Προς το περιεχόμενο

overclocking G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz


LoXaR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα!!

Επειδή είμαι άσχετος , θα ήθελα να ρωτησω , αν μπορω να κάνω overclock τις συγκεκριμένες RAM https://www.skroutz.gr/s/9470608/G-Skill-Aegis-8GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C16S-8GISB.html

 

Χωρίς να αυξησω voltage timmings κτλπ.

Να την πάω στα 3200 mhz με xmp profile set it.

Εδώ είναι και το build μου

Ryzen 7 1700 3.7 ghz overclocked 1,2 volt ( 4 ωρες occt) stable.

Gaming v3 b350 gigabyte MoBo

GPU gtx 1660 super.

 

Υπάρχει περιπτωση να καταστραφούν οι ΡΑΜ αν το δοκιμασω ?

 

Επεξ/σία από LoXaR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

πανε 3200 σταθερα  αμα ειναι κ ζευγαρι και αντεχουν καταρχας για εξοικονομησης σta bios me overclock cpu και γενικα απενεργοποιηση stable c-state  spread spectrum αυτα ειναι εξοινομησης απενεργοποιηση θα δεις διαφορα γενικα στο συστημα η απενεργοποιηση και το core perfomance boost otan kaneis overclock thn cpu παραδειγμα οτα λενε 3.6 φτανει 4.2 ειναι αυτη η αιτεια  και δευτερον οταν δεν ανεβασεις ταση voltage ths ram βλεπεις της ραμ να ζεσταινονται αμα της αυξησης τα voltage 3.9 4.v 4.2.4.4 volt λενε παει μεχρι καπου εκει χωρις προβλημα το λενε η κατασκευαστριες τα λιγα βολτ ειναι εξοικονομησης δοκιμασε καταρχας το εκανα και ειδα δε ζεσταινονται κατι τρομερο καλο και σταθερο 3000 3200 4v 4.2v 4.4v δεν ειδα κατι κακο πιστεψεμε γιατι νομιζεις οτι δεν πρεπει και οντως θα δεις μεγαλη διαφορα χωρις προβλημα

δοκιμαζοντας χωρις υπερβολες σιγουρα balistix ειναι  οτι πρεπει αλλα γιατι αυτες της ραμ της εχω κ εγω g skill aegis 3000 

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dimockal92 είπε

πανε 3200 σταθερα  αμα ειναι κ ζευγαρι και αντεχουν καταρχας για εξοικονομησης σta bios me overclock cpu και γενικα απενεργοποιηση stable c-state  spread spectrum αυτα ειναι εξοινομησης απενεργοποιηση θα δεις διαφορα γενικα στο συστημα η απενεργοποιηση και το core perfomance boost otan kaneis overclock thn cpu παραδειγμα οτα λενε 3.6 φτανει 4.2 ειναι αυτη η αιτεια  και δευτερον οταν δεν ανεβασεις ταση voltage ths ram βλεπεις της ραμ να ζεσταινονται αμα της αυξησης τα voltage 3.9 4.v 4.2.4.4 volt λενε παει μεχρι καπου εκει χωρις προβλημα το λενε η κατασκευαστριες τα λιγα βολτ ειναι εξοικονομησης δοκιμασε καταρχας το εκανα και ειδα δε ζεσταινονται κατι τρομερο καλο και σταθερο 3000 3200 4v 4.2v 4.4v δεν ειδα κατι κακο πιστεψεμε γιατι νομιζεις οτι δεν πρεπει και οντως θα δεις μεγαλη διαφορα χωρις προβλημα

δοκιμαζοντας χωρις υπερβολες σιγουρα balistix ειναι  οτι πρεπει αλλα γιατι αυτες της ραμ της εχω κ εγω g skill aegis 3000 


Εγω  CPU 44 volt έβαλα πήγα και καλά stable δουλεύει 1 τώρα χρόνο μήνες. Κατασκευαστές στα 600 λένε volt κάνει μπάμ, κάτω 600 είσαι καλά βαριές εργασίες πασιέτζα. 

Δοκίμασα προτείνεις αυτό μνήμες 4.4 volt γράφω κινητό από τώρα γιατί δουλεύει δεν το PC. 

12 ώρες πριν, duffyduck είπε

4.4V οι DDR4 ?

1.35V είναι στο XMP profile και αντε να το πας 1.36, 1.37 ή 1.38V.

Οι bdie πάνε και πάνω από 1.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, duffyduck said:

1.35V είναι στο XMP profile και αντε να το πας 1.36, 1.37 ή 1.38V.

1) Υπάρχουνε κιτς που έχουνε XMP με 1.5V
2) Άντε να το πάς 1.37 ή 1.38? Μέχρι 1.45 είναι το safe 24/7 

Ο άνθρωπος μιλάει για overclocking και ξέρεις όταν κάνεις overclock ΣΥΝΗΘΩΣ ανεβάζεις και τάση. Δές τα specs του max safe voltage.. 1.38 είναι ψίχουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τα αλλα κιτς. Μιλαμε για το συγκεκριμένο.

Αν το εχεις τεστάρει με 1.45V ΟΚ, τότε πες στον φιλο τι να κανει. Εγώ δεν το έχω τεστάρει και δεν εγγυώμαι τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/7/2021 στις 6:13 ΜΜ, Devastor είπε

1) Υπάρχουνε κιτς που έχουνε XMP με 1.5V
2) Άντε να το πάς 1.37 ή 1.38? Μέχρι 1.45 είναι το safe 24/7 

Ο άνθρωπος μιλάει για overclocking και ξέρεις όταν κάνεις overclock ΣΥΝΗΘΩΣ ανεβάζεις και τάση. Δές τα specs του max safe voltage.. 1.38 είναι ψίχουλα

Οι συγκεκριμένες είναι AFR, και αρκετοί λένε ψοφάνε με πάνω απο 1.38...

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2021 στις 5:53 ΠΜ, duffyduck είπε

4.4V οι DDR4 ?

1.35V είναι στο XMP profile και αντε να το πας 1.36, 1.37 ή 1.38V.

Μπορουν να πανε χαλαρα και ανετα απλα χρειαζεται αυτο εδω το εργαλειο για να φτασουν τα 4,4v (αν ο φιλος ειναι πυροσβεστης δεν διατρεχει κανεναν απολυτως κινδυνο)

:D:-D:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 13/7/2021 στις 5:53 ΠΜ, duffyduck είπε

4.4V οι DDR4 ?

1.35V είναι στο XMP profile και αντε να το πας 1.36, 1.37 ή 1.38V.

1.4v ennoysa 

Στις 13/7/2021 στις 3:35 ΠΜ, dimockal92 είπε

πανε 3200 σταθερα  αμα ειναι κ ζευγαρι και αντεχουν καταρχας για εξοικονομησης σta bios me overclock cpu και γενικα απενεργοποιηση stable c-state  spread spectrum αυτα ειναι εξοινομησης απενεργοποιηση θα δεις διαφορα γενικα στο συστημα η απενεργοποιηση και το core perfomance boost otan kaneis overclock thn cpu παραδειγμα οτα λενε 3.6 φτανει 4.2 ειναι αυτη η αιτεια  και δευτερον οταν δεν ανεβασεις ταση voltage ths ram βλεπεις της ραμ να ζεσταινονται αμα της αυξησης τα voltage 3.9 4.v 4.2.4.4 volt λενε παει μεχρι καπου εκει χωρις προβλημα το λενε η κατασκευαστριες τα λιγα βολτ ειναι εξοικονομησης δοκιμασε καταρχας το εκανα και ειδα δε ζεσταινονται κατι τρομερο καλο και σταθερο 3000 3200 1.4v1.42 1.44v δεν ειδα κατι κακο πιστεψεμε γιατι νομιζεις οτι δεν πρεπει και οντως θα δεις μεγαλη διαφορα χωρις προβλημα

δοκιμαζοντας χωρις υπερβολες σιγουρα balistix ειναι  οτι πρεπει αλλα γιατι αυτες της ραμ της εχω κ εγω g skill aegis 3000  

1.4v εννουσα  μπαιρδευτικα

δεν πανε με τιποτα παλι καλα εχουν προστασια χαχα συγνωμη τα aegis με overclock στα χαμηλα ειχα προβλημα με mple screen δνε ξερω γιατι με overclock 1.4 v  εβλεπα καπως σταθερα σαν αν τρεχει καλυτερα σε τετοια καρτες να κανουν καπως την δουλεια τους ειναι καλα στικακια βλεπω δεν ζεσταινονται αν ανεβαζεισ λιγα τα βολτακια οταν ειναι στα 1.35 χαμηλα δεν ξερω αν δοκιμασε κανεις με 3200 1.35?  εχω φαει  format  ειναι ποιο καλα παραπανω βολτακια? σαν να νομιζω οτι δουλευουν καλυτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...