απαγορευτική για έναν ερασιτέχνη . Οπότε εμφανίζονται και τα λεγόμενα striped ( απογυμνωμένα ) μοντέλα , με λιγότερες δυνατότητες και λειτουργίες ώστε η τιμή πώλησης να είναι στα μέτρα του καθενός .

  Παρόλαυτα , αυτές οι λιγότερες δυνατότητες και λειτουργίες , δεν αφαιρούν τίποτε από την ικανότητα του συνόλου να παράγει σοβαρά αποτελέσματα ( ένας πιο έμπειρος χρήστης θα βρει τρόπο να το πετύχει ως ένα βαθμό ) .

  Αντίθετα , έχουν να κάνουν με τον βαθμό ενασχόλησης , όπου αν κάποιος μείνει στο καθαρά ερασιτεχνικό επίπεδο θα μείνει σαφώς ευχαριστημένος , αν πάλι θελήσει να προχωρήσει πιο πέρα , αυτές οι ελλείψεις θα του δείξουν τον δρόμο για το περισσότερο , αλλά και πιο είναι αυτό συγκεκριμένα .

  Μην φανταστείτε λοιπόν πως το σύνολο που είδατε και που σας φαίνεται ελκυστικό λόγω οικονομικών , θα σας δυσαρεστήσει . Ούτε πως το κάποιο λίγο " μεγαλύτερο " θα σας βοηθήσει σε κάτι περισσότερο .

   Καλή επιτυχία !

ευχαριστώ πολυ για την απαντηση !! το βρηκα στα 400 δολαρια μενω στην αμερικη , και καποιος φιλος εχει και μια canon 80 d και μου δεινει μονο το σωμα στα 400 δολαρια ..μπορω να βαζω τους φακους απο την t7 στην 80d ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikos1965ny10 είπε

ευχαριστώ πολυ για την απαντηση !! το βρηκα στα 400 δολαρια μενω στην αμερικη , και καποιος φιλος εχει και μια canon 80 d και μου δεινει μονο το σωμα στα 400 δολαρια ..μπορω να βαζω τους φακους απο την t7 στην 80d ?

Δεν έχεις κανένα λόγο να πάρεις δύο παρόμοια σώματα . Πάρε μόνο το ένα. Καλύτερα την 80D . Δες τη σύγκριση εδώ

Οπότε παίρνεις και ένα φακό . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nikos1965ny10 είπε

ευχαριστώ πολυ για την απαντηση !! το βρηκα στα 400 δολαρια μενω στην αμερικη , και καποιος φιλος εχει και μια canon 80 d και μου δεινει μονο το σωμα στα 400 δολαρια ..μπορω να βαζω τους φακους απο την t7 στην 80d ?

Ναι, γίνεται, αλλά εφόσον υπάρχει η επιλογή της 80D, η Rebel T7 (2000D στην Ευρώπη) είναι... πολύ λίγη. Δε χρειάζεσαι και τις δύο. Πάρε μόνο την 80D, που είναι πολύ ανώτερη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...