Προς το περιεχόμενο

Τρύπα σε σαγρε προφυλακτήρα gla


Msg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, πρώτη φορά στο φορουμ! 

Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για επισκευή σαγρέ ματ προφυλακτήρα σε gla 180  2019. Όπου έχω ρωτήσει μου λένε δεν γινεται να διατηρηθεί το σαγρέ αναγκαστικά θα γίνει λείο και θα φαίνεται άσχημο. Επίσης, οι τιμές από 150 ευρώ μιας και θα χρειαστεί λένε να τον βγάλουν, βάψουν, ψήσουν κτλ.

Δεν το έχω ουτε 3 μήνες και πραγματικά θέλω να το επιακευάσω. 

Ένας φανοποιός μονο μου είπε οτι υπάρχει σαγρε σπρέι αλλά και πάλι η δουλεία δεν θα είναι τέλεια.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; είχατε αναλογο θέμα ποτέ; 

Παρεμπιπτόντως μενω Καλαμάτα και οι επιλογές που προφανώς είναι περιορισμένες.

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση, ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σαγρέ σπρέι δεν θα αντέξει στον χρόνο.βγαλε μια φωτό να δούμε το προβλημα

Επεξ/σία από Thanos1972
Ορθογραφικα
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

 

Στέλνω τις φωτογραφίες. Είναι ο πίσω προφυλακτήρας. 

Screenshot_20200430-000010_Gallery.jpg

Screenshot_20200430-000006_Gallery.jpg

Screenshot_20200430-001030_Gallery.jpg

Όλες οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες.

Θα με ενδιεφερε να μαθω και αν κανείς έχει υπάρξει παθών/ παθούσα και έχει ιδία άποψη και πόσο ικανοποιημένος είναι από το αποτελεσμα. Η αλλαγή προφυλακτηρα κοστιζει 350€ μου είπαν συν τα όποια εργατικά. Οπότε μάλλον το απορριπτω και κοιτώ τι μπορώ αλλο να κάνω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε σωστό μάστορα λογικά μπορεί να αναδημιουργήσει το σαγρε με ένα δημιουργικο στοκαρισμα και μετά να το βαψει. Δεν ξέρω βέβαια πόσο θα σου κοστίσει αυτό.

Την άλλη λύση ήδη την ξέρεις...νέος προφυλακτήρας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πας σε μαστορα που κάνει κολλήσεις προφυλακτήρα. Δεν ξέρω αν θα καταφέρει να πετύχει το σαγρε αλλά θα στο διορθώσει αρκετά.

Αν είσαι μερακλής και πιάνουν τα χέρια σου παίρνεις πολυεστερικό στόκο , με μια πλαστελίνη  παίρνεις  μοτίβο απο καλο τμήμα του προφυλακτήρα,γεμίζεις το έλλειμμα και από πάνω τοποθετείς την πλαστελίνη ώστε να βγεί το μοτίβο του προφυλακτήρα.

Βέβαια μετά θέλει τοπική βαφή με ένα σπρέι στο χρώμα του προφυλακτήρα.

Δεν το έχω κάνει και δεν ξέρω πως θα βγεί αλλά δεν νομίζω να βγεί άσχημο μιας καινή έκταση της βλάβης είναι πολύ μικρή.

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... ένας τρόπος που βρήκα για να "αντιγράψεις" το μοτίβο της επιφάνειας.

 

Πόσο μεγάλη είναι η επιφάνεια που έχει φθορά?

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Msg είπε

Ευχαριστώωωω! Δεν είναι μεγάλη έχω βάλει φώτο

...ναι την είδα, βάλε ένα μέτρο ή ένα κέρμα/αναπτήρα κάτι τέλος πάντων για σύγκριση, για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα.

 

Θεωρώ πως φτιάχνοντας την συγκεκριμένη "σφραγίδα" ..μετα με στοκο ή body filler κ καλλιτεχνικό πινέλο, κάνοντας το απαραίτητο touch-up (προϋπόθεση οτι θα βρείς το ίδιο ακριβώς matte χρώμα) θα πετύχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, TechnoState είπε

... ένας τρόπος που βρήκα για να "αντιγράψεις" το μοτίβο της επιφάνειας.

Πόσο μεγάλη είναι η επιφάνεια που έχει φθορά?

Στα προτεινομενα στο τελος εβγαλε πως να το φτιαξεις μετα ;)  
 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nick#18 είπε

Στα προτεινομενα στο τελος εβγαλε πως να το φτιαξεις μετα ;)  
 

Όπως το κάνει αυτός θα ξεφλουδίσει το τελευταίο χέρι.

Το σωστό είναι να βάλει την τελευταία στρώση στόκου με το αποτύπωμα και μετά να βαφτεί η περιοχή.

Αν βάλει πρώτα βαφή τότε ο στόκος δεν θα πιάσει σωστά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/4/2020 στις 8:54 ΠΜ, Msg είπε

Καλημέρα, πρώτη φορά στο φορουμ! 

Θα ήθελα να ρωτήσω γνώμες για επισκευή σαγρέ ματ προφυλακτήρα σε gla 180  2019. Όπου έχω ρωτήσει μου λένε δεν γινεται να διατηρηθεί το σαγρέ αναγκαστικά θα γίνει λείο και θα φαίνεται άσχημο. Επίσης, οι τιμές από 150 ευρώ μιας και θα χρειαστεί λένε να τον βγάλουν, βάψουν, ψήσουν κτλ.

Δεν το έχω ουτε 3 μήνες και πραγματικά θέλω να το επιακευάσω. 

Ένας φανοποιός μονο μου είπε οτι υπάρχει σαγρε σπρέι αλλά και πάλι η δουλεία δεν θα είναι τέλεια.

Το έχει δοκιμάσει κανείς; είχατε αναλογο θέμα ποτέ; 

Παρεμπιπτόντως μενω Καλαμάτα και οι επιλογές που προφανώς είναι περιορισμένες.

Θα εκτιμούσα κάθε απάντηση, ευχαριστώ

https://www.car.gr/21637471-mercedes-benz-gla-200-amg
παρε τηλεφωνο σε αυτον. πες του οτι θες μονο το κατω κομματι (δεν νομιζω να στο δωσει σκετο, μαλλον θα πρεπει να παρεις ολο τον προφηλακτηρα, αλλα ρωτα)

 

η "ζημια" ειναι μικρη απο οτι καταλαβαινω. δεν αξιζει να δωσεις ουτε 50€ για να το φτιαξεις ομως σεβομαι οτι το θες κτλ. θα σου προτεινα να παρεις μια ειδικη μπογια/στοκο (ειναι μπογια με σωμα, οχι υργη) στο ιδιο χρωμμα φυσικα και να γεμισεις την τρυπα. στην αρχη θα παρατηρεις τη διαφορα στo texture, μετα θα το ξεχασεις...

Pin on Cars and Trucks

ειλικρινα αυτο μου θυμιζει. relax.
 

οπως ειπα το σεβομαι, αλλα αν ξανα ακουμπησεις καπου, θα δωσεις αλλα 200-300€? σκεψου το. τετοια μπορει να τυχουν πολλα. μπορει καποιος να παρκαρει και να σε φιλησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ, την σέβομαι την άποψή σου. Και οι άλλοι τριγύρω τα ίδια μου λένε. Αλλά άμα κολλήσει το μυαλό....πάντως θα τον πάρω ένα τηλέφωνο δεν έχω να χάσω κάτι. Να είσαι καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε προσωπικά σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατι και εγω τα ιδια εκανα οταν ειχα πάρει καινούριο. Τα πρώτα 2 3 χρόνια πηγαινα σε φανοποιο και εφτιαχνα αυτες τις μικρογρατσουνιες. Ε μετα βαρεθηκα.. οσο κινείσαι σε αστικο κέντρο, αυτα τα μικροατυχήματα ειναι καθημερινα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι που είσαι ψείρας, και λογικό άλλωστε καινούριο αμάξι, δε σουλουπώνεις τον προφυλακτήρα και να το κάνεις ενα car wrapping να χεις το κεφαλάκι σου ήσυχο; Γιατί αν κάθε φορά σκέφτεσαι το κάθε σημαδί θα σου πέσουν τα μαλλιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...