Προς το περιεχόμενο

Intel 10th Gen Core, Comet-Lake & Z490 (2020) v2.0


Thresh
Μήνυμα προστέθηκε από Thresh

Κρατήστε κόσμιο το επίπεδο, χωρίς χαρακτηρισμούς κι ειρωνείες αυτή τη φορά.  Μειώστε στο ελάχιστo τις Intel VS AMD συζητήσεις, έχουν γίνει άπειρες φορές και δεν έχουν κάποια κατάληξη! 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, CometRyzen είπε

Κοίτα με όλα σφιγμένα δεν πάω 35 με τίποτα με timings που να είναι stable. Ειδικά στα 4300 θέλει rtl 70 οπότε το latency πάει 38+. Αλλά πιστεύω είτε ευθύνεται το BIOS της msi, έχει βγάλει σχετικό video o buildzoid για την unify που έχει ίδιο memory layout με την ace, είτε το icue της corsair. 

Το οποίο icue πέρα από όλα τα άλλα δεν αφήνει το cpu να τουρμπισει σε 5.3 σε Stock! Μέχρι 5.1 βλέπω με icue ανοιχτό. Δίνει load σε όλα τα cores για κάποιο λόγο... 

Και στους AMD έχω προσέξει ότι οι MSI έχουν λίγα ns παραπάνω latency στην ίδια ταχύτητα. Από την άλλη είναι πολύ σταθερές και φτάνουν εύκολα πολλά Mhz με λιγότερο ρεύμα σε μνήμες και socket σε σχέση με τις Asus που έχω δοκιμάσει.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Δεν πάνε κάτω από 60-61 σε αμδ 

Πολύ δύσκολα

Και οι 4χχχ θα αργήσουν πάνε από τέλος του 21" νομίζω.

Τώρα θα βγάλει τους ΧΤ 

Τέλος του 21; ο_Ο Εγώ γιατί κατάλαβα ότι οι XT είναι για τώρα και από Σεπτ+ είναι οι 4xxx;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Τέλος του 21; ο_Ο Εγώ γιατί κατάλαβα ότι οι XT είναι για τώρα και από Σεπτ+ είναι οι 4xxx;

Συγγνώμη από τέλος του 20 αρχές 21

Τώρα τι ισχύει θα σε γελάσω

Αλλά Σεπτέμβρη δεν το βλέπω 

 

https://www.guru3d.com/news-story/amd-to-postpone-zen-3-processors-to-2021-due-to-weak-competition.html

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, elpenor είπε

Και στους AMD έχω προσέξει ότι οι MSI έχουν λίγα ns παραπάνω latency στην ίδια ταχύτητα. Από την άλλη είναι πολύ σταθερές και φτάνουν εύκολα πολλά Mhz με λιγότερο ρεύμα σε μνήμες και socket σε σχέση με τις Asus που έχω δοκιμάσει.

Yeap, ίσως να φταίει το training βέβαια. Τα rtl είναι λίγο στο Θεό αν δεν τα βάλεις με το χέρι, και υπάρχουν και ένα σωρό tertiary που δεν ξέρω πόσο να σφίξω. 

Πάντως με xmp έπιανα 40 με την giga και τώρα 44 με την ace. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Yeap, ίσως να φταίει το training βέβαια. Τα rtl είναι λίγο στο Θεό αν δεν τα βάλεις με το χέρι, και υπάρχουν και ένα σωρό tertiary που δεν ξέρω πόσο να σφίξω. 

Εγώ έχω κάνει σύγκριση με ίδιες μνήμες και όλα τα subtimings περασμένα με το χέρι (ας είναι καλά ο ryzen dram calculator).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε zen2 το μικρότερο latency που θα βρείς γύρω στα 58-59 είναι και αυτό με 3800 IF και timings που δε πάει  οποιοδήποτε kit και imc. Δε ξέρω αν με zen+ έχει παίξει ποτέ κανείς παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ilos είπε

Σε zen2 το μικρότερο latency που θα βρείς γύρω στα 58-59 είναι και αυτό με 3800 IF και timings που δε πάει  οποιοδήποτε kit και imc. Δε ξέρω αν με zen+ έχει παίξει ποτέ κανείς παρακάτω.

Στοκ cpu zen2 δεν παιζει κατω απο 62,5-63ns οτι και να κανεις ,οι zen+ επεφταν στα 58Ns.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Στοκ cpu zen2 δεν παιζει κατω απο 62,5-63ns οτι και να κανεις ,οι zen+ επεφταν στα 58Ns.

Thx, τα είχα μπερδέψει στο μυαλό μου. Όχι ότι οι περισσότεροι έχουμε ακουμπήσει τέτοια νούμερα έτσι και αλλιώς. Με τον 1600 μέχρι 72ns είχα πάει με τις hynix, και τώρα με τον 3700x μέχρι 67 πάω στα 3733c16.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, chrisgewrgi είπε

Ρε παιδια γιατι παιζουν τετια υψηλα latency οταν στο λαπτοπ εχω καπου στα 50 με 53;

Γιατί είναι διαφορετική η αρχιτεκτονική των AMD και των Intel. Το 35.7ns του BabisTS πολύ εντυπωσιακό πάντως.

Η intel προσφέρει μεγαλύτερα ρολόγια και μικρότερο latency ενώ η AMD μεγαλύτερο IPC, φτηνότερους πυρήνες με HT, μικρότερη κατανάλωση ανά πυρήνα και περισσότερη cache.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dragonitelvl100 είπε

Απιστευτα χαμηλο latency ο 10600 με το τουνινγκ του @BabisTs . Με 10900κ καλο τσιπακι μπορει να φτασει και κατω απο 35. 

Οτι και να λεμε τα τσιπακια της μπλε είναι τουμπανο για memory oc.

πάνε καλά τα 10th gen.....πραγματικά ο μικρός 10600 αστεράκι για ram oc......πολύ πιο καταδεκτικός απο τον imc του 9900Κ......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, BabisTs είπε

πάνε καλά τα 10th gen.....πραγματικά ο μικρός 10600 αστεράκι για ram oc......πολύ πιο καταδεκτικός απο τον imc του 9900Κ......

Για κλειδωμενο τσιπ ειναι απιστευτο! κυριολεκτικα ριχνει σαγονια! Με το καλο και ο 10900Κ να μας ξενερωσεις !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Για κλειδωμενο τσιπ ειναι απιστευτο! κυριολεκτικα ριχνει σαγονια!

Σετάρωντας τον 10600 για 4400mhz .....έχουμε δρόμο βέβαια ακόμα σε timmings και σε σταθερότητα.....ο 9900Κ απλα εκεί δεν ακούμπαγε κάν για boot με normall ρεύματα........

10 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

 Με το καλο και ο 10900Κ να μας ξενερωσεις !

Σε ευχαριστώ bro!

 

1.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BabisTs είπε

πάνε καλά τα 10th gen.....πραγματικά ο μικρός 10600 αστεράκι για ram oc......πολύ πιο καταδεκτικός απο τον imc του 9900Κ......

Babis που τις βρηκες τετιες δυνατοτητες;😜

Να σου στειλω τα bios απο το λαπτοπ να μου κατεβασεις το latency?😁

Οταν κατεβαζω cl απο 18 18 43 σε 17 17 39  κρασαρει του πιτσιρικα το fortnite μετα απο καμια ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BabisTs είπε

Σετάρωντας τον 10600 για 4400mhz .....έχουμε δρόμο βέβαια ακόμα σε timmings και σε σταθερότητα.....ο 9900Κ απλα εκεί δεν ακούμπαγε κάν για boot με normall ρεύματα........

Σε ευχαριστώ bro!

1.png

Γιατι c17-16-16? Υποτίθεται το TRP είναι βαρύ για τον IMC, το TCL το πάει νερό. Παίζει να σε κόβουν οι μνήμες και οχι ο IMC 😮 Σου έκατσε καλός 10600

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...