Προς το περιεχόμενο

LG 43UM7450 vs Samsung UE43RU7400 vs Samsung QE43Q60R


wolfskinn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να αγοράσω νεα τηλεοραση 43' και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 3

Η 43UM7450 βγαινει 330, η UE43RU7400 380 και η QE43Q60R 420

Συνυπολογίζοντας τη διαφορα της τιμης απο μοντελο σε μοντελο ποια θεωρειται η πιο vfm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, wolfskinn είπε

Θελω να αγοράσω νεα τηλεοραση 43' και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 3

Η 43UM7450 βγαινει 330, η UE43RU7400 380 και η QE43Q60R 420

Συνυπολογίζοντας τη διαφορα της τιμης απο μοντελο σε μοντελο ποια θεωρειται η πιο vfm?

 43UM7450 :IPS /PLS panel

UE43RU7400 :VA panel

και η QE43Q60R :IPS /PLS panel

Επεξ/σία από listener
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, wolfskinn είπε

Αρα αναμεσα σε UE43RU7400 και QE43Q60R ?

Θα διάλεγα αυτή που έχει την μεγαλύτερη εγγενή αντίθεση από το panel , άρα το VA με τυπική αντίθεση 3500:1 ,ενώ ένα IPS/PLS με τυπική αντίθεση 900:1.

H μόνη περίπτωση που θα διάλεγα IPS/PLS panel θα ήταν αν έβλεπα σε πολύ φωτεινό χώρο και σε θέση θέασης υπό γωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, listener είπε

Θα διάλεγα αυτή που έχει την μεγαλύτερη εγγενή αντίθεση από το panel , άρα το VA με τυπική αντίθεση 3500:1 ,ενώ ένα IPS/PLS με τυπική αντίθεση 900:1.

H μόνη περίπτωση που θα διάλεγα IPS/PLS panel θα ήταν αν έβλεπα σε πολύ φωτεινό χώρο και σε θέση θέασης υπό γωνία.

Το γεγονός δηλαδή οτι ειναι qled δεν μας πείθει? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, wolfskinn είπε

Το γεγονός δηλαδή οτι ειναι qled δεν μας πείθει? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Ti  ξέρεις-πιστεύεις-έχεις ακούσει οτί σημαίνει  qled?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, listener είπε

Ti  ξέρεις-πιστεύεις-έχεις ακούσει οτί σημαίνει  qled?

Κατι για ενα φιλτρο εχω διαβασει που δινει περισσοτερη φωτεινοτητα. Εχω δει απο κοντα και την 50αρα RU7400 και την QE65Q85, οπου η δευτερη υπερτερουσε αλλα ειναι πολυ καλυτερο μοντελο απο αυτο που λεω οποτε δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα...  Απλα στο μυαλο μου οσες ειχαν την τεχνολογια qled τις ειχα ενα σκαλακι πανω απο τις απλες led. Iσως ειμαι θυμα του marketing, τι να πω! Επισης δεν ξερω στε τοσο λιγες ιντσες ποια ειναι καλυτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, wolfskinn είπε

Κατι για ενα φιλτρο εχω διαβασει που δινει περισσοτερη φωτεινοτητα. Εχω δει απο κοντα και την 50αρα RU7400 και την QE65Q85, οπου η δευτερη υπερτερουσε αλλα ειναι πολυ καλυτερο μοντελο απο αυτο που λεω οποτε δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα...  Απλα στο μυαλο μου οσες ειχαν την τεχνολογια qled τις ειχα ενα σκαλακι πανω απο τις απλες led. Iσως ειμαι θυμα του marketing, τι να πω! Επισης δεν ξερω στε τοσο λιγες ιντσες ποια ειναι καλυτερη...

qled ένα φίλτρο για μεγαλύτερη παλέτα χρωμάτων και μεγαλύτερη κάλυψη χρωματικού εύρους για HDR,το αντίστοιχο στην RU7400 λέγεται dynamic crystal color.Στις άλλες εταιρίες λέγεται nanocell,triluminos κλπ.

Η περισσότερη φωτεινότητα εξαρτάται από τον οπίσθιο φωτισμό που έχει ο κάθε κατασκευαστής στις LCD.

Στο δια ταύτα επειδή ο σημαντικότερος παράγοντας στην ποιότητα εικόνας είναι ο λόγος αντίθεσης θα διαλέγα αυτήν με το VA panel,άρα την RU7400.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 28/04/2020 at 13:37, wolfskinn said:

Θελω να αγοράσω νεα τηλεοραση 43' και ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 3

Η 43UM7450 βγαινει 330, η UE43RU7400 380 και η QE43Q60R 420

Συνυπολογίζοντας τη διαφορα της τιμης απο μοντελο σε μοντελο ποια θεωρειται η πιο vfm?

Καλησπέρα φίλε... την QE43Q60R 420 σε ποιο καταστημα την βρηκες;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, loko15 είπε

Ευχαριστώ πολύ... Σε σχέση με την αλλη του eshop θα προτειμούσες εκείνη ή αυτή τελικά; 

Θα έπαιρνα την Samsung 55RU7400. Είναι σε παρα πολύ καλή τιμή και ειναι πολύ καλή τηλεόραση. Την έχει φιλος και την εχω δει από κοντά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, wolfskinn said:

Θα έπαιρνα την Samsung 55RU7400. Είναι σε παρα πολύ καλή τιμή και ειναι πολύ καλή τηλεόραση. Την έχει φιλος και την εχω δει από κοντά. 

Είμαι πολύ στην αμφιβολία γιατί το μπάτζετ έγινε λιγο φλεξιμπλ και σκεφτομαι για QLED καθαρά γιατι θαμπώνει το όνομα αλλα και ίσως την πιο "φθηνή"- ποιοτικη sony https://www.skroutz.gr/s/18479929/Sony-KD-49XG8096.html ... Ούτε σπίτι να πέρναμε τόση σκέψη 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, loko15 είπε

Είμαι πολύ στην αμφιβολία γιατί το μπάτζετ έγινε λιγο φλεξιμπλ και σκεφτομαι για QLED καθαρά γιατι θαμπώνει το όνομα αλλα και ίσως την πιο "φθηνή"- ποιοτικη sony https://www.skroutz.gr/s/18479929/Sony-KD-49XG8096.html ... Ούτε σπίτι να πέρναμε τόση σκέψη 😅

Και αυτή στο bestprice παιζει στα 500€ να ξέρεις. Εγώ θα πήγαινα στην 55αρα του eshop όπως σου είπα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...