Προς το περιεχόμενο

Οι υπάλληλοι Google & Facebook μπορούν να εργαστούν από το σπίτι για όλο το 2020


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

21 λεπτά πριν, IzAz είπε

Δε ξέρω με ποιό τρόπο τα καταφέρνετε με τα παιδιά. Η δική μας εμπειρία με 21 μηνών παιδί και 2 εργαζόμενους πρωινό 8ώρο δεν βγαίνει. ένας ανά πάσα στιγμή χρειάζεται να απασχολεί τη μικρή και ο άλλος να εργάζεται. Αποτέλεσμα είναι τελικά να δουλεύεις όλη μέρα με διαλείμματα για να καλύψεις τις απαιτήσεις της δουλειάς και όταν δε δουλεύεις πρέπει να κάνεις όλες τις υπόλοιπες δουλειές του σπιτιού. 

Δεν έχω εμπειρία από μακρόχρονο work from home αλλά νιώθω πως είναι πολύ υποκειμενικό το πως επιδρά σε κάθε εργαζόμενο σε βάθος χρόνου. Ταυτόχρονα στην Ελλάδα το work from home έγινε τόσο βίαια που δεν υπάρχει καν η υποδομή στο σπίτι να δουλέψει κανείς με σωστές συνθήκες.

η γυναίκα μου δουλεύει σε γραφείο και υπολογιστή που βρίσκεται στο σαλόνι και εγώ στο Laptop στο τραπέζι της κουζίνας ... και ζούμε σε 3άρι 85 τμ. και δε θεωρώ τον εαυτό μου πολύ κάτω από το μέσο όρο ενός οικογενειάρχη στην Ελλάδα ... όσων αφορά την ποιότητα ζωής

φιλικά, καλή δύναμη

Παιζουν ρολο παρα πολλα πραγματα.. Ας πουμε οι συνθηκες εργασιας που θα συναντησεις σε διαφορες εταιρειες δεν ειναι οι ιδιες... Ειμαι Team Leader  στην ομαδα μου και ολοι ξερουν οτι στο σπιτι εκτος απο το να δουλευω εχω να φροντισω και τα 2 παιδια.. Το εχουν σεβαστει ολοι και  εχω μειωσει κατα πολυ τα meetings (  που τα ποιο πολλα ηταν μεσω webex η παρομοιοων εφαρμογων ακριβως γιατι δεν θα μπορουσα να ειμαι διαθεσιμος ευκολα για 1-2 ωρες συνεχομενα που χρεαιζεται..) Επειδη τα μικρα παιδια αρρωστενουν ευκολα εχω ηδη συνηθησει να ειμαι σπιτι με παιδι/παιδια και να δουλεουω οποτε τωρα δεν ηταν κατι διαφορετικο για εμενα επειδη ακομα και οταν επρεπε να ειμαι γραφειο αν ειχα καποιο παιδι αρρωστο ενοειται δουλευω απο το σπιτι επειδη εχω να το φροντισω...

Ολα ειναι νομοθεσια χωρας - ποσο σημαντικα προστατευει τον εργαζωμενο συναρτηση με το τι εχει θεσπισει η καθε εταιρεια σαν πλασιο για τους εργαζωμενους και τι παροχες δινει στο λεγωμενο home office...

Ελλαδα θα συμφωνησω οτι ειναι ποιο δυσκολα και επειδη η μεταβαση εγινε πολυ γρηγορα αλλα και γενικοτερα επειδη υπαρχει μια διαφορετικη αντιληψη στο τι ειναι να δουλευει καποιος απο το σπιτι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
43 λεπτά πριν, Gk2016 είπε

Πληρώνοντας από την τσέπη του ο ... εργαζόμενος ρεύμα για τον υπολογιστή για θέρμανση-ψύξη κλιματιστικού,  για φωτισμό, μένοντας μέσα σε 4 τοίχους χωρίς επικοινωνία που αποτελεί θεμελιώδες χαρακτηριστικό των έμβιων όντων και τόσα άλλα ...

Ουσιαστικά δεν έχω ιδέα τι είναι όλα αυτά που αναφέρεις.

Ξέρω όμως τι είσαι εσύ 😁

Ψαξε τον λιγο και θα γελασεις. Με τον ιδιο τροπο μιλατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, gdimitris είπε

Ψαξε τον λιγο και θα γελασεις. Με τον ιδιο τροπο μιλατε

Κατά καιρούς είχα πολλούς υφισταμένους σαν κι εσένα. Με τα ίδια χούγια και το ίδιο αστοιχείωτους με 'σένα. Άρα, εξακολουθώ να σου λέω κι αν έχεις ελάχιστο μυαλό θα κάτσεις λίγο να σκεφτείς μήπως κι έχω δίκιο όταν σου είπα : "ξέρω όμως τι είσαι εσύ".

 

Γεια χαρά νταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μεταφορές θα χάσουν και οι εταιρείες-υπάλληλοι μόνο να κερδίσουν έχουν φυσικά αν το κόστος μετακίνησης του υπαλλήλου υπερβαίνει την αύξηση στο λογαριασμό ρεύματος και θέρμανσης καθώς μη ξεχνάμε κάθε ώρα που μένουμε σπίτι την πληρώνουμε σε ΔΕΚΟ. Ο υπάλληλος θα κερδίσει δίπλα και από τα ψυχοφάρμακα που θα γλυτώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mordred είπε

Εγώ θα έλεγα όμως ότι προφανώς υπάρχει και ωράριο για τώρα που εργαζόμαστε από το σπίτι... Γιατί πολλοί θεωρούν οτι εφόσον είισαι στο σπίτι είσαι διαθέσιμος για δουλειά όλη μέρα...

Ισχύει αυτό που λες.. και απορώ με όλους όσους υποστηρίζουν την εργασία από το σπίτι ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Δηλαδή εσάς δεν σας παίρνανε μέχρι τις 9 το βράδυ ε? 

2 ώρες πριν, enable_your_mind είπε

Επειδη βλεπω στα σχολια γενικα μια υπερβολη του στιλ αν δουλευεις απο το σπιτι εισαι συνεχεια διαθεσιμος κλπ κλπ.. Αυτα δεν ισχιουν το ωραριο που θα εκανες αν εισουν στο γραφειο το κανεις απλα απο το σπιτι .. 

Το ωράριο το αποφασίζεις εσύ? Αν σε πάρει κάποιος στις 7 δηλαδή δεν θα απαντήσεις? Ή θα του στείλεις sms "τα λέμε αύριο στις 9πμ"? 

Μπορεί σε κάποιους όπως εσένα τα πράγματα να είναι όσο απλά τα λες. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες όμως!

1 ώρα πριν, IzAz είπε

Δε ξέρω με ποιό τρόπο τα καταφέρνετε με τα παιδιά. Η δική μας εμπειρία με 21 μηνών παιδί και 2 εργαζόμενους πρωινό 8ώρο δεν βγαίνει. ένας ανά πάσα στιγμή χρειάζεται να απασχολεί τη μικρή και ο άλλος να εργάζεται. Αποτέλεσμα είναι τελικά να δουλεύεις όλη μέρα με διαλείμματα για να καλύψεις τις απαιτήσεις της δουλειάς και όταν δε δουλεύεις πρέπει να κάνεις όλες τις υπόλοιπες δουλειές του σπιτιού. 

η γυναίκα μου δουλεύει σε γραφείο και υπολογιστή που βρίσκεται στο σαλόνι και εγώ στο Laptop στο τραπέζι της κουζίνας ... και ζούμε σε 3άρι 85 τμ. και δε θεωρώ τον εαυτό μου πολύ κάτω από το μέσο όρο ενός οικογενειάρχη στην Ελλάδα ... όσων αφορά την ποιότητα ζωής

 

Πολύ καλά τα λες. Αν ο άλλος είναι <30 και ζει με γονείς, πράγματι ξυπνάει 20 λεπτά πριν την ώρα που ξεκινάει, πάει μία τουαλέτα 10 λεπτά, φτιάχνει έναν καφέ και είναι έτοιμος. Στις 3 του στέλνει και ένα μήνυμα η μαμά "το φαγητό είναι έτοιμο", βγαίνει απτο δωμάτιο του 15 λεπτά, τρώει και έτοιμος πάλι. Δεν είμαστε όλοι έτσι, ούτε όλοι έχουνε γραφείο και γενικότερη υποδομή στο σπίτι για work from home. 

Εμένα δίπλα ακριβώς χτίζουν σπίτι. Δουλειά ποιοτική δεν μπορείς να βγάλεις, ούτε να μιλήσεις στο τηλ μπορείς με τα κομπρεσέρ. Άρα είναι όλα τελείως σχετικά. 

Επίσης απορώ πώς μπορεί κάποιος να κάνει team work από απόσταση. Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι εγώ ο γεροπαράξενος στα 39 μου. Αλλά με κάτι meetings στα οποία ο ένας δεν έχει καλή σύνδεση, ο άλλος δεν ακούγεται καλά το μικρόφωνο, στον τρίτο ακούς ένα "μαμαααααααααααααα" από πίσω και στον τέταρτο βλέπεις να περνάει η γκόμενά του με μπουρνούζι, ε δεν ξέρω πόσο team work γίνεται. 

Γνώμη μου πάντα.. αλλά πραγματικά όποιος γράφει για το work from home ας μας γράψει λίγο και τις συνθήκες με τις οποίες εργάζεται.. 

Φυσικά κατανοώ ότι συγκεκριμένα επαγγέλματα όπως πχ κάποιος προγραμματιστής, σίγουρα βοηθάει το remote γιατί δεν έχεις τη βαβούρα του γραφείου. Εξαρτάται λοιπόν τί δουλειά κάνει ο καθένας και ποιές είναι οι συνθήκες στις οποίες εργάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IzAz είπε

Δε ξέρω με ποιό τρόπο τα καταφέρνετε με τα παιδιά. Η δική μας εμπειρία με 21 μηνών παιδί και 2 εργαζόμενους πρωινό 8ώρο δεν βγαίνει. ένας ανά πάσα στιγμή χρειάζεται να απασχολεί τη μικρή και ο άλλος να εργάζεται. Αποτέλεσμα είναι τελικά να δουλεύεις όλη μέρα με διαλείμματα για να καλύψεις τις απαιτήσεις της δουλειάς και όταν δε δουλεύεις πρέπει να κάνεις όλες τις υπόλοιπες δουλειές του σπιτιού. 

Δεν έχω εμπειρία από μακρόχρονο work from home αλλά νιώθω πως είναι πολύ υποκειμενικό το πως επιδρά σε κάθε εργαζόμενο σε βάθος χρόνου. Ταυτόχρονα στην Ελλάδα το work from home έγινε τόσο βίαια που δεν υπάρχει καν η υποδομή στο σπίτι να δουλέψει κανείς με σωστές συνθήκες.

η γυναίκα μου δουλεύει σε γραφείο και υπολογιστή που βρίσκεται στο σαλόνι και εγώ στο Laptop στο τραπέζι της κουζίνας ... και ζούμε σε 3άρι 85 τμ. και δε θεωρώ τον εαυτό μου πολύ κάτω από το μέσο όρο ενός οικογενειάρχη στην Ελλάδα ... όσων αφορά την ποιότητα ζωής

φιλικά, καλή δύναμη

 

Σε παρακαλώ δώσε μου λίγο μια περιγραφή προ home office και τι είναι αυτό που επιβαρύνθηκε?

Έτσι όπως το λες δεν σου φταίει το home office αλλά το τι θα κάνεις με το παιδί. Προ home office το παιδί που ήτανε?

Για να μην παρεξηγηθούμε δεν κάνω επίθεση και ρωτάω καθαρά διότι είμαι σε παρόμοια περίπτωση με διαφορά οτι έχω 14 μηνων παιδί και 56τμ σπίτι.

Μπορώ να πω οτι ζω την καλύτερη επαγγελματική περίοδο της ζωής μου.

Ξυπνάμε άνετα με καφέ και πρωινό μια ώρα νωρίτερα και κάθομαι με όρεξη για δουλειά σε αντίθεση με την κανονικότητα που ξύπναγα 2 ώρες νωρίτερα και δεν έβαζα ούτε νερό στο στομα για να προλάβω να φτάσω  έχοντας να πάω πρώτα και την γυναικά στην δική της δουλειά.

Για το παιδί θα συμφωνήσω οτι πρέπει να είναι ο ένας μαζί του άλλα από την αρχή τεστάραμε το αν μπορούμε να το συνδυάσουμε και να μην χρειαστεί να το πηγαίνω σε άνθρωπο να το κρατάει.Κάτι που γινότανε δηλαδή προ home office.

Σε εμάς πέτυχε αν και υπάρχουν και δύσκολες μέρες σε αυτό με αποτέλεσμα να μένουμε λίγο πίσω στην δουλειά της μέρας. Ευτυχώς λόγο home office θα κάτσω λίγο παραπάνω και θα το καλύψω αν χρειαστεί .

Τέλος στο σχόλασμα 17:01 είμαι σπίτι μου σε αντίθεση και πάλι με το 6 και μισή της καθημερινότητας και χωρίς τα νευρά της κίνησης πήγαινε -έλα.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα από την στιγμή που σταμάτησε και το SMS να είμαι ευδιάθετος και προς το βραδάκι σε καθημερινή βάση να βγαίνω με την οικογένεια για βολτούλα στην γειτονιά σε αντίθεση με την κανονικότητα που με μια μικρή δόση υπερβολής ήθελα απλά να πιω ένα depon και να  πάω να πέσω για ύπνο περιμένοντας να αλλάξει η μέρα.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panossar95 είπε

Άρχοντες

Δεν υπάρχει καλύτερο. Εγώ την έχω καταβρει εδώ και 1.5 μήνα, που δεν χρειάζεται να ξυπνήσω 2 ώρες πριν την έναρξη ωραρίου μου για να ετοιμαστώ και 1 ώρα για να φτάσω.

Απλά ξυπνάω 20 λεπτά πριν και ανοίγω τον υπολογιστή μου.

Μ´ολις θα σου σκάσει στο κεφάλι η μείωση να ρθεις να μου το ξαναπείς πόσο πολύ την έχεις καταβρεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, polaki είπε

Ισχύει αυτό που λες.. και απορώ με όλους όσους υποστηρίζουν την εργασία από το σπίτι ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Δηλαδή εσάς δεν σας παίρνανε μέχρι τις 9 το βράδυ ε? 

 

Οχι δεν με έχουν πάρει ποτέ μετά την βάρδια παρά μόνο για διευκρινίσεις που χρειάζονται για την δουλειά που έγινε κατά την διάρκεια της βάρδιας.

Αναφορά σε κείμενο

Το ωράριο το αποφασίζεις εσύ? Αν σε πάρει κάποιος στις 7 δηλαδή δεν θα απαντήσεις? Ή θα του στείλεις sms "τα λέμε αύριο στις 9πμ"? 

Μπορεί σε κάποιους όπως εσένα τα πράγματα να είναι όσο απλά τα λες. Δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες όμως!

Έχεις δίκιο να είσαι επιφυλακτικός αλλά αλίμονο αν δεχτείς να δουλέψεις κάπου με αυτό τον τρόπο και απλά φόρτωσες ένα PC για το σπίτι χωρίς να ορίσετε όρια και υποχρεώσεις. Τότε  σου φταίει το home office η εσύ που δεν διασφάλισες την σωστή λειτουργία του?

Στο κάτω κάτω αν αποτύχει γυρνάς στο παλιό καθεστώς που αν είναι έτσι όπως τα λες και εκεί δεν έχει διάφορα όσον άφορα το "χώσιμο" απο τον εργοδότη. Δεν νομίζω να ήταν το home office η αφορμή για τέτοιες νοοτροπίες.

 

Αναφορά σε κείμενο

Πολύ καλά τα λες. Αν ο άλλος είναι <30 και ζει με γονείς, πράγματι ξυπνάει 20 λεπτά πριν την ώρα που ξεκινάει, πάει μία τουαλέτα 10 λεπτά, φτιάχνει έναν καφέ και είναι έτοιμος. Στις 3 του στέλνει και ένα μήνυμα η μαμά "το φαγητό είναι έτοιμο", βγαίνει απτο δωμάτιο του 15 λεπτά, τρώει και έτοιμος πάλι. Δεν είμαστε όλοι έτσι, ούτε όλοι έχουνε γραφείο και γενικότερη υποδομή στο σπίτι για work from home. 

Για την κατάσταση μου αναφέρω σε προηγούμενη απάντηση πιο πάνω πως είμαι.  Να συμπληρώσω μόνο οτι είμαι 34 και τα 2 work station είναι ένα στο σαλόνι και ένα στον διάδρομο του σπιτιού σε ένα μικρο γραφείο που είχα μέχρι προτεινος το προσωπικό μου PC.

 

Αναφορά σε κείμενο

Εμένα δίπλα ακριβώς χτίζουν σπίτι. Δουλειά ποιοτική δεν μπορείς να βγάλεις, ούτε να μιλήσεις στο τηλ μπορείς με τα κομπρεσέρ. Άρα είναι όλα τελείως σχετικά. 

Σε αυτό θα συμφωνήσω πλήρως μιας και στο απέναντι τετράγωνο φτιάχνεται 5 οροφή οικοδομή και ήμασταν με σφραγισμένα παράθυρα και πόρτες για μεγάλο διάστημα μέχρι να τελειωσουν τα κομπρεσέρ. Εδώ να σημειωθεί οτι είμαστε η εξαίρεση  μιας και πάνε οι εποχές που γίνονταν ανεγέρσεις πολυκατοικιών.

Επίσης θυμάμαι στο παρελθόν να έχει χαλάσει το aircondition της εταιρίας και για 4 μέρες Αυγουστιάτικα ήμασταν με ανοιχτά παράθυρα. Το κτίριο που δούλευα τότε ήταν διπλά στην είσοδό εθνικής οδού οπότε είχα πετύχει αρκετούς πελάτες που μου είχαν προτείνει να τους πάρω καλύτερα όταν θα πάω στο γραφείο και να μην μιλάμε από το κινητό στο δρόμο για να τα πούμε με την ησυχία μας. 

 

Αναφορά σε κείμενο

Επίσης απορώ πώς μπορεί κάποιος να κάνει team work από απόσταση. Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι εγώ ο γεροπαράξενος στα 39 μου. Αλλά με κάτι meetings στα οποία ο ένας δεν έχει καλή σύνδεση, ο άλλος δεν ακούγεται καλά το μικρόφωνο, στον τρίτο ακούς ένα "μαμαααααααααααααα" από πίσω και στον τέταρτο βλέπεις να περνάει η γκόμενά του με μπουρνούζι, ε δεν ξέρω πόσο team work γίνεται. 

Στο μόνο που θα συμφωνήσω σαν πρόβλημα είναι η κακή σύνδεση.

Τα υπόλοιπα είναι καθαρά κακός επαγγελματισμός ατόμων που δεν καταλαβαίνουν ότι είναι στην εργασία τους οπότε θα πρέπει να φέρονται και ανάλογα.

 

Αναφορά σε κείμενο

Γνώμη μου πάντα.. αλλά πραγματικά όποιος γράφει για το work from home ας μας γράψει λίγο και τις συνθήκες με τις οποίες εργάζεται.. 

Φυσικά κατανοώ ότι συγκεκριμένα επαγγέλματα όπως πχ κάποιος προγραμματιστής, σίγουρα βοηθάει το remote γιατί δεν έχεις τη βαβούρα του γραφείου. Εξαρτάται λοιπόν τί δουλειά κάνει ο καθένας και ποιές είναι οι συνθήκες στις οποίες εργάζεται.

Η εργασία μου έχει τις ανάγκες και απαιτήσεις που έχει ένα call center τεχνικής υποστήριξης. Η φύση της εργασίας μου απαιτεί σχεδόν συνεχή τηλεφωνική επικοινωνία.

Όπως και να χει όταν προτάθηκε το Home office συζητήθηκαν εκτενέστατα τα όρια και οι υποχρεώσεις και των 2 πλευρών. 

50 λεπτά πριν, stakar1 είπε

Μ´ολις θα σου σκάσει στο κεφάλι η μείωση να ρθεις να μου το ξαναπείς πόσο πολύ την έχεις καταβρεί!

Αυτό μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ από που προκύπτει. Το έχω ακούσει από πολλούς άλλα κανένας δεν μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει πως έβγαλε αυτό το συμπέρασμα.

Επεξ/σία από georgemathios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, georgemathios είπε

Οχι δεν με έχουν πάρει ποτέ μετά την βάρδια παρά μόνο για διευκρινίσεις που χρειάζονται για την δουλειά που έγινε κατά την διάρκεια της βάρδιας.

Κοίτα απ΄ότι κατάλαβα εργάζεσαι σε εταιρεία με βάρδιες, αυτό εκ των πραγμάτων απλοποιεί πολύ τα πράγματα ως προς το ωράριο εργασίας και επικοινωνία εντός/εκτός αυτού. 

Για τους περισσότερους που έχω ακούσει, τα ωράρια έχουν ξεχειλωθεί πολύ και έχει χαθεί κάθε έννοια σεβασμού, ΕΙΔΙΚΑ όταν έχεις να κάνεις με εξωτερικούς πελάτες που πλέον ξέρουν ότι έτσι και αλλιώς είσαι σπίτι, οπότε θα πάρουν ανά πάσα στιγμή. Είτε στο κινητό απευθείας (εταιρικό ή προσωπικό ανάλογα τί έχεις δώσει), ή στο σταθερό το οποίο λογικό και επόμενο είναι να γίνεται εκτροπή, άρα πάλι σε σένα θα σκάσει η κλήση. 

Το θέμα εδώ είναι λίγο λεπτό. Τους αγνοείς επιδεικτικά ενώ ξέρουν ότι απλά δεν το απαντάς? Το απαντάς για να πεις "τα λέμε αύριο"? Το απαντάς για να ακούσεις τί έχει να πει? Είναι πολλά τα σενάρια και δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμα. Απ'τη μία προσπαθείς να θέσεις όρια, απ'την άλλη είναι πελάτης. Δεν πληρώνει για να σε παίρνει 8 το απόγευμα, αλλά στις εποχές που είμαστε, δεν είναι και εύκολο να τον αγνοήσεις ενώ το ξέρει. 

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα που λες περί έλλειψης επαγγελματισμού, έτσι απότομα που έγιναν τα πράγματα δεν μπορούμε να ζητάμε απ'τον άλλο να έχει την υποδομή για remote. Τί εννοώ, αν εσύ από πριν ξεκινήσεις τη δουλειά σου λέγανε "ξέρει κάτι, θα έχεις 2 μέρες work from home", τα δεδομένα είναι αυτά, οφείλεις κατά κάποιο τρόπο να έχεις την υποδομή να το κάνεις, αλλιώς μην πάρεις τη δουλειά. Τώρα αν ο άλλος απ'τη μία μέρα στην άλλη αναγκάζεται να κλειστεί μέσα με την κοπέλα ή τη γυναίκα του και δεν υπάρχει αρκετός χώρος να δουλέψουν, ε αυτό είναι πρόβλημα. Αν εσύ δουλεύεις πχ στο σαλόνι και η άλλη ξυπνήσει στις 11 γιατί απλά δεν έχει δουλειά, το αν θα σε πετύχει σε videocall είναι απλά random event. Σίγουρα λίγη προσοχή δε βλάπτει, αλλά ένα μικρό παιδί δεν μπορείς να το αναγκάσεις να μη σου μιλήσει ενώ σε ΒΛΕΠΕΙ στην κουζίνα ή στο σαλόνι....

Προσωπικά πρόβλημα για μένα είναι και η ΚΑΡΕΚΛΑ, αλλά και το laptop, δεν μπορώ να κάνω δουλειά στην καρέκλα της κουζίνας με το 13άρι laptop, πώς να το κάνουμε. Μετά το πρώτο δεκαήμερο, απλά έφερα την παλιά καρέκλα γραφείου που είχα στο πατρικό μου πριν 12-13 χρόνια ίσα ίσα να κάνω τη δουλειά μου και να μη με πονάει η μέση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Predatorkill είπε

Θελει προσοχη η εργασια απο το σπιτι παιδια, ο Γρηγορης εξηγει πολλα πραγματα, αξιζει να τον δειτε. 
 

 

Μάλλον εννοείς τον Γεράσιμο και απλά μπερδεύτηκες😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, georgemathios είπε

Σε παρακαλώ δώσε μου λίγο μια περιγραφή προ home office και τι είναι αυτό που επιβαρύνθηκε?

Έτσι όπως το λες δεν σου φταίει το home office αλλά το τι θα κάνεις με το παιδί. Προ home office το παιδί που ήτανε?

Για να μην παρεξηγηθούμε δεν κάνω επίθεση και ρωτάω καθαρά διότι είμαι σε παρόμοια περίπτωση με διαφορά οτι έχω 14 μηνων παιδί και 56τμ σπίτι.

Μπορώ να πω οτι ζω την καλύτερη επαγγελματική περίοδο της ζωής μου.

Ξυπνάμε άνετα με καφέ και πρωινό μια ώρα νωρίτερα και κάθομαι με όρεξη για δουλειά σε αντίθεση με την κανονικότητα που ξύπναγα 2 ώρες νωρίτερα και δεν έβαζα ούτε νερό στο στομα για να προλάβω να φτάσω  έχοντας να πάω πρώτα και την γυναικά στην δική της δουλειά.

Για το παιδί θα συμφωνήσω οτι πρέπει να είναι ο ένας μαζί του άλλα από την αρχή τεστάραμε το αν μπορούμε να το συνδυάσουμε και να μην χρειαστεί να το πηγαίνω σε άνθρωπο να το κρατάει.Κάτι που γινότανε δηλαδή προ home office.

Σε εμάς πέτυχε αν και υπάρχουν και δύσκολες μέρες σε αυτό με αποτέλεσμα να μένουμε λίγο πίσω στην δουλειά της μέρας. Ευτυχώς λόγο home office θα κάτσω λίγο παραπάνω και θα το καλύψω αν χρειαστεί .

Τέλος στο σχόλασμα 17:01 είμαι σπίτι μου σε αντίθεση και πάλι με το 6 και μισή της καθημερινότητας και χωρίς τα νευρά της κίνησης πήγαινε -έλα.

Αυτό έχει ως αποτέλεσμα από την στιγμή που σταμάτησε και το SMS να είμαι ευδιάθετος και προς το βραδάκι σε καθημερινή βάση να βγαίνω με την οικογένεια για βολτούλα στην γειτονιά σε αντίθεση με την κανονικότητα που με μια μικρή δόση υπερβολής ήθελα απλά να πιω ένα depon και να  πάω να πέσω για ύπνο περιμένοντας να αλλάξει η μέρα.

Να πω την αλήθεια με αυτά που ακούω, μια χαρά ζωή είναι στην επαρχία, συγκεκριμένα στην Φλώρινα που μένω κ είμαι με την φύση, με χαλαρή ζωή και όλα τρέχουν ήρεμα και στην ώρα τους. Εσείς βρε παιδιά δε ζείτε εκεί κάτω πραγματικά υποφέρετε.

Υ. Γ. Από επιλογή ήρθα εδώ αφού πρώτα έμενα σε μεγαλύτερη πόλη, αρχικά υπολογίζω ποιότητα ζωής, ηρεμία και μετά χρήμα κ οτιδήποτε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, polaki είπε

Κοίτα απ΄ότι κατάλαβα εργάζεσαι σε εταιρεία με βάρδιες, αυτό εκ των πραγμάτων απλοποιεί πολύ τα πράγματα ως προς το ωράριο εργασίας και επικοινωνία εντός/εκτός αυτού. 

Για τους περισσότερους που έχω ακούσει, τα ωράρια έχουν ξεχειλωθεί πολύ και έχει χαθεί κάθε έννοια σεβασμού, ΕΙΔΙΚΑ όταν έχεις να κάνεις με εξωτερικούς πελάτες που πλέον ξέρουν ότι έτσι και αλλιώς είσαι σπίτι, οπότε θα πάρουν ανά πάσα στιγμή. Είτε στο κινητό απευθείας (εταιρικό ή προσωπικό ανάλογα τί έχεις δώσει), ή στο σταθερό το οποίο λογικό και επόμενο είναι να γίνεται εκτροπή, άρα πάλι σε σένα θα σκάσει η κλήση. 

Το θέμα εδώ είναι λίγο λεπτό. Τους αγνοείς επιδεικτικά ενώ ξέρουν ότι απλά δεν το απαντάς? Το απαντάς για να πεις "τα λέμε αύριο"? Το απαντάς για να ακούσεις τί έχει να πει? Είναι πολλά τα σενάρια και δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμα. Απ'τη μία προσπαθείς να θέσεις όρια, απ'την άλλη είναι πελάτης. Δεν πληρώνει για να σε παίρνει 8 το απόγευμα, αλλά στις εποχές που είμαστε, δεν είναι και εύκολο να τον αγνοήσεις ενώ το ξέρει. 

Τώρα σχετικά με τα υπόλοιπα που λες περί έλλειψης επαγγελματισμού, έτσι απότομα που έγιναν τα πράγματα δεν μπορούμε να ζητάμε απ'τον άλλο να έχει την υποδομή για remote. Τί εννοώ, αν εσύ από πριν ξεκινήσεις τη δουλειά σου λέγανε "ξέρει κάτι, θα έχεις 2 μέρες work from home", τα δεδομένα είναι αυτά, οφείλεις κατά κάποιο τρόπο να έχεις την υποδομή να το κάνεις, αλλιώς μην πάρεις τη δουλειά. Τώρα αν ο άλλος απ'τη μία μέρα στην άλλη αναγκάζεται να κλειστεί μέσα με την κοπέλα ή τη γυναίκα του και δεν υπάρχει αρκετός χώρος να δουλέψουν, ε αυτό είναι πρόβλημα. Αν εσύ δουλεύεις πχ στο σαλόνι και η άλλη ξυπνήσει στις 11 γιατί απλά δεν έχει δουλειά, το αν θα σε πετύχει σε videocall είναι απλά random event. Σίγουρα λίγη προσοχή δε βλάπτει, αλλά ένα μικρό παιδί δεν μπορείς να το αναγκάσεις να μη σου μιλήσει ενώ σε ΒΛΕΠΕΙ στην κουζίνα ή στο σαλόνι....

Προσωπικά πρόβλημα για μένα είναι και η ΚΑΡΕΚΛΑ, αλλά και το laptop, δεν μπορώ να κάνω δουλειά στην καρέκλα της κουζίνας με το 13άρι laptop, πώς να το κάνουμε. Μετά το πρώτο δεκαήμερο, απλά έφερα την παλιά καρέκλα γραφείου που είχα στο πατρικό μου πριν 12-13 χρόνια ίσα ίσα να κάνω τη δουλειά μου και να μη με πονάει η μέση!

Τα παραπάνω που αναφέρεις έχουν να κάνουν με 2 πράγματα. Με το βεβιασμένο τρόπο που υλοποιήθηκε και το οτι είσαι σπίτι λογο της καραντίνας κατι που το ξέρουν οι πελάτες.

Αυτά δεν θα στεκουν αν υλοποιηθεί σωστά και δεν υπήρχε καραντίνα. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν μπορουμε να αναθεματίζουμε μια ευκαιρία που προκύπτει για κάτι διαφορετικό απλά και μόνο επειδή δοκιμάστηκε με χάλια τρόπο.

Παρόλα αυτά σε αρκετές περιπτώσεις αν και ετσι λειτούργησε για πολλούς απο εμας.

 

19 λεπτά πριν, angel4 είπε

Να πω την αλήθεια με αυτά που ακούω, μια χαρά ζωή είναι στην επαρχία, συγκεκριμένα στην Φλώρινα που μένω κ είμαι με την φύση, με χαλαρή ζωή και όλα τρέχουν ήρεμα και στην ώρα τους. Εσείς βρε παιδιά δε ζείτε εκεί κάτω πραγματικά υποφέρετε.

Υ. Γ. Από επιλογή ήρθα εδώ αφού πρώτα έμενα σε μεγαλύτερη πόλη, αρχικά υπολογίζω ποιότητα ζωής, ηρεμία και μετά χρήμα κ οτιδήποτε άλλο. 

Φίλε μου έκανες την καλύτερη επιλογή και σε ζηλεύω.

Μέχρι πριν μερικά χρονιά ουτε να  ακούσω ήθελα για επαρχία μέχρι που παρατήρησα 2 σκηνικά με τον γείτονα μου στην επαρχία.

1) Μια μέρα μου ζήτησε να τρέξουμε μαζί τις διάφορες δουλείες που είχε για την μέρα εκείνη για παρέα πιο πολύ. 'Οταν τελειώσαμε το απόγευμα  συνειδητοποίησα οτι ήταν "δύσκολη μέρα" γι αυτόν όπως μου είπε ενώ για μένα το τρέξιμο που ρίξαμε ήταν άπλα καθημερινή.

2) σχολάει απο την δουλειά 15:00 και ενώ είναι καμία 10αρια χλμ η δουλειά από το σπιτι  σκάει μύτη 15:15 με την μηχανή έξω απο το σπίτι μπαίνει μέσα και σε 10 λεπτά είναι έξω ετοιμοπόλεμος με το μαγιό και τα κουτσούβελα εκπαιδευμένα και ετοιμα  για παράλια.

Εκει άρχισα να βλέπω ότι Αθηνα επί το πλείστον η μέρα σου είναι χτισμένη γύρω απο τον χρόνο εργασίας με ολα τα κακά επακόλουθα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, andrewntua είπε

Οι δικοί  μου `φόβοι` είναι 

1. Σε αποξενώνει απο συναδέλφους και προϊστάμενους με ότι συνεπάγεται αυτό μακροπρόθεσμα 

2. Δουλεύεις πολύ παραπάνω 

3. Το ότι δουλεύεις πολύ παραπάνω δεν μπορείς να το υποστηρίξεις εύκολα, καθώς ένα μωρέ σπίτι είσαι 

4. Μακροπρόθεσμα μπορεί να οδηγήσει σε πλαστή εκ περιτροπής εργασία 

Μπορεί να κάνω λάθος απλώς τα σκέφτομαι και τα παραθέτω.  

1. Καλό είναι να μην βλέπεις κόσμο έτσι και αλλιος όλοι είναι υποκριτές

2. Γιατί να δουλεύεις παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...