Προς το περιεχόμενο

6s plus πρόβλημα με κάμερες


algox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ένα iPhone 6s plus και μετα από πέσιμο έσπασε η οθόνη μου και αναγκαστικά  κ πήρα μια οθόνη από skroutzoμαγαζο,δεν μπόρεσα τελικά να την περάσω μόνος μου και την έδωσα σε ένα κατάστημα.μετα από λίγο καιρό χρειάστηκε να αλλάξω κ μπαταρία.(Αυτό το έκανα μόνος μου)η υγεία της μπαταρίας είναι 100% από όσο βλέπω . Μετά από μια βδομάδα περίπου μου βγάζει πως - δεν είναι δυνατή η ενεργοποίηση του touch id σε αυτή την συσκευη!παω ρυθμίσεις να το ενεργοποιήσω τπτ . επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων πάλι τα ίδια .

Αυτό με το touch id από όσο το έψαξα μάλλον είναι θέμα μιτασιον οθόνης,(γιατί το home button ούτε που το ακουμπήσα)οπότε με την οθόνη εφόσον την αγόρασα εγώ δε με καλύπτει αυτός που την πέρασε.

Μαζί με όλα αυτά δε δουλεύει ούτε η πίσω αλλά ούτε κ η μπροστά καμερα . μαύρη οθόνη(μερικές φορές είχα κ σκούρο πράσινο αλλά φλας πίσω δουλεύει . υπάρχει περίπτωση στην πίσω κάμερα να έχει τοποθετηθεί κ λάθος; δείτε την παραπάνω εικόνα είναι ανάποδα αυτά που βλέπω πάνω πάνω.

Οποίος μπορεί ας βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ!

 

 

397045B9-BE2C-4E39-9B90-4314F66B29DD.png

Επεξ/σία από algox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον το touch id δούλευε κανονικά μετά την αλλαγή οθόνης, δύσκολο να φταίει η οθόνη όχι όμως απίθανο. 

Οι κάμερες σταμάτησαν ξαφνικά να δουλεύουν ή μετά την αλλαγή οθόνης? Το ότι δεν δουλεύουν και οι δυο δείχνει πρόβλημα στην πλακέτα σε κοινή τους τροφοδοσία. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Zenor είπε

Εφόσον το touch id δούλευε κανονικά μετά την αλλαγή οθόνης, δύσκολο να φταίει η οθόνη όχι όμως απίθανο. 

Οι κάμερες σταμάτησαν ξαφνικά να δουλεύουν ή μετά την αλλαγή οθόνης? Το ότι δεν δουλεύουν και οι δυο δείχνει πρόβλημα στην πλακέτα σε κοινή τους τροφοδοσία. 
 

Μπορώ πχ να δοκιμάσω ένα home button να αλλάξω να δω αν δουλέψει πάλι το touch id.θα δείξει από εκεί αν φταίει κ κάτι προφανώς . Διάβασα πως κάθε πλακέτα διαβάζει έχει ένα κ μόνο touch id οπότε ότι κ να βάλω δε θα ξαναδούλεψει,ισχύει; νομίζω πως υπάρχει ένα φλεξ που ξεκινάει από το home button κ καταλήγει κάπου πάνω,αλλά δεν ξέρω πως λέγεται αυτό.

Οι καμερες ναι από την αλλαγή οθόνης κ μετά σταμάτησαν . Δλδ σχεδόν σίγουρα πως είναι πλακέτα ή πχ υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό να δοκιμάσω; & αν ναι ποιο είναι αυτό; (δε λέω να βάλω άλλες κάμερες να δοκιμάσω διότι δεν έχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, algox είπε

Μπορώ πχ να δοκιμάσω ένα home button να αλλάξω να δω αν δουλέψει πάλι το touch id.θα δείξει από εκεί αν φταίει κ κάτι προφανώς . Διάβασα πως κάθε πλακέτα διαβάζει έχει ένα κ μόνο touch id οπότε ότι κ να βάλω δε θα ξαναδούλεψει,ισχύει; νομίζω πως υπάρχει ένα φλεξ που ξεκινάει από το home button κ καταλήγει κάπου πάνω,αλλά δεν ξέρω πως λέγεται αυτό.

Οι καμερες ναι από την αλλαγή οθόνης κ μετά σταμάτησαν . Δλδ σχεδόν σίγουρα πως είναι πλακέτα ή πχ υπάρχει κάποιο ανταλλακτικό να δοκιμάσω; & αν ναι ποιο είναι αυτό; (δε λέω να βάλω άλλες κάμερες να δοκιμάσω διότι δεν έχω).

το touch id είναι μοναδικό και δεν αλλάζει. Σωστά τα λες σχετικά με το φλεξ που υπάρχει στην οθόνη το οποίο πράγματι μπορεί να είναι το πρόβλημα αλλά θα πρέπει να δοκιμαστεί άλλη οθόνη. 

Όχι δεν υπάρχει κάτι να δοκιμάσεις σχετικά με τις κάμερες. Το πιθανότερο είναι αυτός που σου άλλαξε την οθόνη ή εσύ όταν προσπάθησες να την αλλάξεις να έκανες τη ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zenor είπε

το touch id είναι μοναδικό και δεν αλλάζει. Σωστά τα λες σχετικά με το φλεξ που υπάρχει στην οθόνη το οποίο πράγματι μπορεί να είναι το πρόβλημα αλλά θα πρέπει να δοκιμαστεί άλλη οθόνη. 

Όχι δεν υπάρχει κάτι να δοκιμάσεις σχετικά με τις κάμερες. Το πιθανότερο είναι αυτός που σου άλλαξε την οθόνη ή εσύ όταν προσπάθησες να την αλλάξεις να έκανες τη ζημιά.

Οκ φίλος ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.Θα δω τι θα κάνω . Να σαι καλά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...