Προς το περιεχόμενο

Ubuntu σε εξωτερικο σκληρο δισκο(usb);


Miracle Worker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Long story short, μετα απο πολυβδομαδη μαχη να δημιουργησω ενα partition στον εσωτερικο σκληρο με Vista, παρεδωσα τα οπλα. 

Ισως χαζο, αλλα μπορω να εγκαταστησω τα Ubuntu απευθειας σε εξωτερικο σκληρο με USB και να τα bootαρω απο εκει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Ισως χαζο, αλλα μπορω να εγκαταστησω τα Ubuntu απευθειας σε εξωτερικο σκληρο με USB και να τα bootαρω απο εκει; 

Θεωρητικα ναι γινεται.Το εχω κανει με archlinux , αρα λογικα θα γινεται και με αλλες διανομες. Θες ομως γρηγορο εξωτερικο δισκο usb3.0/3.1 (κατα προτιμηση ssd external) για να μην αγανακτησεις την ωρα και την στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To usb3 δεν βοηθαει αν εχεις μηχανικο δισκο.
φιλε μαλλον για το MBR το κανεις. Και παλι θα χαλασει, και θα εχεις και αργη ταχυτητα. Μην το κανεις θα ελεγα. Μπαινοβγαζε σκληρους καλυτερα,

Τα windows vista μαλλον τα κρατας γιατι ειναι αυθεντικα.

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

To usb3 δεν βοηθαει αν εχεις μηχανικο δισκο.
φιλε μαλλον για το MBR το κανεις. Και παλι θα χαλασει, και θα εχεις και αργη ταχητητα. Μην το κανεις θα ελεγα. Μπαινοβγαζε σκληρους καλυτερα,

Τα windows vista μαλλον τα κρατας γιατι ειναι αυθεντικα.

Η πλακα ειναι οτι τα usb 3.0 / 3.1 / type-c εχουν μεγαλυτερη ταχυτητα απο εσωτερικο μηχανικο sata3. Αν σκεφτουμε οτι πολλοι ακομα δεν εχουν παει σε ssd , χειροτερα δεν θα ειναι τα πραγματα.
Το μονο τραγικο ισως να ειναι τα seek times για αυτο και ειπα οτι καλυτερα να παιξει με εξωτερικο ssd.
Aπο την αλλη το MBR δεν χαλαει , εννοω του εσωτερικου δισκου που εχει το κυριο λειτουργικο.Ο bootloader θα γραφτει στον usb δισκο...απλα θα πρεπει να παταει καποιο κουμπι που θα του βγαζει το boot menu για να επιλεγει ποιος δισκος θελει να μπουταρει ...

Ειχα καταφερει και ειχα εγκαταστησει archlinux σε εξωτερικο ssd type-c και δουλεψε ρολοι η φαση.Ο δισκος επιανε ταχυτητες ~ 400mb/s read/write..οποτε ηταν σαν να ειχα εσωτερικο sata3 ssd μετριας ποιοτητας :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε εγκατασταση ubuntu 18.04 LTS παρολο που επελεξα εγκατασταση MBR στον εξωτερικο, αν δεν ειχα τον εξωτερικο πανω δεν φορτωνε τιποτα. Επρεπε να γραψω exit για να αρχισει να φορτωνει τα win.

εκανα format τελικα και τους 2 δισκους

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zerg13 είπε

Σε εγκατασταση ubuntu 18.04 LTS παρολο που επελεξα εγκατασταση MBR στον εξωτερικο, αν δεν ειχα τον εξωτερικο πανω δεν φορτωνε τιποτα. Επρεπε να γραψω exit για να αρχισει να φορτωνει τα win.

εκανα format τελικα και τους 2 δισκους

έπρεπε να το ψαξεις λίγο για να αποφύγεις   το format  https://www.linuxinsider.gr/forum/tutorials/1484/linux-se-exoteriko-skliro-diorthomeno

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγνώμην για την εξαφάνισή μου, νόμιζα ότι παίρνεις ειδοποιήσεις όταν κάποιος ποστάρει στο νήμα σου. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Τελικά, δοκίμασα να εγκαταστήσω τα Ubuntu με το σκληρό συνδεδεμένο και μου έβγαζε error και γενικότερα κόλλαγε η εγκατάσταση. Εν συνεχεία, τον αποσύνδεσα, για να τον συνδέσω όταν μου ζητηθεί από τον installation wizard, όπως διάβασα στο ίντερνετ, αλλά ως δια μαγείας το Ubuntu installation disc μου πρότεινε αυτήν τη φορά να επιλέξω πόσα από τα ελέυθερα gb θέλω να δώσω στα Ubuntu, χωρίς να έχω κάνει partition. Εν τω μεταξύ, είχα αποδεσμεύσει άλλα 200 gb (+70 τα αρχικά), όμως παρά τα πολύωρα defragments τα βιστα μου έδιναν 0 gb για partition(70gb από 70gb ελεύθερο χώρο πριν). Αυτό όμως δεν επηρρέασε τα Ubuntu and here we are . 😀

Στις 16/5/2020 στις 2:06 ΜΜ, metropontikas είπε

να κάνω μια οφφτοπικ ερωτηση; για ποιο λογο χρησιμοποιεις βιστα ts;

Τα βίστα είναι αυθεντικά και έχω και office 2007 από τη σχολή, + αρκετά προγράμματα και παίγνια που αν και είναι free ή σπασμένα, δεν έχω την όρεξη να τα ξανακατεβάζω. Και είμαι και λίγο hoarder η αλήθεια είναι. Βασικά αυτό είναι το κυριότερο.😋

Προς το παρόν εγκατέστησα το Steam, που δεν έπαιζε στα βίστα και εγκατέστησα καποια ρετρό παιχνιδάκια που ήθελα. Κατά τα άλλα ακόμα είμαι στις δοκιμές. Αλλά αυτά τα αγγλικά και τα ελληνικά πως τα αλλάζεις; Δε δουλεύει το αλτ+σιφτ...😑

Επεξ/σία από Miracle Worker
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Αλλά αυτά τα αγγλικά και τα ελληνικά πως τα αλλάζεις; Δε δουλεύει το αλτ+σιφτ...

18.04 ctrl+shift to change language

https://askubuntu.com/questions/1029588/18-04-ctrlshift-to-change-language/1029605#1029605

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Τα βίστα είναι αυθεντικά

Επειδη δεν βλεπω να εχεις καταλαβει την αποτυχια του λειτουργικου αυτου , εδω σε εχω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, gakos1112 είπε

Σε εμένα δε δούλευε ούτε το ctrl-shift ούτε το alt-shift, αλλά από ότι φαίνεται δουλεύει το windows+space, αλλά είναι λίγο περίεργος συνδυασμός.

Αυτές τις εντολές που λένε "install it" που τις βάζουμε, στο αντίστοιχο command_prompt;

11 λεπτά πριν, mphxths είπε

Επειδη δεν βλεπω να εχεις καταλαβει την αποτυχια του λειτουργικου αυτου , εδω σε εχω :)

Μόλις άρχισα να το βλέπω πριν λίγες μέρες, δεν έφτασα ακόμα εκεί. 😅

Επεξ/σία από Miracle Worker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Miracle Worker είπε

Αυτές τις εντολές που λένε "install it" που τις βάζουμε, στο αντίστοιχο command_prompt;

Στο Τερματικο η Terminal

https://www.wikihow.com/Open-a-Terminal-Window-in-Ubuntu

Using apt-get Commands In Linux [Complete Beginners Guide]

https://itsfoss.com/apt-get-linux-guide/

Επεξ/σία από gakos1112
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα πάντως η εγκατάσταση σε εξωτερικό δίσκο δεν είναι κάποια δύσκολη διαδικασία. Εγώ εδώ και πολύ καιρό χρησιμοποιώ μόνο εξωτερικό ssd για linux για να είναι portable. Και εχω εγκαταστήσει χωρίς πρόβλημα Ubuntu, Mint, Arch, Manjaro, PopOS. Μόνο το Arch ήθελε κάποιες επιπλέον κινήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...