Προς το περιεχόμενο

Το PlayStation 4 ξεπέρασε τις 110 εκατομμύρια πωλήσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Έβαλες εσύ πληκτρολόγιο ποντίκι στην τιμή της κονσόλας? Άρα ο άλλος ιγιατί να βάλει gamepad? To 4k blue ray σε PC είναι άχρηστο. Είναι τόσο άχρηστο που τα περισσότερα κουτιά πλεόν δεν έχουν καν slot για bay drive! Επειδή το χρειάζονται οι κονσόλες δεν σημαίνει οτι το χρειάζεται και το PC. 


Επίσης, πρέπει να υπολογίσεις και τα λεφτά που θα γλυτώσεις επειδή δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις PC. Σίγουρα δεν το χρειάζονται όλοι, αλλα για πολλούς επαγγελματίες το PC είναι απαραίτητο. Για μένα ας πούμε το κόστος ενος gaming PC είναι απλά το κόστος μιας κάρτας γραφικών, γιατί PC θα είχα αναγκαστικά λόγω δουλειάς. Άρα η λύση της κονσόλας από οικονομική άποψη είναι πολύ πιο ακριβή. Στο PC οι επιδόσεις του xone μου κοστίζουν 150€, όσο μια rx580, ενώ το xone κάνει 330. 

Στις 10/5/2020 στις 1:21 ΜΜ, CometRyzen είπε

Οι συγκρίσεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ γίνονται με όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές σταθερές. Επιστημονική μέθοδος λέγεται. Όταν λοιπόν θες να συγκρίνεις δεν θα αλλάξεις 1002 μεταβλητές όπως κάνεις εσύ.

Αποφάσισε πως θα συγκρίνουμε, άλλα έλεγες στο δίπλα νήμα. 🤣

Εννοείται θα βάλω πληκτρολόγιο ποντίκι, πως θα χειριστεί ο άλλος το λειτουργικό? με σήματα μορς? Εννοείται παίρνεις pc για να κάνεις και άλλες δουλείες μόνο σου τα λες, το gamepad το θες για να παίζεις παιχνίδια προφανώς. Ά και στο pc το αντίστοιχο gamepad έχει 80€ μιας και θα χρειαστείς και το Bluetooth adapter.  🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 ώρες πριν, Trapper είπε

Τέταρτο παιχνίδι σε πωλήσεις για την κονσόλα, με περίπου 10 εκατομμύρια αντίτυπα δεν το λες και άπατο.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_PlayStation_4_video_games

Όταν η νιντεντο πουλάει τα exclusive της κοντά στα δίπλα νούμερα από του God of war δίχως καμία πτώση τιμής με μισές κονσόλες αλλά και πειρατεία τότε ναι απατο το λες άνετα. Μηδαμινά έσοδα για ΑΑΑ τίτλο της Sony και δεν είναι και ο μόνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Για να καταλάβω, τι ακριβώς υπονοείς, οτι δεν παίζει gow σε 30 frames? Ε άμα λέω εγώ τρώτε σανό...

Η RX580 που έχει το config του γεροπλατανου έχει πανομοιότυπες επιδόσεις με το onex. Αν θες links με μετρήσεις να στις δώσω.

Ο 9100f που έχει το config του παίζει gow σε.....110+ fps. Σε ultra. 110. Δηλαδή 3 φόρες και κάποια ρέστα σε σχέση με τα 30 για τα οποία χαίρεσαι.

Αλλά εσύ νομίζεις ότι αποδίδει όσο το xbox του 2002 γιατί όπως είπα, τρώτε το σανό που σας ταίζουν οι MS / Sony με τα υπερμηχανήματα. Δεν πειράζει, ίσως κάποια στιγμή το καταλάβεις. 

τελευταιο και το ληγω εδω Κομητη. Δλδ με ενα 460 γιουργια εχουμε πισι που χτυπαει ευκολα 4κ, 30 frames σε παιχνιδια βαθους ενος χρονου (κυκλοφοριας 2019).

200 εκατομμυρια χρηστες κονσολων πρεπει να τρωνε πολυ σανο.

τα ρεστα μου τα βλεπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Saloufas είπε

Αποφάσισε πως θα συγκρίνουμε, άλλα έλεγες στο δίπλα νήμα. 🤣

Εννοείται θα βάλω πληκτρολόγιο ποντίκι, πως θα χειριστεί ο άλλος το λειτουργικό? με σήματα μορς? Εννοείται παίρνεις pc για να κάνεις και άλλες δουλείες μόνο σου τα λες, το gamepad το θες για να παίζεις παιχνίδια προφανώς. Ά και στο pc το αντίστοιχο gamepad έχει 80€ μιας και θα χρειαστείς και το Bluetooth adapter.  🤣

Χάνεις το point, στα PC ΠΑΙΖΕΙΣ με πληκτρολόγιο ποντίκι. Α ξέχασα, θα κάτσω να παίξω fps με το gamepad γιατί έτσι :P 

Mαρέσει πάντως που στο πρώτο σου πόστ είπες δεν είναι οικονομικό το θέμα, τώρα το γύρισες στα €. Αποφάσισε

11 λεπτά πριν, hexenlord είπε

τελευταιο και το ληγω εδω Κομητη. Δλδ με ενα 460 γιουργια εχουμε πισι που χτυπαει ευκολα 4κ, 30 frames σε παιχνιδια βαθους ενος χρονου (κυκλοφοριας 2019).

200 εκατομμυρια χρηστες κονσολων πρεπει να τρωνε πολυ σανο.

τα ρεστα μου τα βλεπω.

Ευκολά δεν χτυπάει, δηλαδή 4k / ultra settings προφανώς και όχι. Αλλά σε 4k ίδια settings με του one x ναι, το PC του υδροπλάνου άνετα. Αφου σου ξαναλέω, ο επεξεργαστής που έβαλε έχει 3 φορές τις επιδόσεις του one x. Η κάρτα αποδίδει περίπου τα ίδια. που σημαίνει ότι πέρα από 4k / 30 fps μπορείς να παίξεις και 1440p / 60 ή και 1080p / 120 fps. 

https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-2019-what-does-it-take-to-run-red-dead-redemption-2-at-60fps


Έδω έχει σύγκριση xone / pc για το RDR2. Oυσιαστικά καταλήγει ότι με την κάρτα που έχει ο υδροπλάνος στο PC του παίζεις 4k / 30 στο RDR2 σε υψηλότερα settings από το one x. Όσον αφορά τον επεξεργαστή, κάπου στα 70 average βγάζει, δηλαδή 2.5 φορές το framerate του onex. 

 

Αυτή η βδέλα που έχιε κολλήσει στο μυαλό ορισμένων οτι το ίδιο hardware στο PC σέρνεται ενώ στην κονσόλα πετάει δυστήχως δεν είναι αλήθεια. Όπως θα δείς αν διαβάσεις το άρθρο που σου έκανα link, το RDR2 στο xone έχει 17 settings κάτω απο τα ultra low του PC. Δηλαδή στο PC δεν έχεις καν την επιλογή να ρίξεις τόσο χαμηλά τα settings όσο στο onex!! 

 

Low and medium settings aren't inherently bad things. In fact, they may even present improvements over their Xbox One X equivalents.

Αυτο είναι κατευθείαν από το άρθρο. Οτι δηλαδή τα low και medium settings είναι ανώτερα από το one x. Όμως συνηθώς ο σανοφάγος θα πάει να συγκρίνει μόνο με ultra στο PC και θα καταλήξει ότι το PC σέρνεται. 

 

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NamelessDead είπε

Για μένα, και τονιζω ΓΙΑ ΜΕΝΑ, η νεα γενιά θα κριθει καθαρά απο την ιπποδυναμη της καθε κονσολας. Μου αρεσουν τα exclusive της Sony αλλά απο μόνα τους δεν με απασχολουν τοσο πολύ ώστε να παρω μια κονσολα μονο γι΄αυτα. Το 95% των games που παιζω ειναι 3rd party και το μονο πραγμα στο συγχρονο gaming που θεωρω system seller ειναι το game pass. Επομενως ισχυουν τα εξης

Εχω μια πολυ καλη 4K TV. Αν το xbox ειναι εμφανώς ισχυροτερο απο το PS5, θα παρω XBOX. Να χαρώ τα παιχνιδια μου σε 4K Dolby Vision και κυρίως να εχω και το Game Pass. Αν η διαφορά τους ειναι αμελήτέα ή το PS5 ειναι ισχυροτερο τοτε προφανως θα παρω PS5 γιατι δεν με χαλανε κι΄ολας τα exclusives της Sony.

Αυτό που προσπαθω να πω είναι οτι ειναι γελοιο να ειμαστε fanboys καταναλωτικων προιοντων. Ο καθενας αγοράζει αυτο που του αρεσει. Δεν ειναι fact αλλα προσωπικη αποψη. Δεν εισαι ασχετος αν παρεις xbox όπως δεν εισαι peasant αν δεν εχει PC 4000 ευρω

Dolby Vision σε games δύσκολα, HDR ναι.

1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Τι ειναι αυτο που σε περιοριζει να εχεις το PC στην τηλεοραση και να παιζεις απο τον καναπέ ξάπλα πατώντας 2 κουμπιά χωρίς να σε νοιάζουν ρυθμίσεις και αναβαθμίσεις? :P

Το ότι χρειάζομαι εκτός από gamepad και ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι για να δουλέψω το pc από απόσταση, το ότι πρέπει τρεις την ώρα να σηκώνομαι από τον καναπέ και να το ανοίγω πατώντας το power button, το ότι θα πρέπει να έχω ένα μεγάλο άσχημο κουτί δίπλα ή κάτω από την τηλεόραση το οποίο θα κάνει όλη την ώρα θόρυβο, το ότι θα πρέπει να έχω και 2ο pc για άλλες δουλειές πχ εργασία ή σερφάρισμα ή επεξεργασία κειμένου-εικόνας κτλ κτλ. Κάποια από αυτά αντιμετωπίζονται αν ρίξεις χρήμα στο κουτί πχ αθόρυβοι ανεμιστήρες πχ υδρόψυξη, ειδικά προγράμματα εκκίνησης εφαρμογών μέσω gamepad, pc συνέχεια σε αναμονή αντί για κλείσιμο, όμορφα κουτιά αλουμινίου και τζαμιών κτλ κτλ αλλά όλα αυτά κοστίζουν και μάλιστα άσκοπα. Το pc είναι για οθόνες επάνω σε γραφεία.-

Επεξ/σία από music_lover
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, music_lover είπε

Το ότι χρειάζομαι εκτός από gamepad και ασύρματο πληκτρολόγιο-ποντίκι για να δουλέψω το pc από απόσταση, το ότι πρέπει τρεις την ώρα να σηκώνομαι από τον καναπέ και να το ανοίγω πατώντας το power button, το ότι θα πρέπει να έχω ένα μεγάλο άσχημο κουτί δίπλα ή κάτω από την τηλεόραση το οποίο θα κάνει όλη την ώρα θόρυβο, το ότι θα πρέπει να έχω και 2ο pc για άλλες δουλειές πχ εργασία ή σερφάρισμα ή επεξεργασία κειμένου-εικόνας κτλ κτλ. Κάποια από αυτά αντιμετωπίζονται αν ρίξεις χρήμα στο κουτί πχ αθόρυβοι ανεμιστήρες πχ υδρόψυξη, ειδικά προγράμματα εκκίνησης εφαρμογών μέσω gamepad, pc συνέχεια σε αναμονή αντί για κλείσιμο, όμορφα κουτιά αλουμινίου και τζαμιών κτλ κτλ αλλά όλα αυτά κοστίζουν και μάλιστα άσκοπα. Το pc είναι για οθόνες επάνω σε γραφεία.-

Μακάρι να ίσχυαν έστω τα μισά από όσα γράφεις. Δεν χρειάζεται να το ανοιγείς απτο κουμπί του tower. Μπορείς να το ανοίξεις κανονικά απο το keyboard. Μαγία ε? Το ασύραμτο πληκτρολόγιο ποντίκι έχει εξωφρενικό κόστος. Περίπου 10€. Αν δεν βγαίνεις θα στα δώσω εγώ.

Δεν χρειάζεται να έχεις ούτε μεγάλο ούτε άσχημο κουτί. Μπορείς να επιλέξεις όσο μικρό και άσχημο / όμορφο κουτί θες. Θόρυβο γιατί να κάνει? Όσο θόρυβο κάνει και η κονσόλα θα κάνει και το PC. 

Το πως θα χρειαστείς και άλλο PC ισχύει και κονσόλα να πάρεις. Πάντως υπάρχει ειδικό χειριστήριο που κάνει ταυτόχρονα για mouse / keyboard. Είναι σε μέγεθος όσο ενα απλό gamepad. Και προφανώς είναι ασύρματο. Στη περίπτωση σου, αφού έχεις PC ούτως η άλλος, η λύση είναι streaming στην τηλέοραση. Λύνεις όλα τα προβλήματα σου με μικρότερο κόστος από οποιαδήποτε κονσόλα. 

 

1 λεπτό πριν, 360kias είπε

One x Με διαφορά καλύτερο

PC, με διαφορά καλύτερο του one x ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Μακάρι να ίσχυαν έστω τα μισά από όσα γράφεις. Δεν χρειάζεται να το ανοιγείς απτο κουμπί του tower. Μπορείς να το ανοίξεις κανονικά απο το keyboard. Μαγία ε? Το ασύραμτο πληκτρολόγιο ποντίκι έχει εξωφρενικό κόστος. Περίπου 10€. Αν δεν βγαίνεις θα στα δώσω εγώ.

Δεν χρειάζεται να έχεις ούτε μεγάλο ούτε άσχημο κουτί. Μπορείς να επιλέξεις όσο μικρό και άσχημο / όμορφο κουτί θες. Θόρυβο γιατί να κάνει? Όσο θόρυβο κάνει και η κονσόλα θα κάνει και το PC. 

Το πως θα χρειαστείς και άλλο PC ισχύει και κονσόλα να πάρεις. Πάντως υπάρχει ειδικό χειριστήριο που κάνει ταυτόχρονα για mouse / keyboard. Είναι σε μέγεθος όσο ενα απλό gamepad. Και προφανώς είναι ασύρματο. Στη περίπτωση σου, αφού έχεις PC ούτως η άλλος, η λύση είναι streaming στην τηλέοραση. Λύνεις όλα τα προβλήματα σου με μικρότερο κόστος από οποιαδήποτε κονσόλα. 

PC, με διαφορά καλύτερο του one x ;) 

Δεν με αγγίζει καν η λέξη pc διότι είμαι Mac user και για gaming μόνο κονσόλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Εξαιρετικα τα αποτελεσματα για το ps4   και την αδιαμφισβητητη  πρωτοκαθεδρια του στην παρουσα γενια .Στην  επερχομενη γενια τα πραγματα  δεν θα ειναι τοσο ευκολα αλλα προβλεπω derby.

Σε καθε περιπτωση  αν δεν βγαλει αποκλειστικα  που να με ενδιαφερουν το  xbox   γιατι αυτα που εχει  τωρα μου ειναι αδιαφορα  ,το PS5 θα ειναι μονοδρομος .

Συμφωνώ εν μέρει αλλά αυτό που έκανα εγώ είναι ότι έχοντας το PS4 αγόρασα και το XBOX για ένα και μόνο λόγο, με την προσφορά του ΧΒΟΧ game pass που έβαλε και μέχρι το 2021 (δε θυμάμαι μήνα, νομίζω Οκτώβριο επειδή Οκτώβριο το πήρα) έχω access στη λίστα με τους τίτλους με ελάχιστο κόστος. Επίσης έβαλα και το ΕΑ Pass, το οποίο έχει κάποια βασικά και αυτό. Οπότε κάτι παιχνιδάκια που δεν πολυαξίζει να τα αγοράσω και ουσιαστικά δεν θα τα αγόραζα, τα έχω από αυτό. Το Red Dead 2 δεν ξέρω πώς το βάλανε, οκ έχει περάσει 1.5 χρόνος απτην κυκλοφορία, αλλά από μόνο του αξίζει τη συνδρομή και με το παραπάνω!

Άρα ουσιαστικά οποιοδήποτε game πέφτει σε αυτές τις 2 κατηγορίες πρακτικά το αποκτάω με ελάχιστο κόστος, ενώ φυσικά και κρατάω το PS4 για τα exclusives αλλά και τα games της Ubisoft που δεν έχουν συνδρομητικό. Tις ώρες που έχω παίξει Ghost Recon Wildlands και Assassins Creed Odyssey στο PS4 δε νομίζω να τις ξεπεράσουν *ΟΛΑ* τα games μαζί του xbox ακόμα και αν παίζω μέχρι να καεί η κονσόλα!

Προφανώς βέβαια αν ήταν να επιλέξω ΜΟΝΟ μία κονσόλα, θα ήταν μακράν το PS για τους γνωστούς λόγους. Πολύ χειρότερο το PS+ από το αντίστοιχο του XBOX αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, έτσι και αλλιώς όποιος τίτλος με ενδιαφέρει θα τον πάρω κατευθείαν, δεν θα κάτσω να περιμένω πότε και αν το βγάλει δωρεάν μέσω PS+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, polaki είπε

Συμφωνώ εν μέρει αλλά αυτό που έκανα εγώ είναι ότι έχοντας το PS4 αγόρασα και το XBOX για ένα και μόνο λόγο, με την προσφορά του ΧΒΟΧ game pass που έβαλε και μέχρι το 2021 (δε θυμάμαι μήνα, νομίζω Οκτώβριο επειδή Οκτώβριο το πήρα) έχω access στη λίστα με τους τίτλους με ελάχιστο κόστος. Επίσης έβαλα και το ΕΑ Pass, το οποίο έχει κάποια βασικά και αυτό. Οπότε κάτι παιχνιδάκια που δεν πολυαξίζει να τα αγοράσω και ουσιαστικά δεν θα τα αγόραζα, τα έχω από αυτό. Το Red Dead 2 δεν ξέρω πώς το βάλανε, οκ έχει περάσει 1.5 χρόνος απτην κυκλοφορία, αλλά από μόνο του αξίζει τη συνδρομή και με το παραπάνω!

Άρα ουσιαστικά οποιοδήποτε game πέφτει σε αυτές τις 2 κατηγορίες πρακτικά το αποκτάω με ελάχιστο κόστος, ενώ φυσικά και κρατάω το PS4 για τα exclusives αλλά και τα games της Ubisoft που δεν έχουν συνδρομητικό. Tις ώρες που έχω παίξει Ghost Recon Wildlands και Assassins Creed Odyssey στο PS4 δε νομίζω να τις ξεπεράσουν *ΟΛΑ* τα games μαζί του xbox ακόμα και αν παίζω μέχρι να καεί η κονσόλα!

Προφανώς βέβαια αν ήταν να επιλέξω ΜΟΝΟ μία κονσόλα, θα ήταν μακράν το PS για τους γνωστούς λόγους. Πολύ χειρότερο το PS+ από το αντίστοιχο του XBOX αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, έτσι και αλλιώς όποιος τίτλος με ενδιαφέρει θα τον πάρω κατευθείαν, δεν θα κάτσω να περιμένω πότε και αν το βγάλει δωρεάν μέσω PS+. 

Αν εχεις και τις 2 κονσολες  ναι  δεν διαφωνω .Αυτος ο συνδυασμος ειναι ο ιδανικος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, greed είπε

Όταν η νιντεντο πουλάει τα exclusive της κοντά στα δίπλα νούμερα από του God of war δίχως καμία πτώση τιμής με μισές κονσόλες αλλά και πειρατεία τότε ναι απατο το λες άνετα. Μηδαμινά έσοδα για ΑΑΑ τίτλο της Sony και δεν είναι και ο μόνος.

Η Nintendo που ακριβώς κολλάει στο παρόν thread? Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. Είναι το #4 best seller (οκ, μαζί με το Last of us Remastered & Horizon), δηλαδή κάπου δε στέκει να λες ότι πήγε άπατο, ας φιλτράρουμε ρε παιδιά και λίγο τί λέμε έτσι? 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_PlayStation_4_video_games

Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκιο, μετράνε και τα games που έρχονται μαζί με console bundles ή όχι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, polaki είπε

Η Nintendo που ακριβώς κολλάει στο παρόν thread? Ας είμαστε λίγο ρεαλιστές. Είναι το #4 best seller (οκ, μαζί με το Last of us Remastered & Horizon), δηλαδή κάπου δε στέκει να λες ότι πήγε άπατο, ας φιλτράρουμε ρε παιδιά και λίγο τί λέμε έτσι? 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_PlayStation_4_video_games

Βέβαια για να πούμε και του στραβού το δίκιο, μετράνε και τα games που έρχονται μαζί με console bundles ή όχι? 


Η sony τα εχει βρει δυσκολα και ακομα πιο δυσκολα θα τα βρει αν δουλεψει ο ανταγωνισμος στη νεα γενια. 
Το οτι πουλαει η κονσολα (στην αρχη μπαινοντας μεσα και επειτα βγαζοντας ψυχουλα) αλλα το software της δεν αποδιδει καρπους ειναι μεγαλο πληγμα για την εταιρεια. 
Οποτε αναλογισου τι τιτλους θα εχει το ps5 και τι εσοδα. Αν παιξει μπαλα η ms με φουλ επιθετικη τιμολογηση θα παει ακλαφτη η sony με το ps5.
Γιατι αν δεν βγαζεις κερδος απο τις κονσολες περιμενεις να βγαλεις απο το software. Ελα ομως που και εκει βγαζεις ψυχουλα.. 100μυρια κονσολες ειπαμε ουτε το 1/10 σε αρκετα και το best seller της ουτε το 2/10. Σε τιμη φυσικα του 20€... Οποτε υπολογισε το χρημα που εφτασε στην εταιρεια και τους μετοχους...
Sega no2 προβλεπω. 
Μονη λυση να το γυρισει σε ΑΑ games και indies.. Εκτος αν αποφασισει να βαλει πλαφον τιμες στα παιχνιδια της οπως η νιντεντο.

Επεξ/σία από greed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greed είπε


Η sony τα εχει βρει δυσκολα και ακομα πιο δυσκολα θα τα βρει αν δουλεψει ο ανταγωνισμος στη νεα γενια. 
Το οτι πουλαει η κονσολα αλλα το software της δεν αποδιδει καρπους ειναι μεγαλο πληγμα για την εταιρεια. 
Οποτε αναλογισου τι τιτλους θα εχει το ps5 και τι εσοδα. Αν παιξει μπαλα η ms με φουλ επιθετικη τιμολογηση θα παει ακλαφτη η sony με το ps5.
Γιατι αν δεν βγαζεις κερδος απο τις κονσολες περιμενεις να βγαλεις απο το software. Ελα ομως που και εκει βγαζεις ψυχουλα.. 100μυρια κονσολες ειπαμε ουτε το 1/10 σε αρκετα και το best seller της ουτε το 2/10. Σε τιμη φυσικα του 20€... Οποτε υπολογισε χρημα που εφτασε στην εταιρεια και τους μετοχους...
Sega no2 προβλεπω. 

Φίλε μου τα λάθη τις sega έχουν συζητηθεί και εδώ αλλά υπάρχουν και στο youtube αλλά δεν είναι της παρούσης. 

Οι 2 εταιρείες δουλεύουν τελείως διαφορετικό μοντέλο, η MS προσπαθεί να σε δελεάσει με τις συνδρομές πηγαίνοντας το gaming σε SaaS μοντέλο. Σου λέει έχω 100 παιχνίδια, πλήρωνε 5€ και τράβα παίζε όσα θες. Και δουλεύει, γιατί εγώ από εκεί που είχα PS4 λέω ας πάρω ένα xbox να έχω αυτήν ακριβώς την πρόσβαση. Και δεν ξανααγόρασα PS4 game από Οκτώβριο.

Αυτό γίνεται για 2 λογους. Είτε επειδή κάποιος δεν θέλει να πληρώνει πολλά σε games οπότε σου λέει θα πληρώνω συνδρομή και ότι μου δώσει, είτε δεν έχει πολύ χρόνο οπότε σου λέει απ'το να αγοράζω games που δεν θα πολυπαίζω, ας κάνω μία συνδρομή να ξελ***νω μία στο τόσο. Απλό, και λειτουργικό. Ποδοσφαιράκι δεν είχα ποτέ αγοραστό, ε τώρα μέσω xbox παίζω καμιά φορά. Το ίδιο και NBA. 

Σου βάζει και τυράκι το να μπορείς να παίζεις και στο PC, οπότε θες να αράξεις casually καναπεδάρα? Μπες xbox. Θες να παίξεις λίγο πιο σοβαρά με keyboard και mouse μπας και σταυρώσεις κάνα kill (εγώ πάντως με το gamepad γίνομαι σουρωτήρι), άραξε στο γραφειάκι σου και παίξε στο PC. Φανταστική υπηρεσία πραγματικά. Κουμπώνεις πάνω και ένα EA access και είσαι άρχοντας (φυσικά υπάρχει και στο PS4). ΟΜΩΣ, πόσα λεφτά πραγματικά βγαίνουν από αυτά? Γιατί από τα 30$ το ΧΡΟΝΟ που είναι το EA Access με φόρους, πόσα να πηγαίνουν στην Microsoft? Τα 10? ΤΟ ΧΡΟΝΟ! Ενώ αν αγόραζα εγώ *ΕΝΑ* παιχνίδι σε retail τιμή, να που αμέσως τα ίδια και περισσότερα θα έβγαζε η MS από έναν τίτλο.. 

Η Sony απ'την άλλη σου λέει "εξακολουθώ να είμαι ή να το παίζω ηγέτης, άρα θα χρεώσω PSN+ μόνο και μόνο για να μου τα σκάτε για να παίξετε multiplayer, κι όποιος γουστάρει. Έχω και καμιά 10αριά exclusives που πατάνε κάτω τα αντίστοιχα του xbox, οπότε αράζω στα κέρδη μου".

Φαινομενικά λοιπόν, αυτές οι 2 εταιρείες απευθύνονται σε ένα διαφορετικό πελατειακό κοινό. Η Nintendo μιας που την ανέφερες, δεν ξέρω που απευθύνεται πλέον. Προσωπικά εγώ δεν έχω ούτε έναν φίλο που να έχει πλέον nintendo. Εξαιρώντας τα SNES και άντε μέχρι το N64... από το Gamecube και μετά, το απόλυτο μηδέν. Δεν αναφέρομαι στις φορητές συσκευές. 

Κάνω κάπου κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι συγκρίσεις ειναι ξεκάθαρα ανόητες. Ας πάρουμε τις αρχικές τιμές των κονσολών.Το One X οταν βγήκε ειχε 499. Οσο και να χτυπιέστε με 499 PC με την απόδοση του One X δεν υπάρχει. To Gears 5 σε 4Κ δεν ξεπερναει τα 30fps στο PC και με ολα low. Συγκρινετε βιντεο με το Ονε Χ και πειτε μου ποιο απο τα δυο μοιαζει ομορφοτερο. Ναι το PC κάνει και αλλες δουλειές. Αλλά δεν μας ενδιαφερει γιατι μιλάμε για gaming αυτη τη στιγμη. Γιατι και το XBOX μπορει να παιξει 4K Blu Ray ταινιες αλλά για καποιο λογο αυτο δεν το μετράμε ενω τα εξελοφυλλα ναι. Οπότε, οπως ειπα, ολα ειναι θεμα μπατζετ. Τι μπορεις και τι θελεις να δώσεις. Γιατι προφανως μια 3080 ti και ενα monitor 4k hdr 144 θα βγαζει μια αποδοση που οι κονσολες δεν θα δουνε ποτε. Αλλά δεν ειναι ολοι hardcore που παιζουν ολη μερα και ξοδευουν ολα τους τα λεφτα εκει. Δεν το κατακρινω. Καλα κανει οποιος ειναι. Αλλά η πλειοψηφια δεν ειναι. Και μια κονσολα που θα παιζει 4K 60 ειναι παραπάνω απο αρκετη για το μεγαλυτερο ποσοστο των gamer. Και οχι, το γεγονος οτι το Βαλχαλα θα τρεχει στα 30 δεν ειναι επιχειρημα, γιατι σε αυτο φταιει η Ubi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...