Προς το περιεχόμενο

Σκονη στην Dell Alienware AW3418DW


Δημητρης Τ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορασα πριν 2 μηνες μια εκπληκτικη ultrawide curved gsync οθονη υπολογιστη της dell την Alienware AW3418DW.

Ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο την ποιοτητα του προιοντος αλλα θελω να ρωτησω τους ποιο σχετικους του φορουμ της εξκης ερωτηση

Στην επανω πλευρα της οθονης υπαρχουν οπες για να αεριζεται το εσωτερικο της. Επειδη στο γραφειο που την χρησιμοποιω υπαρχει λογω της κατασκευης και της θεσης του κτισματος καθημερινμα μεγαλη ποσοτητα σκονης υπαρχει κινδυνος σε μελλοντικο χρονο να μπαινει στις οπεςκαι να μου βγαλει προβλημα? Υπαρχει καποιος τροπος προστασιας με ενα καλλυμα που θα μπορουσα να αγορασω για να την προστατεψω απο την σκονη και ενδεχομενη μελλοντικη βλαβη απο υπερθερμανση ή εαν εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη λυση?

 

Επισης με μια γρηγορη ματια που εριξα στο Σκρουτζ ειδα μολις τωρα οτι η τιμη της στου 2 μηνες που την αγορασα εχει πεσει κατα 200 ευρω. Τι εγινε ρε παιδια και επεσε τοσο πολυ η τιμη της ?

Απο τα 980 ευρω που την αγορασα η τιμη της ελλατωθηκε στα 780 ευρω ?

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται πως δε καλυπτεις τις οπες με κανενα καλυμμα, μιας και θα προκαλεσεις χειροτερο προβλημα. Αν θεωρεις οτι εχεις τοσο θεμα φροντιζε τακτικα πχ 1 φορα το μηνα ή το διμηνο να φυσας μεσα απο τις οπες με ενα blower για να φευγει η σκονη. Αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιο κινουμενο part, οπως ανεμιστηρακια,  η σκονη δε πρεπει να σου προκαλεσει καποιο προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asmilon είπε

Εννοειται πως δε καλυπτεις τις οπες με κανενα καλυμμα, μιας και θα προκαλεσεις χειροτερο προβλημα. Αν θεωρεις οτι εχεις τοσο θεμα φροντιζε τακτικα πχ 1 φορα το μηνα ή το διμηνο να φυσας μεσα απο τις οπες με ενα blower για να φευγει η σκονη. Αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει καποιο κινουμενο part, οπως ανεμιστηρακια,  η σκονη δε πρεπει να σου προκαλεσει καποιο προβλημα.

Σε ευχαριστω φιλε asmilon. Σκεφτομαι να καλυπτω τις οπες οταν δεν θα την εχω σε λειτουργια.

Στο εντωμεταξυ οταν εργαζομαι σε καποιο σχεδιαστικο προγραμμα που απαιτει μνημη, οταν την ακουμπαω στο συγκεκριμενο σημειο καιει στην κυριολεξια.

Θελω να πιστευω οτι λογο κοστους του προιοντος και εμπειρια της εταιριας δεν θα μου βγαλει μελλοντικα προβλημα με την υπερθερμανση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οθόνη γενικά είναι πιο ζεστή από πχ 24άρες που καίνε 10-20watt. Τι φωτεινότητα την έχεις ρυθμίσει?

επίσης οι οπές κάνουν ένα zig-zag οπότε δεν θα γεμίζει τόσο εύκολα και έχει και από κάτω τρύπες για αερισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Razor-manolis είπε

Η οθόνη γενικά είναι πιο ζεστή από πχ 24άρες που καίνε 10-20watt. Τι φωτεινότητα την έχεις ρυθμίσει?

επίσης οι οπές κάνουν ένα zig-zag οπότε δεν θα γεμίζει τόσο εύκολα και έχει και από κάτω τρύπες για αερισμό

Στο 75% εχω ρυθμισει την φωτεινοτητα και εχω κουμπωσει την οθονη με μια gigabyte rtx 2080

Επισυναπτω φωτογραφια με τις οπες που δεν ειναι ζιγκ ζαγκ 

οπες.jpg

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίταξέ τες με ένα φως, την ίδια έχω

για την φωτεινότητα την έχω 25-45%, στα 75% που την δοκίμασα με πόνεσαν τα μάτια μου

δες από review τα watt -> review

Maximum Brightness (100%)

-

63.4

Minimum Brightness (0%)

-

26.0

Επεξ/σία από Razor-manolis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Razor-manolis είπε

Κοίταξέ τες με ένα φως, την ίδια έχω

για την φωτεινότητα την έχω 25-45%, στα 75% που την δοκίμασα με πόνεσαν τα μάτια μου

δες από review τα watt -> review

Maximum Brightness (100%)

-

63.4

Minimum Brightness (0%)

-

26.0

την εχεις overclock στα 120 hz ? την αφησα στα 100 να μην την ζορισω γιατι διαβασα reviews οτι στα 120 Hz παρουσιαζει screen flickering

Στο 75% εχω την φωτεινοτητα στις ρυθμισεις της οθονης, αλλα εχω κουμπωσει το 50% απο τις ρυθμισεις της nvdia και απολαμβανω τα χρωματα !!!! 

Επεξ/σία από Δημητρης Τ.
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έχω στα 120 από όταν την πήρα (1,5 χρόνο) και δεν είχα κανένα θέμα

το brightness δεν ξέρω πως δουλεύει όταν πειράζεις το software.. μπορεί να καις 15watt παραπάνω χωρίς λόγο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι Dell κάντε μία δοκιμή μήπως δουλεύει με το Dell Display manager, εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια, 75 brightness όταν μπαίνει ο ήλιος από το παράθυρο το πρωϊ, 50 το απόγευμα, 20 το βράδυ με ένα click αντί να πειράζω τα κουμπιά της οθόνης.

Στις 20/5/2020 στις 6:28 ΜΜ, Δημητρης Τ. είπε

εχω κουμπωσει το 50% απο τις ρυθμισεις της nvdia και απολαμβανω τα χρωματα !!!! 

Να έχεις υπόψη σου ότι όταν αλλάζεις το brightness/contrast/gamma από τις ρυθμίσεις της NVIDIA καταστρέφεις την ποιότητα της εικόνας. Το 50% που γράφεις είναι το default οπότε σημαίνει καμία αλλαγή αλλά αν το πας πχ 30% τότε θα χάσεις τρομαχτικά σε ευκρίνεια. Αν ο στόχος σου είναι τα πιο έντονα ψεύτικα χρώματα τότε μπες στις ρυθμίσεις της οθόνης, διάλεξε custom color και αύξησε το saturation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...