Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση monitor τουλάχιστον 2κ


Thaninho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτήν την στιγμή έχω ένα tv monitor 22 της lg 1600 κάτι ανάλυση. Πάντα είχα στο νου μου ότι δεν είναι ότι καλύτερο άλλα πλέον με την καραντίνα με πονάει και το κεφάλι απίστευτα μετά από 2 ώρες.

Πάνω στο μόνιτορ έχω ένα pc χωρίς καν κάρτα γραφικών με έναν ι5 κάνει δουλειά οποτε γιοκ παιχνίδια. Επίσης έχω και το πσ4 πάνω που εκεί παίζω τα παιχνίδια μου. Δεν είμαι απαιτητικός gamer fifa παιζω πιο πολυ. Στο pc σερφαρω κάνα νετφλιξ και καμιά ελαφριά εργασία word excel. Δεν θα ήθελα 1080p γιατί σίγουρα θα πάρω το ps5  και αν κάποια στιγμή γίνει αναβάθμιση στο pc να είμαι καλυμμένος. 

Έχω χάσει την επαφή με τις τεχνολογίες ips tn va κλπ αυτό που ζητάω είναι να είναι οσο πιο ξεκούραστη οθόνη γίνεται να μην αγανακτώ μετά τις δυο ώρες, το μπατζετ μου 200-300 και μέγεθος με παίρνει να ανεβώ αλλα οχι υπερβολές τύπου 32

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Amaretos είπε

Κατι σε τετοιο θα σε υπερκαλυπτε  Dell P2720D

Πιο είναι το χαρακτηριστικό το οποίο βασίζεις την πρόταση σου; Ο χρόνος απόκρισης, ο τύπος πάνελ κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι Dell στην οποία έχω μεγάλη εμπιστοσύνη, έχω δουλέψει αρκετές, το support είναι πολύ σοβαρό / τίμιο η ποιότητα στις οθόνες είναι πολύ καλή. Την άποψη μου σου λέω πάντα ;) Δεν παίρνω ποσοστα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS5 σημαίνει οθόνη 4k.

Αν πας σε μια 1440p, δεν ξέρεις αν η νέα κονσόλα την υποστηρίξει, αν όχι θα βλέπεις 1080p σε οθόνη 1440p, κάτι άσχημο που συμβαίνει ήδη με το PS4 Pro.

Δεν συζητώ καν την πιθανότητα να βάλεις το PS5 σε 1080p οθόνη, τζάμπα τα λεφτά για την κονσόλα.

Επειδή στο pc δεν έχεις καν κάρτα γραφικών και από την άλλη έχεις σκοπό να πάρεις PS5, δεν υπάρχει οθόνη που να συνδυάζει και τις 2 επιλογές σου.

Γνώμη μου, πάρε μια φθηνή κάρτα γραφικών που υποστηρίζει 4k ανάλυση και αγόρασε μια LG 4k οθόνη στις 27 ιντσες γύρω στα 300 ευρώ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

PS5 σημαίνει οθόνη 4k.

Αν πας σε μια 1440p, δεν ξέρεις αν η νέα κονσόλα την υποστηρίξει, αν όχι θα βλέπεις 1080p σε οθόνη 1440p, κάτι άσχημο που συμβαίνει ήδη με το PS4 Pro.

Δεν συζητώ καν την πιθανότητα να βάλεις το PS5 σε 1080p οθόνη, τζάμπα τα λεφτά για την κονσόλα.

Επειδή στο pc δεν έχεις καν κάρτα γραφικών και από την άλλη έχεις σκοπό να πάρεις PS5, δεν υπάρχει οθόνη που να συνδυάζει και τις 2 επιλογές σου.

Γνώμη μου, πάρε μια φθηνή κάρτα γραφικών που υποστηρίζει 4k ανάλυση και αγόρασε μια LG 4k οθόνη στις 27 ιντσες γύρω στα 300 ευρώ.

Οι οθόνες όπως GB AORUS 1440P, Razer Raptor κ.α που έχουν hdmi 2.0 κάνουν downscale το 4K και όχι upscale από 1080p.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mtifosi είπε

Οι οθόνες όπως GB AORUS 1440P, Razer Raptor κ.α που έχουν hdmi 2.0 κάνουν downscale το 4K και όχι upscale από 1080p.

Αυτό όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι μια native 4k οθόνη, δείχνει πολύ καλύτερα από μια 1440p.

Επίσης ορίστηκαν ως μπάτζετ τα 200-300 ευρώ κάτι που είναι πολύ μακριά από τα 500+ που κοστίζουν οι οθόνες που ανέφερες.

Θα μπορούσε να πάει στην Dell-UltraSharp-U2518D (1440p/60hz/HDR/hdmi v2.0/IPS) στα 300 ευρώ.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, music_lover είπε

 

Γνώμη μου, πάρε μια φθηνή κάρτα γραφικών που υποστηρίζει 4k ανάλυση και αγόρασε μια LG 4k οθόνη στις 27 ιντσες γύρω στα 300 ευρώ.

Επιδει είμαι σε παρόμοια κατάσταση έχω i5 6500 με Intel 530, και σκέφτομαι και εγώ να αναβαθμίσω από μια Dell u2311 νομίζω ότι η τελευταία παράγραφος σου είναι πολύ σωστή και συμφωνώ απόλυτα. Οπότε το βλέμμα μου είναι σε μια LG 27ul600 ή 650 μαζί με μια Gtx 1650 (ή κάτι άλλο;) . Έτσι θα είμαστε καλυμμένοι και για ps5 για χρήση με την οθόνη αν θέλουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, music_lover είπε

PS5 σημαίνει οθόνη 4k.

Αν πας σε μια 1440p, δεν ξέρεις αν η νέα κονσόλα την υποστηρίξει, αν όχι θα βλέπεις 1080p σε οθόνη 1440p, κάτι άσχημο που συμβαίνει ήδη με το PS4 Pro.

Δεν συζητώ καν την πιθανότητα να βάλεις το PS5 σε 1080p οθόνη, τζάμπα τα λεφτά για την κονσόλα.

Επειδή στο pc δεν έχεις καν κάρτα γραφικών και από την άλλη έχεις σκοπό να πάρεις PS5, δεν υπάρχει οθόνη που να συνδυάζει και τις 2 επιλογές σου.

Γνώμη μου, πάρε μια φθηνή κάρτα γραφικών που υποστηρίζει 4k ανάλυση και αγόρασε μια LG 4k οθόνη στις 27 ιντσες γύρω στα 300 ευρώ.

Πω φιλε πολύ χρήσιμη η παρατήρηση σου. Φθηνή καρτα γραφικών δεν παίρνω ο υπολογιστής είναι τέρμα basic χρήσης και επιδόσεων, στο μέλλον θα πεταχτεί αλλά όχι στο πολύ κοντινό. Τι θα γίνει αν σε μια τέτοια οθόνη(4κ) κατεβάσεις την ανάλυση σε 2κ για τις ανάγκες του αδύναμου pc; Το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό οπτικά;

Άσχετα με το τι θα κάνω εν τέλη το θεωρώ φάουλ στο ps5 να μην αναγνωρίζει τις 2κ και να τις ρίχνει στο 1080. Υπάρχουν αυτές οι οθόνες και είναι και πολλές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thaninho είπε

Πω φιλε πολύ χρήσιμη η παρατήρηση σου. Φθηνή καρτα γραφικών δεν παίρνω ο υπολογιστής είναι τέρμα basic χρήσης και επιδόσεων, στο μέλλον θα πεταχτεί αλλά όχι στο πολύ κοντινό. Τι θα γίνει αν σε μια τέτοια οθόνη(4κ) κατεβάσεις την ανάλυση σε 2κ για τις ανάγκες του αδύναμου pc; Το αποτέλεσμα θα είναι τραγικό οπτικά;

Άσχετα με το τι θα κάνω εν τέλη το θεωρώ φάουλ στο ps5 να μην αναγνωρίζει τις 2κ και να τις ρίχνει στο 1080. Υπάρχουν αυτές οι οθόνες και είναι και πολλές. 

Και εγώ πιστεύω ότι θα υποστηρίζεται ή θα γίνεται downscale σε 2k ή 1080p άρα δεν θα έχεις θέμα από την χαμηλότερη ανάλυση αλλά να έχεις ένα τόσο δυνατό μηχάνημα όπως το PS5 και να μην το βλέπεις σε 4k οθόνη? Αμαρτία ρε φίλε..

Όπως αμαρτία και να μην το συνδέσεις σε μια καλή HDR οθόνη αλλά επειδή κοστίζουν, πάω πάσο.

Πρακτικά μια 2k οθόνη θα μπορούσε να σε βολέψει και για τις 2 χρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα την Samsung 27 cjg5. Ένιωσα όπως το 2008 που έβαλα blu ray ταινία στην καινούργια τότε full hd Sony tv. Ακόμα και στο 1080 του ps4 υπαρχει αρκετή βελτίωση απ το παλιό μόνιτορ. Δεν έχω καν πειράξει ρυθμίσεις και όλα φαίνονται πολύ καλύτερα. Στα 249 που την πήρα απ τα public δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω καλύτερη επιλογή πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Τελικά αγόρασα την Samsung 27 cjg5. Ένιωσα όπως το 2008 που έβαλα blu ray ταινία στην καινούργια τότε full hd Sony tv. Ακόμα και στο 1080 του ps4 υπαρχει αρκετή βελτίωση απ το παλιό μόνιτορ. Δεν έχω καν πειράξει ρυθμίσεις και όλα φαίνονται πολύ καλύτερα. Στα 249 που την πήρα απ τα public δεν ξέρω αν θα μπορούσα να κάνω καλύτερη επιλογή πάντως εγώ είμαι ευχαριστημένος!!

Αυτή είναι VA, 2k, 144hz αλλά δεν υποστηρίζει freesync. Επαιξες κανένα παιχνίδι φίλε;

Από ποιότητα εικόνας έχει μεγάλη διαφορά από 1080p 60hz μόνιτορ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lfc είπε

Αυτή είναι VA, 2k, 144hz αλλά δεν υποστηρίζει freesync. Επαιξες κανένα παιχνίδι φίλε;

Από ποιότητα εικόνας έχει μεγάλη διαφορά από 1080p 60hz μόνιτορ;

Έβαλα νετφλιξ στο ps4 που το μέγιστο του είναι 1080. Έχει διαφορά στο δικό μου ματι. Πρέπει να πλησιάσω αρκετά στην οθόνη για να δω πιξαλιασμα. Παιχνίδια δεν μπορεί να παίξει το pc μου αλλά στο play δεν είδα κάποια διαφορά σε smoothness ( λογικό καθώς δεν μπορεί παραπάνω ). Στα χρώματα ναι. Πριν είχα tv monitor 1660 ανάλυση του 2009

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...