Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία E-shop-ΑΠΟΡΙΕΣ


micros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι στην αναζήτηση συνεργάτη για ένα e-shop
 που χρειάζομαι και όπως καταλαβαίνετε έχω μιλήσει με πολλές εταιρείες που μου πρότειναν 1002 διαφορετικά πράγματα με κοστολόγια απο τιμές πολυ οικονομικές μέχρι τιμές διαμερίσματος και δεν θεωρώ ότι είναι υπερβολικά περίπλοκο αυτό που ζητάω.

Άλλος magenda, άλλος presta άλλος magenda 2, άλλος 12.000ευρω άλλος 6.000 για τα ίδια πράγματα...

Αυτό που ζητάω είναι αρχικά να μπορεί να δεχτεί αρκετά 
προϊόντα (μινιμουμ 10.000), με κατηγορίες αρκετές και πολλά πεδία και να συνδέεται με το soft1.Όταν λέω να συνδέεται όχι απλά να αφαιρεί πωλήσεις ή να προσθέτει απόθεμα σε αποθήκες και καταστήματα αλλά να κάνω την εισαγωγή προϊόντων με excel(τα οποία θα περιέχουν όλα τα στοιχεία που χρειάζεται+φωτογραφίες 360 κτλ).Το soft1 είναι και αναβαθμισμένο ήδη σε καλύτερη έκδοση.

Κάποιος που να 
έχει φτιάξει κάτι ανάλογο? Κάποιος που να του κατασκεύασαν  κάτι ανάλογο ώστε να μου πει το σετάρισμά του και εμπειρίες χρήσης?

Κάποιος επαγγελματίας ίσως που μπορεί να μου δώσει ακόμα και προσφορά(έπειτα φυσικά 
από τηλεφωνική συνομιλία και σοβάρης ανάλυσης του έργου που θέλω να αναλάβει)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σαν πρώην κάτοχος e-shop στημένο σε ματζέντα 2 μπορώ να σου πω ότι πραγματικά κάνεις παπάδες με αυτό αλλά επειδή είναι λίγοι σχετικά αυτοί που ασχολούνται με το ματζέντα έχει πολύ υψηλό κόστος μηνιαίας συντήρησης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόστος υλοποίησης εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, ένας από τους οποίους όπως ανέφερες είναι και το γεφύρωμα με SoftOne. Για να πάρεις μία εικόνα, μόνο η γέφυρα υπολόγιζε 1000 με 1500 ίσως και λίγο παραπάνω, όταν μιλάμε για WooCommerce. Φαντάζομαι κάτι αντίστοιχο στο x2 κόστος και σε Magento. 

Βγάζοντας αυτό στην άκρη, κόστος προσθέτουν κάποια πράγματα όπως τρόποι πληρωμης και μεταφορικών, καθώς και συνδυασμοί των δυο. Ως παράδειγμα συνδιασμού φαντάσου έχει άλλο κόστος το να πεις ξερά "αντικαταβολή, τραπεζική κατάθεση, κάρτα, paypal", και άλλο να πεις, αν επιλέξει κάποιος αντικαταβολή ΜΗΝ εμφανίσεις πχ τα δωρεάν μεταφορικά. Επίσης άλλο κόστος μεταφορικών ανά κιλό (πχ μέχρι 2 κιλά = 2,5€ και μετά +1€ ανά έξτρα κιλό) και άλλο να πεις ότι "αν το προϊόν είναι μεγαλύτερο από 1x1x1 ΟΓΚΟ, τότε χρέωσε τάδε μεταφορικά". 

Ειδικά για τα μεταφορικά, άλλο να πεις σκέτες χρεώσεις που βάζεις χεράτα, και άλλο να θέλεις online σύνδεση με τις μεταφορικές ώστε να βγαίνει και το voucher απευθείας στην παραγγελία. Για παράδειγμα, την online σύνδεση υπολόγιζε την σίγουρα 200-300€ επιπλέον. 

Από κει και πέρα έχουμε τα φίλτρα αναζήτησης (άλλο να φιλτράρεις πχ Μέγεθος ή χρώμα ή παπούτσια και άλλο να φιλτράρεις μέγεθος 43 ΚΑΙ χρώμα λευκό ΚΑΙ παπούτσια running), και ένα σορό άλλα πράγματα τα οποία αν δεν έχουν συζητηθεί εξ'αρχής, η προσφορά που θα λάβεις θα έχει 2 σενάρια.. ή που η εταιρεία θα τα έχει λάβει υπόψη της και άρα θα σε χρεώσει παραπάνω για κάτι που ΙΣΩΣ να ΜΗΝ χρειάζεσαι, είτε δεν θα το λάβει υπόψη (που είναι και το σωστότερο, αν και είναι λάθος να μη σε ρωτήσουν εξ'αρχής) και θα έχεις χαμηλότερο κόστος.. αλλά αν στην πορεία τους πεις το θέλω, εκεί ίσως να υπάρξει μία μικροπαρεξήγηση... Γιατί εκείνοι σωστά δεν σε χρέωσαν, και εσύ "σωστά" από πλευρά σου το θες.. αλλά δεν το είχες ζητήσει, και εκείνοι δεν σε είχαν ρωτήσει αν και θα όφειλαν, για να μην υπάρξει αυτή η παρεξήγηση..

Επίσης Skroutz σε ενδιαφέρει? Έχει και αυτό το κόστος του. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/5/2020 στις 6:43 ΜΜ, micros είπε

Καλησπέρα σε όλους,
είμαι στην αναζήτηση συνεργάτη για ένα e-shop
 που χρειάζομαι και όπως καταλαβαίνετε έχω μιλήσει με πολλές εταιρείες που μου πρότειναν 1002 διαφορετικά πράγματα με κοστολόγια απο τιμές πολυ οικονομικές μέχρι τιμές διαμερίσματος και δεν θεωρώ ότι είναι υπερβολικά περίπλοκο αυτό που ζητάω.

Άλλος magenda, άλλος presta άλλος magenda 2, άλλος 12.000ευρω άλλος 6.000 για τα ίδια πράγματα...

Αυτό που ζητάω είναι αρχικά να μπορεί να δεχτεί αρκετά 
προϊόντα (μινιμουμ 10.000), με κατηγορίες αρκετές και πολλά πεδία και να συνδέεται με το soft1.Όταν λέω να συνδέεται όχι απλά να αφαιρεί πωλήσεις ή να προσθέτει απόθεμα σε αποθήκες και καταστήματα αλλά να κάνω την εισαγωγή προϊόντων με excel(τα οποία θα περιέχουν όλα τα στοιχεία που χρειάζεται+φωτογραφίες 360 κτλ).Το soft1 είναι και αναβαθμισμένο ήδη σε καλύτερη έκδοση.

Κάποιος που να 
έχει φτιάξει κάτι ανάλογο? Κάποιος που να του κατασκεύασαν  κάτι ανάλογο ώστε να μου πει το σετάρισμά του και εμπειρίες χρήσης?

Κάποιος επαγγελματίας ίσως που μπορεί να μου δώσει ακόμα και προσφορά(έπειτα φυσικά 
από τηλεφωνική συνομιλία και σοβάρης ανάλυσης του έργου που θέλω να αναλάβει)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Για τέτοιο project μην πας σε freelancer, εμπιστεύσου εταιρεία οπωσδήποτε. Είναι αρκετά περίπλοκο για κάποιον freelancer και όχι τόσο στο να δημιουργήσει, αλλά να στο συντηρήσει στην πορεία. Και για να στο φτιάξει τώρα θα κάνει custom πράγματα, που όταν κάποια στιγμή σταματήσει ο άνθρωπος να σε υποστηρίζει (είναι δεδομένο) καμία εταιρεία δεν θα αναλάβει να διορθώσει / αναβαθμίσει / βελτιώσει. Συνεπώς θα πάνε χαμένα χρήματα και κόπος. 

Εταιρείες υπάρχουν στην Ελλάδα από πανάκριβες έως vfm. Βρες μια εταιρεία όχι ιδιαίτερα γνωστή σε όνομα, που να έχει όρεξη και να θέλει να αποκτήσει νέους πελάτες και να μεγαλώσει (για να σου δώσει προσοχή), αλλά να έχει σίγουρα κάποια sites πελατολόγιο να σου δείξει (που είναι εμφανές και σαφές ότι έφτιαξαν αυτοί). Οι μεγάλες πέρα από πιο ακριβές, θα σε δουν σαν ακόμα ένα πελατάκι και ότι και να ζητάς στο μέλλον θα αργεί και θα είναι ακριβό.

Ως προς την πλατφόρμα, καλύτερα μην επιλέξεις πλατφόρμα, αλλά συνεργάτη. Αν λοιπόν στην έρευνα αγοράς καταλήξεις ότι η ΧΧΧ εταιρεία μπορεί να υλοποιήσει όσα θες, όπως θες, στο budget που θες και σε έχει κερδίσει ως συνεργάτης, εμπιστεύσου το cms που αυτοί γνωρίζουν καλύτερα και έχουν και δείγματα δουλειάς. Διαφορετικά αν τους πεις θέλω την YYY πλατφόρμα γιατί έτσι θέλω - ακόμα και θα ήταν λίγο πιο αποδοτική στα ζητούμενα σου - αν η εταιρεία δεν την κατέχει και τόσο, για να μη σε χάσει από πελάτη θα σου πει ναι οκ το αναλαμβάνουμε και ίσως εν τέλει πάρει για το project κάποιον freelancer για να στο εκτελέσει, με τα αποτελέσματα μετά από κάποιο  διάστημα να είναι το ίδιο με το να επιλέξεις εξαρχής freelancer.

Αν έχεις άλλες απορίες ρώτα ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@thanosbrt

ότι γράφεις ισχύει 100%

απλά μου έρχονται στο μυαλό μανι μανι 3-4 εταιρίες που κρέμασαν τους πελάτες τους όταν ανέβαιναν οι απαιτήσεις

παραδείγματα πχ σε γνωστή εταιρία του χώρου που έφτιαχνε μόνο eshop φαρμακεία και κοστολογούσε και 400-500 τον μήνα μόνο το support

και δεν έφτιαχναν ούτε τα μισά και ποτέ στην ώρα τους

εν κατακλείδι όπως υπάρχουν τραγικοί freelancer υπάρχουν και τραγικές εταιρίες

θέλει ψάξιμο - συστάσεις - συμβόλαιο με τα πάντα γραμμένα

τι κάνει ποιος, πότε, που αρχίζει που τελειώνει η εργασία του και πόσο την κοστολογεί

 

πάνω σε αυτό και μόνο στην επιλογή της πλατφόρμας βάζω ένα σημαντικό + στο woocommerce

γιατί ενώ μπορώ να δεχτώ οποιοιδήποτε - σε σχέση με άλλες πλατφόρμες

υπάρχει πολύ περισσότερος κόσμος και με αυξητική τάση που ασχολείται με αυτό

και από freelancers και από εταιρίες, οπότε λιγότερες πιθανότητες να μείνεις ξεκρέμαστος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να προσθεσω (ή να επεκτεινω αν θελετε) σε αυτο που ειπε ο thanos, προσοχη με τις custom λυσεις, με αυτο τον τροπο παντρευεσαι αυτον που στο εφτιαξε. 
 

Τα τελευταια 2 χρονια εφτιαχνα μια custom ecommerce (τυπου bigcommerce) λυση που προοριζεται για SaaS και το εζησα καλα αυτο (ο πελατης να εξαρταται μονο απο εσενα).

Επεξ/σία από Predatorkill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...