Προς το περιεχόμενο

Ανανέωση αδύναμου laptop


GeorgeR1_700

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ένας φίλος μου δάνεισε το παλιό του laptop (Lenovo B590) με 1,6gb ram και με windows 7 64bit (κανονικά 2 GB έχει αλλά παίρνει μόνο το 1,6). Επεξεργαστής ο intel celeron 1005m 1.90GHz. Γενικά κολλούσε πολύ, και δεν μπορούσε να ανοίξει ούτε τον expolorer. Μετά από διαγραφή κάποιων προγραμμάτων και παύση κάποιων ενεργειών των windows, και κανα δυο ανασυγκροτήσεις του σκληρού έστρωσε, πήγαινε μια χαρά ακόμα και μετά από 5 επανεκκινήσεις που τις έκανα για να δω αν μου βγάλει θέμα. Το έκλεισα και μετά από μερικές ώρες που το άνοιξα πάλι έπεσε στην ίδια κατάσταση. Βέβαια αναμενόμενο με 1,6gb ram αλλά μου έκανε εντύπωση που πριν ρόλαρε καλά. Επίσης μου κάνει εντύπωση που ενώ κανονικά τα windows 7 πιάνουν τουλάχιστον 2GB ram, εμένα τρέχει μόνο με 800MB (μετά τις αλλαγές που του έκανα).

Οπότε πιθανώς να του βάλω τα xubuntu χωρίς να διαγράψω τα 7άρια (dual boot δηλαδή). Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν έχει 2 ντιμάκια ram ή 1 γιατί νομίζω πως τα linux λειτουργούν μόνο σε dual channel.

1. Αυτό με τα ντιμάκια πως μπορώ να το δω?

2. Επίσης ο επεξεργαστής πιστεύετε πως είναι οκ?

3. Τις ram στα xubuntu θα μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ στα 2 GB ή η ρύθμιση γίνετε μέσα από τα bios?

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν έχει 2 ντιμάκια ram ή 1

μήπως να εψαχνες λίγο πριν την ανάρτηση  για να λιγοστεύουν οι απορίες σου ? https://www.youtube.com/watch?v=9pGxR0qqF54

 

30 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

γιατί νομίζω πως τα linux λειτουργούν μόνο σε dual channel.

δεν το καταλαβαινω 

 

30 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Επίσης ο επεξεργαστής πιστεύετε πως είναι οκ?

2 πυρηνος φαινεται Λογικα θα παει https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/75193/intel-celeron-processor-1005m-2m-cache-1-90-ghz.html

 

Επεξ/σία από hp8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο για το πρώτο, απλά πολλές ώρες σήμερα στο pc για διάφορα πράγματα και το μυαλό αρχίζει και χάνει στροφές...

Για το δεύτερο έχω ακούσει πως τα linux χρειάζονται dual channel, αλλά από την απάντησή σου δεν θα ισχύει. 

Για το 3ο, οπότε είμαι οκ λογικά.

Ευχαριστώ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Επίσης μου κάνει εντύπωση που ενώ κανονικά τα windows 7 πιάνουν τουλάχιστον 2GB ram

Εχω παλιο φορητο με 4γιγα ραμ και 7αρια και με το που ξεκινανε ειναι στα 700-750ΜΒ ..και τρεχουν και ενα σωρο μαλακιες απο το software του φορητου που περασα και των drivers.
Aυτο με τα 2γιγα που λες δεν ξερω που το ειδες.
 

52 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

γιατί νομίζω πως τα linux λειτουργούν μόνο σε dual channel.

Δεν ισχυει.
 

52 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

1. Αυτό με τα ντιμάκια πως μπορώ να το δω?

cpu-z στα windows , μια ευκολη λυση.
 

53 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

2. Επίσης ο επεξεργαστής πιστεύετε πως είναι οκ?

Για επεξεργασια βιντεο δεν κανει , για πειραματα του CERN παλι δεν κανει ... πιο γενικη ερωτηση πεθαινεις.
 

53 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

3. Τις ram στα xubuntu θα μπορέσω να τις εκμεταλλευτώ στα 2 GB ή η ρύθμιση γίνετε μέσα από τα bios?

Και στα 2 γιγα που εισαι τωρα και στα 4 να πας παντα θα τραβαει κατι λιγα mbytes για την shared ram της ενσωματωμενης καρτας γραφικων.Οσο περισσοτερο ram βαζεις τοσο περισσοτερο θα τραβαει. Σιγουρα με 4 γιγα θα μπορεις να κανεις περισσοτερα πραγματα στο λινουξ (ή και στα windows) , απο ο,τι να εμενες στα 2γιγα.

Γενικως πες μας απο που παιρνεις τις πληροφοριες σου , να ξερουμε να το αποφευγουμε. :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths Κάπου το είχα δει θυμάμαι αλλά μάλλον τώρα που το ξανασκέφτομαι έλεγε πως αξιοποιούν καλύτερα το dual chanel τα linux (κάτι που προφανώς ισχύει στο οτιδήποτε). Όσο για τον επεξεργαστή εννοούσα απλά άμα σηκώνει τα xubuntu, όχι για κάτι παραπάνω πέρα από firefox και libre office. Το cern το είχα ρίξει μια ματιά στα γρήγορα πριν λίγες μέρες, είναι βαρύς ή είναι στα επίπεδα του firefox? Θα σηκώνει τον firefox με άλλα λόγια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Το cern το είχα ρίξει μια ματιά στα γρήγορα πριν λίγες μέρες, είναι βαρύς ή είναι στα επίπεδα του firefox? Θα σηκώνει τον firefox με άλλα λόγια?

Καλο διαβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν στροφάρει σήμερα με τίποτα, ότι να ΄ναι λέω 😅. Κάτι κοιτούσα πριν λίγες μέρες και νόμιζα πως ήταν αυτό το όνομα αλλά τώρα που το έψαξα τελικά ήταν το midori που απλά έτυχε παράλληλα να βλέπω και το cairo (άσχετο εντελώς) και εν τέλη επειδή δεν θυμόμουν ακριβώς το όνομα, το μπέρδεψα με το cern. Σταματάω εδώ γιατί έτσι όπως πάω θα σας κάνω να ξεχάσετε και αυτά που ξέρετε...😑

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ιδιο λαπτοπ εχω με εσενα μονο που φορουσε απο μαμα 4GB ram και celeron 1000m. Οταν του ετρεχα τα 7ρια φροντισα να μην του βαλω 15 προγραμματα να τρεχουν απο πισω γιατι ξερω οτι το μηχανημα δεν φτουραει. Πηγαινε μια χαρα μπορω να πω για χρηση coding, netflix, ταινιες , MATLAB, office κτλπ. Μέχρι και τα 8αρια πηγαινε σβελτα το μηχανημα. Στα 10αρια με σκληρο δισκο απλα δεν... συνεχεια το μηχανημα γουργουριζε ο δισκος λογο διεργασιων απο την μικροσοφτ ειτε πες τo telemetry ειτε συντηρηση κτλπ. 

Πλεον τον εχω αναβαθμισει στα 8gb ram που ειναι και το μεγιστο που παιρνει αυτο το λαπτοπ. Με λιγη ερευνα ειδα οτι το socket και το chipset υποστηριζε τον pentium 2030m σαν καλυτερη επιλογη CPU και ετσι τον κουμπωσα και αυτον. Του εχω βαλει και εναν ssd crucial 240gb και πλεον το λαπτοπ πεταει. Και τα Win10 τα σηκωνει ανετα και linux ubuntu 20.04 που τρεχω τωρα.

Αν εχεις σκοπο να το κρατησεις το λαπτοπ με μια αναβαθμιση ram και ssd θα εχεις ενα αρκετα αξιοπρεπες μηχανημα για απλα πραγματα. Και θα μπορεις να του βαλεις Ubuntu ανετα. 

Δες μηπως μπορεις να του βαλεις καποιο επεξεργαστη σειρας i3,5,7 core κανωντας μια μικρη ερευνα στο chipset σου. Δεν ειναι απαραιτητο να εχουμε ιδιο chipset. Πάντως και με αυτον να μεινεις θα εισαι οκ αν δεν εχεις απαιτησεις για video editing η γραφικα.

 

Επεξ/σία από KwstasXt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, KwstasXt είπε

Το ιδιο λαπτοπ εχω με εσενα μονο που φορουσε απο μαμα 4GB ram και celeron 1000m. Οταν του ετρεχα τα 7ρια φροντισα να μην του βαλω 15 προγραμματα να τρεχουν απο πισω γιατι ξερω οτι το μηχανημα δεν φτουραει. Πηγαινε μια χαρα μπορω να πω για χρηση coding, netflix, ταινιες , MATLAB, office κτλπ. Μέχρι και τα 8αρια πηγαινε σβελτα το μηχανημα. Στα 10αρια με σκληρο δισκο απλα δεν... συνεχεια το μηχανημα γουργουριζε ο δισκος λογο διεργασιων απο την μικροσοφτ ειτε πες τo telemetry ειτε συντηρηση κτλπ. 

Πλεον τον εχω αναβαθμισει στα 8gb ram που ειναι και το μεγιστο που παιρνει αυτο το λαπτοπ. Με λιγη ερευνα ειδα οτι το socket και το chipset υποστηριζε τον pentium 2030m σαν καλυτερη επιλογη CPU και ετσι τον κουμπωσα και αυτον. Του εχω βαλει και εναν ssd crucial 240gb και πλεον το λαπτοπ πεταει. Και τα Win10 τα σηκωνει ανετα και linux ubuntu 20.04 που τρεχω τωρα.

Αν εχεις σκοπο να το κρατησεις το λαπτοπ με μια αναβαθμιση ram και ssd θα εχεις ενα αρκετα αξιοπρεπες μηχανημα για απλα πραγματα. Και θα μπορεις να του βαλεις Ubuntu ανετα.

Ναι τα έχω κατά νου αλλά δεν θα το κρατήσω, είναι απλά δανικό. Όπως και να χει ευχαριστώ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...