Προς το περιεχόμενο

ADSL πιο γρήγορη από VDSL σε VPN


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Wind VDSL 50 Mbps ή οποία γενικά είναι σφαιράτη σε νορμάλ χρήση, downloads, speedtest 46Mbps κλπ. Όταν όμως συνδέομαι στο VPN της δουλειάς σέρνεται. Κατεβάζει με maximum 300kbps και δεν μπορώ να δουλέψω.

Αρχικά νόμιζα ότι φταίει το δίκτυο της δουλειάς μου, δοκίμασα όμως να συνδεθώ στο VPN και από το εξοχικό μου με μια αργή ADSL (speedtest μάξιμουμ 5Mbps και διπλάσιο Ping)  και είδα ότι εκεί το VPN πηγαίνει πολύ πιο γρήγορα, κατεβάζει με 600-700kbps, κοντά στο όριο της γραμμής δηλαδή.
 
Δοκίμασα να αλλάξω και τα μοντεμ μήπως φταίει αυτό και πάλι τα ίδια, η αργή ADSL δουλεύει πολύ πιο γρήγορα στο VPN απ'οτι η VDSL.
Τι μπορεί να φταίει? Να παίζει κάποιο firewall που να περιορίζει μονο την VDSL? Υπάρχει περίπτωση να γίνεται κάποιο traffic shaping προς VPN στην VDSL? Καμιά ιδέα?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι upload speed έχει το VPN δίκτυο που χρησιμοποιείς και πόσους άλλους χρήστες/χρήσεις γίνονται ταυτόχρονα; Μήπως απλά δεν φτάνει το bandwith να σε εξυπηρετήσει. Έχεις δοκιμάσει διάφορες ημέρες και ώρες; 

Αν μπορείς κάνε ταυτόχρονα speedtest σε εσένα και στον χώρο που φιλοξενεί το VPN και μετά από το ένα στο άλλο. 

Επίσης χρησιμοποιείς το VPN ως default route ή μόνο για χρήση εσωτερικού δικτύου;

(Επίσης είστε σε διαφορετικούς παρόχους δικτύου;)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, lion2486 είπε

Τι upload speed έχει το VPN δίκτυο που χρησιμοποιείς και πόσους άλλους χρήστες/χρήσεις γίνονται ταυτόχρονα; Μήπως απλά δεν φτάνει το bandwith να σε εξυπηρετήσει. Έχεις δοκιμάσει διάφορες ημέρες και ώρες; 

Δεν νομίζω ότι αυτά έχουν σημασία αφού τότε και η ADSL θα αργούσε πολύ.

Upload πάντως έχει άψογο η εταιρία, δεν μπορώ να μετρήσω τώρα, επίσης έχω δοκιμάσει και νύχτα, χωρίς καθόλου χρήστες μέσα και πάλι τα ίδια.

Το VPN το χρησιμοποιώ μόνο για να συνδεθώ remotely στο pc της δουλειάς, όλη η υπόλοιπη κίνηση μου δεν περνάει από το VPN

Η εταιρία νομίζω δεν έχει wind που έχω εγώ, αλλά και η απλή ADSL στο εξοχικό που δουλεύει καλά είναι Wind

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, katbo said:

Δεν νομίζω ότι αυτά έχουν σημασία αφού τότε και η ADSL θα αργούσε πολύ.

Upload πάντως έχει άψογο η εταιρία, δεν μπορώ να μετρήσω τώρα, επίσης έχω δοκιμάσει και νύχτα, χωρίς καθόλου χρήστες μέσα και πάλι τα ίδια.

Το VPN το χρησιμοποιώ μόνο για να συνδεθώ remotely στο pc της δουλειάς, όλη η υπόλοιπη κίνηση μου δεν περνάει από το VPN

Η εταιρία νομίζω δεν έχει wind που έχω εγώ, αλλά και η απλή ADSL στο εξοχικό που δουλεύει καλά είναι Wind

ok, απλά ήθελα να αποκλείσω πιο προφανή θέματα πρώτα.

Μου έχει συμβεί να γίνεται περιορισμός σε σύνδεση από πλευράς παρόχου (ακόμα και connection close σε συγκεκριμένη ώρα της ημέρας, επειδή γινόταν λάθος δρομολόγηση στα routes. Δεν ξέρω αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν από τον πάροχο και να δουν αν είναι θέμα υποδομής και διασύνδεσης δικτύου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...