Προς το περιεχόμενο

Αποστολη Δεμα vs Επιστολικο.


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωριζει κανεις να μου πει ποια η διαφορα οταν στελνει καποιος ενα μικροδεμα ( δηλαδη κατω απο 2 κιλα ), μαζι με τα γραμματα ή μαζι με τα δεματα;  Μιλαω για ΕΛΤΑ ταχυδρομικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 2 κατηγορίες για αποστολή αντικειμένων, το επιστολικό ταχυδρομείο και τα δέματα.

Το μεν επιστολικό μπορεί να διαχειριστεί γράμματα και "δεματάκια" έως 2 κιλά και έως κάποιες διαστάσεις (άθροισμα όλων των 3 διαστάσεων<90εκ), τα δε δέματα δεν έως 25 κιλά και 1,5 μέτρο μέγιστη διάσταση.

Το επιστολικό στη θεωρία είναι πιο γρήγορο (αν και προσωπικά έχω δει το αντίθετο) και μπορείς με επιπλέον χρέωση να έχεις και κωδικό αναζήτησης (συστημένο). Τα δέματα έχουν όλα αναζήτηση χωρίς επιπλέον χρέωση.

Η διαφορά στα 2 είναι ότι το επιστολικό (θεωρητικά) πρέπει να στο φέρει στη πόρτα σου ο ταχυδρόμος και να υπογράψεις για να το παραλάβεις. Στα δέματα πάντα σου αφήνει ειδοποίηση και παραλαμβάνεις από το ταχυδρομείο που σε εξυπηρετεί (νομίζω έχει και έξτρα χρέωση για κατ' οίκον επίδοση αλλά δεν το έχω δοκιμάσει).

Εντός Ελλάδας αν έχεις κάτι πέρα από γράμμα, γενικά σε συμφέρει να το στείλεις ως δέμα, ενώ για αποστολές στο εξωτερικό οι τιμές δέματος είναι αρκετά μεγαλύτερες και συνήθως συμφέρει να σταλεί ως επιστολικό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ κατανοητη η απαντηση σου φιλε μου, ξεκαθαριστηκαν αρκετα πραγματα. Πιστευεις οτι για σχετικα ευαισθητα αντικειμενα ειναι καλυτερα να πηγαινουν ως δεματα ή με το επιστολικο ταχυδρομειο; Γνωριζεις εαν το μεταφορικο μεσο που χρησιμοποιειται ειναι διαφορετικο σε καθε περιπτωση; Πχ τρενο ή λεωφορειο;

 

Απο την στιγμη που στο επιστολικο το φερνει  ταχυδρομος σπιτι σου, ποια η διαφορα να ζητησεις συστημενο ή οχι; Αφου και στο απλο, παλι θα χρειαστει ταυτοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Luxx είπε

Πολυ κατανοητη η απαντηση σου φιλε μου, ξεκαθαριστηκαν αρκετα πραγματα. Πιστευεις οτι για σχετικα ευαισθητα αντικειμενα ειναι καλυτερα να πηγαινουν ως δεματα ή με το επιστολικο ταχυδρομειο; Γνωριζεις εαν το μεταφορικο μεσο που χρησιμοποιειται ειναι διαφορετικο σε καθε περιπτωση; Πχ τρενο ή λεωφορειο;

Απο την στιγμη που στο επιστολικο το φερνει  ταχυδρομος σπιτι σου, ποια η διαφορα να ζητησεις συστημενο ή οχι; Αφου και στο απλο, παλι θα χρειαστει ταυτοτητα.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω ότι επιστολικό ταχυδρομείο (Α' προτεραιότητα) διακινείται αεροπορικώς σε αντίθεση με Β΄ προτεραιότητα και δέματα που πάνε οδικώς. Εντός Ελλάδας δεν έχει και μεγάλη διαφορά μιας και οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές, οπότε πάνω κάτω στον ίδιο χρόνο πάνε.

Το ποιο θα διαλέξεις έχει να κάνει με το βάρος αυτού που θες να στείλεις και την κατηγορία τιμής που είσαι. π.χ. για δεματάκι 1.5 κιλού θες 7,4Ε ως συστημένο ή 3,5Ε ως δέμα.

Κανονικά η απλή αλληλογραφία δεν χρειάζεται ταυτότητα, σου την αφήνει στο σπίτι ή σε γραμματοκιβώτιο. Επίσης είναι περιοχές που δεν φέρνουν συστημένη αλληλογραφία καν στο σπίτι αλλά ειδοποίηση για να παραλάβεις από το ταχυδρομείο, οπότε εκεί δεν κάνει καμία διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...