Προς το περιεχόμενο

Μεταξύ Magento & Prestashop


Stavros2345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

Μια γνώμη μεταξύ Magento & Prestashop ποιο θεωρείτε καλύτερο για αυτή την δουλειά.
Από άποψη εμφάνισης, δυνατοτήτων, ποικιλία θεμάτων κλπ.

Επίσης και από πλευρά εκμάθησης, ευκολίας χρήσης.

 

Σας Ευχαριστώ,

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι μόνος σου και δεν ξέρεις terminal -> Not Magento

Magento γενικά θέλει ομάδα διότι παίζει αρκετά με terminal και θέλει και πιο βαρύ server.

Ποικιλία έξτρα έχουν και τα δύο.

Out of the box το Presta έχει πολλά πράγματα αλλά το Magento έχει περισσότερα.

Προσωπικά κλίνω υπέρ του Presta λόγω πολύ ορθολογικού πολυγλωσσικού μηχανισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή,

terminal τι ακριβώς είναι; μαύρη οθόνη φαντάζομαι που γράφεις εντολές;

τι δουλειές κάνεις με terminal;

με το PrestaShop μπορείς να κάνεις δουλειά με Περιοχή Διαχείρισης και ίσως css,php δεν χρειάζεται terminal;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν όλες οι πλατφόρμες, και μετά υπάρχει το Magento. 

Στην Ελλάδα θεωρώ ότι ίσως καμιά 50αριά εταιρείες να ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ πραγματικά το magento, όχι ότι είναι κακό να το έχουν και σαφώς μικρότερες. 

Πρέπει όμως να το πάρεις απ'την αρχή, τί ΑΚΡΙΒΩΣ ανάγκες έχεις, μπορείς να κάνεις εδώ μία καταγραφή? Είναι πιο εύκολο να σε κατευθύνουμε. Αυτά που σε σπρώχνουν στη μία ή στην άλλη πλατφόρμα είναι ουσιαστικά τα έξτρα. Το να έχεις πχ ένα μαγαζί με ρούχα ή με παπούτσια, και ένα απλό WooCommerce μια χαρά θα σου είναι. Αν όμως πουλάς προϊόν με το μέτρο ή με το κιλό (πχ κουρτίνες), ή σχεδιάζεις μπλουζάκια με διαφορετικά κόστη εκτύπωσης μπρος πίσω κλπ, εκεί δεν θα σε καλύψει. Εισαγωγή, εξαγωγή προϊόντων, σύνδεση με ERP, τέτοια πράγματα είναι που αυξάνουν την πολυπλοκότητα, και ουσιαστικά σε σπρώχνουν προς πιο δυνατές πλατφόρμες όπως το magento, το οποίο βέβαια χρειάζεται τα κατάλληλα χέρια και ΤΣΕΠΗ για να αποδώσει. 

Να το πάρουμε και πιο απλά? Αν το budget σου είναι οτιδήποτε κάτω από 3000, μην κοιτάς καν προς Magento. 

Για απάντηση στην ερώτησή της ευκολίας, θα το πάω ως εξής: WooCommerce, Presta, Opencart, Magento. 

Καθαρά από άποψη μαμά δυνατοτήτων με ελάχιστες προσθήκες? Woo, Opencart, Presta, Magento. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάλι θεωρώ καλή πλατφόρμα CMS το WordPress υποστηρίζει themes,SEO κτλ και είναι μεγάλη κοινότητα.

Και καλύπτει όλες τις ανάγκες καθώς επίσης απευθύνεται σε όλους τους χρήστες αρχάριους και προχωρημένους. 

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας  ευχαριστώ για βοήθεια και συμβουλές,

Σκέφτομαι να κάνω ένα κατάστημα που να πουλάει συστήματα ασφαλείας  και παρεμφερή προϊόντα(κάμερες ασφαλείας, καταγραφικά, συναγερμοί  κλπ)

Θα έχει 10-15 το πολύ κατηγορίες προϊόντων και η αγορά μέσω πιστωτικής, paypal, αντικαταβολή και  θα απευθύνεται  για την Ελληνική αγορά.

Επίσης θα έχει και κάποιο περιεχόμενο ,

Δεν ξέρω κάποια γνώμη προς ποιό CMS να κινηθώ,

 

Γνωρίζω WordPress σχετικά καλά, WooCoomerce δεν έχω πολύ εμπειρία,   με τα υπόλοιπα CMS μου φάνηκε εύκολο το OpenCart παρότι δεν είχα ασχοληθεί.

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Επεξ/σία από Stavros2345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

WordPress.org is a free open source CMS originally designed for blogging, but now it’s used by all sorts of websites / online stores. 

Αν και δεν το ξέρω καλά, εγώ αυτό θα χρησιμοποιούσα.

Προσοχή μιλάω για αυτό το wordpress.org και όχι το wordpress.com 

ορίστε και ένα tutorial στα Ελληνικά να πάρεις μια γεύση.

Άποψη μου είναι πρώτα να το εγκαταστήσεις τοπικά στον υπολογιστή και να παίξεις μαζί του και μετά αποφασίζεις εσύ ο ίδιος ποιο σου κάνει.

 

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/5/2020 στις 9:15 ΜΜ, Stavros2345 είπε

Σας  ευχαριστώ για βοήθεια και συμβουλές,

Σκέφτομαι να κάνω ένα κατάστημα που να πουλάει συστήματα ασφαλείας  και παρεμφερή προϊόντα(κάμερες ασφαλείας, καταγραφικά, συναγερμοί  κλπ)

Θα έχει 10-15 το πολύ κατηγορίες προϊόντων και η αγορά μέσω πιστωτικής, paypal, αντικαταβολή και  θα απευθύνεται  για την Ελληνική αγορά.

Επίσης θα έχει και κάποιο περιεχόμενο ,

Δεν ξέρω κάποια γνώμη προς ποιό CMS να κινηθώ,

Γνωρίζω WordPress σχετικά καλά, WooCoomerce δεν έχω πολύ εμπειρία,   με τα υπόλοιπα CMS μου φάνηκε εύκολο το OpenCart παρότι δεν είχα ασχοληθεί.

WooCommerce χωρίς δεύτερη σκέψη.

Δεν υπάρχει λόγος να ξανα-ανακαλύψεις τον τροχό απ'τη στιγμή που ξέρεις Wordpress. Επί χρόνια ήμουν πιστός στο Opencart, πλέον όταν μάθεις να χρησιμοποιείς 3-4 σωστά plugin (χωρίς κάθε φορά να ψάχνεις άλλο), η δουλειά απλά βγαίνει χωρίς ταλαιπωρία. 

Βέβαια ο TS ρωτάει για Magento ή Presta, αλλά τελικά αυτό που λέω πάντα σε όλους, αν αναρωτιέσαι ποιό από τα Opencart Presta και Magento χρειάζεσαι για να ασχοληθείς, η απάντησή μου είναι πάντα... WooCommerce. Προσωπικά είμαι της άποψης ας εξαντλήσει κάποιος τις δυνατότητες του WooCommerce που είναι το πιο απλό στη χρήση και υλοποίηση, και μετά ας αναρωτηθεί για τα περαιτέρω.. 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...