Προς το περιεχόμενο

Super overclocking


grenable

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια εφτασε η στιγμη να γινεται μαρτυρες του πιο τρελου  overclock . Ιδου μπροστα σας κειται επεξεργαστης τρελος ονοματι ryzen 3 1200 . 

Εβλεπα και video στα οποια εκαναν overclock  τον συγκεκριμενο επεκεργαστη , και ενω ο κατασκευαστης προβλεπει μεχρι τα 3,4  ghz αυτοι τον ρυμθιζαν στα 3,8 . Ειναι δυνατον κατι τετοιο ;

Θελω να τον κανω  overclock σε μια μητρικη  asus rog strix b450 f και εχω μια αεροψυξη coolermaster h410r . Κατ' αρχας μπορω να ξεπερασω τα 3,4 με overclock  , και αν ναι , ποσο σηκωνει η μητρικη , αλλα και  η αεροψυξη (coolermaster h410r) ; για τροφοδοτικο εχω ενα της thermaltake 630 watt .

Υπαρχει κανενας σας με παρομοιο συστημα που μπορει να μου προτεινει ταχυτητες και voltage ( φωτοβολτα'ι'κα θα ελεγε ο φατσεας )

Επεξ/σία από grenable
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grenable είπε

Παιδια εφτασε η στιγμη να γινεται μαρτυρες του πιο τρελου  overclock . Ιδου μπροστα σας κειται επεξεργαστης τρελος ονοματι ryzen 3 1200 . 

Εβλεπα και video στα οποια εκαναν overclock  τον συγκεκριμενο επεκεργαστη , και ενω ο κατασκευαστης προβλεπει μεχρι τα 3,4  ghz αυτοι τον ρυμθιζαν στα 3,8 . Ειναι δυνατον κατι τετοιο ;

Θελω να τον κανω  overclock σε μια μητρικη  asus rog strix b450 f και εχω μια αεροψυξη coolermaster h410r . Κατ' αρχας μπορω να ξεπερασω τα 3,4 με overclock  , και αν ναι , ποσο σηκωνει η μητρικη , αλλα και  η αεροψυξη (coolermaster h410r) ; για τροφοδοτικο εχω ενα της thermaltake 630 watt .

Υπαρχει κανενας σας με παρομοιο συστημα που μπορει να μου προτεινει ταχυτητες και voltage ( φωτοβολτα'ι'κα θα ελεγε ο φατσεας )

Δες τι στοκ Vid έχει, πχ 1.2, βάλε offset +0.12 και στον πολλαπλασιαστή 38. Μετα δοκιμάζεις 38.5, 39 κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δες τι στοκ Vid έχει, πχ 1.2, βάλε offset +0.12 και στον πολλαπλασιαστή 38. Μετα δοκιμάζεις 38.5, 39 κτλ.

Σε ευχαριστω για την απαντηση . Δεν εχω ακομα το pc . Δευτερα το παραλαμβανω απο e shop  . Αλλα αμεσως ξεκιναω .  

Ειμαι καινουριος γενικοτερα , δεν εχω ξανακανει ποτε overclock και δεν θα εκανα , αλλα η amd θα μας μπασει στα κολπα . 

Μπορεις να που πεις σε παρακαλω πως ενω ο κατασκευαστης λεει 3,4 ghz το ανωτερο , οι αλλοι το πανω περισσοτερο ; μηπως δεν αντιλαμβανομαι κατι καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ωραίος ο ενθουσιασμός σου, αλλά overclocking από 3400 στα 3800 - 11% δηλαδή - δεν είναι super. Super overclocking ήταν ο Pentium MMX 166 στα 233 (+40%), ο Celeron 300 στα 450 (+50%), ο Duron 600 που πήγαινε εύκολα 950 (+58%), πιο πρόσφατα οι Core 2 Duo E6300 από 1800 MHz εύκολα στα 2700 (+50%).

Τα σημερινά overclock είναι της πλάκας.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τίτλος του θέματος μου θύμισε αυτό

Καλή επιτυχία φίλε με το χόμπι του overclocking, εάν σου αρέσει και ασχοληθείς. μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες και κόσμο εδώ

www.hwbot.org

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπεις τετοιο τιτλο και λες,θα ειναι κανεις με intel cpu και θα θελει να του βγαλει τα ματια με custom loop,και βλεπεις ryzen 3 1200 και ψυκτρα των 23ευρω.

ΕΛΕΟΣ

Τελος παντων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βλεπεις τετοιο τιτλο και λες,θα ειναι κανεις με intel cpu και θα θελει να του βγαλει τα ματια με custom loop,και βλεπεις ryzen 3 1200 και ψυκτρα των 23ευρω.

ΕΛΕΟΣ

Τελος παντων

Click bait παιδια μου , για να λαβω βοηθεια . Σας ευχαριστω ομως για το ενδιαφερον σας και συγνωμη για την απογοητευση

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2020 στις 11:43 ΜΜ, Sheogorath είπε

Δες τι στοκ Vid έχει, πχ 1.2, βάλε offset +0.12 και στον πολλαπλασιαστή 38. Μετα δοκιμάζεις 38.5, 39 κτλ.

Χαρά στο κουράγιο σου :P

34 λεπτά πριν, grenable είπε

Click bait παιδια μου , για να λαβω βοηθεια . Σας ευχαριστω ομως για το ενδιαφερον σας και συγνωμη για την απογοητευση

Μπαμ έκανες ότι τρόλαρες γιαυτό μπήκα 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Δεν εχω λογια σας ευχαριστω ολους  που μου δινετε απο το χρονο σας . Εχω παραγγειλει ενα καλωδιο hdmi . Αυριο κανω εγκατασταση  windows και αμεσως overclocking , αφου μελετησω τις πληροφοριες που μου προσφερατε

27 λεπτά πριν, grenable είπε

Δεν εχω λογια σας ευχαριστω ολους  που μου δινετε απο το χρονο σας . Εχω παραγγειλει ενα καλωδιο hdmi . Αυριο κανω εγκατασταση  windows και αμεσως overclocking , αφου μελετησω τις πληροφοριες που μου προσφερατε

Ρε να το τσιτωσω στα 4 ghz να πεταξω να ουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/5/2020 στις 3:29 ΜΜ, grenable είπε

Δεν εχω λογια σας ευχαριστω ολους  που μου δινετε απο το χρονο σας . Εχω παραγγειλει ενα καλωδιο hdmi . Αυριο κανω εγκατασταση  windows και αμεσως overclocking , αφου μελετησω τις πληροφοριες που μου προσφερατε

Ρε να το τσιτωσω στα 4 ghz να πεταξω να ουμε 

Ανέβαζε το μέχρι να δεις bsod ή πολύ υψηλές θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2020 στις 10:07 ΜΜ, malakudi είπε

Φίλε μου ωραίος ο ενθουσιασμός σου, αλλά overclocking από 3400 στα 3800 - 11% δηλαδή - δεν είναι super. Super overclocking ήταν ο Pentium MMX 166 στα 233 (+40%), ο Celeron 300 στα 450 (+50%), ο Duron 600 που πήγαινε εύκολα 950 (+58%), πιο πρόσφατα οι Core 2 Duo E6300 από 1800 MHz εύκολα στα 2700 (+50%).

Τα σημερινά overclock είναι της πλάκας.

Τους Thoroughbred B δηλαδή γιατί έτσι στην απέξω; 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, paravatis είπε

Τους Thoroughbred B δηλαδή γιατί έτσι στην απέξω; 😝

Πόσο πήγαιναν αυτοί; Ε δε τα θυμάμαι και όλα, τα ποιο πολλά που έγραψα παραπάνω περάσανε από τα χέρια μου - βασικά όλα εκτός από τον E6300.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, malakudi είπε

Πόσο πήγαιναν αυτοί; Ε δε τα θυμάμαι και όλα, τα ποιο πολλά που έγραψα παραπάνω περάσανε από τα χέρια μου - βασικά όλα εκτός από τον E6300.

Προσπαθω να θυμηθω τι φορουσε το τερατακι μου καπου στο 2001.. παντως ειχε millennium (1 φορα το μηνα εκανα format θυμαμαι σιγουρα).. και το ειχα αγορασει ακριβο το ατιμο τοτε.. δε θυμαμαι ομως.. 

pentium 4 ηταν.. παντως η οθονη ειχε αγοραστει καπου στα 300χιλιαρικα αν δεν με προδιδει η μνημη μου.. απο τις πρωτες TFT Παρακαλω!!.. και φυσικα δουλευει ακομη στο πατρικο μου, τη χρησιμοποιει η μανα μου

τι εποχες και κεινες... 

 

PHILIPS_150B.jpg

Επεξ/σία από emperor4her
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Πόσο πήγαιναν αυτοί; Ε δε τα θυμάμαι και όλα, τα ποιο πολλά που έγραψα παραπάνω περάσανε από τα χέρια μου - βασικά όλα εκτός από τον E6300.

Athlon XP Tbred-B από 1466, χτυπάγανε 2100-2200 ανάλογα το κομμάτι με αέρα σε nForce2(epox/dfi mobos τοτε). Αν είχες κουράγια και ο θόρυβος δεν ήταν πρόβλημα είχανε να δώσουνε κι άλλο.

Αλλά σαν τον τιμημένο Celeron 300A δεν έχει...

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Προσπαθω να θυμηθω τι φορουσε το τερατακι μου καπου στο 2001.. παντως ειχε millennium (1 φορα το μηνα εκανα format θυμαμαι σιγουρα).. και το ειχα αγορασει ακριβο το ατιμο τοτε.. δε θυμαμαι ομως.. 

Λογικά αν το χες πληρώσει ακριβά τους πρώτους P4 1.3ghz πρέπει να φορούσε. Ό,τι και να είχες τότε έκανε Win Millennium οπότε η ζωή όλων ήταν ένα δράμα...

 @grenable Κάτσε να δεις τη γλύκα και την αγωνία για το πόσο θα πάει και ετοίμασε μηνιαίο προϋπολογισμό... 🤑

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...