Προς το περιεχόμενο

Χαμηλή ταχύτητα σε 50άρα σύνδεση ΟΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

μέχρι πριν λίγο καιρό είχα 24αρα σύνδεση ΟΤΕ και έπιανα κάπου μεταξύ 8-10Mbps.

Με πήρανε από τον ΟΤΕ και μου πρότειναν 50αρα "fiber" (που από ότι κατάλαβα τελικά είναι κλασική VDSL). Μάλιστα επειδή πριν 1-2 χρόνια είχανε σκάψει στο δρόμο για οπτικές νόμιζα ότι είναι FTTB (εγώ ρώτησα τη πωλήτρια και δε μου το αρνήθηκε) αλλά προφανώς δεν είναι.

Αν και μέχρι τώρα δε μπορώ να πω ότι είχα κάποιο μεγάλο θέμα με την υπάρχουσα ταχύτητα, λόγω κ ότι δουλεύω λόγω COVID πλέον από το σπίτι, πείστηκα να κάνω την αναβάθμιση (με τη λογική ότι θα πιάνω τουλάχιστον 30) η οποία μάλιστα έγινε σε χρόνο ρεκόρ (για να λέμε και τα καλά).

Στα πρώτα τεστ η ταχύτητά μου ήταν κάπου μεταξύ 14-16! Μετά από επικοινωνία μου ζήτησαν να κάνω hard reset το router κ παίζω μεταξύ 17-20. Δηλώθηκε βλάβη (που επίσης ελέγχθηκε πολύ γρήγορα!) και ο τεχνικός μου είπε ότι βάση της απόστασης από το κέντρο του ΟΤΕ η μέγιστη ταχύτητα που θα μπορούσα να πιάσω είναι 21Mbps.

Το θέμα μου είναι ότι το κέντρο του ΟΤΕ είναι σε απόσταση περπατήματος περίπου 500μ από το σπίτι μου. Πόσο λογικό είναι να είναι τόσο χάλια η ταχύτητά μου; Δηλαδή ενώ αρχικά μου φάνηκε λογικό αυτό που μου είπε, αργότερα και συζητώντας με γνωστούς μου που πιάνουν 40+ (σε άλλες περιοχές) ενώ (όπως λένε) έχουν και αυτοί μεγαλούτσικες αποστάσεις από το κέντρο ή καφαο, είναι λογικό να έχω τόσο χαμηλή ταχύτητα;

Η περιοχή που μένω είναι η Καλαμαριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...όχι δεν ειναι λογικό κ κάπου υπάρχει πρόβλημα.

Αρχικά δοκίμασε κ με άλλο εξοπλισμό, ώστε να είσαι σίγουρος απο την μεριά σου.

 Σε αστικό (σχετικά) κέντρο, νότια (Πελοπόννησος) κ 800m (ευθεία γραμμή, σε χάρτη) απο το κέντρο που παίρνω γραμμή (ote) κλειδώνω πάνω απο 47 πραγματικά (48.9 ονομαστικά) με updoad 5.3!!!πραγματικά (4.9 ονομαστικά) σε κλασικό vdsl(50αρι) της voda.

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας κ ανέφερες το upload, το περίεργο είναι ότι πιάνω περίπου 4 (από το θεωρητικά μέγιστο 5). Δε ξέρω πόσο λογικό είναι.

Ο εξοπλισμός που έχω (και τον έχω από παλιά που είχα ξανά πριν χρόνια 30αρα VDSL, βλέπω ότι λέει JUN2017, VDSL πρέπει να είχα νωρίτερα) είναι ένα modem/router ZTE Speedport-Entry 2i. Δεν μου είναι εύκολο να βρω άλλο εξοπλισμό και για να είμαι ειλικρινής δεν είναι ο σκοπός μου να κάνω εγώ troubleshooting για τον ΟΤΕ.

Αυτό που ήθελα να καταλάβω από την εμπειρία των μελών εδώ μέσα είναι αν είναι λογικό (οπότε μάλλον θα γυρίσω στην 24αρα) ή να επιμείνω (αλλά γιατί ο τεχνικός να μου πει κάτι που δεν ισχύει;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

      Αν παίρνεις vdsl από το Α/Κ και όχι από καμπίνα τότε ναι είναι φυσιολογικό να έχεις πτώση στην ταχύτητα. Βέβαια τα 17 με 20 είναι λίγα. Λογικά θα έπρεπε να ήσουν γύρω στα +/-30 οπότε προφανώς αν το πρόβλημα δεν είναι στην γραμμή σου μάλλον είναι στην εσωτερική σου καλωδίωση. Για να το ελέγξεις κάνε τα ακόλουθα.

      Αν η συνδεσμολογία στο σπίτι σου είναι "εν σειρά" όπως στα περισσότερα σπίτια (δηλαδή το καλώδιο έρχεται από τον κατανεμητή στην πρώτη πρίζα, μετά στην επόμενη κλπ) άνοιξε την πρώτη πρίζα και ξεσύνδεσε όλα τα καλώδια εκτός από αυτά που έρχονται απ' έξω, από τον κατανεμητή. Συνέδεσε το router σου κατ' ευθείαν σ' αυτήν την πρίζα και κάνε έναν έλεγχο στην ταχύτητα σου. Λογικά θα πρέπει να έχει ανέβει και μάλιστα αρκετά.

      Αν λοιπόν ανέβει, ακολούθησε εδώ το σχήμα 2 της εικόνας 4 ή 5 (ανάλογα σε ποια πρίζα θα συνδέσεις το router) για να συνδέσεις σωστά καλώδια, router και τηλέφωνα. Το μόνο που θα άλλαζα στο σχέδιο αυτό είναι ότι θα συνέδεα απ' ευθείας το router στο διπλό πριζάκι στην υποδοχή που έρχονται τα καλώδια από τον κατανεμητή και με ένα καλώδιο το phone του router με την άλλη υποδοχή (πριζάκι) που φεύγουν τα καλώδια για το υπόλοιπο σπίτι (έτσι ώστε να έχεις τηλέφωνο στις υπόλοιπες πρίζες).

      Αν δεν ανέβει η ταχύτητα το πρόβλημα είναι ή στην γραμμή σου μέχρι τον κατανεμητή (που είναι ευθύνη του Ο.Τ.Ε.) ή στο καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμά σου (που είναι ευθύνη δικιά σου).

      Αν η συνδεσμολογία στο σπίτι σου είναι με παράλληλες συνδέσεις (δηλαδή το καλώδιο από τον κατανεμητή έρχεται μέχρι κάποιο σημείο και εκεί συνδέεται παράλληλα με τα καλώδια που πάνε στις πρίζες) τα πράγματα είναι δυσκολότερα αφού θα πρέπει να βρεις το σημείο που γίνεται η σύνδεση (συνήθως ένα κουτί στον τοίχο) και μετά να κάνεις τις σωστές συνδέσεις.

Επεξ/σία από afm
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, InternetMaster είπε

Φίλε ανέβασε μία φωτογραφία με τα στατιστικά της γραμμής σου να έχουμε μία καλύτερη εικόνα.

 

Screenshot_20200503_235908.png

2 ώρες πριν, afm είπε

      Αν παίρνεις vdsl από το Α/Κ και όχι από καμπίνα τότε ναι είναι φυσιολογικό να έχεις πτώση στην ταχύτητα ενώ. Βέβαια τα 17 με 20 είναι λίγα. Λογικά θα έπρεπε να ήσουν γύρω στα +/-30 οπότε προφανώς αν το πρόβλημα δεν είναι στην γραμμή σου μάλλον είναι στην εσωτερική σου καλωδίωση. Για να το ελέγξεις κάνε τα ακόλουθα.

      Αν η συνδεσμολογία στο σπίτι σου είναι "εν σειρά" όπως στα περισσότερα σπίτια (δηλαδή το καλώδιο έρχεται από τον κατανεμητή στην πρώτη πρίζα, μετά στην επόμενη κλπ) άνοιξε την πρώτη πρίζα και ξεσύνδεσε όλα τα καλώδια εκτός από αυτά που έρχονται απ' έξω, από τον κατανεμητή. Συνέδεσε το router σου κατ' ευθείαν σ' αυτήν την πρίζα και κάνε έναν έλεγχο στην ταχύτητα σου. Λογικά θα πρέπει να έχει ανέβει και μάλιστα αρκετά.

      Αν λοιπόν ανέβει, ακολούθησε εδώ το σχήμα 2 της εικόνας 4 ή 5 (ανάλογα σε ποια πρίζα θα συνδέσεις το router) για να συνδέσεις σωστά καλώδια, router και τηλέφωνα. Το μόνο που θα άλλαζα στο σχέδιο αυτό είναι ότι θα συνέδεα απ' ευθείας το router στο διπλό πριζάκι στην υποδοχή που έρχονται τα καλώδια από τον κατανεμητή και με ένα καλώδιο το phone του router με την άλλη υποδοχή (πριζάκι) που φεύγουν τα καλώδια για το υπόλοιπο σπίτι (έτσι ώστε να έχεις τηλέφωνο στις υπόλοιπες πρίζες).

      Αν δεν ανέβει η ταχύτητα το πρόβλημα είναι ή στην γραμμή σου μέχρι τον κατανεμητή (που είναι ευθύνη του Ο.Τ.Ε.) ή στο καλώδιο από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμά σου (που είναι ευθύνη δικιά σου).

      Αν η συνδεσμολογία στο σπίτι σου είναι με παράλληλες συνδέσεις (δηλαδή το καλώδιο από τον κατανεμητή έρχεται μέχρι κάποιο σημείο και εκεί συνδέεται παράλληλα με τα καλώδια που πάνε στις πρίζες) τα πράγματα είναι δυσκολότερα αφού θα πρέπει να βρεις το σημείο που γίνεται η σύνδεση (συνήθως ένα κουτί στον τοίχο) και μετά να κάνεις τις σωστές συνδέσεις.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ μόνο μια πρίζα, δε ξέρω καν αν υπάρχει άλλη. Θα ρίξω μια ματιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...