Προς το περιεχόμενο

καλό mouse για video editing και γενικη πολυωρη καθημερινη χρηση??


MasterX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να παρω ενα νεο mouse..
ξεκινησα να ασχολουμαι με video editing και επειδη εχω ξεμεινει εδω και ενα χρονο με ενα Logitech G102 που ειναι καπως ελαφρυ (για χρόνια ειχα Logitech G500 μεχρι που αρχισε να κανει αποσυνδεσεις σα να χαλασε το καλωδιο του) λεω να παω σε κατι αρκετα καλυτερο.

Χρηση εκτος video editing, θα ειναι και κανα FPS game που και που, music production, αλλα και γενικωτερα μεγαλη καθημερινη χρηση σε browsing και αλλα.. οποτε να βολευει και για γενικη πολυωρη καθημερινη χρηση.
Budget θα ελεγα 50-100 αν κατι αξιζει..
Επισης θα προτιμουσα σε ενσυρματο..αλλα δεχομαι προτασεις και σε ασυρματα και βλεπουμε.


Με ψηνει και κατι σαν το Razer Naga Trinity κυριως για τα εξτρα πληκτρα, αλλα δεν γνωριζω ποσο βολικα θα σε video editing και games και αν αξιζει γενικα.. λένε οτι ειναι και σχετικα βαρυ στα 120γρ...
πειτε αν εχετε σχετικη εμπειρια και για αυτο το στυλ ποντικιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ποντικια εχω. Το Logitech Mx Master (το πρωτο πρωτο που βγηκε) και το Roccat Tyon.

Το Mx master εχει το δυνατο σημειο της ασυρματης χρησης. Ακομα και σε παιχνιδια, δεν νομιζω να νιωσεις καποιο Lag. τουλαχιστον τοσα χρονια εγω δεν ειχα ποτε θεμα. Πλεον εχουν βγει και mx master 2 και 3s τα οποια ειναι ακομα καλυτερα και με Θυρα usb type C.

Για fps παιχνιδια το tyon πραγματικα τα σπαει μιας και εχει στο μερος του αντιχειρα ενα διακοπτη τυπου πανω-κατω που παντα επιστρεφει στο κεντρο , που μπορεις να το χρησημοποιησεις για side-peeking δεξια αριστερα (Q και E δηλαδη). Και επειδη ειναι πληρως προγραμματιζομενο μπορεις να το παραμετροποιησεις οπως θες μεσω του προγραμματος, να φορτώσεις καποια προφιλ στην Onboard μνημη και το δουλευεις και χωρις προγραμμα. αρα για editting πιστευω ειναι καλυτερο του mx master, γιατι εχει 15 περιπου προγραμματιζομενα πληκτρα. 

Απο εκει και περα οτι σε βολευει, γιατι παιζει θεμα και τι grip εχεις συνηθίσει. Εγω πχ ειμαι claw grip και ειναι ιδανικα και τα 2. βεβαια και με palm grip δε θα χεις θεμα. Αυτα, ελπιζω να βοηθησα 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, handsomegamer είπε

2 ποντικια εχω. Το Logitech Mx Master (το πρωτο πρωτο που βγηκε) και το Roccat Tyon.

Το Mx master εχει το δυνατο σημειο της ασυρματης χρησης. Ακομα και σε παιχνιδια, δεν νομιζω να νιωσεις καποιο Lag. τουλαχιστον τοσα χρονια εγω δεν ειχα ποτε θεμα. Πλεον εχουν βγει και mx master 2 και 3s τα οποια ειναι ακομα καλυτερα και με Θυρα usb type C.

Για fps παιχνιδια το tyon πραγματικα τα σπαει μιας και εχει στο μερος του αντιχειρα ενα διακοπτη τυπου πανω-κατω που παντα επιστρεφει στο κεντρο , που μπορεις να το χρησημοποιησεις για side-peeking δεξια αριστερα (Q και E δηλαδη). Και επειδη ειναι πληρως προγραμματιζομενο μπορεις να το παραμετροποιησεις οπως θες μεσω του προγραμματος, να φορτώσεις καποια προφιλ στην Onboard μνημη και το δουλευεις και χωρις προγραμμα. αρα για editting πιστευω ειναι καλυτερο του mx master, γιατι εχει 15 περιπου προγραμματιζομενα πληκτρα. 

Απο εκει και περα οτι σε βολευει, γιατι παιζει θεμα και τι grip εχεις συνηθίσει. Εγω πχ ειμαι claw grip και ειναι ιδανικα και τα 2. βεβαια και με palm grip δε θα χεις θεμα. Αυτα, ελπιζω να βοηθησα 😁

θα ελεγα για το grip μου οτι ειναι κατι στο ενδιαμεσο, καθως εχω μακρυ χερι και τωρα που το προσεχω το G102 ειναι μικρο για να καλυψει ολη τη παλαμη μου.. επισης χρησιμοποιω και ενα LOGILINK ID0136 WRIST REST GEL PAD

IMG_20200518_162453_.jpg.5157ed3f4ef416cc20abc9129f102b25.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινω και παλι το tyon. κανει για ολα τα grip, ειναι βαρυ στα 126γρ και εχει 14 κουμπια (+2 αν προσθεσεις τις κινησεις τις ροδελας μπρος-πισω). αμα τα συνδιασεις με τις εναλλαγες προφιλ, το κανεις ενα εργαλειο για ολες τις χρησεις

SZQgC9C.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, gamanos είπε

Για τέτοιες δουλειές θα κοιτούσα και κάνα vertical

https://www.bestprice.gr/cat/2569/pontikia.html?q=vertical+mouse

κάποιοι συνεργάτες ορκίζονται σε αυτά. Όπως και wacom βέβαια.

γενικα αυτα δε θα ειναι και πολυ βαρια για αν τα σερνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω, ο καθένας όπως έχει μάθει

Ο ένας μοντέρ δουλεύει με vertical

Ο άλλος σε Post Production χορεύει με το wacom μεταξύ συστημάτων.

Δεν ξέρω να σου πω, είναι και κομμάτι προσωπικό θέμα, απλά ρίξε μια ματιά αν τα βρίσκεις ελκυστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gamanos είπε

Τι να σου πω, ο καθένας όπως έχει μάθει

Ο ένας μοντέρ δουλεύει με vertical

Ο άλλος σε Post Production χορεύει με το wacom μεταξύ συστημάτων.

Δεν ξέρω να σου πω, είναι και κομμάτι προσωπικό θέμα, απλά ρίξε μια ματιά αν τα βρίσκεις ελκυστικά.

ναι καταλαβαινω τι λες..
εγω βασικα ειμαι σχετικα καινουργιος στο αθλημα οποτε δεν ξερω τι θα με βολευε καλυτερα.
Ειπα να ρωτησω εδω ωστε να παρω γνωμες και απο αλλους που εχουν σχετικη εμπειρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για office productivity χρησιμοποιω το MX Master 3. Ειναι ο,τι καλυτερο εχω χρησιμοποιησει ποτε σε ποντικι. Πληρως παραμετροποιησιμο αναλογα την εφαρμογη που χρησιμοποιω. Ουσιαστικα δουλευεις με το ενα χερι. USB type C αλλα και ασυρματο με μπαταρια που κραταει μηνες. Πολυ βολικο στο δικο μου χερι. Θεωρω πως αξιζει να βρεις καποιο να δανειστεις για λιγες μερες και να δουλεψεις με αυτο. Σε gaming δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε μιας και εχω αλλο ποντικι. Τιμη νομιζω ειναι στα 99 απο Logitech.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...