Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για powerline


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να ρωτήσω κάτι, έχω 50αρα vdsl. 

Θέλω να πάρω ένα powerline στο οποίο θα συνδέσω μια συσκευή πχ κάμερα Ενσύρματα. 

Εφόσον έχω 50mbps, θα κάνει διάφορα αν πάρω powrline 600ari ή 1200αρι ας πούμε; 

Μιλάμε πάντα για σύνδεση με καλώδιο, δε με ενδιαφέρει το WiFi 

Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εχω TP LINK powerline που υποστηρίζει 500 Mbps. Μεταξύ τους η ταχύτητα ειναι 230 το ενα και 210 το αλλο. Η εταιρία υποστηρίζει οτι εξαρταται απο τα καλώδια του ηλεκτρικού πόσο παλιά ειναι, φθορές κτλ. Οποτε αυτό το  500Mbps πρεπει να ειναι σε ιδανικές συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hamurabi είπε

Δεδομένου ότι στο powerline θα βάλω ip camera. Με ενδιαφέρει μόνο η ταχύτητα του ίντερνετ και όχι του τοπικού δικτύου  σωστά; 

Αν σε ενδιαφέρει να βλέπεις την κάμερα όταν είσαι εκτός σπιτιού, τότε ναι, σε ενδιαφέρει η ταχύτητα του Internet και μάλιστα το upload και όχι το download, μιας και η κάμερα θα ανεβάζει το footage στο Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για αρκετά χρόνια αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/15935680/TP-LINK-TL-PA4010PKIT-v4.html

Κάποια στιγμή αποφάσισα να αναβαθμίσω σε αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/6605925/TP-LINK-TL-PA8030PKIT-v1.html

Τι διαφορά είδα; ΚΑΜΙΑ. Πιάνω ακριβώς την ίδια ταχύτητα (περίπου 200Mbps). Η καλωδίωση είναι σχετικά καινούρια, αλλάχθηκε προ δεκαετίας ολόκληρη. Οπότε θα έλεγα να πας στο πιο φθηνό. Σε 50άρα έτσι κι αλλιώς δεν θα έχει διαφορά. Ούτε εγώ είδα διαφορά στην 100άρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...