Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμα 880.000 ευρώ σε τέσσερις επιχειρήσεις για παράβαση της νομοθεσίας για την προστασία του καταναλωτή


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη μιση ευθύνη την έχει το skroutz με τον κάθε απατεώνα που βάζει στην πλατφόρμα του. Απαράδεκτοι παλιότερα δεν ήταν έτσι. Όσο περνάει ο καιρός το επισκέπτομαι όλο και λιγότερο μιας και ούτε οι αξιολογήσεις δεν είναι έμπιστες. 

 

Η λύση είναι απαγόρεψη όσοι ζητάνε μόνο κατάθεση ή κάρτα. 

Απαγόρεψη σε όσα μαγαζάκια της πλάκας δεν κόβουν άμεσα τιμολόγιο απλα με το αφμ

Απαγόρεψη σε όσους γράφουν 2 3 μέρες αλλά τελικά είναι 20 30 μέρες. 

 

Το skroutz έχει πιάσει πάτο και δυστυχώς τη πατάει ο καταναλωτής που το skroutz για αυτό δημιουργήθηκε για να τον προστατέψει. Αντιθέτως έχει γίνει χώρος απατεώνων και μια φάκα παγίδα για τον αθώο καταναλωτή. Μείνετε μακριά η πρώτα μιλάτε στο τηλέφωνο με το κατάστημα και ποτέ κατάθεση. Σεβαστείτε τα χρήματα σας τα οποία μόνο εύκολα δεν βγαίνουν στις μέρες μας. 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τοσα χρονια η υπηρεσίες προστασίας του καταναλωτή στην Ελλάδα είχαν κωμικό χαρακτήρα! 

μπράβο που έγινε μια τόσο δυνατή αρχή επιτέλους να εποπτεύει σωστά και όχι να πιάνονται απο το πολύ ξύσιμο οι υπάλληλοι με αποτέλεσμα να νοιώθουμε παντελώς απροστάτευτοι τόσα χρόνια 

7 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Δεν ξέρω αν έχετε προσπαθήσει ποτέ να κάνετε αρνητική κριτική σε κατάστημα του Σκούτζ. Πρόσφατα που προσπάθησα να αφήσω για μαγαζί που κλασικά δίνει πολύ χαμηλή τιμή Παρασκευή και τη Δευτέρα σου ακυρώνει ότι δήθεν τελείωσε το στόκ, πρέπει να περάσεις ολόκληρη διαδικασία πιστοποίησης και σου απαγορεύουν για παράδειγμα να γράψεις "μακριά απο το κατάστημα" κτλ κτλ. μπας και σώσεις κανέναν να μην προπληρώσει.

 

 

το εχω παθει... καταθεσα ποσο στη τραπεζα (δε δουλεύω το ebanking και εχασα μιση μέρα) για το s7 edge και καπακι επικοινωνούν μαζι μου οτι εγινε λάθος και πρέπει να συμπληρώσω ακόμα σαράντα ευρω! 

 

προσπαθησα να κανω πολλές φορές αρνητική κριτική στο σκρουτζ για την εμπειρία που είχα αλλά αρνιόταν να τη δημοσίευσει...

 

φέρει τεράστια ευθύνη και το σκρουτζ σε όλο αυτό που γίνεται! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά για το skroutz:  "Χέρι που σε ταΐζει δεν το δαγκώνεις" !!!
Επιχείρηση είναι (
skroutz) όχι φίλος σας, γιατί να φέρνει ευθύνη όταν δεν φέρνουμε ευθύνες στους ίδιους μας εαυτού μας που αγοράζουν κάποια άτομα με προπληρωμή??
Ναι προπληρώνω και εγώ αλλά amazon σοβαρή εταιρία.. καθυστέρησε να έρθει το δέμα μου και μου έκαναν δώρο επιστροφή τα μεταφορικά στη κάρτα μου λόγο είναι σοβαρή εταιρία όχι όμως να προπληρώσεις το καφενείου του καραγκιόζη, έλεος, τραγικό αυτό!!
Μου θυμίζει ο ηλίθιος και ο πανηλίθιος μαντέψτε ποιος είναι ο ηλίθιος και ποιος ο πανηλίθιος? ο καταναλωτής ή ο επιχειρηματίας (που έκανε αυτή τι κομπίνα) είναι ο ηλίθιος και ποιος ο πανηλίθιος!! Peace :D

 

Επεξ/σία από silver_22
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο θα ξεσκαρταρει το σκρουτζ άλλο τόσο οι τιμές θα είναι κοντά στις πραγματικές και θα σταματήσει η αηδία των πωλήσεων με 1€ κέρδος σαν κραχτη και παράλληλες εισαγωγές χωρίς κανένα suppprt από πίσω.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σκρουτζ δεν θεωρω ότι φέρει κάποια ευθύνη. Στην τελική μια πλατφόρμα σύγκρισης τιμών είναι που δίνει την δυνατότητα στον καταναλωτή να αξιολογήσει ο ίδιος το κατάστημα. 2020 και ακόμα πληρώνει κάποιος της μετρητοίς και μάλιστα όλο το ποσό...αν είναι δυνατόν.

 

ΥΓ: προσωπικά όταν βλέπω κατάστημα που δεν δέχεται την αντικαταβολή απλά το προσπερνάω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, selin323 είπε

2020 μονο ενας χαζος θα πληρωνε χρηματα πριν ,,,,να  τσιγκουνευεται 3 ευρω αντικαταβολης , ερχεται το κινητο  πας και το πληρωνεις κουριερ , καμια δικαιολογια για τον καταναλωτη ,

Συνέχεια αγοράζω με πληρωμή σε τράπεζα και πότε δεν είχα θέμα... 

Τα προϊόντα πάντα έρχονταν στην ώρα τους και σωστά... 

Τελευταία αγορά από Γερμανό 700€...

Οποτε βλάκας είσαι όχι γιατί κατέθεσες τα χρήματα στην τράπεζα αλλά γιατί πίστεψες ότι θα πάρεις τηλέφωνο των 1000€ μόνο 500€...

7 ώρες πριν, Arkin είπε

Το skroutz έχει πιάσει πάτο και δυστυχώς τη πατάει ο καταναλωτής που το skroutz για αυτό δημιουργήθηκε για να τον προστατέψει.

Το Σκρουτζ είναι ιδιωτική εταιρία και δημιουργήθηκε για το κέρδος.... 

Στο τέλος θα το βγάλετε και φιλανθρωπικό ίδρυμα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκέμβριο μήνα αγόρασα κινητό από το shop44 και, παρ' όλο που άργησε να έρθει κανένα 20ήμερο και το γνώριζα κιόλας, το κινητό ήρθε και όλα πήγαν μια χαρά εν τέλη. Μου φάνηκε πολύ παράξενο που είδα και αυτό το eshop εδώ. Δεν ξέρω τι μπορεί να συναίβει τους επόμενους μήνες αλλά μακάρι να βγάλουν άκρη όσοι την πάτησαν από αυτά τα μαγαζιά.

Και επίσης, επειδή είδα ότι το γράφουν πολλοί, δεν ψάχνουμε φτηνά eshops για να γλυτώσουμε μόνο 5-10 ευρώ. Το κινητό που αγόρασα έκανε 1150-1200 ευρώ σε μεγάλες αλυσίδες και εγώ το αγόρασα στα 850 ευρώ. Μιλάμε για μεγάλη διαφορά, όχι τις ανοησίες που γράφεται περί 5-10 ευρώ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ολα αρχιζουν και τελειωνουν στο ποσο σοβαρος ειναι ο επιχειρηματιας. και συνηθως οι <<καλοι>> ειναι οι μεγαλοι.

οτι καλες τιμες πετυχα σε συσκευες τις πετυχα στους μεγαλους (saturn, media markt, conrad κλπ) ....

τα μικρομαγαζα ειναι για κανενα φορτιστη και τιποτα usb στικακια...μεχρι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Antilogos1975 είπε

Ολα αρχιζουν και τελειωνουν στο ποσο σοβαρος ειναι ο επιχειρηματιας. και συνηθως οι <<καλοι>> ειναι οι μεγαλοι.

οτι καλες τιμες πετυχα σε συσκευες τις πετυχα στους μεγαλους (saturn, media markt, conrad κλπ) ....

τα μικρομαγαζα ειναι για κανενα φορτιστη και τιποτα usb στικακια...μεχρι εκει.

είπες την καλύτερη κουβέντα κατά την άποψη μου "πόσο σοβαρός είναι ο επιχειρηματίας" και εγώ προσθέτω "πόσο επαγγελματίας"

δεν θα συμφωνήσω καθώς το έχω συναντήσει σε μικρομάγαζα (τοπικά καταστήματα) τα οποία δεν υπάρχουν σε μηχανές αναζήτησης τιμών αλλά είναι πιο επαγγελματίες και πιο σοβαροί από αυτούς εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

είπες την καλύτερη κουβέντα κατά την άποψη μου "πόσο σοβαρός είναι ο επιχειρηματίας" και εγώ προσθέτω "πόσο επαγγελματίας"

δεν θα συμφωνήσω καθώς το έχω συναντήσει σε μικρομάγαζα (τοπικά καταστήματα) τα οποία δεν υπάρχουν σε μηχανές αναζήτησης τιμών αλλά είναι πιο επαγγελματίες και πιο σοβαροί από αυτούς εκεί μέσα.

ε, ναι ισως υπερεβαλλα , αλλα το ποιντ νομιζω οτι ειναι κατανοητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι όσοι λέτε για το Σκρουτζ είστε αλλού για αλλού. Αν ένας οδηγός του taxibeat σκοτώσει κάποιον θα φταίει το taxibeat? Ένας κατάλογος είναι εταιριών και δεν είναι ούτε κράτος ούτε δικαστήριο να κρίνει... Αν σβήνει αρνητικές κριτικές είναι κατακριτεο, δεν έχω δει να συμβεί, αντίθετα βλέπω ότι οι μισές αρνητικές κριτικές είναι από ανίδεους ανθρώπους. Όταν πχ αγοράζεις κινητό από σκρουτζομαγαζο και σου λέει δύο χρόνια εγγύηση από εμάς (και όχι την αντιπρόσωπια) και εσύ το πας στην αντιπροσωπεία και δεν στο καλύπτει, γιατί να βάλεις αρνητική κριτική? Προφανώς και θα υπάρχουν επιτήδειοι, δεν είναι δουλεια όμως του Σκρουτζ να τους βρει. Η δουλειά του Σκρουτζ (και αυτό κάνει) είναι άμα τιμωρηθουν οι εταιρίες να τις βγάλει από την λίστα του... Είναι σαν να ζητάς τα ρέστα από τον Χρυσο οδηγό, γιατι ο οδοντογιατρός που βρήκε από αυτόν που δεν σου έκανε καλή δουλειά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Arkin είπε

Το skroutz έχει πιάσει πάτο και δυστυχώς τη πατάει ο καταναλωτής που το skroutz για αυτό δημιουργήθηκε για να τον προστατέψει. Αντιθέτως έχει γίνει χώρος απατεώνων και μια φάκα παγίδα για τον αθώο καταναλωτή. Μείνετε μακριά η πρώτα μιλάτε στο τηλέφωνο με το κατάστημα και ποτέ κατάθεση. Σεβαστείτε τα χρήματα σας τα οποία μόνο εύκολα δεν βγαίνουν στις μέρες μας. 

Το Skroutz είναι μηχανή σύγκρισης τιμών. Πουθενά και ΠΟΤΕ δεν έχει αναφέρει κάπου ότι δημιουργήθηκε για να μας προστατέψει. Μην γράφετε ότι να 'ναι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, eko13 είπε

Όλοι όσοι λέτε για το Σκρουτζ είστε αλλού για αλλού. Αν ένας οδηγός του taxibeat σκοτώσει κάποιον θα φταίει το taxibeat?

Η δουλειά του Σκρουτζ (και αυτό κάνει) είναι άμα τιμωρηθουν οι εταιρίες να τις βγάλει από την λίστα του... Είναι σαν να ζητάς τα ρέστα από τον Χρυσο οδηγό, γιατι ο οδοντογιατρός που βρήκε από αυτόν που δεν σου έκανε καλή δουλειά...

Κιόμως φίλε μου. Θα υπάρξουν τα άτομα που θα κατηγορήσουν το taxibeat με αστειότητες του στυλ "σβήνουν κριτικές" και "ο Χ.Ο. δεν κάνει έλεγχο πριν καταχωρήσει τον γιατρό αν είναι κομπογιαννίτης". Φυσικά για προσωπική ευθύνη κανένας και πουθενά. Πάνε και κάνουν τραπεζική κατάθεση στο kinitakias.gr και κάτι αντίστοιχα, τα μισά εκ των οποίων σπουδαστής ΙΕΚ 3ου εξαμήνου θα ντρεπόταν να βγάλει online!!!

4 λεπτά πριν, InAux είπε

Αν δεν υπήρχε το σκρουτζ τι θα έκανες? Θα έψαχνες μόνος σου την πιο φθηνή τιμή και θα έπεφτες πάλι στον ίδιο απατεώνα απ' τον οποίο θα αγόραζες

Θα πήγαινε στο Πλαίσιο και θα ερχόταν μετά εδώ να πει "απατεώνες του Πλαισίου, με χρέωσαν 10€ για μία θήκη κινητού, αισχροκέρδεια, μισθοί της πείνας, γ**ώ το κεφάλαιο, ΚΚΕ for ever" και τα υπόλοιπα γραφικά... Αλλά μία αρνητική κριτική στο μαγαζάκι του Skroutz δεν έρχεται να γράψει με στοιχεία να προστατευτούμε όλοι, το κάνει αβαβά. Μόνο για το Πλαίσιο και τον Κωτσόβολο ξέρει να κράζει επειδή του άργησαν μία μέρα την παραγγελία. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...