Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηχείων


nickf0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω τα creative inspire t7900  τα οποία γέρασαν και έχουν βγάλει διάφορα προβλήματα... Ψάχνω λοιπόν αντικαταστάτη.  Δεν έχω απαιτήσεις όπως πχ να έχει bluetooth,  με ενδιαφέρει να έχουν καθαρό και δυνατό ήχο και να μην μπουκώνουν εύκολα. Η χρήση είναι πολύ μουσική και ταινίες και θα μπουν σε pc σε δωμάτιο.

Με τα λεφτά που θέλω να διαθέσω (150€) έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Edifier R1700BT

Edifier R1850DB

Logitech Z623

Άκουσα διάφορα tests στο youtube με όλα τα παραπάνω και στα αυτιά μου ο πιο καθαρός ήχος (με τα creative που έχω ήδη 😅) ήταν των R1700BT.

Τον χειρότερο ήχο νομίζω πως έχουν τα Z623. Έχουν πολύ καλό μπάσο βέβαια αλλά μου φάνηκε πως υστερούν σε πρίμα και η ποιότητα γενικά μου φάνηκε μέτρια. 

Τα R1850DB τα επέλεξα γιατί είναι σχεδόν ίδια με τα R1700BT (με τα δεύτερα πάλι να μου φαίνονται λίγο καλύτερα) έχουν όμως sub out και μπορούν να συνδεθούν με οπτική ίνα.

Και καπως έτσι δεν ξέρω τι να πάρω.

Τα R1700BT που φαίνεται να έχουν καλύτερο ήχο και να μην έχω πολύ μπάσο;

Τα R1850DB κ αν θέλω μπάσο να πάρω subwoofer αργότερα αφού έχουν sub out σε σχέση με τα R1700BT;

Τα logitech που έχουν και τα δύο και να συμβιβαστώ με την ποιότητα ήχου που βγάζουν; Έχω και μια sound blaster live αν παίξω με equalizer κάτι μπορεί να γίνει.

Επίσης τα logitech είναι 200W. Αξίζει να πάω σε αυτά γ αυτό τον λόγο;

 

Επεξ/σία από nickf0
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nickf0 είπε

Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να αντικαταστήσω τα creative inspire t7900  τα οποία γέρασαν και έχουν βγάλει διάφορα προβλήματα... Ψάχνω λοιπόν αντικαταστάτη.  Δεν έχω απαιτήσεις όπως πχ να έχει bluetooth,  με ενδιαφέρει να έχουν καθαρό και δυνατό ήχο και να μην μπουκώνουν εύκολα. Η χρήση είναι πολύ μουσική και ταινίες και θα μπουν σε pc σε δωμάτιο.

Με τα λεφτά που θέλω να διαθέσω (150€) έχω καταλήξει στα παρακάτω:

Edifier R1700BT

Edifier R1850DB

Logitech Z623

Άκουσα διάφορα tests στο youtube με όλα τα παραπάνω και στα αυτιά μου ο πιο καθαρός ήχος (με τα creative που έχω ήδη 😅) ήταν των R1700BT.

Τον χειρότερο ήχο νομίζω πως έχουν τα Z623. Έχουν πολύ καλό μπάσο βέβαια αλλά μου φάνηκε πως υστερούν σε πρίμα και η ποιότητα γενικά μου φάνηκε μέτρια. 

Τα R1850DB τα επέλεξα γιατί είναι σχεδόν ίδια με τα R1700BT (με τα δεύτερα πάλι να μου φαίνονται λίγο καλύτερα) έχουν όμως sub out και μπορούν να συνδεθούν με οπτική ίνα.

Και καπως έτσι δεν ξέρω τι να πάρω.

Τα R1700BT που φαίνεται να έχουν καλύτερο ήχο και να μην έχω πολύ μπάσο;

Τα R1850DB κ αν θέλω μπάσο να πάρω subwoofer αργότερα αφού έχουν sub out σε σχέση με τα R1700BT;

Τα logitech που έχουν και τα δύο και να συμβιβαστώ με την ποιότητα ήχου που βγάζουν; Έχω και μια sound blaster live οπότε ίσως βοηθήσει.

Επίσης τα logitech είναι 200W. Αξίζει να πάω σε αυτά γ αυτό τον λόγο;

Το λες και μονος σου.. Τα logitech εχουν μπασο και καλο μαλιστα, αλλα υστερουν σε ποιοτητα ειδικα ψηλες...οποτε για εμενα αποκλεισε τα.. Τα edifier οντως δεν εχουν πολυ μπασο, θα το συνηθισεις ομως γιατι θα ακους καλυτερο ηχο μεσαια,ψηλες! Καιρος να ανεβεις κατηγορια και οχι με το να παρεις παλι logitech... Α επισης τα watt δεν δειχουν ποσο καλα ειναι το ηχεια!Μπορει να χεις 200 watt και να χεις απλα βαβουρα, μπορει να χεις μονο 50 συνολικα και να χεις ποιοτητα, αναλογα τα ηχεια, αναλογα τον ενισχυτη, τι κλαση ενισχυτη εχει και λοιπα....

Επεξ/σία από olimpiakos 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι απορω πως βγαζεις συμπερασμα "ακουγοντας" τα διαφορα ηχεια στο youtube, με τη μουσικη να παιζει απο τα δικα σου ηχεια..... Σα να βλεπεις στην οθόνη σου βιντεο απο οθονες για να κρινεις ποιοτητα εικονας? Πως γινεται μου διαφευγει κατι???

edifier ψηφος κι απο εμενα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, olimpiakos 7 είπε

Το λες και μονος σου.. Τα logitech εχουν μπασο και καλο μαλιστα, αλλα υστερουν σε ποιοτητα ειδικα ψηλες...οποτε για εμενα αποκλεισε τα.. Τα edifier οντως δεν εχουν πολυ μπασο, θα το συνηθισεις ομως γιατι θα ακους καλυτερο ηχο μεσαια,ψηλες! Καιρος να ανεβεις κατηγορια και οχι με το να παρεις παλι logitech... Α επισης τα watt δεν δειχουν ποσο καλα ειναι το ηχεια!Μπορει να χεις 200 watt και να χεις απλα βαβουρα, μπορει να χεις μονο 50 συνολικα και να χεις ποιοτητα, αναλογα τα ηχεια, αναλογα τον ενισχυτη, τι κλαση ενισχυτη εχει και λοιπα....

Έχω βαρεθεί να ακούω την βαβούρα που λες και ναι έχεις δίκιο με τα watt (κάτι σαν τα megapixel στις κάμερες των κινητών 🤣). Από την άλλη αυτή την συνήθεια με λιγότερο μπάσο την φοβάμαι λίγο αλλά αν είναι να έχω πιο καθαρό/ποιοτικό ήχο χαλάλι.

24 λεπτά πριν, fuz10n είπε

εγω παλι απορω πως βγαζεις συμπερασμα "ακουγοντας" τα διαφορα ηχεια στο youtube, με τη μουσικη να παιζει απο τα δικα σου ηχεια..... Σα να βλεπεις στην οθόνη σου βιντεο απο οθονες για να κρινεις ποιοτητα εικονας? Πως γινεται μου διαφευγει κατι???

edifier ψηφος κι απο εμενα.

Αν έβγαζα τελικό συμπέρασμα από το youtube θα είχα πάρει αμέσως αυτά που μου ακούγονται καλύτερα και δεν θα το έψαχνα άλλο ούτε θα ρωτούσα εδώ. Σίγουρα δεν είναι 100% αντικειμενικό το να ακούς στο youtube η το να βλέπεις review οθόνης 4K σε hd οθόνη (η 4K βίντεο σε hd οθόνη, η hd βίντεο review σε hd οθόνη...) παίρνεις όμως μια πρώτη αίσθηση από το προϊόν και μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα. Δεν σου διαφεύγει κάτι.

Αν αποκλείσουμε τα logitech σε ποια edifier να πάω;

Επεξ/σία από nickf0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...