Προς το περιεχόμενο

Raspberry pi αξίζει να το πάρω για μίνι pc;;


Nik1239

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι σκέφτομαι να πάρω ένα mini pc για να βλέπω ταινίες στην τηλεόραση και θέλω να βρω ένα στην χαμηλότερη δυνατή τιμή που να παίζει 1080p ή και μεγαλύτερη ανάλυση

Το budget μου είναι ~100 € 

Έχω βρει το raspberry pi 4 την έκδοση με τα 4gb ram και σκέφτομαι να το πάρω και να του περάσω windows 10 απλός και θα λειτουργήσει σαν pc  τι λέτε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeorgeVasil είπε

Αφου προοριζεται για ταινιες γιατι δεν παιρνεις ενα TV Box με 50-60?

Δεν έχω πείρα από tv box και έχω ακούσει ότι κολλάνε και δεν παίζουν καλά έχεις κάποιο καλό να μου προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Raspberry Pi έχει ARM επεξεργαστή και δεν μπορεί να τρέξει την κανονική έκδοση των Windows. Μπορείς με πειραματισμούς να περάσεις τα Windows 10 for IoT, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε επιδόσεις και συμβατότητα εφαρμογών. Συνεπώς αν θέλεις να το λειτουργήσεις σαν Windows 10 PC το ξεχνάς, δεν κάνει.

Αν σε ενδιαφέρει από την άλλη η χρήση ως media player, μπορεί να τρέξει customized εκδόσεις του Linux οι οποίες είναι φτιαγμένες ακριβώς γι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tyf είπε

ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕ ΤΟ KODI ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ.

ΑΛΛΑ ΣΑΝ PC ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΣΕ ΚΑΛΥΨΕΙ.

Popcorn time μπορώ να του βάλω ;;

3 λεπτά πριν, vdanasto είπε

To Raspberry Pi έχει ARM επεξεργαστή και δεν μπορεί να τρέξει την κανονική έκδοση των Windows. Μπορείς με πειραματισμούς να περάσεις τα Windows 10 for IoT, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε επιδόσεις και συμβατότητα εφαρμογών. Συνεπώς αν θέλεις να το λειτουργήσεις σαν Windows 10 PC το ξεχνάς, δεν κάνει.

Αν σε ενδιαφέρει από την άλλη η χρήση ως media player, μπορεί να τρέξει customized εκδόσεις του Linux οι οποίες είναι φτιαγμένες ακριβώς γι αυτό.

Το θέλω να τρέχει το popcorn time και να εχει και έναν browser ποια έκδοση Linux να περάσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vdanasto είπε

To Raspberry Pi έχει ARM επεξεργαστή και δεν μπορεί να τρέξει την κανονική έκδοση των Windows. Μπορείς με πειραματισμούς να περάσεις τα Windows 10 for IoT, με ό,τι αυτό συνεπάγεται σε επιδόσεις και συμβατότητα εφαρμογών. Συνεπώς αν θέλεις να το λειτουργήσεις σαν Windows 10 PC το ξεχνάς, δεν κάνει.

Αν σε ενδιαφέρει από την άλλη η χρήση ως media player, μπορεί να τρέξει customized εκδόσεις του Linux οι οποίες είναι φτιαγμένες ακριβώς γι αυτό.

@Nik1239 Θα συμφωνήσω με τον φίλο vdanasto.

Καλά τv box είναι:

 https://www.skroutz.gr/s/16594393/Xiaomi-Mi-Box-S-8GB.html

https://www.skroutz.gr/s/21795688/Amazon-Fire-TV-Stick-2019-incl-Alexa-Voice-RC.html?from=catspan

αλλά έχω εμπειρία μόνο από Netflix. Παίρνουν KODI ψάχνοντας στο ιντερνετ.

Σπίτι είχα κατά καιρούς KODI με OpenElec διανομή και έκανα αναπαραγωγή από τον σερβερ μου αρχεία.Θες RPi 3+ για αυτη την δουλεια.

Για Popcorn δεν έχω ιδέα.

Επεξ/σία από GeorgeVasil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εγώ το Raspberry pi4 (με τα 4 gb RAM) και προηγουμένως είχα και το Raspberry pi 3. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις γενικά σαν mini desktop, αλλά να ξέρεις ότι ακόμη, προς το παρόν, έχουν θέμα με τους drivers των γραφικών και έχει μεγάλο screen tearing. Προφανώς, δεν παίρνει windows, όμως το raspbian κάνει μια χαρά τη δουλειά του, με libreoffice, vlc media player, kodi, chromium και firefox. Για τη δουλειά που θες, μπορείς να στήσεις LibreELEC στο raspberry και να λειτουργεί μόνο ως kodi, για ταινίες, σειρές κλπ. Στη θέση ΜΟΥ, θα ξαναέπαιρνα raspberry. Στη θέση ΣΟΥ, θα έπαιρνα xiaomi mi box s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, evdometap είπε

Εχω εγώ το Raspberry pi4 (με τα 4 gb RAM) και προηγουμένως είχα και το Raspberry pi 3. Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις γενικά σαν mini desktop, αλλά να ξέρεις ότι ακόμη, προς το παρόν, έχουν θέμα με τους drivers των γραφικών και έχει μεγάλο screen tearing. Προφανώς, δεν παίρνει windows, όμως το raspbian κάνει μια χαρά τη δουλειά του, με libreoffice, vlc media player, kodi, chromium και firefox. Για τη δουλειά που θες, μπορείς να στήσεις LibreELEC στο raspberry και να λειτουργεί μόνο ως kodi, για ταινίες, σειρές κλπ. Στη θέση ΜΟΥ, θα ξαναέπαιρνα raspberry. Στη θέση ΣΟΥ, θα έπαιρνα xiaomi mi box s.

Ωραία σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας θα πάρω ένα tv box μάλλον μετά την καραντίνα να πέσουν λίγο οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...