Προς το περιεχόμενο

Ζυγαριά με λιπομετρητή


Bakaneko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα. Ψάχνω για μια ηλεκτρονική ζυγαριά με δυνατότητα λιπομέτρησης. Γνωρίζω ότι η μεθοδολογία που ακολουθείται δεν παρέχει απολύτως ακριβή αποτελέσματα, ωστόσο βλέπω μεγάλες διακυμάνσεις στις τιμές των παρεχόμενων μοντέλων από 20-30€ για την Xiaomi Mi Composition Body Scale 2 έως σχεδόν 190€ για μια Tanita BC-545N. Ενδιάμεσα υπάρχουν επιλογές στα 80€ όπως η Omron BF511, αλλά δεν ξέρω προς τα που να προσανατολιστώ. 

 

Επιθυμητά χαρακτηριστικά:

  • Καλή τιμή 
  • Ακρίβεια μετρήσεων 
  • Συνδεσιμότητα με κινητό (μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτό)
  • Πολλαπλά προφίλ (επίσης μπόνους έξτρα) 

 

Η αναφορά συγκεκριμένων μοντέλων παραπάνω είναι ενδεικτική. Δεν έχω ξεχωρίσει καμία ζυγαριά, επομένως κάθε βοήθεια δεκτή. 

Επεξ/σία από Bakaneko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω αυτή Tefal Bodysignal BM7100. Είναι σχετικά οικονομική (γύρω στα 50 Ευρώ), έχει καλή ακρίβεια μετρήσεων, δε συνδέεται με κινητό, αλλά έχει πολλαπλά προφίλ με αυτόματη αναγνώριση χρήστη.

Το καλύτερο είναι ότι η λιπομέτρηση που προσφέρει έρχεται πολύ κοντά (για μένα) στις μετρήσεις σε σχέση με μια επαγγελματική ζυγαριά Tanita (το βλέπω κάθε φορά που πηγαίνω στη διατροφολόγο μου και με ζυγίζει). Φυσικά αυτό που θα αγοράσεις εξαρτάται με τη χρήση της - αλλά πιστεύω ότι μια ζυγαριά για καθημερινή χρήση δεν πρέπει να κοστίζει περισσότερο από μια ετήσια συνδρομή σε γυμναστήριο :). Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, icyrabbit είπε

Σου προτείνω αυτή Tefal Bodysignal BM7100. Είναι σχετικά οικονομική (γύρω στα 50 Ευρώ), έχει καλή ακρίβεια μετρήσεων, δε συνδέεται με κινητό, αλλά έχει πολλαπλά προφίλ με αυτόματη αναγνώριση χρήστη.

Το καλύτερο είναι ότι η λιπομέτρηση που προσφέρει έρχεται πολύ κοντά (για μένα) στις μετρήσεις σε σχέση με μια επαγγελματική ζυγαριά Tanita (το βλέπω κάθε φορά που πηγαίνω στη διατροφολόγο μου και με ζυγίζει). Φυσικά αυτό που θα αγοράσεις εξαρτάται με τη χρήση της - αλλά πιστεύω ότι μια ζυγαριά για καθημερινή χρήση δεν πρέπει να κοστίζει περισσότερο από μια ετήσια συνδρομή σε γυμναστήριο :). Ελπίζω να βοήθησα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κοίταξα τη ζυγαριά στο skroutz και δυστυχώς είδα στα σχόλια ότι έχει ένα θέμα με την ακρίβεια των μετρήσεων, τόσο του βάρους όσο και του ποσοστού λίπους. Επειδή η ζυγαριά που θα πάρω σκοπεύω να χρησιμοποιείται από 2-4 άτομα, θα ήθελα να μην έχει θέμα με το μπέρδεμα των προφίλ. 

 

Όπως κι αν έχει ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες να μου απαντήσεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπαρχει ακριβεια στη λιπομετρηση σε καμια ζυγαρια. Ολες χρησιμοποιουν μαθηματικους τυπους (δωσε φυλο, ηλικια, υψος, επιπεδο δραρτηριοτητας για να σου πω ποσο περιπου % λιπος εχεις) για να προσεγγιζουν στο περιπου το πραγματικο νουμερο. Δεν ειναι δηλαδη οτι σε διαπερνουν ακτινες Χ ή υπερυθρες ή ηλεκτροδια και μετρανε ενα ενα τα λιποκυτταρα σου για να σου βγαλουν το ακριβες ποσοστο χαχα. Απλα εχουν παρει copy paste καποιον κοινως αποδεκτο μαθηματικο τυπο που προσεγγιζει την πραγματικοτητα, εσυ βαζεις τις μεταβλητες σου και αυτο κανει τις μαθηματικες πραξεις και σου βγαζει αποτελεσμα.

Για να μετρησεις με ακριβεια το ποσοστο λιπους στο σωμα σου, πρεπει να μετρησεις αν δεν κανω λαθος περιμετρο λαιμου, κοιλιας, περιφερειας και με παχυμετρο πτυχη/ες απο το δερμα σου.

Γνωμη μου να παρεις μια με το πολυ 30-40 ευρω, με "εξυπνες" ιδιοτητες για να βολευτεις, αλλα να χει ακριβεια στη μετρηση του βαρους σου. Εκει να δωσεις βαση. Τωρα αν αυτη με τα 190 ευρω σου λεει πχ ποσοστο λιπους 19,35% και αυτη με τα 20 ευρω 20%, ε ενταξει σιγα τα ωα...Αυτα για ερασιτεχνικη χρηση. Τωρα αν εισαι επαγγελματιας πχ διατροφολογος ή μποντεμπιλντερι που πρεπει να εχεις (εστω και για ψυχολογικους λογους) ενα "ακριβο" εργαλειο, παω πασο.

Επεξ/σία από sexymwro7
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η λιπομέτρηση δεν δίνει σωστά αποτελέσματα όταν δεν έχει αρκετούς αισθητήρες πχ αν έχεις μια που έχει αισθητήρες μόνο στις πατούσες σου και έχεις  παχουλά πόδια αλλά κατα τα άλλα είσαι λεπτός το "σήμα" απο τις πατούσες σου θα ταξιδέψει μέχρι την μέση σου και θα σου  βγάλει μέτρηση λίπους σύμφωνα με ότι "βρήκε" δηλαδή τα πόδια σου ή αν είναι απλά μια χειρολαβή τότε θα μετρήσει μόνο τα χέρια+θώρακα. 

 

Για να έχεις αρκετά πιο έγκυρη μέτρηση θες κάτι που να ταξιδεύει απο τα πόδια σου και να καταλήγει στα χέρια (έτσι ώστε το σήμα να περάσει απο όλο σου το σώμα) σου δηλαδή κάτι τέτοιο: 

 

https://www.amazon.co.uk/Clinically-Validated-Composition-high-precision-measurement/dp/B0033AGBW0/ref=sr_1_2_sspa?dchild=1&keywords=Omron+hbf&qid=1589188943&sr=8-2-spons&psc=1&spLa=ZW5jcnlwdGVkUXVhbGlmaWVyPUExUjFIRFpJU0xKVllIJmVuY3J5cHRlZElkPUEwODU3OTcwMVdENUpaSlJOTVQySiZlbmNyeXB0ZWRBZElkPUEwMTYxNDgyMUtPWUJGVUtLUU9VNSZ3aWRnZXROYW1lPXNwX2F0ZiZhY3Rpb249Y2xpY2tSZWRpcmVjdCZkb05vdExvZ0NsaWNrPXRydWU=

 

Απλά την βάζω ενδεικτικά δεν έχω το συγκεκριμένο μοντέλο και γενικά ζυγαριά πάντως έχει πουλήσει αρκετά αυτή και έχει χιλιάδες θετικές αξιολογήσεις αλλά δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου ψάξε καλά προτού αγοράσεις ίσως υπάρχει πιο νέο μοντέλο ή αντίστοιχο σε πιο φθηνό :) 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Διαβάζω ανάμεικτα πράγματα για κάποιες δημοφιλείς φθηνότερες ζυγαριές σχετικά με την ακρίβειά τους, όχι μόνο στη μέτρηση του λίπους αλλά και του βάρους. 

 

Από την άλλη, η Omron BF511 παρά το κόστος της φαίνεται καλή. Θα το ψάξω λίγο ακόμη πριν αποφασίσω.

Επεξ/σία από Bakaneko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Για να μην ανοίγω νέο νήμα, είμαι ανάμεσα στις ζυγαριές Xiaomi Mi Body Composition Scale 2 και Huawei Mirror Smart Scale.

Δεν με ενδιαφέρει στο στάδιο που είμαι τόσο η λιπομέτρηση. Με ενδιαφέρει να έχει κάποια ακρίβεια. Δεν με χαλάει η ακρίβεια να είναι +- 1 κιλό, αλλά διαβάζω στα σχόλια και κάτι αποκλίσεις 6 κιλά.

Τις έχει δοκιμάσει κανείς? Πρέπει να στηριχθώ στα 7-8 αρνητικά σχόλια? ή απλά είναι μεμονωμένες περιπτώσεις που απλά μπορεί να τους έτυχε ελαττωματικό προϊόν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιον τον ενδιαφέρει πραγματικά η λιπομέτρηση, παίρνει μια απλή ζυγαριά να μετράει το βάρος του και κάθε τρίμηνο ή εξάμηνο κάνει ένα DEXA scan. Η τιμή συνήθως είναι 20-25€, και η ακτινοβολία με τα μηχανήματα που έχουμε τώρα εντελώς αμελητέα.

Καθημερινή λιπομέτρηση με βιοηλεκτρική εμπέδηση χαμηλής αξιοπιστίας όπως με τα προϊόντα που αναφέρετε είναι πραγματικά άχρηστη (και φυσικά ανακριβής).

Having said that, προσωπικά έχω σπίτι αυτή την ζυγαριά, και με έχει βγάλει καλά έως τώρα. Το πρόγραμμα λιπομέτρησής της είναι σχετικά αξιοπρεπές (3-4 κιλά λίπους απόκλιση από DEXA σε υπέρβαρο άτομο σε δοκιμές που είχα κάνει όταν την πήρα), αν και δεν το χρησιμοποιώ.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω την tanita rd-953 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος...ειχα παρει παλιοτερα την τεφαλ που αναφερεται παραπανω αλλα οι μετρησεις ηταν τραγικες το λιγοτερο..μονο τα κιλα εδειχνε σωστα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...